Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Eco-development strategy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Contemporary conditions of functioning of business entities cause the situation, in which new paradigms within which ecological aspects are playing an increasingly important role are being created. In this situation issues related to pro-ecological actions aimed at guaranteeing respect and protection of the environment within the conducted business activity are gaining in importance. Inclusion of these activities in the formalised development plans described within the development strategy contributes to more effective realisation of the assumed objectives and successful growth of the company while additionally such inclusion guarantees the image of a company caring for both the environment and the society.(author's abstract)
Wdrażanie strategii ekorozwoju niesie ze sobą określone problemy i wyzwania. Jednym z nich jest przygotowanie i wprowadzenie do systemu statystyki społeczno-ekonomicznej i systemów informacji odpowiednich wskaźników, które będą służyć identyfikacji, ocenie i monitorowaniu wybranych (podstawowych) aspektów realizacji strategii ekorozwoju. Omówiono problemy związane ze stworzeniem systemu wskaźników ekorozwoju.
Zamierzeniem autorów była identyfikacja i ocena problemów przygotowania i realizacji lokalnych strategii zrównoważonego rozwoju w gminach i społecznościach lokalnych na terenie dawnego województwa wałbrzyskiego w latach 1993-2004. Przeprowadzone badania służyły weryfikacji hipotezy, na ile organy władzy samorządowej i mieszkańcy kierowali się w swojej aktywności ekonomicznej i pozaekonomicznej zasadami rozwoju zrównoważonego, wynikającymi z lokalnych dokumentów strategicznych
Dokument przyjęty przez Radę Ministrów 17 września 2002 r. Stanowi integralną część Strategii Gospodarczej Rządu SLD-UP-PSL "Przedsiębiorczość-Rozwój-Praca".
Należy pamiętać, że rozwój zrównoważony nie stanowi wyznaczonego i wymiernego celu - granicy, do której musimy dojść. Jest procesem rozłożonym na lata (a być może i wieki) i pokolenia. Jest to szansą dla obecnego, a nade wszystko dla przyszłych pokoleń, gdyż jeśli na współczesnym etapie gospodarki rozpocznie się rzeczywiste realizowanie koncepcji ekorozwoju załamanie ekologiczne, gospodarcze i społeczne zostanie bardzo oddalone w czasie, z założeniem jego całkowitej eliminacji (wersja najbardziej optymistyczna). Analizując procesy gospodarcze zachodzące w UE, jak też w Polsce - jej nowym członku - można stwierdzić, że koncepcja ekorozwoju została już na dobre zapoczątkowana i jest rozwijana, chociaż w dużej mierze bardziej teoretycznie (w dokumentach i deklaracjach) niż praktycznie (praktyka gospodarcza). Ważne jest, że stała się ona zasadą ustrojową całej UE, a poszczególne kraje Wspólnoty przyjęły ją za podstawę swoich krajowych polityk ekologicznych. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje teoretyczne ramy funkcjonowania ekorozwoju, tj. genezę, zasady, cele, wyznaczniki oraz instrumenty ekonomiczne ekorozwoju. Szczególną rolę w dochodzeniu do ekorozwoju autorka przypisuje zasadom w szczególności zasadzie "zanieczyszczający płaci", która jest podstawą polityki prewencyjnej i internalizacji kosztów odnowy zasobów w krajach Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia historyczne korzenie koncepcji "trwałego lub zrównoważonego ekologicznie rozwoju" począwszy od średniowiecza, poprze teorie Th. R. Malthusa, do czasów obecnych.
Przedmiotem rozważań w artykule są marketingowe strategie zorientowane na ochronę środowiska, zasady ich kształtowania i realizacja. Podstawę sukcesu rynkowego przedsiębiorstwa stanowi zintegrowane uwzględnienie problemów ochrony środowiska na wszystkich szczeblach zarządzania. Skierowane do wewnątrz strategie ekologiczne powinny być uzupełnione przez rynkowo zorientowane strategie ekologiczne. Proaktywne działania związane z ochroną środowiska przyczyniają się do rozwiązań innowacyjnych oraz umożliwiają uzyskanie korzyści czasowych i konkurencyjnych.
10
Content available remote Measuring Eco-Innovation: Towards Better Policies to Support Green Growth
63%
Green growth strategies thus need to be robust, what requires carefully designed tools. One of the prerequisites is the appropriate green growth measurement framework. It should allow discerning the effectiveness of policies in delivering green growth. This is where this paper tries to offer a new angle by searching for appropriate indicators that can capture different aspects of eco-innovation. Eco-innovation can be defined as innovation that results in a reduction of environmental impact. Country data from the 2008 Community Innovation Survey is used in the analysis. Dataset consist of 14 variables on environmental benefits and motivations. The aim of the presented study is to reduce the number of variables into factors to discover which of available variables form coherent subsets. It is argued here that such approach can help to construct appropriate indicators, that can capture different aspects of eco-innovation, that are crucial from the point of view of policy-making and policy evaluation.(original abstract)
Zagrożenie ekologiczne w wielu regionach Polski stanowi niezwykle istotny i pilny problem gospodarczy, społeczny i polityczny. Warunki ekonomiczne towarzyszące obecnemu zagrożeniu są kontynuacją problemów wcześniejszych, a więc głębokiegon kryzysu społeczno-gospodarczego lat 80 i początku lat 90. W warunkach transformacji systemowej koniecznością stało się stworzenie i realizacja nowej wizji rozwoju gospodarczego. (fragment tekstu)
W artykule zarysowano koncepcję "ekomarketingu-mix" czyli kompozycji instrumentów marketingowych uwzględniającej komponenty istotne z ekologicznego punktu widzenia.
W artykule dokonano próby oceny szans i zagrożeń w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi w oparciu o sytuację panującą na Dolnym Śląsku i w polskim systemie prawnym. Zagadnienie strategii ekorozwoju i jej realizację na terenie gminy omówiono w oparciu o dokument AGENDA 21.
Nadrzędnym celem kształcenia na rzecz zrównoważonego rozwoju jest reorientacja zachowań konsumenckich, zachęcanie konsumentów do zmiany stylu życia - postawy egocentrycznej na ekocentryczną - i dokonywania wyborów uwzględniających potrzeby innych ludzi oraz ochronę środowiska naturalnego. Dużą pomocą w tym zakresie stają się różnego rodzaju serwisy edukacyjne. Przykładem jest portal Dolceta, który zawiera szereg porad, wskazówek i informacji przydatnych konsumentom. Znaczna część portalu dotyczy edukacji konsumenckiej na rzecz zrównoważonego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono główne zamierzenia polityki ekologicznej państwa w latach 1991-2006, z podziałem na poszczególne etapy związane z budową nowych programów ochrony środowiska oraz zmiany w doborze narzędzi służących realizacji założeń polityki ekologicznej. (fragment tekstu)
Strategia Unii Europejskiej 2020, wymagania dla Polski w zakresie zwiększenia produkcji energii, ciepła i chłodu z odnawialnych źródeł energii do poziomu 15% oraz stałej poprawy jakości komponentów środowiska, stają się wyzwaniem nie tylko dla polskiego państwa, ale również dla miasta Wrocławia i województwa dolnośląskiego. W związku z powyższym wyzwaniem autorzy prezentują własny, oryginalny Model M Ekorozwoju Wrocławia i Dolnego Śląska jako miasta niskowęglowego/niskoemisyjnego, którego podstawowym filarem są m.in. inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) i zwiększenie ich udziału w skali regionu. Ponadto, istotne stało się opracowanie założeń wdrażania trwałego zrównoważonego rozwoju miasta i województwa w perspektywie do 2020 r. Stworzenie wielowymiarowego dynamicznego Modelu M Ekorozwoju Wrocławia i Dolnego Śląska jest procesem wieloetapowym cechującym się indywidualnym podejściem. Działania uwzględniają m.in. bilans energetyczny miasta, bilans zasobów naturalnych i społecznych, miks energetyczny miasta, wykorzystanie walorów krajobrazowych terenu w celu zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu zostaną przedstawione wyniki badań literaturowych, mających na celu identyfikację sposobów klasyfikowania strategii ekologicznych przedsiębiorstw, występujących w literaturze z dziedziny zarządzania. Badanie zostało przeprowadzone przy użyciu następujących baz danych, zawierających pełne teksty większości uznanych światowych czasopism naukowych: ECONLIT, ACADEMIC SEARCH PREMIER oraz BUSINESS SOURCE COMPLETE. Zakres czasowy obejmuje lata 1970-2006. Przykładowe słowa klucze użyte podczas badań to ecological strategy, eco-strategy, green strategy, ecology and strategy. Dodatkowa seria wyszukiwania była przeprowadzona na podstawie not bibliograficznych artykułów wyszukanych za pomocą słów kluczy. Zidentyfikowane w literaturze klasyfikacje strategii ekologicznych przedsiębiorstw zostały poddane krytycznej ocenie. Zaproponowany nowy podział, zdaniem autora, pozwala uniknąć problemów teoretycznych i praktycznych, wykazywanych przez wielu naukowców przy dotychczasowych klasyfikacjach strategii ekologicznych. Nadzieją autora jest także przyczynienie się do rozbudzenia większego zainteresowania problemami ekologicznymi na gruncie nauk o zarządzaniu. (fragment tekstu)
Przedstawiono preferowane kierunki rozwoju przez mieszkańców gminy Nowy Korczyn w aspekcie ekorozwoju. Badania opierały się na wyrażeniu swojej opinii przez mieszkańców na temat poszczególnych kierunków, to jest: turystyki, usług, rzemiosła, przemysłu, rolnictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego oparciu o ochronę przyrody. Wyniki wskazują, że rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze są głównymi preferowanymi kierunkami rozwoju przez mieszkańców w gminie Nowy Korczyn.. (skróc. oryg. streszcz.)
W interesie zarówno obecnego, jak i przyszłych pokoleń jest, aby w plany i programy społeczno- gospodarczego rozwoju kraju wpisana była ochrona środowiska. Powinno dążyć się do uzyskania niezbędnej równowagi pomiędzy rozwojem społeczno-gospodarczym a środowiskiem przyrodniczym. W rozwoju tym należy szukać rozwiązań, w których tworzenie przez człowieka nowych układów funkcjonalno- przestrzennych, nowych technologii będzie jak najmniej kolidować z zachowaniem, czy też poszanowaniem tego co dała nam przyroda. Przyjęte rozwiązania powinny pogodzić prawa rozwoju społeczno-gospodarczego z prawami przyrody zmierzając w kierunku świadomego kształtowania środowiska. Przyczynia się do tego koncepcja rozwoju zrównoważonego opierająca się na założeniu, iż istnieje rozwiązanie kompromisowe między dalszym rozwojem ekonomicznym a zachowaniem środowiska w jak najlepszym stanie. Szczególną uwagę przypisuje ona istnieniu współzależności rozwoju ekonomicznego społeczeństwa i jakości środowiska. Daje ona światu możliwość zachowania istniejących walorów środowiskowych, w znacznym stopniu ma wpływ na ograniczenie zanieczyszczenia, degradacji środowiska przyrodniczego, które w wieku XX zostało przez człowieka bardzo "naruszone". Jej realizacja z jednej strony jest wymogiem czasu, z drugiej zaś świadczy o naszej odpowiedzialności za przyszłe pokolenia. (fragment tekstu)
20
Content available remote Ekostrategie jako czynnik rozwoju przedsiębiorstw
51%
Zdolność utrzymania się przedsiębiorstwa w warunkach konkurencyjnego rynku jest dziś uwarunkowana szeregiem czynników, zarówno o charakterze wewnętrznym (np. zasoby ludzkie, czas i koszty produkcji, technologia, cena, sieć dystrybucyjna), jak i zewnętrznym (np. preferencje konsumentów, podaż, dobra substytucyjne). Z czasem część z nich traci, a część zyskuje na znaczeniu. Jednym z czynników, który w ostatnich latach coraz częściej pojawia się w grupie znacząco wpływającej na pozycję przedsiębiorstwa na rynku jest działalność proekologiczna. Wiąże się ona nie tylko ze wzrostem znaczenia ochrony środowiska wyartykułowanym w prawie krajowym i unijnym, ale także ze wzrostem świadomości ekologicznej społeczeństwa i presją przez nie wywieraną.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.