Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  EU standards
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedstawiony zarys problemów dotyczących europejskich standardów usług publicznych ma charakter pewnej ogólnej płaszczyzny odniesienia o różnym zakresie praktycznego uwzględniania w skali regionalnej i lokalnej. Znaczenie praktyczne prezentowanych treści widzę jako pewien wkład w proces europeizacji usług publicznych oraz działań na rzecz poprawy poziomu ich świadczeń przez urzędy administracji samorządowej. Ramowy i uproszczony zakres unijnych norm może stanowić punkt wyjścia do pogłębionych analiz ze względu na współzależność ze standardami na poziomie regionalnym i lokalnym.Sprawą otwartą, a również ważną są standardy usług publicznych w krajach Unii Europejskiej. Ich znajomość ma praktyczne znaczenie w tworzeniu standardów w Polsce poprzez poznawanie najlepszych praktyk w państwach unijnych. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest próba przybliżenia struktury kontroli wewnętrznej zaproponowanej przez INTOSAI, a w szczególności roli i odpowiedzialności kierownika jednostki oraz audytora wewnętrznego. Ponadto udzielenie odpowiedzi na pytania, jaką rolę pełni kierownik, a jaką audytor wewnętrzny w strukturze systemu kontroli wewnętrznej jednostek sektora publicznego, czy zaproponowana w strukturze rola i odpowiedzialność zarówno kierownika jednostki, jak i audytora została przedstawiona w sposób wyczerpujący, wreszcie czy odpowiedzialność za skuteczną funkcjonalność systemu kontroli wewnętrznej spoczywa zarówno na kierowniku, jak i audytorze wewnętrznym? Należy także podkreślić, iż w opracowaniu autorka używając pojęcia „kontrola wewnętrzna" nie ogranicza się do tradycyjnego potraktowania systemu kontroli wewnętrznej jako kontroli finansowej i spokrewnionej z nią kontroli administracyjnej, ale kontroli obejmującej szeroko rozumianą kontrolę zarządczą. (fragment tekstu)
Zagraniczne inwestycje bezpośrednie napływające do polskiej gospodarki pełnią kluczową rolę w procesie jej restrukturyzacji i prywatyzacji. W przypadku Polski, kraju o bardzo niskich zasobach kapitału własnego, inwestycje zagraniczne stają się jednym z kluczowych elementów warunkujących powstanie gospodarki o strukturze opartej o kapitał prywatny. W takiej strukturze właściciele majątku są jednoznacznie określeni i zdolni do sprawowania efektywnej kontroli nad sposobami jego zaangażowania w procesy gospodarcze, co w następstwie powinno wpływać na wyższą rentowność zaangażowanego kapitału. (fragment tekstu)
Przedstawiono wyraźne syndromy kryzysu zaufania w biznesie. Omówiono rosnące znaczenie zobiektywizowanych ocen i ratingów przedsiębiorstw. Podkreślono, że wzrastać będzie zapotrzebowanie na kosztowne, syntetyczne, kompleksowe analizy i ratingi przedsiębiorstw a także na usługi renomowanych agencji ratingowych.
Hałas jest obecnie jedną z podstawowych uciążliwości występujących w środowisku naturalnym i oddziałuje on na większą liczbę ludzi niż inne zanieczyszczenia. Wynika to z jego powszechności w środowisku, w którym żyjemy. Różnorodne dźwięki dosłownie nas otaczają. Towarzyszą nam w zasadzie w każdym miejscu i w każdym czasie. Część z nich generujemy sami bądź świadomie się na nie godzimy (słuchając np. muzyki). Inne są wytwarzane bez naszej woli i oddziałują na nas bez naszej zgody. Co więcej, natężenie hałasu w środowisku stale rośnie. Paradoksalnie związane jest to z postępującym rozwojem społeczno-gospodarczym, intensyfikacją zabudowy oraz rozbudową infrastruktury technicznej. Nie budzi także wątpliwości negatywny wpływ hałasu na człowieka i to nie tylko na jego słuch (wpływ bezpośredni), ale także na inne aspekty jego zdrowia i ogólnej kondycji (wpływ pośredni). Nadmierny hałas, zwłaszcza oddziałujący w sposób długotrwały, ma duży wpływ na zmniejszoną wydajność pracy, powoduje rozdrażnienie, nadpobudliwość, utrudnia wypoczynek i koncentrację. Stałe oddziaływanie hałasu wpływa na cały organizm - na narząd słuchu, system nerwowy, powoduje zaburzenia snu, trawienia, zmiany akcji serca, ciśnienia krwi oraz rytmu oddychania. Coraz częściej jednym ze źródeł hałasu, postrzeganym jako uciążliwe, są dzwony kościelne. (abstrakt oryginalny)
Integracja Polski z Unią Europejską jest złożonym przedsięwzięciem. Wiąże się ono nie tylko z określonymi korzyściami, ale również z pewnymi kosztami. Polska dąży do członkostwa w ugrupowaniu integracyjnym, które ma wysokie standardy socjalne oraz standardy środowiska i pracy. Musi zatem przyjąć aquis, czyli zestaw unijnych norm i przepisów, które zaprojektowano dla krajów gospodarczo rozwiniętych. Polska takim krajem jeszcze nie jest. Dlatego awans cywilizacyjny wymaga od nas dużego wysiłku. Dotyczy to miedzy innymi polskich przedsiębiorstw, które ponoszą koszty dostosowania do standardów europejskich. (fragment tekstu)
Rolnictwo w Unii Europejskiej jest traktowane w szczególny sposób. Odmienny sposób funkcjonowania polskiego rolnictwa w porównaniu z rolnictwem unijnym powodował i ciągle - woduje, że polskie rolnictwo wymaga proces dostosowawczych do standardów europejskich. W artykule przedstawiono różne koncepcje miar zbudowanych dostępnych danych statycznych, których celem jest próba oceny stopnia innowacyjności polskiego przemysłu spożywczego w okresie przed- i poakcesyjnym. (abstrakt oryginalny)
Zagadnienia związane ze standaryzacją są ostatnio szeroko obecne w mediach, głównie ze względu na kontrowersyjne rozwiązania wprowadzane przez Unię Europejską. Odpowiedź na pytanie, wprowadzanie jakich standardów jest zasadne, jest niezmiernie trudne, szczególnie ze względu na skomplikowane kryteria efektywności. Po pierwsze, unikane już przez ekonomistów kryterium efektywności Pareto wydaje się zbyt ostre, a przez to niemożliwe do zastosowania, gdyż zawsze znajdzie się przynajmniej jedna niezadowolona z danego standardu osoba, spośród setek milionów obywateli Unii Europejskiej. Po drugie, łatwiejsze do zastosowania kryterium Kaldora-Hicksa, której jest zdecydowanie bardziej na miejscu, również zawodzi w aspekcie analizy korzyści i kosztów. Rozważać bowiem należy zarówno te policzalne, pieniężne, jak również te pojawiające się w sferze jakościowej, np. jakości życia. Dodatkowo należy szacować również przyszłe korzyści i koszty, co jest niezmiernie trudne. Jest jeden dodatkowy argument przemawiający za kryterium Kaldora-Hicksa, a mianowicie, że zastosowany w nim hipotetyczny mechanizm kompensacji mógłby nabrać w Unii Europejskiej wymiaru realnego. Niestety, bez dokładnego oszacowania korzyści i kosztów nie byłoby możliwe odpowiednie kompensowanie. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących perspektyw wdrażania standardów marketingowych oraz szczegółów praktyki ich dotrzymania w Ukrainie i UE. Celem artykułu jest usystematyzowanie podejścia do standaryzacji i określenie głównych perspektyw dla dalszej integracji Ukrainy w przestrzeń europejską. Metody badania: analiza historyczna i porównawcza systemów normalizacji działających w Ukrainie i w UE oraz ich oddziaływania na praktyki przedsiębiorców w wymienionych krajach; analiza systemowa i morfologiczna. Uzasadniono, że wdrożenie standardów marketingowych w praktyce krajowych przedsiębiorstw jest związane z koniecznością kreowania korzystnych warunków w kraju dla zapewnienia przedsiębiorstwom możliwości udziału w międzynarodowej współpracy, dostępu do rynków międzynarodowych i współpracy z inwestorami zagranicznymi. Wyznaczono, że harmonizacja standardów najbardziej dotknęła produkty high-tech oraz artykuły związane z nimi, a mianowicie: samochody, komputery, sprzęt audio i wideo, etc., a także produkty z kategorii luksusu (perfumy, ubrania, biżuteria). Rozpracowano procedurę dotyczącą przejścia Ukrainy do standardów marketingowych UE, biorącą pod uwagę różność standardów marketingowych w różnych krajach oraz ich zgodność ze standardami krajowymi. Położono nacisk na rozpatrywanie standardów marketingowych jako ważnego czynnika dla kształtowania modelu gospodarki rynkowej, osiągnięcia zrównoważonego rozwoju, a także ustanowienia równoważnych stosunków między biznes partnerami na jednolitym rynku europejskim. (abstrakt oryginalny)
Standardy europejskie są specyficznym instrumentem prawnym, który określa wspólne zasady oraz kształtuje kierunki i sposoby myślenia na dany temat. Chodzi zatem o pewne uniwersalne wskazówki, które służą zbliżeniu rozwiązań obowiązujących w państwach europejskich. Pojęcia "standardy europejskie" nie należy przy tym ograniczać do porządku prawnego Unii Europejskiej, lecz trzeba mieć na uwadze również działania podejmowane w ramach Rady Europy. W rezultacie analizą będą objęte z jednej strony, postanowienia Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE) i Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) oraz orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), z drugiej zaś Europejska konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz działania Komitetu Ministrów Rady Europy. Następnie zostaną przedstawione dominujące cechy sądownictwa państw członkowskich Unii Europejskiej. Prawo wspólnotowe nie określa struktury sądownictwa państw członkowskich. Wprost przeciwnie, obowiązuje zasada autonomii organizacyjnej, mająca podstawę w TWE. Swym zasięgiem obejmuje ona nie tylko organy wymiaru sprawiedliwości, lecz ogólnie organizację wewnętrzną państw członkowskich. Każde państwo ma zatem prawo do samodzielnego decydowania o własnej organizacji i sposobach funkcjonowania. O istnieniu zasady autonomii organizacyjnej wymiaru sprawiedliwości można wnioskować z art. 234 TWE (poprzednio art. 177). Regulując instytucję orzeczeń wstępnych, prawodawca wspólnotowy nie przesądził bowiem, które organy sądowe mogą wnosić pytania wstępne. W art. 234 akapit 2 wskazuje się, że ma to być jakikolwiek sąd państwa członkowskiego. Jeszcze wyraźniej zasada ta jest widoczna w regulacji art. 234 akapit 3, która określa organy sądowe zobowiązane do wniesienia pytania. Zostały one określone jako "sądy krajowe, których orzeczenia nie podlegają zaskarżeniu według prawa wewnętrznego". Wynika z tego, że sposób organizacji wymiaru sprawiedliwości, w tym określenie jego instancyjności, należy do państw członkowskich. (fragment tekstu)
EU enlargement, as a process, has a lot of problems caused by the great differences between the present EU-members and accession countries in all spheres of life. Moreover, this process becomes much more complicated taking into account the NIS and CIS-countries bordering with candidate members of the European Union and the fact that the EU has stressed the importance of not importing border conflicts into an enlarged Union. The EU has also recognized that the environmental problems faced in the applicant States and beyond are far more severe than in the present Member States. One of the environmental problems that will be affected by EU expansion is the joint environmental management of transboundary waters. "Sound management of International watercourses is one of the most complex and worrying issues, as water is vital to sustain life, economic development and the conservation of ecosystems" [Abbas, 2000]. Joint management of transboundary waters is complicated, since there is not one government to manage international waters and bordering states may have different languages, cultures, as well as different water management legislation and institutional structures. Different quality standards and norms, as well as different approaches and methodologies in bordering countries create additional hindrances in the management process. Theere are approximately 160 agreements on transboundary waters in Europe and this number shows an increasing trend. Some of the transboundary watersheds shared by EU-members and EU-accession countries are the river Oder (Germany - Poland) and the Neusiedler See (Austria - Hungary). The complex character of transboundary waters management is getting morę problematic in the case of EU candidate countries bordering with CIS and NIS-countries. For example, Lake Peipus/Chudskoe and the river Narva (Estonia - Latvia - Russia), the river Daugava (Latvia - Belarus - Russia), the river Nemunas (Lithuania - Russia - Belarus), the river Bug (Poland - Belarus - Ukraine) etc. Thus, there is a real need for a truly integrated and functioning basin-wide cooperative scheme for the management of international waters, especially at the future fringe of the EU. This paper will discuss problems associated with EU enlargement and joint transboundary waters management and the new EU Water Framework Directive as a future tool for regulating these problems. A brief description of the theoretical background is complemented by a short presentation of the legal bases for joint water management. The issue of international water basins as challenges for joint management is also developed. The EC Water Framework Directive (WFD) and its main points regarding transboundary water management are then studied. An investigation of the process of EU enlargement as a cause of problems is followed by a section on possible Solutions and concluded by a short summary at the end of the paper. (fragment of text)
Hungary is a kidney-shaped country lying in the centre of Europe sharing borders with seven neighbours: Austria, Slovakia, Ukraine, Romania, Yugoslavia, Croatia and Slovenia. There are three basie topographies: the low-lying regions of the Great Plain in the east, centre and south-east, and the Little Plain in the north-west; the northern mountain ranges, which include Hungary's highest peak (the 1015-metre-high Kékesteto); and the hilly regions of Transdanubia in the west and south-west. The biggest rivers are the Danube and the Tisza, which divide the country into thirds, and the Drava which forms the south-western border with Croatia. The country has over 1000 lakes - the largest, Balaton, is strewn with thermal springs. More than 60% of Hungary is under cultivation and only 18% remains forested. Most of the forests are beech and oak, and there is a small percentage of fir. Common animals include deer, wild hare, boar and otter, and there are also rare species such as wild cat, lake bat and Pannonian lizard. However, the majority of the country's vertebrates are birds, especially waterfowl attracted by the numerous rivers, lakes and wetlands. There are five national parks and almost 1000 protected areas. (fragment of text)
Monografia poświęcona jest bieżącym zagadnieniom rozwoju Ukrainy i przedstawia je w następujących wymiarach: teoretycznym, metodologicznym i praktycznym. Kwestie te dotyczą mechanizmów stosowanych do realizacji polityki regionalnej i możliwości ich poprawy w istniejących warunkach, podczas gdy Ukraina jest w trakcie jednej z najbardziej kluczowych reform od czasu uzyskania niepodległości w 1991 r., a mianowicie decentralizacji władzy państwowej. Wraz z tym procesem pojawiła się kluczowa kwestia - konieczność pogłębienia i optymalizacji współpracy między władzami państwowymi a nowo utworzonymi organami samorządu lokalnego - zjednoczonymi społecznościami terytorialnymi. (fragment tekstu)
Stronie polskiej w wyniku prowadzonych negocjacji przedakcesyjnych, udało się uzyskać tzw. okresy przejściowe. Okresy te dotyczyły różnych obszarów życia gospodarczego, a jednym z nich było dostosowanie zakładów przetwórstwa produktów zwierzęcych (mięsa, mleka oraz ryb) do unijnych standardów produkcji. Polska uzyskała okresy przejściowe dla: 113 zakładów przetwórstwa mleka - do 31 grudnia 2006 r., 332 zakładów przetwórstwa mięsnego - do 31 grudnia 2007 r. oraz 40 zakładów przetwórstwa rybnego - do 31 grudnia 2006 r. Były to podmioty (przedsiębiorstwa), które w połowie 2003 roku same wystąpiły o dodatkowy czas na przeprowadzenie niezbędnych inwestycji w celu poprawy warunków sanitarnych i weterynaryjnych, umożliwiających sprzedaż produktów na rynkach państw członkowskich UE. Na tej podstawie zostały one wpisane na specjalną listę. Poza tą grupą zakładów na rynku funkcjonowała jeszcze liczniejsza grupa zakładów - zwłaszcza w sektorze mięsa czerwonego które mogły produkować na rynek krajowy. One też podlegały procesom dostosowawczym w wyniku zmieniającego się ustawodawstwa - głównie krajowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule opiszę temat ochrony sygnalistów w świetle projektu Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii, projektu ustawy o jawności życia publicznego, projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych oraz międzynarodowych rozwiązań. Omówię w nim zagadnienia takie, jak zakres podmiotowy ochrony sygnalistów - jakie podmioty objęte są ochroną, wymóg dobrej wiary sygnalisty, jako warunek uzyskania statusu sygnalisty, zakres przedmiotowy zgłoszeń - zakres spraw jakie mogą zostać zgłoszone przez sygnalistę, zakres ochrony gwarantowanej sygnalistom - zakazane środki odwetowe, procedura zgłaszania nieprawidłowości - kanały jakimi sygnalista może dokonać zgłoszenia oraz poufność - zapewnienie anonimowości sygnaliście. Oprócz rozwiązań zaproponowanych w Dyrektywie i projektach ustaw przedstawię również rozwiązania proponowane przez organizacje międzynarodowe takie jak Transparency International, International Chamber of Comerce (ICC), czy Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) oraz rozwiązania zaproponowane przez Francję oraz Wielką Brytanię. Porównam propozycje rozwiązań zaproponowanymi w ramach Dyrektywy, z rozwiązaniami międzynarodowymi oraz zaproponowanymi w ramach projektów ustaw, a także rozwiązaniami sugerowanymi w ramach projektu obywatelskiego. Przedstawię również propozycję niezbędnych zmian do projektów ustaw.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy było zdefiniowanie czynników, jakie wpływały na podjęcie przez rolników inwestycji finansowanych w ramach działania 6 PROW. Jednym z ważniejszych impulsów była chęć dostosowania gospodarstw do standardów produkcji, a to ma zapewne związek z uzyskaniem w ten sposób możliwości dalszego korzystania z innych form wsparcia w ramach polityki rolnej. Badane gospodarstwa były większe od przeciętnych w kraju czy regionie, stąd należy się spodziewać, że w kolejnych latach będą one dominowały wśród beneficjentów działań pomocowych, co spowoduje wyraźną koncentrację całości funduszy kierowanych do rolnictwa. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono funkcjonowanie polskiego systemu podatkowego. Zwrócono uwagę na funkcjonowanie podatku VAT w Polsce w odniesieniu do innych państw członkowskich UE.
Autorka zaprezentowała wyniki badań własnych przeprowadzonych w przedsiębiorstwach mleczarskich w 2006 roku na obszarze funkcjonalnym Zielone Płuca Polski. Autorka podzieliła próbę badawczą na dwie grupy. Pierwszą stanowiły wszystkie przedsiębiorstwa mleczarskie, które posiadały wdrożone systemy zarządzania jakością. Do drugiej grupy zaliczyła te, które systemu tego nie wdrożyły jeszcze. Na zakończenie sformułowała wnioski.
Scharakteryzowano podstawowe determinanty realizacji standardów jakościowych UE w krajowym przemyśle spożywczym. Przedstawiono aktualny stan dostosowania przedsiębiorstw sektora mleczarskiego i mięsnego do standardów jakościowych UE.
W artykule przedstawiono analizę, na podstawie której stwierdzono, że ograniczenie chowu kur nieśnych w klatkach tradycyjnych, wymuszone unijnym prawodawstwem, spowoduje wzrost kosztów, zmniejszenie opłacalności produkcji jaj i obniżenie w tym zakresie konkurencyjności Polski na rynku Wspólnoty, a w konsekwencji ograniczenie skali produkcji. Braki jaj na europejskim rynku uzupełniane będą importem z krajów azjatyckich i południowo-amerykańskich, gdzie nikt nie sprawdza warunków utrzymania drobiu. Aktualnie koszty produkcji jaj w Polsce są zbliżone do największych producentów w UE i znacznie wyższe w porównaniu do największych światowych eksporterów, tj. USA i Brazylii. Powoduje to, że Polska przestaje być konkurencyjna na międzynarodowym rynku jaj. Celem opracowania była ocena konkurencyjności produkcji jaj spożywczych w Polsce po wdrożeniu unijnych przepisów dotyczących systemów chowu kur nieśnych i znakowani jaj spożywczych wprowadzonych do obrotu handlowego.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.