Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  EU environmental legislation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule przedstawiono mechanizmy tworzenia prawodawstwa unijnego oraz procesy podejmowania decyzji zarówno w sensie ogólnym, czyli dotyczącym wszelkich problemów pojawiających się w życiu wspólnoty, jednak w szczególności skupiono się na decyzjach dotyczących polityki energetycznej. Zwrócono uwagę, że większość aktów prawnych związanych z energetyką, takich jak dyrektywy dotyczące odnawialnych źródeł energii, czy też problemów związanych z ograniczeniem emisji szkodliwych sub- stancji do środowiska, są procedowane zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą. Specjalne procedury ustawodawcze stosuje się natomiast w przypadku umów międzynarodowych pomiędzy Unią Europejską a państwami spoza jej granic. Ważne znaczenie przy podejmowaniu decyzji ma procedura trylogu oparta na negocjacjach przedstawicieli instytucji unijnych w celu uzgodnienia wspólnego stanowiska wszystkich organów UE jeszcze przed pierwszym czytaniem w Parlamencie Europejskim. W artykule poruszono również problem polityki energetycznej i jej wpływu na środowisko przywołując odpowiednie artykuły Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Przedstawiono również najistotniejsze możliwości wpływu państw członkowskich na kształt nowych aktów prawnych w kontekście polityki energetycznej. Jest to niezwykle istotne zagadnienie z punktu widzenia inwestorów, gdyż projekty związane z branżą energetyczną mają bardzo długi okres zwrotu, więc stabilność i przewidywalność polityki energetycznej wspólnoty ma dla nich znaczenie pierwszorzędne. W dalszej części artykułu omówiono możliwości kształtowania nowych aktów prawnych związanych z energetyką na etapie przygotowywania projektu lub rozporządzenia. Omówiono także prace komisji parlamentarnych zwłaszcza tych związanych z energetyką, czyli komisji ITRE(abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie możliwości realizacji inwestycji z zakresu energetyki odnawialnej na przyrodniczych obszarach chronionych w Polsce oraz zbadanie opinii mieszkańców wybranego obszaru przyrodniczo cennego na temat tego typu projektów. Ocenę możliwości budowy instalacji przeprowadzono na podstawie analizy obowiązujących w Polsce aktów prawnych, piśmiennictwa naukowego oraz opinii osób zawodowo związanych z energetyką odnawialną. Badanie opinii społecznej odbyło się w miejscowości położonej w otulinie parku narodowego. Stwierdzono, że na wszystkich rodzajach obszarów chronionych możliwe jest budowanie mikroinstalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Przeszkodą w ich upowszechnieniu są niewystarczające środki finansowe w gospodarstwach domowych oraz niewystarczający przekaz informacji na temat możliwości uzyskania dofinansowania tego typu projektów. Mieszkańcy terenów przyrodniczo cennych są bardzo pozytywnie nastawieni do takich inwestycji(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono sytuację polskich przedsiębiorstw przemysłowych w świetle międzynarodowych uregulowań w zakresie ochrony środowiska oraz nowy rozwiązania unijne służące ochronie środowiska.
W artykule na przykładzie ustawy o usługach turystycznych i dyrektywy UE 2015/2302 podjęto problematykę potrzeby i możliwości wprowadzania nowych regulacji w turystyce. Autorzy zwrócili uwagę na to, że istotny wpływ na kształt i zakres regulacji krajowych mają przepisy prawa unijnego. Ich istnienie, będące efektem podziału uprawnień legislacyjnych pomiędzy UE i kraje członkowskie, pociąga za sobą istotne ograniczenie swobody regulacji na poziomie krajowym. To oznacza konieczność ustalenia, przed podjęciem działań legislacyjnych, czy - a jeśli tak, to w jakim zakresie - dana kwestia jest regulowana prawem unijnym. Na przykładzie dyrektywy UE 2015/2302 i ustawy o usługach turystycznych zilustrowano problem ograniczania swobody regulacji na poziomie krajowym. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Determinants Of The Development Of The Market In Wood Biomass For Energy Purposes
63%
In Poland among main determinants of the development of the market in wood biomass for energy purposes are the following: climatic hazards, energy safety, legislation, and European Union funds. However the overriding factor is the necessity to reduce CO2 emission to protect the climate. This necessity was the starting point for a series of legal and organisational agreements. Wood biomass for energy purposes may be of special importance under Polish circumstances but there is still a lack of appropriate technical and financial solutions relating to the process of its use. There is also a lack of comprehensive knowledge about its supply and consumption.(original abstract)
Efektywna polityka ekologiczna stanowi jeden z najważniejszych celów Unii Europejskiej. W związku z tym coraz większą uwagę koncentruje się na wstępnej ocenie wpływu na przyrodę przedsięwzięć, które maja być realizowane. W artykule omówiono główne cechy dyrektywy 2001/42/WE, która jest głównym aktem prawnym w sprawie oceny oddziaływania na środowisko.
W artykule omówiono polskie przepisy dotyczące odpadów w odniesieniu do wymagań prawa Unii Europejskiej. Zarysowano programowe zmiany dotyczące odpadów w polskim ustawodawstwie.
Komisja Europejska już przyjęła lub przyjmie w przyszłości następujące dokumenty wywierające wpływ na rynek środków ochrony roślin: - Strategia tematyczna w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów,- Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiająca ramy wspólnotowego działania na rzecz osiągnięcia zrównoważonego stosowania pestycydów,- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin. Przewidywany jest duży wpływ tych dokumentów na rynek środków ochrony roślin w państwach członkowskich. Zmiany będą widoczne za około 3 lata. Największy wpływ na rynek środków ochrony roślin będzie miała prawdopodobnie rejestracja strefowa. W najbliższych latach można się spodziewać zmniejszenia różnorodności stosowanych środków ochrony roślin oraz wzrostu ich cen. Wątpliwe jest, czy nowelizacja wymagań unijnych doprowadzi do obniżenia zużycia środków ochrony roślin w Unii Europejskiej w najbliższej przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Polska, chcąc zostać członkiem Unii Europejskiej, musi zmienić swoją politykę ekologiczną. W artykule zaprazentowano zasady obowiązujące w UE w zakresie prawa ochrony środowiska, instrumenty prawne unijnej polityki ekologicznej oraz działania natury organizacyjno-prawnej podjęte przez Polskę celem dostosowania się do wymogów ekologicznych UE.
W artykule przedstawiono szczegółowy opis procedur służących do oceny wskaźników ekologicznych pojazdów w warunkach drogowych: UE 582/2011 oraz NTE (Not-To-Exceed). Pierwsza z wymienionych metod realizowana jest na terenie Unii Europejskiej, wykorzystuje zarówno wyniki badań wykonywanych na silnikowych stanowiskach hamulcowych, jak i w rzeczywistych warunkach eksploatacji. Procedura NTE stosowana jest w Stanach Zjednoczonych i opiera się na pomiarze emisji oraz parametrów pracy silnika spalinowego w warunkach drogowych. W pracy przedstawiono przykładowe wyniki badań autobusu miejskiego o długości 18 m, wyposażonego w silnik o zapłonie samoczynnym (pojemność: 9,2 dm3, moc: 231 kW przy 2200 obr/min, moment: 1275 Nm przy 1100 obr/min) oraz 4-biegową automatyczną skrzynię przekładniową. Pojazd spełniał normę Euro V. Pomiary wykonano w dzień roboczy, w czasie szczytu komunikacyjnego, na jednej z tras komunikacyjnych aglomeracji poznańskiej. Wyniki badań opracowano zgodnie z procedurami UE 582/2011 oraz NTE i na tej podstawie sformułowano wnioski dotyczące ich możliwości aplikacyjnych. Ponadto przedstawiono tendencje rozwoju procedur badawczych silników spalinowych i pojazdów, a także odniesiono się do możliwości wykorzystania stanowisk hamulcowych wyposażonych w hamulce dynamiczne. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest prezentacji instrumentów polityki ekologicznej prowadzących do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Szczególną uwagę zwrócono przy tym na mechanizmy stosowane przez UE w odniesieniu do sektora elektroenergetycznego, będącego źródłem emisji znacznej części zanieczyszczeń. Szerzej przedstawiono akty prawne z pogranicza ochrony środowiska i elektroenergetyki (jako przykład instrumentu o charakterze nieekonomicznym) oraz Europejski System Handlu Emisjami (jako przykład instrumentu o charakterze ekonomicznym). (fragment tekstu)
W artykule omówiono cele polityki ekologicznej Unii Europejskiej oraz obowiązki polskich przedsiębiorstw wynikające z dostosowań w zakresie prawa ochrony środowiska. Przedstawiono standardy ekologiczne wpływające na inwestycje w elektroenergetyce. Wskazano na rolę funduszy UE i innych źródeł zagranicznych w finansowaniu ochrony środowiska w Polsce, w tym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Celem Programu jest podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej Polski i jej regionów poprzez rozwój infrastruktury technicznej przy równoczesnej ochronie i poprawie stanu środowiska, zdrowia społeczeństwa, zachowaniu tożsamości kulturowej i rozwijaniu spójności terytorialnej na dostosowanie do standardów. Na realizacje Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przeznaczonych zostało 21,3 mld euro, co stanowi aż 35,7% całości środków na lata 2007-2013.
Rolnictwo ekologiczne, określane zgodnie z prawodawstwem Unii Europejskiej również jako biologiczne, organiczne lub biodynamiczne, to system gospodarowania o zrównoważonej produkcji roślinnej i zwierzęcej w obrębie gospodarstwa, oparty na środkach pochodzenia biologicznego i mineralnego nieprzetworzonych technologicznie. Podstawową zasadą jest odrzucenie w procesie produkcji żywności środków chemii rolnej, weterynaryjnej i spożywczej. W artykule omówiono idee, cele i podstawowe zasady rolnictwa ekologicznego oraz regulacje prawne i stan rolnictwa ekologicznego w Polsce na tle Unii Europejskiej.
Artykuł ma za zadanie wskazanie roli przedsiębiorców w procesie kształtowania polityki ekologicznej oraz jej zastosowania w zachowaniu się przedsiębiorstw. W tym celu wykorzystano rozwiązania UE. Szczególną uwagę skierowano na możliwości wykorzystania strat ekologicznych do kształtowania konkurencyjności przedsiębiorstw.
Przedstawiono trendy rozwojowe przewozów w krajach Unii Europejskiej i wpływ poszczególnych gałęzi transportowych na środowisko naturalne. Omówiono zasady, instrumenty i akty prawne związane z ochroną środowiska naturalnego w transporcie na terenie Unii Europejskiej, ze szczególnym wskazaniem na normy zanieczyszczeń gazowych, hałasu i jakości paliwa. Przedstawiono V Ekologiczny Program Działania oraz wnioski dla Polski, wynikające z proekologicznej polityki transportowej w Europie Zachodniej.
W artykule omówiono Dyrektywy UE, które regulują warunki zrzutu substancji niebezpiecznych do wód powierzchniowych. Istotnym, nowym elementem dla polskiego prawa jest uzależnienie dopuszczalnych wartości emisji tych substancji od ilości zużytych do produkcji związków i od ilości odprowadzanych ścieków. Ważne jest także uwzględnienie w tych przepisach zawartości owych substancji w wodach narażonych na zrzuty ścieków. Wprowadzenie wskazanych dyrektyw w Polsce pozwoli na bardziej ekologiczne zarządzanie gospodarką wodno-ściekową w zakładach przemysłowych.
Statystyczny Polak wytwarza ok. 320 kg odpadów komunalnych rocznie, z czego ok. 98% odpadów trafia na składowiska. Niska świdomość w zakresie prawidłowej gospodarki odpadami stałymi jest jednak jeszcze zbyt niska. Negatywne skutki dla środowiska dotyczą głównie sposobu postępowania w gospodarstwach domowych z przeterminowanymi lekami, zużytymi bateriami, puszkami po farbach. Taki sposób postępowania wynika z braku w naszym kraju rozwiązań systemowych dotyczących gospodarki odpadami. W artykule omówiono problematykę dotyczącą polskiego i europejskiego ustawodawstwa związanego z gospodarką i zarządzaniem odpadami komunalnymi.
Artykuł dotyczy wymogów Eurologistyki wobec standardów przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. Autor omawia ustawodawstwo Unii Europejskiej w dziedzinie ochrony środowiska, zagadnienie dostosowania prawa krajowego do ustawodawstwa europejskiego oraz dyrektywy i rozporządzenia EWG w zakresie ochrony środowiska. Prezentuje także koncepcję logistyki recyrkulacji odpadów. Na zakończenie przedstawia założenia do strategii ochrony środowiska w Wielkopolsce, opracowane na podstawie polskich i unijnych norm prawnych w tym zakresie.
Omówiono instrumenty prawne EWG, ustawodawstwo ekologiczne Unii Europejskiej. Przeprowadzono analizę porównawczą norm EWG i w Polsce, atestację obiektów produkcyjnych, technologii oraz wyrobów przemysłowych, systemy zarządzania jakością i normy jakościowe wyrobow przemysłowych, oraz warunki i przewidywane skutki wdrożenia w Polsce standardów obowiązujących w Unii.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.