Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  EU Agencies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W niniejszym artykule dokonano analizy czynników wpływających na rozwój wyspecjalizowanych agencji w ramach Unii Europejskiej oraz warunków, które muszą zostać spełnione, aby agencje te wypełniły postawione przed nimi zadania.
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie problematyki, zakresu badań oraz metodologii rozprawy doktorskiej pt. "Rola wyspecjalizowanych agencji Unii Europejskiej w obszarze spraw wewnętrznych i wymiaru sprawiedliwości", przygotowanej pod kierunkiem naukowym prof. dr hab. K.A. Wojtaszczyka i obronionej przez autorkę na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego w lipcu 2012 r. W artykule zdefiniowany zostaje problem badawczy, a także wskazane przesłanki wyboru tematu dysertacji. Autorka wykazuje, iż przedmiot omawianej rozprawy ma charakter politologiczny, wskazując jednocześnie wpływ rezultatów projektu na rozwój dyscypliny. W artykule zaprezentowany zostaje zarys problematyki badawczej, cel pracy, zakres badań, ograniczniki analizy, aktualny stan wiedzy na badany temat, pytania badawcze sformułowane przez autorkę w poszczególnych rozdziałach, hipoteza pracy oraz zastosowana metodologia. W ostatniej części artykułu wypunktowane zostają wnioski badawcze, a także rekomendacje odnoszące się do dalszych badań w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Wśród wniosków końcowych szczytu Rady Europejskiej w Kolonii w 1999 r. znalazł się zapis o rozszerzeniu kompetencji Europejskiego Centrum Monitoringu Rasizmu i Ksenofobii (EUMC) w celu przekształcenia go w Agencję Praw Podstawowych. Rekomendację tę poparła grupa Mędrców (Martti Ahtisaari, Jochen Frowein i Marcelino Oreja), która argumentowała, że Agencja zapewniłaby spójność i skuteczność monitorowania przestrzegania praw człowieka w państwach członkowskich. W 2000 r. na szczycie w Nicei proklamowano Kartę Praw Podstawowych UE, która stała się podstawą do oceny stopnia przestrzegania praw człowieka w państwach członkowskich, dokonywanej corocznie w latach 2002-2006 przez grupę niezależnych ekspertów, w skład której z ramienia Polski wchodził prezes Helsińskiej Fundacji praw Człowieka - Marek Antoni Nowicki. 13 grudnia 2003 r. Rada Europejska podjęła decyzję o rozszerzeniu mandatu Europejskiego Centrum Monitoringu Rasizmu i Ksenofobii i przekształceniu go w Agencję Praw Podstawowych (APP), w sprawie której projekt aktu prawnego miał zostać przedłożony przez Komisję Europejską. 25 października 2004 r. Komisja Europejska zainicjowała proces konsultacji publicznych nt. roli i ostatecznej struktury instytucjonalnej Agencji, które zakończyły się 25 stycznia 2005 r. publicznym przesłuchaniem. W konsekwencji Komisja przedstawiła projekty dwóch aktów prawnych. Stały się one przedmiotem prac utworzonej przez COREPER II w czerwcu 2005 r. Grupy Roboczej ad hoc Rady UE ds. Praw Podstawowych i Obywatelstwa, która zakończyła swoją pracę w październiku 2006 r. Na szczycie Rady Unii Europejskiej (4-5 grudnia 2006 r.) zadecydowano o uruchomieniu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej z początkiem 2007 r. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono stan (trwającej od lipca 2005 r.) dyskusji w gronie państw członkowskich UE na temat powołania Agencji Praw Podstawowych (APP), jej kształtu i zadań, co w założeniu ma usprawnić politykę ochrony praw podstawowych w Unii. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule zbadano, w jaki sposób Komisja Europejska podczas reformy Agencji Frontex próbowała uzyskać niezależność i zdobyć nowe kompetencje. Analiza mechanizmów próby supranacjonalizacji oraz jej końcowy efekt stały się głównym problemem badawczym niniejszego opracowania. Podstawą teoretyczną analizy jest model mocodawca-agent. W artykule dodatkowo zweryfikowano użyteczność eksplanacyjną modelu i jego główne założenia, przez co artykuł posiada również walor badania teoretycznego. Badanie wykazało, że próba uzyskania przez Komisję Europejską nowych kompetencji została efektywnie zablokowana przez państwa członkowskie. Udowodniono użyteczność modelu mocodawca-agent w badaniu prób usamodzielniania się agenta.(abstrakt oryginalny)
Autorzy wyjaśniają rosnące znaczenie regulacji oraz agencji regulacyjnych dla funkcjonowania jednolitego rynku europejskiego. Przeprowadzono analizę, która dowodzi, że regulacja oraz agencje regulacyjne stały się znaczącym elementem zarządzania gospodarką we współczesnych państwach o gospodarce rynkowej. Opisano, zanalizowano i wyjaśniono różnorodne role organów regulacyjnych na różnych obszarach jednolitego rynku, wskazując na brak spójności w realizacji wdrażania przepisów.
Jednym z etapów realizacji europejskiego filaru praw socjalnych jest powołanie Europejskiego Urzędu ds. Pracy. Komisja Europejska złożyła wniosek rozporządzenia w tej sprawie. Nadrzędnym celem powołania Europejskiego Urzędu ds. Pracy jest przyczynienie się do zapewnienia sprawnej mobilności pracowników na rynku wewnętrznym UE. W artykule omówiono przyczyny i cele powołania Europejskiego Urzędu ds. Pracy oraz jego strukturę. Odniesiono się do kwestii spójności z przepisami obowiązującymi w tej dziedzinie polityki oraz innymi politykami Unii Europejskiej. Zaprezentowano korzyści dla obywateli UE i przedsiębiorców wynikające z powołania tego urzędu. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszego artykułu jest charakterystyka agencji UE, którą jest Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), a także przedstawienie jej roli w systemie zarządzania granicami zewnętrznymi UE. W pierwszej części autorzy przedstawiają podstawowe informacje dotyczące polityki azylowej i migracyjnej UE. Następnie opisują system zarządzania granicami zewnętrznymi UE oraz wskazują na rolę Frontexu w tym systemie, charakteryzując jego instrumenty, tj. EUROSUR, ETIAS i FADO. W głównej części autorzy skupiają się na strukturze i zadaniach tej agencji. W podsumowaniu zwracają uwagę na zmiany globalizacyjne, kulturowe, gospodarcze i militarne, które niosą ze sobą poważne zagrożenia, powodując zachwianie stabilnej egzystencji obywateli Unii Europejskiej. Artykuł dowodzi także, iż agencja Frontex znacznie przyczynia się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Główny problem badawczy został wyrażony pytaniem: Jaki wpływ na bezpieczeństwo granic Unii Europejskiej ma działalność Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej? Przyjęto następującą hipotezę: Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej poprzez swoje działania zwiększa poziom bezpieczeństwa granic Unii Europejskiej. Dopełnieniem głównego problemu badawczego są następujące problemy szczegółowe: Na czym polega polityka azylowa i migracyjna UE? Jakie zadania wykonuje Frontex w celu zwiększenia bezpieczeństwa granic? Oraz: Jakimi posługuje się narzędziami w systemie zarządzania granicami? Weryfikacja hipotezy oraz uzyskanie odpowiedzi na powyższe pytania wymagały zastosowania metod jakościowych, w tym: dokonania krytycznej analizy aktów prawnych, dokumentów strategicznych i wybranych pozycji literatury przedmiotu. Uwzględniono także dotychczasową wiedzę autorów w zakresie tej problematyki.(abstrakt oryginalny)
Komunikacja elektroniczna zmienia wszelkie aspekty życia społecznego, również politykę i biznes. Światowy kryzys gospodarczy osłabił wzrost, lecz nie zatrzymał nadejścia "ery cyfrowej". Co więcej, postęp w dziedzinie technologii informacyjnych i komunikacyjnych może nie tylko poprawić wskaźniki ekonomiczne, lecz także pomóc w poradzeniu sobie z wyzwaniami XXI-wieku, takimi jak globalizacja, przemiany demograficzne czy zmiana klimatu. W 2009 roku Unia Europejska znowelizowała ramy regulacyjne łączności elektronicznej. Rok później Komisja Europejska ogłosiła Europejską agendę cyfrową, która stanowi jedną z 7 inicjatyw flagowych Europy 2020 - 10-letniej unijnej strategii na rzecz wzrostu. Niniejszy artykuł analizuje obszary działań agendy, jak i główne kierunki zmian wprowadzonych przez wspomnianą wyżej nowelizację, w celu zweryfikowania hipotezy, że jednolity rynek łączności elektronicznej jest warunkiem sukcesu Europejskiej agendy cyfrowej. (abstrakt oryginalny)
Włoska organizacja pozarządowa, która uzyskała podwójne finansowanie z różnych źródeł tego samego projektu rozwojowego, tysiące ton cukru z buraków cukrowych zmieszanego z cukrem trzcinowym, zadeklarowane jako produkt pochodzący z Chorwacji, czy zmowa między funkcjonariuszem Wspólnot a wykonawcami zlecenia, w których ten pierwszy zezwalał na przedkładanie zawyżonych faktur w zamian za wykonywanie dla niego prac, to tylko trzy z wielu spraw prowadzonych przez Europejskie Biuro do spraw Przeciwdziałania Oszustwom Finansowym. Ta młoda instytucja odgrywa coraz większą rolę w walce z nadużyciami finansowymi na szkodę Unii Europejskiej. Jak dobitnie określił jeden z członków Parlamentu Europejskiego w debacie nad przyszłością Biura: "Jeśliby nie było OLAF, należałoby go powołać". Warto zatem przyjrzeć się Europejskiemu Biuru ds. Przeciwdziałania Oszustwom: ramom prawnym, genezie, strukturze organizacyjnej, kompetencjom i zadaniom, a także ocenić skuteczność i efektywność Biura w ochronie interesu finansowego Wspólnoty. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono trzy modele, będące podstawą szacowania kosztów agencji, powstających w wyniku konfliktu między właścicielem przedsiębiorstwa (pełniącym w tym ujęciu także rolę menedżera), a wierzycielem udostępniającym firmie środki pieniężne w celu sfinalizowania podejmowanych projektów inwestycyjnych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.