Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 159

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dzietność kobiet
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
1
Content available remote Dobry klimat dla rodziny - czy jest szansa na wzrost dzietności w Polsce?
100%
Nota redakcyjna omawiająca po wstępie teksty zamieszczone w niniejszym numerze czasopisma Studia Demograficzne.
2
Content available remote Próba zastosowania modeli neuronowych do prognozowania liczby urodzeń żywych
100%
Badanie polega na zastosowaniu sztucznych sieci neuronowych do szacowania liczby urodzin żywych dzieci z uwzględnieniem: liczby zawartych małżeństw, liczby rozwodów, przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia oraz emigracji. Dane dotyczą lat 1950-2010. (fragment tekstu)
3
Content available remote Dezinstytucjonalizacja rodziny w Polsce na tle Europy
100%
Celem autorki niniejszego opracowania jest przedstawienie wybranych tendencji demograficznych wskazujących - w pewnej mierze - na zaawansowanie procesu deinstytucjonalizacji rodziny polskiej na tle rodzin europejskich. Analiza ta powinna przede wszystkim skłonić do refleksji nad uwarunkowaniami przemian rodziny i priorytetowymi zadaniami polityki społecznej wobec rodziny w naszym kraju. (fragment tekstu)
4
Content available remote Przestrzenne zróżnicowanie zachowań prokreacyjnych w Polsce
100%
Analiza przestrzenna zachowań prokreacyjnych w Polsce wskazuje na utrzymujące się ich zróżnicowanie według regionów, ale także w zależności od odległości od dużego miasta. Jednocześnie na uwagę zasługuje fakt, że przebieg badanego procesu ma podobny charakter, a zróżnicowanie siły zmian wskazuje na zmniejszanie się istniejących różnic. Okres analizy, ze względu na zmiany administracyjne podziału kraju na powiaty w 1999 roku, jest relatywnie krótki. Nie zawsze położenie powiatów jest jednoznaczne z realnym oddziaływaniem miasta na zachowania mieszkańców. Podział powiatów ze względu na stopień oddziaływania mógłby zostać dokonany na przykład na podstawie udziałów ludności zamieszkałej od urodzenia w danym miejscu, bądź migrującej z miasta na wieś. Takie badania będą możliwe po otrzymaniu wyników ze spisu powszechnego 2011, jak również po analizie indywidualnych danych dotyczących urodzeń płynących z ewidencji bieżącej. Analiza danych zagregowanych na poziomie powiatów wskazuje jednak, że zachowania prokreacyjne mieszkanek położonych na terenach bliższych dużym miastom są generalnie bardziej zbliżone do zachowań mieszkanek tych miast. Jest to przesłanką do prowadzenia dalszych badań nad skalą oddziaływania zachowań prokreacyjnych dużych miast na tereny podmiejskie. (fragment tekstu)
Powyższy temat pracy obejmuje wszelkie zjawiska związane z rozrodczością. O płodności kobiet zamieszkujących określone terytorium decyduje z jednej strony struktura kobiet w wieku rozrodczym, a z drugiej strony struktura urodzeń żywych i martwych; z tego względu porównanie płodności kobiet mieszkających w województwie katowickim z płodnością kobiet w całym kraju, jak i w ramach województwa katowickiego, porównanie miasta ze wsią, uzupełnione zostanie rozważaniami dotyczącymi tych dwóch podstawowych czynników. (fragment tekstu)
Jeżeli zasadne jest twierdzenie: "Będąc uniwersalną i zachowując swą podstawową strukturę i funkcje, rodzina zmienia się w celu lepszego przystosowania się do środowiska, w którym bytuje" - to dla zdefiniowania modelu rodziny przyjąć należy ewolucyjno-strukturalne ujmowanie zagadnienia, wsparte przeglądem kształtowania się statystycznej dzietności zarówno w kraju jak i poza granicami, a nie jak to przyjęto definiować w statystyce, gdzie "modelem" nazywamy sformalizowane ujęcie pewnej teorii lub sytuacji przyczynowej, o których zakładamy, że generują obserwowane dane. W analizie statystycznej model jest wyrażony zazwyczaj za pomocą symboli, tzn. w postaci matematycznej, chociaż spotykane są również modele w postaci wykresów. Ostatnio słowo "model" stało się bardzo popularne i być może nieco przeciążone różnymi interpretacjami.
In this article web bring partial results, which are related to connections of preference of chosen moral values in partnerships and sexual relationship and reproductive aspirations in actual partnership between men and women of younger, medium and older adult age from Slovak Republic and Czech Republic. These results are only a small part of wider research which was concentrated on chosen aspects of sexual life styles men and women, in which we were trying to find out social and value factors which affects reproductive aspirations of people living in partnerships.(author's abstract)
Prognozy demograficzne są często kluczowe w ocenie przyszłych warunków funkcjonowania społeczeństwa. Pozwalają one ocenić np. przyszłe zapotrzebowanie na różnego rodzaju dobra. Znając zatem aktualną strukturę populacji i stosując tzw. metodę postarzania, dość łatwo można określić przyszłą liczbę ludności w danej grupie wiekowej. Aby jednak przewidzieć liczbę noworodków mających się urodzić w danym roku, niezbędna jest znajomość płodności kobiet. Celem referatu jest przedstawienie możliwości wykorzystania metody analogii przestrzenno-czasowych do konstrukcji prognoz przyszłej płodności kobiet. (fragment tekstu)
9
Content available remote Cohort and period fertility of Polish women, 1945-2008
75%
In the article, changes in the reproductive behaviour in Poland, especially after 1989, are discussed in terms of both cohort and period measures of fertility. The article consists of two complementary parts. The first part essentially replicates cohort analyses published by Holzer and Holzer-Zelazewska (1997) with an extension to women's cohorts born in 1946-1990, who themselves gave birth in the years 1961-2008. The new data used in the analysis comes from the registration of births for the years 1985-2008, provided by the Central Statistical Office in Warsaw. The analysis includes age-specific cohort fertility rates (for cohorts born in 1946-1985), as well as the total cohort fertility rates. The second part of the paper adds a period perspective to the analysis of fertility changes in Poland after 1989. Here, focus is on the period total fertility rate, fertility rates by parity, and age-specific fertility rates. Moreover, using the Bongaarts-Feeney adjustment (Bongaarts and Feeney, 1998), attempt is made to account for changes in the TFR related to quantum and tempo effects. Profound changes, both in cohort and period fertility rates after 1989, were found to be mostly resulting from the decrease in the quantum (reduction of higher order births), and to a smaller extent were affected by the tempo, which was manifested by a slow, but persistent increase in the age at birth of the first child. Recent upward changes, both in cohort and period fertility, result from the recuperation effect shown by an increased intensity of births among large cohorts born from the mid-1970s to the mid-1980s. Yet, it is still improbable that contemporary cohorts will attain completed fertility, high enough to guarantee the replacement of generations. (original abstract)
Współczynnik dzietności całkowitej wynoszący około 2,1 dziecka przypadającego średnio na kobietę w wieku rozrodczym uznaje się za poziom, który gwarantuje względną stabilność liczebności danej populacji. Aktualnie praktycznie wszędzie w Europie wskaźniki dzietności europejskich kobiet kształtują się na poziomie poniżej tej wielkości. W celu oceny stopnia zastępowania się pokoleń w Europie w latach 2000-2015 oszacowano hipotetyczną wielkość urodzeń, która gwarantowałaby równowagę pomiędzy poszczególnymi generacjami w przyszłości. W Europie urodziło się w latach 2000-2015 łącznie niespełna 125 mln dzieci, a powinno było się urodzić aż 171 mln, by populacja Europy nie zmniejszała się w długim okresie. (abstrakt oryginalny)
W dyskusji o polityce rodzinnej w Polsce główne miejsce zajmują działania na rzecz wzrostu dzietności. Jest to kwestia natury strategicznej z punktu widzenia ograniczenia zaawansowania procesu starzenia oraz dbałości o odtwarzanie pokoleń. Zdaniem autorki, nie można jednak pomijać faktu, iż konieczny jest równoległy wzrost zatrudnienia, w tym zatrudnienia kobiet. Niniejszy artykuł koncentruje się na uwarunkowaniach łączenia pracy zawodowej z rodzinną, dyskutowanych w kategoriach tzw. konfliktu strukturalnego i kulturowego. Omówiono zmiany procesu formowania, rozwoju i rozwiązywania rodziny określające jej model demograficzny, jak również zmiany zakresu zaangażowania kobiet i mężczyzn w pracę zawodową i obowiązki rodzinne, które charakteryzują ekonomiczny model rodziny. Następnie przedstawiono uwarunkowania łączenia pracy zawodowej i rodziny w Polsce, odwołując się do wyników najnowszych badań w tej dziedzinie. Artykuł kończą wnioski dotyczące określonych działań, które mogą przyczynić się do jednoczesnego wzrostu dzietności i zatrudnienia kobiet w Polsce.
W artykule dokonano estymacji skal ekwiwalentności w odniesieniu do kosztów posiadania dzieci w jednym z najlepiej rozwiniętych regionów Włoch: Lombardii. Wykorzystane dane pochodzą z ankiet dotyczących wydatków konsumpcyjnych pochodzących z głównego włoskiego urzędu statystycznego (ISTAT). W artykule wykorzystano dane z lat 1997, 1998, 1999 i 2000. Należy podkreślić, że ankiety ISTAT nie mają charakteru panelowego. (abstrakt oryginalny)
Utrwalenie się procesu odtwarzania pokoleń na poziomie poniżej prostej zastępowalności pokoleń (wyraźny spadek wskaźników dzietności do niskich poziomów), a jednocześnie wydłużania się życia ludzkiego i wzrost aktywności zawodowej kobiet w krajach Unii Europejskiej to cechy zjawiska określanego mianem nowej demografii Europy. Zjawisko to istotnie wpływa na aktualną politykę gospodarczą krajów unijnych, ale stanowi także ważny problem związany z kształtowaniem przyszłego wzrostu i rozwoju gospodarczego krajów unijnych. Celem artykułu jest przedstawienie i analiza zależności między dzietnością a aktywnością zawodową kobiet w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej w latach 2004-2014. W artykule przeprowadzono przegląd teorii dotyczących wpływu posiadania dziecka na aktywność zawodową kobiet oraz analizę danych statystycznych Eurostatu z wykorzystaniem prostych metod statystycznych i współczynnika korelacji Pearsona. W odniesieniu do Polski wykorzystano wyniki raportu Bilans kapitału ludzkiego w Polsce (2015) obrazującego wpływ liczby dzieci na aktywność zawodową kobiet. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że w zdecydowanej większości krajów UE wskaźnik zatrudnienia kobiet jest silnie związany z poziomem dzietności, a w przypadku Polski dodatkowo istotne znacznie dla aktywności zawodowej kobiet ma liczba dzieci - im wyższa jest liczba dzieci, tym niższa aktywność zawodowa kobiet. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia analizę wpływu rozwoju gospodarczego na sytuację demograficzną w krajach Unii Europejskiej. Zastosowanie wielowymiarowej analizy porównawczej do określenia poziomu rozwoju gospodarczego umożliwiło łatwe porównywanie i pozycjonowanie państw, jak również przeprowadzenie zagregowanej analizy dynamicznej. Sytuację demograficzną w poszczególnych krajach unijnych wyznaczono za pomocą danych dotyczących stopy przyrostu naturalnego oraz wskaźnika dzietności. W artykule dokonano klasyfikacji państw Unii Europejskiej w oparciu o kryterium rozwoju gospodarczego, jak i sytuacji demograficznej. W ostatniej części pracy zwrócono uwagę na wybrane czynniki ekonomiczne, które mogą mieć wpływ na kształtowanie poziomu dzietności w krajach Unii Europejskiej. Są to: poziom zatrudnienia kobiet, wykształcenie i czas pracy kobiet, świadczenia socjalne dla rodzin z dziećmi, organizacja opieki nad dziećmi. (abstrakt oryginalny)
Streszczenie Obserwowane od lat zmiany w natężeniu dzietności oraz wzorca płodności w Polsce nie przebiegają podobnie według województw. Celem artykułu jest ukazanie tych przekształceń oraz określenie czynników je determinujących. Zakładamy, że w regionach charakteryzujących się wyższym zagrożeniem bezrobocia oraz "nowoczesnym" stylem życia będziemy mogli zaobserwować niższą płodność oraz wyższe zaawansowanie wzorca płodności. W przypadku zmiennych określających stabilność zatrudnienia oraz lepszą dostępność do instytucjonalnej opieki nad małym dzieckiem sytuacja będzie kształtować się odwrotnie. (abstrakt oryginalny
16
Content available remote Women's Activity Status and Fertility in Poland
75%
Niniejsza analiza ma na celu wskazanie socjoekonomicznych determinant dzietności dla Polski. Analiza uwzględnia wpływ struktur rynku pracy, warunków życia, podziału ról ze względu na płeć i cenionych wartości. Zaprezentowano modele regresji logistycznej urodzeń pierwszego i drugiego dziecka, przygotowane na podstawie danych BAEL za lata 2006-2010. Pomimo zaobserwowanego odbicia w poziomie współczynnika dzietności, nie ma podstaw, by sądzić, że hipoteza o pozytywnym odbiciu współczynnika dzietności (the Hypothesis of Fertility Positive Turn) jest spełniona dla Polski. Trudności w łączeniu pracy zarobkowej i opieki nad dzieckiem wskazują, że przesłanki tej hipotezy nie zostały jeszcze spełnione. Wydaje się natomiast, że hipoteza o stabilizacji (the Stability Hypothesis) lepiej tłumaczy decyzję o urodzeniu i wychowaniu dziecka, jako że modele wskazują na istotną statystycznie relację między dzietnością a stanem cywilnym, faktem zamieszkania w domu rodziców i statusem męża/partnera na rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote The evolution of maternity attitudes in Polish society: A longitudinal perspective
75%
Individual attitudes toward motherhood depend on one's particular culture, values and beliefs. These, however, are usually transformed in the public's opinion into aspects related to maternity and the image of a child. The negative attitudes toward maternity, in turn, affects the current demographic crisis in many countries in Europe. The study evaluated the changing attitudes toward motherhood in Poland in recent years (2009- -2015) on the basis of the Social Diagnosis longitudinal data. To show family-related behaviour and the changes over time, the author adopted latent mixed models to characterise the two groups of individuals (with a different number of states) at the beginning of the period of observation and to follow their evolution over time. The analysis of the changing propensity of childrearing in Poland seems to be pertinent especially because of the changes in Poland's new child benefit programme, i.e. extending to one-year the length of maternity and paternity leaves, Family 500+, the first of which entered into force in the analysed period. Hence, the study presents the initial and transition probabilities estimated for five recognized states in two groups of Poles (one with traditional, and the other with more modern attitudes to motherhood). Despite the extension of social benefits, the author observed the negative tendency to childrearing of Polish society in the analysed period of time.(original abstract)
Głównym celem podjętego tematu , była próba zweryfikowania następującej tezy: praca zawodowa matki, wraz z całym zespołem uwarunkowań decydujących o jej podjęciu i wykonywaniu, wpływa na realizację funkcji prokreacyjnej rodziny, polityka społeczna zaś może ten wpływ modyfikować. (fragment tekstu)
W "złotym wieku" lat 1960-1985 polityka rodzinna i populacyjna stała się częścią długofalowego planowania rządowego. W latach dziewięćdziesiątych zniknęły instytucjonalne ramy planowania długoterminowego, zmalało znaczenie planowania długoterminowego. Pod koniec lat 90. ujawnił się głęboki kryzys społeczeństwa, w tym rodzin. Wymagało to przygotowania strategii polityki rodzinnej, która nie była charakterystyczna dla lat dziewięćdziesiątych. W 1994 r. wprowadzono dekret rządowy, który miał na celu powstrzymanie spadku liczby ludności, zwiększenie dzietności i zmniejszenie śmiertelności. Nowy rząd, wybrany w 1998 r., powołał w tym samym roku, po raz pierwszy w historii Węgier, Ministerstwo Spraw Społecznych i Rodzinnych. Nowe ministerstwo przygotowało kompleksowy Narodowy Plan Polityki Rodzinnej, aby pomóc rodzinom. Ponadto w 1999 r. rząd pod przewodnictwem premiera powołał Komisję Ad Hoc badającą kwestie demograficzne.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Procesy dezintegracji małżeństw a skala dzietności w krajach Unii Europejskiej
75%
Celem artykułu jest identyfikacja zależności pomiędzy procesami dezintegracji małżeństw a skalą dzietności w krajach Unii Europejskiej oraz próba weryfikacji hipotezy, iż rozwody są czynnikiem ograniczającym przyrost naturalny tylko w krajach o mniej zaawansowanym przejściu demograficznym. W opracowaniu - obok danych statystycznych Eurostatu - wykorzystane zostały rezultaty badania opinii publicznej na temat przeobrażeń w procesach ludnościowych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.