Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 83

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  EU assistance programs
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Głównym celem artykułu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie badawcze o skuteczność pro- gramów rozwojowych Unii Europejskiej (UE) dla Brazylii. Na potrzeby analizy ukazano rzeczywiste problemy społeczno-gospodarcze oraz wybrane problemy polityczne tego państwa związane z niewystarczającą infrastrukturą, niezrównoważoną urbanizacją miast, kryzysem rządów oraz skąpymi działaniami społecznymi na rzecz promowania równości, edukacji i zdrowia. Analizę ograniczono do programów pomocowych z uwzględnieniem ram finansowych z lat 2007-2013 oraz 2014-2020. Ta cezura czasowa jest wystarczająca dla przeprowadzenia badania w świetle pojawiającej się krytyki pomocy finansowej dla państwa uznawanego za wschodzące mocarstwo i jedną z największych gospodarek światowych. Analiza tego zagadnienia wpisuje się także w bieżącą dyskusję dotyczącą problematyki partnerstw UE z krajami trzecimi, wartości normaty- wnych oraz formowania pozycji UE jako partnera polityczno-handlowego, gdzie Unia ma na celu umocnienie swojej pozycji i wiarygodności jako aktora w zmieniającym się świecie geopolityki. Wnioski wskazują, że fundusze przekazywane Brazylii przez Unię Europejską w największym sto- pniu dotyczą rozwoju infrastruktury miejskiej, przystosowania i zapobiegania zmianom klimatu oraz inwestycji w kapitał ludzki. Unia prowadzi szereg kampanii promujących równouprawnienie płci, informujących o zagrożeniach związanych z wirusem HIV/AIDS, malarią i gruźlicą oraz wspierających zdrowie seksualne.(abstrakt oryginalny)
Dokonano oceny wpływu wykształcenia i wieku rolników na podejmowanie decyzji o przystępowaniu do programów unijnych. Analizowano wnioski inwestycyjne o przyznanie środków finansowych w latach 2002-2009 złożone przez rolników z pow. biłgorajskiego do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). (abstrakt oryginalny)
(...) dane beneficjentów będących osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej mogą być publikowane w zakresie wskazanym, z uwagi na fakt, iż wyrazili oni zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych, natomiast dane osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą mogą być publikowane w zakresie objętym jawnością. (...) należałoby uznać za dopuszczalne publikowanie przez Komisję Europejską danych beneficjentów sektorowego programu operacyjnego "Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006" ze sprawozdań okresowych przekazywanych przez Polskę jako państwo członkowskie. (fragment tekstu)
Bazując na doświadczeniach sektora publicznego kilku krajów oraz organizacji międzynarodowych, Komisja Europejska opracowała zbiór narzędzi do przygotowywania, zarządzania i ewaluacji projektów, nazwany Zarządzanie Cyklem Projektu. Metoda oparta jest na analizie przy pomocy tzw. matrycy logicznej. Wielkość środków, którymi dysponuje Komisja Europejska skłania do przyjrzenia się tej metodzie. Co więcej, już w niedalekiej przyszłości fundusze unijne stanowić będą znaczną część finansowania projektów sektora publicznego w Polsce. Narzucone przez KE wymogi formalne związane z opracowywaniem, prezentacją i zatwierdzaniem projektów sprzyjać będą popularyzacji przedstawionej metody w nowych krajach członkowskich. (fragment tekstu)
5
Content available remote Samorząd terytorialny beneficjentem programów SAPARD
75%
Artykuł ma na celu udowodnienie tezy, że program SAPARD, który miał za zadanie przygotować polską administrację, rolników, przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego do sprawnego wykorzystania środków dostępnych dla Polski po przystąpieniu do UE, w tym zakresie bardzo dobrze zrealizował wyznaczone cele. Realny sprawdzian tego, jak Polska wykorzystała program SAPARD następował w kolejnych latach poprzez rozdysponowanie środków przyznanych Polsce w budżecie UE na lata 2007-2013. (abstrakt oryginalny)
Calem niniejszego artykułu jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie czy unijne środki mogą wspomagać działania na rzecz przezwyciężenia obecnego kryzysu. Ponadto autorka podjęła się próby wskazania trudności z wykorzystaniem tychże właśnie środków. (fragment tekstu)
8
Content available remote Rozwój społeczeństwa informacyjnego na terenie Polski Wschodniej
75%
W artykule opisano rozwój społeczeństwa informacyjnego na terenie pięciu województw z tak zwanej Ściany Wschodniej, których cechą charakterystyczną jest to, że są znacznie gorzej rozwinięte w prawie wszystkich dziedzinach życia społeczno-gospodarczego w stosunku do reszty kraju. W skład Polski Wschodniej wchodzą województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie.(fragment tekstu)
Pomoc przedakcesyjna Unii Europejskiej udzielana Polsce w ramach programu Phare powinna zakończyć się z dniem przestąpienia do Unii Europejskiej, czyli 30 kwietnia 2004 r. Jednakże po tej dacie z pewnością będą jeszcze trwały prace związane z realizowaniem projektów, na które dotacje zostaną przydzielone w ostatnich miesiącach przed akcesją. (fragment tekstu)
Problemom z zakresu zarządzania projektami rozwoju, które są finansowane ze środków Unii Europejskiej, został poświęcony artykuł. Przybliżona została teoretyczna strona zarządzania takim projektem (jego istota, procesy, planowanie czasu i kosztów), jak również podjęta została próba praktycznego wprowadzenia tej koncepcji z powrotem do praktyki gospodarczej. Informacje zawarte w tym artykule są oparte na doświadczeniach własnych autorki oraz współpracy z takimi agencjami rządowymi jak, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Celem artykułu jest prezentacja ewolucji komunikacji rynkowej funduszy strukturalnych UE w Polsce. Rozważania dotyczą diagnozy skuteczności działań komunikacyjnych dotyczących funduszy strukturalnych w latach 2004-2006, oceny kierunku zmian planowanych na lata 2007-2013 oraz perspektywy budowy marki funduszy strukturalnych UE w Polsce. Przedstawione zostałyteż działania podjęte od 2007 roku w odniesieniu do wdrażania przyjętej strategii komunikacji. Prezentowane dane stanowią efekt obserwacji i uczestnictwa w pracach nad strategią komunikacji rynkowej funduszy strukturalnych na przełomie lat 2005-2006 oraz własnych badań kwestionariuszowych wśród przedsiębiorców prowadzonych w 2006 roku. (fragment tekstu)
Artykuł podejmuje próbę dokonania analizy efektywności instrumentów i programów Komisji Europejskiej (dla lat 2007- 2013 - uzyskanych efektów, dla lat 2014-2020 - oceny założeń instrumentów), mających na celu wsparcie rozwoju infrastruktury sektora transportu wodnego śródlądowego. Dane do analizy pozyskano z publicznych źródeł. Analiza danych wskazuje niską efektywność instrumentów w latach 2007-2013. Projekty rozwiązań na lata 2014-2020 należy ocenić pozytywnie - dzięki koncentracji działań na najważniejszych wyzwaniach branży oraz zwiększeniu budżetu. (abstrakt oryginalny)
Unia Europejska, uznając suwerenność państw członkowskich w zakresie systemów edukacji szkolnej, opracowała szereg programów wspólnych mających na celu systematyczne podnoszenie wiedzy ludzi i ich kwalifikacji. Do programów tych zalicza się czołowy program "Uczenie się przez całe życie" i jego konkretyzacje w postaci programów: Comenius, Erasmus, Leonardo da Vinci i Grundtvig. Celem artykułu jest charakterystyka polityki młodzieżowej w UE i prezentacja wybranych programów edukacyjnych dostępnych dla polskich studentów. W podsumowaniu wskazano na potrzebę i przydatność gromadzenia oraz systematyzowania wiedzy na temat programów edukacyjnych. Narzędziem badawczym zastosowanym w artykule był przegląd literatury naukowej i informacji ze stron internetowych. (abstrakt oryginalny)
Warunkiem udzielania pomocy finansowej z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej przez państwo członkowskie jest pokrycie przez nie części kosztów związanych z realizacją działań, które zgodnie z politykami wspólnotowymi mogą być wspierane w ramach środków strukturalnych. Wkład krajowy, który musi być wniesiony przez państwo członkowskie do realizacji danego projektu współfinansowanego z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, składa się zazwyczaj w części z publicznych środków krajowych - budżet państwa, oraz w części ze środków prywatnych podmiotu realizującego ten projekt - środki własne beneficjenta. Przykładem mogą być projekty realizowane w ramach działania 3.4 Przetwórstwo i rynek rybny w zakresie Sektorowego Programu Operacyjnego "Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006" w przypadku których udział publicznych środków wspólnotowych wynosi 35%, udział publicznych środków krajowych wynosi 5%, a udział środków prywatnych stanowi 60% całości środków udzielanej pomocy finansowej. Z powyższego wynika, że fundusze strukturalne pomagają realizować projekty, które musza być jednak współfinansowane ze środków własnych beneficjentów. Ponadto pomoc finansowa z funduszy strukturalnych przekazywana jest beneficjentom dopiero po zakończeniu realizacji projektów, w formie refundacji części poniesionych wydatków. Realizacja projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej wymaga wobec tego przejściowego sfinansowania całości wydatków ze środków własnych beneficjenta. (fragment tekstu)
15
Content available remote Wyzwania uniwersalne i sytuacyjne współczesnej rodziny zastępczej
75%
Zawarte w niniejszym artykule treści skoncentrowane są wokół wybranych problemów rodzin zastępczych w kontekście obserwowanych zmian społecznych. Poruszone zostały kwestie psychospołecznych aspektów zaburzeń w funkcjonowaniu rodziny, problematyka realizacji funkcji opiekuńczo-wychowawczej z perspektywy sukcesów i porażek, przykładowe działania pomocowe w ramach nowej perspektywy finansowej EFS. Na koniec umieszczono również przemyślenia będące wskazaniami do pracy z rodzinami zastępczymi. Artykuł stanowi zachętę do rozważań o rodzicielstwie zastępczym na nowo odkrywanym, z uwagi na siłę zmian społecznych i ich konsekwencje dla funkcjonowania dzisiejszych rodzin w ogóle(abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu zaprezentowane zostały główne czynniki decydujące o zdolnościach absorpcyjnych polskich regionów i wspólnot lokalnych do korzystania z transferów finansowych Unii Europejskiej.Na tle zasad i priorytetów europejskiej polityki regionalnej, procedury przyznawania pomocy finansowej, dylematów i niedostatków polskiej polityki rozwoju regionalnego, doświadczeń wyniesionych z realizacji wcześniejszych programów pomocowych UE, skali i charakteru przewidywanego wsparcia finansowego, podjęta została próba oceny zróżnicowanych przestrzennie barier, utrudniających pozyskanie i efektywne wykorzystanie tych znaczących środków oraz próba odpowiedzi na pytanie co zrobić, aby skuteczniej przezwyciężać obecne trudności.(abstrakt oryginalny)
Napływ środków pomocowych z Unii Europejskiej do Polski w postaci funduszy unijnych był, jest i najprawdopodobniej będzie jednym z najważniejszych efektów towarzyszących przystąpieniu naszego kraju do UE. Środki pomocowe z Unii Europejskiej w latach 2007-2013 miały wpływ na rozwój polskiej gospodarki oraz na jej integrację z gospodarkami pozostałych państw członkowskich. Cel artykułu to przedstawienie wielkości i struktury środków unijnych, które trafiły do Polski w latach 2007-2013, a także głównych obszarów wykorzystania 181 funduszy pochodzących z Unii Europejskiej. Ważną część badań stanowi próba oszacowania wartości inwestycji finansowanych ze środków UE oraz przedstawienie przykładów najważniejszych przedsięwzięć. Wyniki badań nad wielkością i strukturą inwestycji finansowanych ze środków unijnych zostaną wykorzystane do analizy udziału środków pomocowych z Unii Europejskiej i środków krajowych w finansowaniu inwestycji w Polsce, a także do oceny wpływu środków unijnych na kondycję polskiej gospodarki w latach 2007-2013, z uwzględnieniem kryzysu gospodarczego w Europie. Weryfikacja sposobu oraz stopnia, bezpośredniego i pośredniego, oddziaływania funduszy UE na sytuację gospodarczą w Polsce pozwoli na ocenę wykorzystania środków pomocowych z perspektywy czasu oraz na synchronizację z nowym okresem programowania 2014-2020. (abstrakt oryginalny)
Trudna sytuacja ekonomiczna kraju wywiera wpływ na budżety samorządów gmin, powiatów i województw. Powoduje ona zarówno zmniejszenie dotacji i subwencji centralnych, jak i dochodów własnych tych jednostek. Problemy związane z finansowaniem deficytu budżetu centralnego zapewne stanowią główną przyczynę podjęcia w resorcie finansów prac nad nową ustawą o dochodach samorządów. Zgodnie z przygotowanym projektem dochody własne samorządów stanowiłyby główne źródło ich finansowania. Dotacje i niektóre subwencje państwa (np. drogowa) zostaną zastąpione zwiększonymi udziałami samorządów w podatku dochodowym od osób fizycznych (CiT) i od osób prawnych (PiT). (fragment tekstu)
Jednym ze sposobów realizacji idei integracji europejskiej jest tworzenie zinstytucjonalizowanych form współpracy trans granicznej, a więc współpracy obszarów przygranicznych dwu lub więcej państw. W artykule omawiane są przesłanki i podstawy prawne takiej współpracy, a także różne jej formy: od euroregionów do programów pomocowych, wspierających finansowo i organizacyjnie współpracę transgraniczną.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybrane wnioski z projektu badawczego "Wartość dodana Europejskiej Współpracy Terytorialnej dla rozwoju regionalnego Polski w kontekście planowania polityki spójności po 2013 roku", realizowanego przez Stowarzyszenie Doradców Gospodarczych Pro-Akademia w Łodzi we współpracy z Katedrą Wymiany Międzynarodowej Uniwersytetu Łódzkiego na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.