Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dzietność ludności miejskiej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
This article concentrates on reproductive aspiration in partnerships. We present partial research results, which regard to reproductive aspiration in present partnership in relation to selected variables (partnership length, wedding wish, etc.) between men and women of middle and older adult age from Slovak and Czech Republic. Moreover we analyze reasons of maintenance of partnership and reproductive aspiration in ethic contexts. (author's abstract)
The paper focuses on tools of tax policy used as an element of a pro-family policy in France and in Germany. The author intends to prove, using France as an example, that properly developed tax system may stimulate the fertility rate rise. Formulated recommendations for Poland are followed by a clue that effectiveness of the tax preferential conditions is high but only when they are an element of a coherent family promoting policy. Taxes used to promote the pro-family policy but separated from other policies are not an effective way to increase in the fertility rate. The paper also includes comparative analysis of statistical data of fiscal duties imposed on incomes of families and incomes of singles. It enabled to divide analyzed countries into groups based on diversified levels of provided aid and to compare relations to the fertility rate. In the final part of the paper the author comments on the proposal of modification of tax reliefs in Poland proposed by the pro-family program of the President of the Republic of Poland in May 2013. (original abstract)
Celem podjętego postępowania badawczego jest weryfikacja hipotezy, że czynnik ekonomiczny jest istotną determinantą oddziałującą na dzietność w polskich miastach 100-tysięcznych i większych według regionów w latach 1998-2009. W dociekaniach badawczych podjęto również próbę rozpoznania kierunku, kształtu i siły badanych zależności. Miasta analizowano według 6 regionów statystycznych obejmujących kilka województw: region centralny (łódzkie i mazowieckie), południowy (małopolskie i śląskie), wschodni (lubelskie, podkarpackie, podlaskie i świętokrzyskie), północno-zachodni (lubuskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie), południowo-zachodni (dolnośląskie i opolskie) oraz północny (kujawsko-pomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie). (fragment tekstu)
Autor zdefiniował i wyznaczył syntetyczny wskaźnik standardu mieszkaniowego. Podstawowym celem opracowania było zbadanie roli tego standardu w procesie dzietności ludności miejskiej i udzielenie odpowiedzi na pytanie: czy standard mieszkaniowy jest dla dzietności czynnikiem determinującym, czy też tylko współzależnym.
Celem podjętego postępowania badawczego jest weryfikacja hipotezy o tym, że warunki mieszkaniowe są istotną determinantą dzietności w poszczególnych polskich miastach o liczbie ludności 100 tys. i większych w latach 1998-2008. Zmienną zależną jest współczynnik dzietności ogólnej. Zmienną niezależną są warunki mieszkaniowe, które zostały określone poprzez przeciętną liczbę izb w mieszkaniu i przeciętną powierzchnię użytkową 1 mieszkania w m2. Analizą objęto 39 polskich miast liczących 100 tys. i więcej mieszkańców w całym okresie badawczym. Dla zweryfikowania hipotezy posłużono się analizą regresji i korelacji, konstruując modele demometryczne liniowe i nieliniowe dzietności jednej zmiennej. Dokonana analiza potwierdziła występowanie zależności między rozpatrywanymi zmiennymi o charakterze liniowym i nieliniowym dla części badanych miast. (abstrakt oryginalny)
W Polsce w ostatnich latach odnotowano osłabienie dynamiki procesów demograficznych. W postępowaniu badawczym podjęto próbę rozpoznania zmian w poziomach współczynników płodności w miastach 100-tysięcznych i większych według regionów w latach 1990-2008, czyli w okresie transformacji systemowej. Źródłem informacji były Roczniki Demograficzne dla poszczególnych lat, wydawane przez Główny Urząd Statystyczny. W analizie wykorzystano oszacowane współczynniki płodności ogólne i grupowe oraz płodności całkowitej. W wyniku podjętego postępowania badawczego zauważono zmniejszenia w wybranych do analizy współczynnikach oraz stwierdzono zmiany wzorca płodności według wieku kobiet w badanych miastach.( abstrakt oryginalny)
Głównym celem prac podjętych w ramach tematu 11.5.2.11 Problemu Węzłowego 11.5. "Optymalizacja struktur i procesów demograficznych w Polsce Ludowej" w latach 1976-1980 miało by6 rozpoznanie czynników określających przestrzenne zróżnicowanie rodności i umieralności. Realizacja tego zamierzenia okazała się niezwykle trudna, gdyż z powodu zmiany podziału administracyjnego kraju, dokonanej w 1975 roku, brak było odpowiednich danych liczbowych w przekroju 49 nowo utworzonych województw. Brak było nie tylko zmiennych objaśniających reprodukcję ludności, lecz także zmiennych objaśnianych. Dotyczyło to zarówno ruchu naturalnego, jak również płodności, dzietności i reprodukcji. W tej sytuacji uznano, że pierwszą czynnością przy podejmowaniu badań zasadniczych powinno być przeliczenie danych według nowego podziału administracyjnego kraju. Chodziło przy tym o liczby absolutne i współczynniki z zakresu ruchu naturalnego ludności, tj. dotyczące małżeństw, urodzeń żywych, zgonów oraz przyrostu naturalnego. Obliczenia zostały dokonane dla wszystkich województw w przekroju miasto-wieś dla lat: 1950, 1960, 1970, 1971 i 1972. Jednocześnie oszacowano też przeciętne stany ludności. Należy nadmienić, że w ramach prac własnych Głównego Urzędu Statystycznego zostały wykonane wcześniej przeliczenia dla lat 1973 i 1974, które również uwzględniono w niniejszej publikacji. Począwszy od 1975 roku dane były już ewidencjonowane według nowego podziału administracyjnego; publikujemy je dla czterech wybranych lat /1975, 1980,1985 i 1987/.W ten sposób zestawiono ciąg informacji liczbowych charakteryzujących zjawiska ruchu naturalnego dla 11 lat /1950, 1960, 1970-1975, 1980, 1985 i 1987/. Dzięki dokonanym przeliczeniom mamy zatem w kraju pełne informacje o ruchu naturalnym dla wszystkich obecnie istniejących Województw /w przekroju miasto-wieś/ dla wszystkich lat powojennych kończących się na zero, w tym dane coroczne począwszy od 1970 r. (fragment tekstu)
Spadek dzietności, spadek umieralności i wzrost przeciętnej długości życia to globalne zjawiska, które dotyczą również Polski. W artykule mowa o podniesieniu wieku emerytalnego i polityce prorodzinnej.
Celem podjętego postępowania badawczego jest rozpoznanie wpływu zmiennych rynku pracy na dzietność w polskich miastach 100-tysięcznych i większych w latach 2000-2010. Weryfikacji poddano dwie hipotezy: 1) o tym, że udział bezrobotnych z prawem do zasiłku w bezrobotnych ogółem jest istotną determinantą dzietności w miastach 100-tysięcznych i większych, 2) o tym, że udział bezrobotnych z wykształceniem wyższym w bezrobotnych ogółem jest istotną determinantą dzietności w miastach 100-tysięcznych i większych. Dzietność kobiet określona została poprzez współczynnik dzietności ogólnej (TFR). Zastosowano analizę regresji i korelacji, konstruując liniowe i wielomianowe modele dzietności. Analiza potwierdziła występowanie między rozpatrywanymi zmiennymi zależności o charakterze liniowym i nieliniowym w badanych miastach.(abstrakt oryginalny)
W Polsce na przełomie XX i XXI w. można zaobserwować istotne zmiany w przebiegu procesu reprodukcji ludności, dlatego celem podjętego postępowania jest rozpoznanie zmian we współczynnikach dzietności kobiet w miastach 100-tysiecznych i większych według liczby mieszkańców i regionów w latach 1999-2012 oraz kierunku i kształtu tendencji rozwojowych analizowanych współczynników. Dla zrealizowania postawionego celu zastosowano metodę indeksową i dekompozycji szeregów czasowych. Dzietność została określona przez współczynniki dzietności ogólnej kobiet. Analiza wykazała zmiany w kształtowaniu się poziomów współczynników dzietności w poszczególnych grupach miast ze względu na liczbę mieszkańców i regionów statystycznych. Największe zmiany zauważono w grupie miast 500-tysięcznych i większych według liczby mieszkańców oraz w miastach regionu północnego i południowo-zachodniego. Tendencje zmian najlepiej opisują we wszystkich stosowanych podziałach funkcje wielomianu trzeciego stopnia.(abstrakt oryginalny)
Celem podjętego postępowania badawczego było zweryfikowanie postawionej hipotezy o wpływie stopy bezrobocia rejestrowanego na dzietności w polskich miastach 100-tysięcznych i większych w latach 2000-2010. Zmienną zależną jest dzietność kobiet wyrażona przez współczynnik dzietności ogólnej (TFR). Zmienną niezależną jest stopa bezrobocia rejestrowanego w badanych miastach. Zakres czasowy analizowanego zagadnienia obejmuje lata 2000-2010. Zakres przestrzenny obejmuje wszystkie polskie miasta 100-tysięczne i większe, które w całym okresie badawczym cechowały się taką liczbą mieszkańców. W postępowaniu badawczym posłużono się analizą regresji i korelacji, konstruując modele dzietności liniowe i wielomianowe. Przeprowadzona analiza potwierdziła występowanie zależności między rozpatrywanymi zmiennymi głównie w postaci ujemnej funkcji liniowej.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Ruch naturalny w Łodzi na tle wybranych dużych miast Polski w okresie 1991-2008
84%
W opracowaniu analizie poddane zostaną proces rozrodczości i umieralności oraz ich łączny wpływ na ruch naturalny. Proces małżeńskości zostanie omówiony tylko w kontekście zmian w procesie rozrodczości. Ze względu na specyfikę budowy poszczególnych współczynników demograficznych omówione zostaną ich główne cechy. Analizą objęty został okres od roku 1991 roku do 2008, a jej podstawą były dane z ewidencji bieżącej i szacunków GUS, w tym także opracowanie W. Obraniaka [2007] dotyczące rozwoju liczby ludności w Łodzi na tle innych dużych miast Polski. Zmiany w poszczególnych procesach demograficznych w Łodzi zostały omówione na tle trzech innych dużych miast Polski: Krakowa, Poznania i Wrocławia, co miało na celu ustalenie stopnia odmienności w ich przebiegu. (fragment tekstu)
Problem dzietności, planów prokreacyjnych i w oczywisty sposób z nim związana kwestia stosowania antykoncepcji są bardzo ważnymi wymiarami zdrowia reprodukcyjnego człowieka. Zdrowie reprodukcyjne jest bowiem fizycznym, psychicznym i społecznym dobrostanem we wszystkich sprawach związanych z systemem reprodukcji, co oznacza, że ludzie są w stanie prowadzić satysfakcjonujące i bezpieczne życie seksualne, płodzić dzieci oraz w sposób swobodny decydować, czy, kiedy i ile ich posiadać.(fragment tekstu)
Being more sensitive to economic fluctuations, childbearing postponement increased during the second demographic transition and was accompanied by a moderate decline in the number of children per woman and the progressive rise of mother's age at first birth. Under the hypothesis that recessions have a marked influence on population dynamics, the present study investigates spatial changes in mother's age at birth in Greece with the aim to assess the differential impact of economic crisis along the urban-rural gradient. The percent composition of births by mother's age class - considered a gross indicator of fertility under a changing socioeconomic context - was studied at 4 spatial scales (the whole country, administrative regions, prefectures and metropolitan areas or specific economic districts) over an economic cycle from expansion to recession (1980-2016). While stimulating childbearing postponement observed since the early 1980s, empirical results of this study indicate that the 2007 recession was quite neutral on fertility trends in Greece, consolidating the traditional divide between urban and rural areas. (original abstract)
W obliczu kryzysu demograficznego szczególnego znaczenia nabierają ulgi prorodzinne, najczęściej wbudowane do podatków dochodowych. Stanowią one ważny instrument łagodzenia fiskalizmu rodziny, w obliczu zwiększonych kosztów jej funkcjonowania w przypadku posiadania dzieci. Artykuł stanowi przegląd narzędzi podatkowych wykorzystywanych w podatkach dochodowych jako elementu polityki prorodzinnej we Francji i Polsce. We Francji odpowiednio skonstruowany system podatkowy jest jednym z istotnych czynników wzrostu dzietności. Polska zaś to kraj o bardzo niskim wskaźniku dzietności zaledwie 1,28 w 2013 r., co plasuje Polskę na 212 miejscu na 224 badane kraje na świecie. Zdaniem Autorki, obecnie funkcjonujące w Polsce regulacje podatkowe kierowane do rodziny nie stanowią istotnego jej wsparcia, dlatego też w zakończeniu zaproponowano pożądane kierunki zmian.(abstrakt oryginalny)
The share of out-of-wedlock births used to be small in Poland till the beginning of the nineties, but within the last two decades it has increased fourfold. So far, there have been no attempts to identify the mechanisms beyond this change. This paper presents the first systematic evidence on changes in proportion of out-of-wedlock births in rural and urban areas of Poland in 1985-2009. The increase of proportion of out-of-wedlock births may be driven by two different processes. First, it may be a consequence of changing balance between marital and premarital conceptions. Second, the share of out-of-wedlock births may rise due to a drop in incidence of shotgun weddings. The aim of this paper is to compare the contribution of these two processes based data from Birth Register. The decomposition of trends in non-marital childbearing is carried out for rural and urban areas separately because the local community context can be expected to affect both fertility and nuptiality behaviour. The results suggest that in the periods when the proportion out-of-wedlock births in Poland was increasing most rapidly, this increase was related mainly to a decline in the share of women marring in the event of premarital conception. Specifically, between 2000-2003, in towns the declining propensity for legitimation was responsible for 87% of the rise in nonmarital childbearing, whereas in rural areas only 77% of change in proportion of out-ofwedlock births could be ascribed to this factor. Since the probability that a premarital conception led to a shotgun marriages remained higher in villages than in the towns, out-ofwedlock births were spreading at higher pace in urban than in rural areas. (original abstract)
Celem pracy jest zbadanie czy, a jeżeli tak - to jak dalece, mieszkanie było czynnikiem determinującym dzietność ludności miejskiej w Polsce oraz określenie w jakim stopniu mieszkanie może stanowić instrument aktywnej polityki ludnościowej państwa. Przedmiotem badania są warunki mieszkaniowe oraz dzietność kobiet. Zakres czasowy obejmuje lata 1960-1988 i pokrywa się z latami czterech ostatnich spisów powszechnych. Zakres przestrzenny obejmuje wszystkie miasta Polski, których liczba mieszkańców kształtowała się różnie w różnych latach spisów powszechnych. W celu identyfikacji związku między dzietnością a standardem mieszkaniowym posłużono się analizą korelacji diachronicznej: rzędu zerowego, cząstkowej oraz wielorakiej. W badaniu wykorzystano oficjalne dane GUS.
Bardzo niski poziom reprodukcji, odnotowywany w Polsce w ostatnich kilkunastu latach skłania do zastanowienia się, czy w przyszłości możliwy jest powrót do poziomu prostej zastępowalności pokoleń. Celem artykułu jest prezentacja przesłanek przemawiających za i przeciw takiej ewolucji reprodukcji w szerszym kontekście uwzględniającym zarówno ewolucję demograficzną, prognozy ludnościowe, jak i potencjalne środki, jakimi dysponuje państwo i społeczeństwo w celu osiągnięcia prostej zastępowalności. (abstrakt oryginalny)
The aim of this paper is to examine a complex pattern of mutual interdependence between Unified Growth Theory (subroutine) and the evolution of the entire field of economic growth theories (main routine) from a philosophical and methodological perspective. The analysis utilises the recently introduced concept of research routine (and respectively, subroutine) aimed at an explanation of the evolution of scientific research. The study identifies the influence of the subroutine (and its specific concept of demographic transition) on the core concepts of the main routine: human capital, population growth and learning. The results are based on network analyses of extensive bibliometric evidence from Scopus and the Web of Knowledge. (original abstract)
The modern dynamics of the urban population of Belarus differs from the total population dynamics trend. The total population size of Belarus decreased from 10.1 to 9.5 million or 6%, in the period from 1989 to 2009 years. The urban population increased from 6.2 to 6.7 million, or 8.2% in the same space of time. Groups of towns by population size differ in the character of population dynamics. Population growth is typical for small towns, because of administrative reforms - some urban-type settlements get status of town. The population of small towns has increased by 17.5% during the period of 1989-2009 years, large and medium cities - by 7% an average. Natural movement indicators of the urban population of Belarus have significant differentiation between classes of towns by population size. During the period of 1989-2009 years the highest birth and mortality rates were established in the small towns. The highest birth and the lowest mortality rates are typical for large cities. Higher values of fertility rates in large cities determines by higher level of socio-economic development and the continued migration to cities the XXI century. The higher fertility rates in small towns are due to two factors: the state-support of small business in this group of settlements and attracting young professionals to new enterprises in small towns. Natural increase of population is manifested in all classes of towns in Belarus during the period 1989-2010 years. The highest rates of natural increase are typical for large cities with population size over 100 thousand people. In general, the demographic revitalization is obtained in 46% of towns in Belarus. This process is based on the factors of natural and migratory population movement. Population is growing due to natural increase and migration inflow with an absolute predominance in the structure of migratory factor in every fifth town (21%). In 17 towns (15%) population is increasing due to the predominance of one positive factor with negative value of the second (Natural increase > Migratory outflow, Natural decrease < Migratory inflow). Population decline with the dominant role of migratory losses is typical for 64% of towns in Belarus (mainly small and medium).(original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.