Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 97

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dzierżawa gruntów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Rynek ziemi rolniczej w Polsce jest dobrze rozwinięty, co potwierdza duża liczba przeprowadzanych transakcji oraz ich różnorodność. Występują na nim znaczne różnice między transakcjami przeprowadzanymi w obrocie sąsiedzkim, a tymi z udziałem Agencji Nieruchomości Skarbu Państwa. Transakcje dotyczące Zasobu Skarbu Państwa są unormowane odrębnymi przepisami prawnymi. W okresie po zmianie ustroju w Polsce duży udział w obrotach na rynku ziemi miał Zasób Skarbu Państwa. Ponieważ ilość ziemi w Zasobie znacznie zmniejszyła się w następstwie wyprzedaży, maleje jego udział w obrotach ziemią. Zapewne wstrzymanie sprzedaży ziemi z Zasobu i ograniczenia dotyczące możliwości zakupu ziemi rolniczej ograniczą transakcje kupna-sprzedaży ziemi. Natomiast z pewnością wzrośnie rola dzierżawy ziemi. Konieczne jest prawne uregulowanie problemów dzierżawy nieruchomości rolnych w formie ustawowej. Pozytywnie należy ocenić nierynkowy obrót ziemią rolniczą w Polsce, w tym zwłaszcza dużą aktywność w dokonywaniu darowizn nieruchomości rolnych. Sprzyja to wymianie pokoleniowej w rolnictwie i zatrzymywaniu ludzi młodych na wsi. (fragment tekstu)
2
80%
Głównym celem artykułu jest ukazanie zmian zachodzących w obszarze głównego kierunku nietrwałego rozdysponowania nieruchomości Zasobu WRSP, jakim jest dzierżawa w latach 1992-2011. Dane do analizy stanowią materiały wtórne, uzyskane z opracowań Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Go-spodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy oraz z raportów z działalności Agencji Nieruchomości Rolnych na Zasobie WRSP. W pracy za-prezentowano powierzchnię gruntów wydzierżawionych z Zasobu WRSP wg grup obszarowych oraz liczbę umów zawartych na dzierżawę gruntów z Zasobu WRSP w latach 2010 i 2011. Wspomniano również o zasadach opisywanej formy rozdysponowania gruntów oraz o kształtowaniu się wysokości czynszów w poszczególnych województwach kraju. W analizie zagadnienia zastosowano metody tabelaryczno-opisowe. W pracy założono dwie powiązane ze sobą tezy. Pierwsza dotyczy zmniejszania się roli dzierżawy w zagospodarowaniu gruntów Zasobu WRSP, która była dominującą na początku funkcjonowania Agencji. Druga hipoteza odnosi się do przyjętej polityki prywatyzacji, w wyniku, której zmierza się do ograniczenia powierzchni i liczby umów dzierżaw na konto ich sprzedaży. Dane wtórne wykorzystane w niniejszym artykule poddano analizie opisowej i porównawczej.(fragment tekstu)
Dzierżawa gruntów rolnych, obok własności, jest podstawowym tytułem prawnym prowadzenia i organizowania gospodarstw rolnych. Z tego względu, by zapewnić nieprzerwany tok działalności rolniczej prowadzonej w oparciu o dzierżawione grunty rolne, zachodzi konieczność zagwarantowania trwałości gospodarowania na tychże gruntach. Przedstawiono wybrane zagadnienia dotyczące prawnej ochrony trwałości gospodarowania na dzierżawionych gruntach rolnych.(abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano opinie rolników z wybranych gmin w województwie dolnośląskim na temat wysokości czynszu za dzierżawione grunty rolne w obrocie prywatnym. Analizie poddano deklaracje badanych osób dotyczące wysokości tego czynszu dla rolniczo dobrych, średnich i słabych gruntów oraz odpowiedzi respondentów w sprawie oceny wysokości czynszu za dzierżawione grunty rolne w obrocie prywatnym. Ujawniono podobieństwa i różnice w badanym zakresie oraz ich główne źródła. (abstrakt oryginalny)
W oparciu badania kwestionariuszowe i analizę przypadku przedsiębiorstwa CERPLON dokonano studium działalności poziomej sieci kooperacyjnej ZPWDR - organizacji zrzeszającej dzierżawców-właścicieli rolnych dużych byłych przedsiębiorstw państwowych. Wyniki badań pozwoliły stwierdzić pogłębiające się związki ko-operacyjne przedsiębiorców w celu osiągnięcia ekspansji na rynku globalnym i zorientowane na zaspakajanie potrzeb klienta. Jest to realizowane poprzez bardziej zintensyfikowaną wymianą wiedzy w obszarze ekonomicznym, marketingowym i technologicznym, lobowanie na rzecz utrwalenia dzierżawy i inne działania. Jak dotychczas, zaniedbana wydaje si_ współpraca z organizacjami publicznymi o charakterze długoterminowym, jak również ochrona praw własności intelektualnej. Istnieje powszechna świadomość, że środki komunikacji z wykorzystaniem ICT mają coraz większe znaczenie w działalności biznesowej, więc modernizacja tego obszaru powinna być jednym z kluczowych przeobrażeń sieci kooperacyjnej ZPWDR. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono problematykę zasad dzierżawy rolniczej. Celem opracowania była krytyczna ocena obowiązującego prawa w zakresie dzierżawy rolniczej oraz wskazanie nowych rozwiązań w tej kwestii. Analizie poddano obowiązujące regulacje prawne w zakresie dzierżawy w latach 1964-2014. Omówiono nowe zasady dzierżawy zawarte w projekcie ustawy z 3 listopada 2014 roku o dzierżawie rolniczej. Przy opracowaniu artykułu wykorzystano metodę opisową, opisowo-porównawczą oraz historyczną i doktrynalną wykładnię prawa. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono warunki zawieranych umów oraz motywy podejmowania dzierżawy przez użytkowników indywidualnych gospodarstw rolnych w województwie lubuskim. Rolnicy pozytywnie odnoszą się do instytucji dzierżawy, która przyczynia się do poprawy struktury obszarowej gospodarstwa. Najczęściej wymienianym motywem oddawania gruntów w dzierżawę są problemy zdrowotne. Większość rolników wybiera tę formę pozyskania ziemi ze względu na możliwość zwiększenia skali produkcji, otrzymanie dopłat oraz brak środków finansowych na zakup. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena zmian wysokości czynszów za grunty rolne dzierżawione zarówno z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz za grunty w obrocie międzysąsiedzkim. Szczególną uwagę zwrócono na sytuację, która wystąpiła w badanym zakresie w województwie dolnośląskim. Wyeksponowano czynniki wpływające na zmiany tego czynszu tak w okresie przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, jak po akcesji. Podkreślono znaczenie integracji europejskiej w kształtowaniu się poziomu czynszu za dzierżawione grunty rolne w woj. dolnośląskim na tle ogólnej sytuacji w Polsce. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Dzierżawa gruntów rolnych Skarbu Państwa w świetle nowych regulacji prawnych
61%
Dzierżawa po 1992 roku stanowiła w Polsce podstawową formę gospodarowania gruntami rolnymi Skarbu Państwa. Była preferowana zarówno ze strony państwa, ze względu na możliwość szybkiego rozdysponowania mienia, jak i przez rolników, z uwagi na konieczność zaangażowania mniejszych jednorazowych nakładów finansowych, które mogły zostać przeznaczone na cele produkcyjne i inwestycyjne. W ostatnich latach zmniejsza się znaczenie dzierżawy jako sposobu obrotu państwowymi gruntami rolnymi na rzecz sprzedaży, co wynika z jednej strony z rosnącego popytu na ziemię rolniczą, a z drugiej - z polityki rządu oraz działań podejmowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Wyrazem zmian w tym zakresie jest nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi, która od dnia 3 grudnia 2011 roku wprowadziła znaczące zmiany w zakresie omawianego stosunku zobowiązaniowego [Ustawa... 2011]. Przyjęte regulacje mają na celu przyspieszenie prywatyzacji państwowych zasobów ziemi, której przeprowadzenie nastąpi w pierwszej kolejności poprzez wyłączenie części dzierżawionych użytków rolnych z gospodarstw wielkoobszarowych, a także z przeznaczenia na sprzedaż gruntów, w stosunku do których dzierżawy zostaną zakończone. W artykule autor stara się ocenić wpływ wprowadzonych regulacji na rolę dzierżawy w obrocie gruntami rolnymi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Należy się spodziewać, iż w związku z nowym kształtem przepisów instytucja ta znajdzie zastosowanie przede wszystkim w przypadku małych działek, a jednocześnie zainteresowanie dzierżawą jako formą powiększenia gospodarstw przez rolników indywidualnych ulegnie zmniejszeniu. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w 2011 r. dotyczących oceny dzierżawy jako podstawy gospodarowania nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Podstawą analizy były opinie 162 dzierżawców tych nieruchomości w województwie warmińsko-mazurskim nt. możliwości i uwarunkowań dotyczących trwałości dzierżawy w zagospodarowaniu państwowych nieruchomości rolnych. Respondenci wskazali na ograniczone możliwości zakupu dzierżawionych gruntów ze względu na niskie dochody. Podkreślili także, że z punktu ekonomicznego zasadne jest zachowanie przez państwo własności tych gruntów. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę przedstawienia dotychczasowych działań ANR w zakresie realizacji zadań ustawowych, w tym problematyki rozdysponowania nieruchomości. Od początku działalności ANR trwale rozdysponowała 3,2 mln ha, w tym 2,6 mln ha poprzez sprzedaż, która jest dominującą formą w tym zakresie. Przedmiotem rozdysponowania jest również infrastruktura, głównie przejęta wraz z majątkiem państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej (ppgr). Pozostałe 1,5 mln ha podlega dalszym procesom prywatyzacji głównie w drodze sprzedaży. Dzierżawa gruntów zmniejsza się co roku o ok. 150 tys. ha w wyniku rozwiązywania umów dzierżawy lub wyłączania z nich części gruntów. Analizę zagospodarowania nieruchomości przeprowadzono na podstawie danych pochodzących głównie z raportów z działalności Agencji Nieruchomości Rolnych, opracowań wewnętrznych i dostępnej literatury przedmiotu. Zaprezentowane wyniki analizy świadczą zarówno o dużym zaangażowaniu ANR w prywatyzację nieruchomości, jak i wielu złożonych procesach, które towarzyszą trwałemu rozdysponowaniu nieruchomości po 22 latach funkcjonowania Agencji. (abstrakt oryginalny)
Wskazano rolę i miejsce dzierżawy w zagospodarowywaniu gruntów rolniczych po byłym państwowym sektorze rolnym. Przedstawiono zakres i zróżnicowanie terytorialne dzierżawy gruntów Skarbu Państwa w latach 1992-2008. Prawidłowy rozwój stosunków dzierżawnych uzależniony jest od odpowiedniej polityki rolnej państwa, jak i od obowiązujących zasad dzierżawy rolnej. Państwo powinno więc stwarzać racjonalne warunki dla funkcjonowania dzierżawy. (abstrakt oryginalny)
Bezumowne użytkowanie gruntów dotyczy przede wszystkim ziemi pochodzącej z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa zarządzanej przez Agencję Nieruchomości Rolnych (ANR). Zarządzanie opisywanym zjawiskiem przez ANR cechuje występowanie pewnych luk utrudniających redukcję problemu, w tym brak kompleksowych i jednolitych dla wszystkich jednostek danych statystycznych. Na podstawie analizy zebranych materiałów można zaś odnotować, że szczególnie brakuje rozwiązań w sprawie najliczniejszej grupy bezumownych użytkowników, czyli byłych dzierżawców (83% w 2014 r.). Wartościowe spostrzeżenia w analizie zjawiska można zgromadzić także dzięki narzędziom oferowanym przez teorię agencji. Obserwuje się bowiem charakterystyczne dla niej, wynikające z asymetrii informacji konflikty interesów, których jedną z konsekwencji jest omawiane zjawisko. (abstrakt oryginalny)
Poruszono problematykę kierunków i barier rozwoju gospodarstw rolnych opartych na dzierżawie. Przeprowadzono badania ankietowe wśród dzierżawców gminy Kobierzyce. Uzyskane informacje dotyczyły struktury organizacji gospodarstw oraz warunków zawieranych umów. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Dzierżawa gruntów rolnych skarbu państwa - stan i perspektywy
61%
Czynniki produkcji rozumiane jako materialne i niematerialne zasoby wykorzystywane do wytwarzania dóbr mających postać produktów i usług, w klasycznym ujęciu dzielono na ziemię, pracę i kapitał. Niezależnie od, wynikających ze zmian cywilizacyjnych, potrzeb rozszerzających ten podział, ziemia będzie zawsze podstawowym czynnikiem produkcji w gospodarce. Grunty są jednym z rodzajów nieruchomości, wyodrębnionym na podstawie definicji nieruchomości sformułowanej w Kodeksie cywilnym. Biorąc pod uwagę ich przeznaczenie można wyróżnić grunty, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie, a mianowicie nieruchomości rolne. W porównaniu do gruntów o innym przeznaczeniu, grunty rolne stanowią podstawowy czynnik produkcji rolniczej i przestrzeni produkcyjnej rolnictwa. Rynek ziemi wykorzystywanej rolniczo składa się nijako z dwóch rynków działających na odrębnych zasadach, a mianowicie rynku prywatnej ziemi chłopskiej oraz rynku gruntów Skarbu Państwa. Pierwszy z nich jest regulowany przez mechanizm rynkowy, drugi natomiast jest regulowany głównie przez państwo, a także, w pewnym zakresie, przez mechanizm rynkowy. (fragment tekstu)
Celem przeprowadzonych badań była próba oceny zmian w strukturze zagospodarowania gruntów przejętych do ZWRSP w latach 1993-2013 na Dolnym Śląsku, a także porównanie zaobserwowanych zjawisk z ogólnymi tendencjami występującymi na terenie Polski. Sytuacja prawno-własnościowa nieruchomości rolnych w Polsce bezustannie ulega przekształceniom. Zjawisko to jest konsekwencją transformacji systemowej, która rozpoczęła się w 1989 roku. Zadania związane z gospodarowaniem nieruchomościami rolnymi należącymi do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa powierzono Agencji Nieruchomości Rolnych i jej oddziałom terenowym. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono rolę i miejsce dzierżawy w użytkowaniu gruntów rolnych, po byłym państwowym sektorze rolnictwa i na prywatnym rynku nieruchomości rolnych. Przedstawiono zakres i zróżnicowanie terytorialne dzierżawy gruntów Skarbu Państwa w latach 1992-2008. Prawidłowy rozwój stosunków dzierżawnych uzależniony jest od odpowiedniej polityki rolnej państwa, jak i od obowiązujących zasad dzierżawy rolnej. Państwo powinno więc stwarzać racjonalne warunki dla funkcjonowania dzierżawy. (abstrakt oryginalny)
Dzierżawa gruntów rolnych w Polsce stanowi, obok własności, podstawowy tytuł prawny organizowania i prowadzenia gospodarstw rolnych. Możliwość zwiększenia areału prowadzi z założenia do poprawy sytuacji dochodowej rolników, nie tylko ze względu na rozmiar produkcji i osiągane z niej dochody, ale także ze względu na wysokość otrzymywanych dotacji. Decyzja o dzierżawie gruntów zależy od wielu czynników o charakterze endo- i egzogenicznym. Celem artykułu jest określenie czynników wewnętrznych wpływających na prawdopodobieństwo dzierżawy gruntów przez gospodarstwa rolne w Polsce. Badanie przeprowadzono na podstawie danych rachunkowych uzyskanych w 2015 roku przez gospodarstwa rolne prowadzące rachunkowość rolną na potrzeby polskiego FADN. Określenia czynników wpływających na prawdopodobieństwo dzierżawy gruntów przez gospodarstwa rolne dokonano z wykorzystaniem modelu regresji logistycznej. Wyniki badań wskazują, że prawdopodobieństwo dzierżawy gruntów zwiększa się wraz ze wzrostem: powierzchni użytków rolnych, udziału kapitałów obcych w finansowaniu działalności rolniczej oraz nakładów pracy własnej w gospodarstwie rolnym. Prawdopodobieństwo to wzrasta także wraz z obniżeniem produktywności aktywów trwałych (pomniejszonych o ziemię, uprawy trwałe i kwoty produkcyjne). (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badań dotyczące inwestycji podejmowanych w 71 większych obszarowo gospodarstwach rolnych, dzierżawiących ponad 50 ha gruntów w woj. warmińsko-mazurskim. Pomimo wskazywanej niepewności gospodarowania na dzierżawionych gruntach (brak stabilności dzierżawy rolniczej zagwarantowanej prawnie), badani rolnicy inwestowali, inwestują i planują inwestować w gospodarstwo rolne. Najczęściej inwestowano w maszyny i urządzenia (70,4%), budynki i budowle potrzebne do produkcji rolniczej (46,5%), a także w zakup ziemi (40,9%). (abstrakt oryginalny)
20
61%
Przedmiotem rozważań w opracowaniu są zmiany stawek rynkowych dzierżawy gruntów udostępnianych na określone cele: kioski i pawilony, garaże oraz parkingi w Poznaniu (strefa śródmiejska i centralna). Inne warunki zapisane w umowach, ze względu na niemożność ich rozpoznania, nie stanowią przedmiotu rozważań. Z rozważań wyłączono także stawki dzierżawy gruntów na omawiane cele, ale stanowiące własność podmiotów publicznych. Zatem zakres przedmiotowy rozważań dotyczy stawek rynkowych dzierżawy gruntów stanowiących własność prywatną, zaś zakres czasowy analizy obejmuje lata 2004-2013. Charakterystykę stawek czynszu zgodnie z celem dzierżawy przeprowadzono dla każdej grupy na podstawie podstawowych miar statystycznych (średnie, minimalne i maksymalne poziomy, odchylenie standardowe, współczynnik zmienności) oraz wyliczonych indeksów rynkowych stawek dzierżawy (nominalnych i realnych) i procentowych zmian tych stawek rok do roku (r/r). (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.