Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 69

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Działalność operacyjna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Celem artykułu jest ocena gospodarki finansowej miast na prawach powiatów w zakresie realizowanej przez nie działalności operacyjnej w kontekście projektowanych w Ustawie o finansach publicznych zmian dotyczących zasady równowagi budżetowej w zakresie budżetu operacyjnego; ustalenie wpływu nadwyżki operacyjnej na realizowane przez sektor miast na prawach powiatów saldo; ocena stopnia wykorzystania środków wypracowanych przez miasta na prawach powiatów w ramach działalności bieżącej do finansowania ich działalności majątkowej. Badania obejmują lata 2004-2007, czyli okres obowiązywania Ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego2. Ich przedmiotem jest gospodarka finansowa sektora miast na prawach powiatów w zakresie działalności operacyjnej. W opracowaniu zastosowano współczynnik korelacji liniowej oraz analizę wskaźnikową. Wyniki przeprowadzonych analiz i sformułowane na ich podstawie wnioski mają charakter ogólny i odnoszą się do sytuacji miast na prawach powiatów jako jednego z podsektorów sektora finansów publicznych, nie identyfikują natomiast indywidualnej sytuacji poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego(fragment tekstu)
Podejmując problematykę oceny poziomu zaangażowania państwa nadmorskiego w działalność operacyjną realizowaną w ramach stałych zespołów NATO, należy pamiętać, że aktywność marynarki wojennej dowolnego państwa obejmuje zarówno działania o charakterze narodowym, jak i międzynarodowym. Do działań międzynarodowych zaliczyć należy m.in.: ćwiczenia, działalność szkoleniową, codzienną działalność operacyjną oraz dyplomację morską. Za główne determinanty kształtujące proporcje między działaniami narodowymi i międzynarodowymi należy uznać: decyzje polityczne dotyczące poziomu zaangażowania w działania międzynarodowe, potencjał ilościowo-jakościowy marynarki wojennej państwa oraz koszty związane z udziałem w przedsięwzięciach o charakterze międzynarodowym (działania w ramach stałych zespołów NATO, udział w ćwiczeniach międzynarodowych oraz operacjach sojuszniczych i międzynarodowych). Warto zatem znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki powinien być maksymalny, optymalny i minimalny poziom zaangażowania Marynarki Wojennej RP w działania w ramach stałych zespołów NATO. (fragment tekstu)
Konsekwencją dokonanych analiz przedstawionych w artykule Wybrane problemy zaangażowania polskich okrętów w działania stałych zespołów okrętów (część 1) powinna być próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy polskie okręty powinny działać tylko w składzie zespołów SNMG1 i SNMCMG1, czy również SNMG2 i SNMCMG2. Wydaje się, że ze względów politycznych polskie okręty powinny uczestniczyć w działaniach zarówno zespołów SNMG, jak i SNMCMG. Oczywiście największy wysiłek operacyjny należałoby skupić na działaniach w ramach SNMCMG1 oraz SNMG1. W dwóch pozostałych stałych zespołach działalność operacyjna powinna być na niższym poziomie. Nasze zaangażowanie w działaniach na południowej flance NATO ma wymiar nie tylko militarny, ale również (a może przede wszystkim) polityczny. Jeśli będziemy obecni na południowej flance NATO, to możemy oczekiwać wzajemności, czyli obecności państw Sojuszu na wschodniej flance NATO. (fragment tekstu)
4
Content available remote Doktrina ochrany životního prostředí ve vojenských operacích
75%
Moderní armáda zajišťuje ochranu životního prostředí nejen v místech základen, ve vojenských výcvikových prostorech, ale také v celé oblasti provozních činností ozbrojených sil. Musí chránit životní prostředí také při provádění operace, pokud to neohrozí její úspěch. Začlenění environmentálních hledisek do plánování a rozhodovacího procesu je odpovědností velitele. Způsoby řešení environmentální bezpečnosti v českých vojenských předpisech, dokumentech Aliance a Evropské obranné agentury, s aspektem na metodiku přípravy doktrín v agenturách NATO se zabývá studie. (původní abstraktní)
W artykule przedstawiono charakterystykę współczesnych operacji militarnych i ich wpływ na realizację zadań zabezpieczenia logistycznego wojsk. Wskazano na możliwe tendencje i zmiany w ich prowadzeniu. Podkreślono rosnącą rolę i znaczenie zabezpieczenia logistycznego wojsk w operacjach, konstatując konieczność jego rozwoju i reorganizacji w wymiarze wielonarodowym. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Koncepcja pomiaru efektywności operacyjnej szpitala
75%
Rosnące potrzeby zdrowotne związane z wydłużaniem się życia oraz coraz większa świadomość społeczeństwa odnośnie do nowoczesnych metod leczenia napotykają twardą granicę, jaką jest niewystarczająca ilość środków w budżecie ochrony zdrowia. Konieczne jest racjonalne korzystanie z ograniczonych zasobów i pomiar efektywności ich wykorzystania. Szpitale w Polsce otrzymują przychody przede wszystkim z kontraktów z NFZ, ważne więc jest, aby wydatkowały środki publiczne z należytą starannością, tym bardziej że na leczenie szpitalne NFZ przeznacza prawie 50% ogółu środków wydawanych na świadczenia zdrowotne. Celem artykułu jest zaproponowanie mierników pomiaru i oceny efektywności operacyjnej szpitali. Na podstawie analizy literatury zaproponowano kliniczne i związane z zarządzaniem mierniki oceny dokonań podmiotu leczniczego. W artykule zastosowano metodę badań literaturowych oraz zaproponowano 20 wskaźników - mierników dokonań, do wdrożenia na oddziałach szpitalnych(abstrakt oryginalny)
Prezentowany artykuł podejmuje problematykę kształtowania przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej, które są podstawowym źródłem generowania gotówki w przedsiębiorstwie. Przepływy pieniężne odgrywają istotną rolę w zarządzaniu płynnością finansową. Kluczowym obszarem działalności z tego punktu widzenia jest sfera operacyjna, ponieważ odzwierciedla przepływy pieniężne podstawowej działalności każdego podmiotu gospodarczego. Po zdefiniowaniu podstawowych pojęć oraz wyszczególnieniu przepływów ze wszystkich obszarów działalności, w drugiej części artykułu dokonano analizy zewnętrznych determinant przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej, na które przedsiębiorstwo nie ma bezpośredniego wpływu i może jedynie dostosowywać swoje działania do zachodzących zmian otoczenia. W ostatniej części zbadano wewnętrzne determinanty przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej, które są odzwierciedleniem prowadzonej polityki zarządzania przepływami pieniężnymi w przedsiębiorstwie. Wyróżniono i przeanalizowano wpływ głównych obszarów podejmowania decyzji, do których zaliczono m.in. wybór metod amortyzacji, zarządzanie zapasami, środkami pieniężnymi, należnościami czy zobowiązaniami. Artykuł ma charakter teoretyczny i stanowi bazę do dalszych badań empirycznych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest analizie ujmowania kosztów operacyjnych działalności przedsiębiorstwa. Ujmowanie kosztów działalności przedsiębiorstwa ma istotne znaczenie w konstrukcji systemu informacyjnego jego zarządzania. Zaś sposób ujęcia tych kosztów świadczy o znajomości kosztów jego działalności przez kadrę zarządzającą. Na podstawie analizy dostępnych wzorcowych zakładowych planów kont oraz literatury w zakresie rachunkowości i rachunku kosztów można jednoznacznie stwierdzić, że dominuje w nich nurt rozwiązań na potrzeby sprawozdawcze, tzw. księgowy. Wynikiem tego jest pewne przyzwyczajenie księgowych do stosowanych rozwiązań oraz brak komunikacji pomiędzy księgowymi i kadrą techniczną. W artykule przedstawiono sposób ujmowania kosztów działalności operacyjnej przedsiębiorstwa we wzorcowych planach kont i literaturze oraz potrzeby informacyjne kadry zarządzającej w zakresie ujmowania kosztów(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Diagnoza systemu zarządzania wiedzą na przykładzie firmy doradczej
75%
Trudno polemizować ze stwierdzeniem, iż wiedza stanowi jeden z najistotniejszych zasobów organizacji. Dzięki niej przedsiębiorstwa są w stanie skuteczniej reagować na zmiany w otoczeniu i lepiej dostosowywać swoją ofertę do potrzeb klientów, unikając powielania błędów. Świadomość znaczenia tego podstawowego zasobu ekonomicznego, jak podkreśla to P. Drucker, znalazła odzwierciedlenie w próbach stworzenia skutecznego systemu zarządzania nią. Można jednak zauważyć, iż sam fakt zarządzania wiedzą nie jest odkryciem ostatnich kilkunastu lat, lecz stanowi działalność prowadzoną w organizacjach w sposób samoistny. Koncepcja zarządzania wiedzą, czy systemu zarządzania wiedzą jest ujęciem w naukowe ramy działań, które skuteczniejsze organizacje prowadziły w odpowiedzi na zwiększone wymagania otoczenia. O zasadności implementacji koncepcji zarządzania wiedzą decyduje fakt, iż może ona przyczynić się do zwiększenia skuteczności działań operacyjnych przedsiębiorstwa. Warto zastanowić się jednak, które narzędzia czy procedury pomagają organizacji w lepszym wykorzystaniu tkwiącego w niej potencjału szeroko rozumianej wiedzy. Celem niniejszego opracowania jest analiza systemu zarządzania wiedzą w Capgemini w odniesieniu do założeń teoretycznych. Zweryfikowane zostanie stwierdzenie, iż przedsiębiorstwa świadczące usługi doradcze budują systemy zarządzania wiedzą bliskie modelowym. Związane jest bezpośrednio z faktem, iż zarządzanie wiedzą stanowi często oś funkcjonowania organizacji.(fragment tekstu)
Problemy związane z uznawaniem i wyceną przychodów z podstawowej działalności operacyjnej stanowią istotny obszar merytoryczny rachunkowości finansowej, zwłaszcza z uwagi na determinowanie przezeń wyniku finansowego jednostki. Intensywne prace Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości dotyczące tego obszaru, trwające od 2008 r., ostatecznie zostały zwieńczone opracowaniem MSSF 15 "Przychody z umów z klientami". Zważywszy na to, że polskie regulacje w tej materii są bardzo ogólnikowe, wiele jednostek działających w Polsce uzyskało bardzo dobre wskazówki praktyczne. Celem artykułu jest krytyczna analiza obowiązujących w Polsce przepisów rachunkowości w zakresie identyfikacji, ujmowania i prezentacji przychodów z podstawowej działalności operacyjnej na tle aktualnych kierunków zmian w tym obszarze w rachunkowości międzynarodowej. Na szczególną uwagę zasługują zaproponowane rozwiązania w sytuacji ciągłego spełniania zobowiązań wobec klientów wskutek realizacji sprzedaży towarów i usług, także dotyczące rozliczenia umów złożonych, obejmujących kilka odrębnych produktów i to świadczonych w różnych okresach sprawozdawczych. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Audyt wewnętrzny - przyczyny i obszar wdrażania
75%
Audyt wewnętrzny jest działalnością niezależną i obiektywną, której celem jest przysporzenie wartości i usprawnienie działalności operacyjnej. Obecnie odgrywa coraz większą rolę w funkcjonowaniu organizacji, gdyż umożliwia usprawnienie funkcjonowania podmiotu we wszystkich obszarach działalności oraz identyfikację i podjęcie działań mających na celu ograniczenie ponoszonego ryzyka. Celem artykułu jest określenie przyczyn wdrażania procedur audytu wewnętrznego oraz obszarów objętych audytem. W tym celu przeprowadzono pogłębione studia literaturowe oraz badanie ankietowe. Wyniki przeprowadzonego badania świadczą o tym, że audyt wewnętrzny sprawdza się w różnych jednostkach bez względu na ich wielkość, jak również na rodzaj działalności, chociaż przyczyny jego wdrożenia podyktowane były wymogami związanymi z procedurami ISO i chęcią poprawy jakości pracy. W badanych jednostkach procedury audytu wewnętrznego zostały opracowane i wdrożone we wszystkich obszarach działalności. Jednak najczęściej wdrożenie dotyczyło działalności operacyjnej(abstrakt oryginalny)
12
75%
W artykule przedstawiono najważniejsze elementy analizy działalności operacyjnej obiektów hotelarskich, które mają istotne znaczenie w procesie wyceny nieruchomości o takim profilu. W pierwszej kolejności ukazano istotę hotelarstwa oraz najważniejsze współczesne tendencje występujące na tym rynku. Następnie opisano najważniejsze cechy zarówno gospodarki turystycznej, jak i obiektów hotelarskich, które są istotne z punktu widzenia analizy rynku. Kluczowym przedmiotem rozważań są różne aspekty działalności operacyjnej, takie jak: yield management, USALI, wskaźniki eksploatacyjne do oceny efektywności zarządzania hotelem oraz struktura kosztów.(abstrakt oryginalny)
13
75%
Globalizacja procesów gospodarczych, duża konkurencyjność na rynkach krajowych i zagranicznych zmusza firmy do prowadzenia działalności gospodarczej w sposób efektywny. Ocena efektywności działalności gospodarczej odgrywa ważną rolę w zarządzaniu jednostką gospodarczą. Pomiar efektów prowadzonej działalności i ich ocena mogą być realizowane przy użyciu różnych metod. Obecnie użytkownicy sprawozdań finansowych żądają informacji, która jest im potrzebna do przewidywania przyszłej sytuacji finansowej. Z tego powodu rośnie znaczenie rachunku przepływów pieniężnych jako źródła informacji dla oceny efektywności przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest przedstawienie możliwości wykorzystania informacji ujętych w sprawozdaniu z przepływu środków pieniężnych do pomiaru i oceny efektywności działalności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Operacje sił zbrojnych RP w zagrożeniach asymetrycznych
75%
Artykuł odnosi się do współczesnych zagrożeń asymetrycznych, w jakich mogą uczestniczyć SZ RP. W artykule dokonano również klasyfikacji i podziału operacji ze względu na występujące zagrożenia asymetryczne. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie kosztami stanowi jeden z głównych elementów systemu zarządzania finansami w przedsiębiorstwie. Możemy określić różne kierunki analizy ponoszonych kosztów oraz badanie ich efektywności z punktu widzenia produktywności i rentowności w kierunku wzrostu wartości firmy. Prezentowany artykuł obejmuje dwa zagadnienia, a mianowicie: - ocena kosztochłonności sprzedaży, - ocena produktywności kosztów. Ocena przedsiębiorstwa powinna być dokonywana w oparciu o system logicznego i syntetycznego myślenia w celu określenia podstawowych relacji ekonomicznych w nim zachodzących. Powinno to służyć podejmowaniu decyzji gospodarczych w oparciu o analizę ex post i ex ante. Tak rozumiana analiza staje się pomocnym narzędziem zarówno dla menedżerów, jak i właścicieli przedsiębiorstwa.(fragment tekstu)
This article deals with the integration of outside resources into the process of support Forces in Military missions and operations. The center of gravity of this article lies in the illustration of 'place' and the role of Civil Contracting Supports in the 'Combat Service' system of the Army. This work deals with the way and consequences of utilization of Contracting Support in military operations. The reasons for bringing contemporary armies towards utilizating Civil Supports are given here too. The Work analyses the advantages, disadvantages and risks for utilizating Civil Contractors in armed conflicts.
Artykuł dotyczy użycia środków transportowych do przerzutu komponentów ekspedycyjnych SZ RP uczestniczących w operacjach zagrożenia asymetrycznego poza granicami państwa. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było określenie przydatności pierwszej części rachunku przepływów pieniężnych (przepływów z działalności operacyjnej) przy weryfikacji prawidłowości sporządzonego bilansu oraz rachunku zysków i strat. W pracy opisano treść tych przepływów według przepisów polskiego prawa bilansowego, rozróżniając dwie możliwości ich ujęcia. Następnie określono powiązania między przepływami z działalności operacyjnej a bilansem oraz rachunkiem zysków i strat. Odniesiono się do opinii w tym zakresie wyrażonych przez 43 ankietowanych, którzy ukończyli studia podyplomowe o specjalności analityk finansowy i pracują (pracowali) w działach finansowo-księgowych przedsiębiorstw, banków, ubezpieczycieli. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote The Financing Risk of a Bank's Operating Activities
75%
Działalność operacyjna to podstawowy rodzaj działalności banku, której celem jest wygenerowanie zysku. Głównym centrum zysku są operacje aktywne, a ich realizowanie jest uwarunkowane posiadaniem kapitału w odpowiedniej wielkości. Wymusza to na bankach podejmowanie decyzji dotyczących finansowania ich działalności, biorąc pod uwagę koszty oraz ryzyko, które jest uzależnione od indywidualnych decyzji deponentów, a także niekorzystnych zmian makroekonomicznych mających wpływ na zachowanie rynków finansowych. Ryzyko finansowania wpływa na płynność banku, której odpowiedni poziom jest koniecznym, wymaganym przez KNF, warunkiem bezpiecznego jego funkcjonowania. Dlatego też bank powinien zarządzać nie tylko posiadanymi aktywami, ale także dostępnymi kapitałami w taki sposób, aby optymalizować ich strukturę pod względem wartości, rodzajów i terminów wymagalności. Artykuł ma na celu analizę źródeł finansowania banku z punktu widzenia ekonomicznych uwarunkowań ich wyboru, w kontekście minimalizacji ryzyka występującego przy jego finansowaniu. (oryginalny abstrakt)
Planowanie rachunku przepływów pieniężnych stwarza podstawę aktywnego zarządzania płynnością finansową ubezpieczyciela. Wstępne oszacowanie wpływów i wydatków środków pieniężnych umożliwia ustalenie luk w płynności finansowej zakładu ubezpieczeń. Plan przepływów środków pieniężnych, jako instrument aktywnego sterowania wpływami i wydatkami firmy powinien umożliwić realizowanie przyjętej przez ubezpieczyciela polityki gospodarowania środkami pieniężnymi. Układ formularzy wykorzystywanych przy prognozie przepływu środków pieniężnych może być wycinkowy, tj. obejmować plany przepływów pieniężnych na działalności operacyjnej (technicznej), lokacyjnej, itd. Układ formularza do planowania działalności operacyjnej może odpowiadać temu podanemu w referacie przez Autorkę. Efektywne zarządzanie płynnością finansową oznacza ciągłą kontrolę zgodności uzyskanych wpływów oraz poniesionych wydatków z wartościami zaplanowanymi, pozwala na wykorzystanie planów awaryjnych zachowania płynności finansowej przewidujących podjęcie działań nadzwyczajnych, wynikających z niedostatecznej skuteczności typowych sposobów postępowania.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.