Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 229

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ecological product
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
1
Content available remote Moda na żywność ekologiczną w Polsce i na Świecie
100%
Po II wojnie światowej nastąpiła intensyfikacja produkcji rolnej związana ze zwiększeniem zużycia środków chemicznych i nawozów sztucznych służących poprawie warunków upraw. Efektem tych zmian było zachwianie równowagi biologicznej w przyrodzie. W tej sytuacji nastąpiły narodziny, rozwój i rozpowszechnienie się produkcji żywności ekologicznej, praktycznie bez stosowania chemii, zarówno w Europie jak i na świecie. W pracy przedstawiono zasady i metody stosowane w produkcji ekologicznej. Porównano nowoczesne, ściśle kontrolowane rolnictwo, z tradycyjną produkcją rolnictwa ekologicznego, wskazując na zagrożenia wynikające z masowej produkcji ekologicznej. War-to zapamiętać, że należy spożywać dużo warzyw i owoców, niezależnie od tego czy pochodzą z upraw ekologicznych czy klasycznych. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Zmiany zachowań nabywczych na rynku produktów ekologicznych
100%
W artykule scharakteryzowano stan i tendencje rozwojowe rynku produktów ekologicznych. Szczególną uwagę zwrócono na determinanty zachowań konsumentów jako czynników dynamizujących lub ograniczających rozwój rynku produktów ekologicznych. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Bariery zachowań nabywczych na rynku produktów ekologicznych
100%
W ostatnich latach można zauważyć zainteresowanie konsumentów produktami ekologicznymi. Wynika to z faktu, że coraz większe znaczenie zyskuje dbałość o środowisko, troska o zdrowie, powrót do natury, co ma swoje konsekwencje w decyzjach nabywczych konsumentów. Zachowania konsumentów wobec produktów ekologicznych zależą od różnych czynników. Determinuje je przede wszystkim poziom świadomości ekologicznej, poziom dochodów, poziom wiedzy i działania marketingowe. Pomimo że rozwój zachowań nabywczych na polskim rynku produktów ekologicznych potwierdzają liczne badania, to eksperci i badacze tego rynku podkreślają zbyt wolny jego rozwój. Celem artykułu jest charakterystyka barier nabywania produktów ekologicznych przez konsumentów. Należy do nich zaliczyć niską świadomość ekologiczną polskich konsumentów, małą wiedzę na temat produktów ekologicznych, ich oznaczeń, sposobów wytwarzania oraz małą dostępność. Ograniczeniem są również stosunkowo niskie dochody konsumentów w stosunku do wysokich cen produktów ekologicznych. (tekst z oryginału)
A man is a part of the world which he creates but also destroys. After the stage of human's reign and domination a new Ecological Era is appearing, its task is to care for environment and stay with it in harmonious coexistence. The companies trying to offer products which have the least influence on environment are exposed to that progress. Philips is one of the companies, which are exposed emphasises in its philosophy the superiority of so called "sustainability" over other factors developing the company. Following the continuous improving of humans' life Philips produces green products EcoVision which are the natural environment initiative. (original abstract)
Rynek produktów ekologicznych oraz ich system dystrybucji w Polsce nadal się rozwija. W artykule podjęto próbę przedstawienia wyników badań ankietowych przeprowadzonych na grupie dystrybutorów produktów żywnościowych (takich jak sklepy, hurtownie, supermarkety) na terenie województw dolnośląskiego i wielkopolskiego. W badaniach wzięło udział 129 respondentów. Na ich podstawie scharakteryzowano stan systemu dystrybucji oraz perspektywy jego rozwoju. Ważnym punktem artykułu jest przedstawienie preferowanych kanałów dystrybucji produktów ekologicznych. Wydaje się, że termin slow food i związana z nim sprzedaż bezpośrednia jest formą najbardziej odpowiednią w przypadku żywności ekologicznej. Aby jednak odnaleźć się na rynku globalnym dystrybucja produktów ekologicznych musi dostosować się do panujących na rynku uwarunkowań. (abstrakt oryginalny)
Celem badań jest poznanie poziomu nakładów oraz kosztów pracy ludzi w produkcji konwencjonalnej i ekologicznej jabłek. Badania prowadzono w dwudziestu gospodarstwach w centralnej Polsce w latach 2009-2013 - dwunastu z produkcją konwencjonalną i ośmiu z produkcją ekologiczną. Średnie plony jabłek w tym okresie wynosiły 25,9 t/ha w produkcji konwencjonalnej oraz 12,9 t/ha w produkcji ekologicznej. Nakłady pracy ludzkiej w sadzie z produkcją ekologiczną były o 12% wyższe niż w produkcji konwencjonalnej. W produkcji konwencjonalnej techniczna wydajność pracy wynosiła średnio 87 kg jabłek na 1 rbh, a w produkcji ekologicznej 39 kg na 1 rbh. Struktura nakładów pracy w dwóch badanych systemach produkcji była odmienna. W produkcji konwencjonalnej ponad 70% nakładów pracy pochłaniał zbiór jabłek. W produkcji ekologicznej na zbiór przypadało około 35% rbh zużytych na czynności w sadzie, a na pracochłonne zwalczanie chwastów - ponad 30%. Koszty pracy ludzi w sadzie, zarówno w odniesieniu do 1 ha, jak i 1 kg wyprodukowanych owoców, były wyższe w przypadku produkcji ekologicznej. Postęp nowych technologii i maszyn usprawniający walkę z chwastami powinien przynieść ograniczenie nakładów pracy w produkcji ekologicznej. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Motywy i bariery zakupu i konsumpcji żywności ekologicznej
75%
Zaprezentowano przegląd literatury przedmiotu oraz wyniki badań odnośnie czynników stanowiących motywy konsumpcji żywności ekologicznej oraz bariery utrudniające jej zakup. Przedstawiono wyniki badań ankietowych przeprowadzonych na próbie 200 respondentów zamieszkujących tereny miejskie i wiejskie. Przeanalizowano istotność czynników mających znaczenie podczas zakupu żywności ekologicznej, a także motywy skłaniające do jej wyboru. (abstrakt oryginalny)
Wiedza na temat postrzegania produktów ekologicznych przez konsumentów pozwala na lepsze zbadanie potencjału rozwoju rolnictwa ekologicznego i rynku produktów ekologicznych. Wiedza ta może także pomóc w tworzeniu i wdrażaniu efektywnej polityki względem promocji produktów ekologicznych i rozwoju skutecznych strategii marketingowych. Stany Zjednoczone i Polska to interesujące przykłady krajów, które charakteryzują się odmiennym poziomem rozwoju rynków ekologicznych. Pozwala to na sprawdzenie, czy poziom ten ma wpływ na sposób postrzegania żywności ekologicznej przez konsumentów. Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie na Florydzie (USA) oraz w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wyniki badań zostały poddane dalszej analizie z wykorzystaniem modelowania ekonometrycznego. Wyniki wskazują, że studenci z Polski i Stanów Zjednoczonych inaczej postrzegają produkty ekologiczne. Wiele tych różnic wynika z odmiennego poziomu rozwoju rynku ekologicznego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu identyfikację czynników wpływających na skłonność do zapłacenia wyższej ceny za ekologiczne produkty żywnościowe w porównaniu z produktami konwencjonalnymi. Badania ankietowe typu CAWI przeprowadzono na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski. Struktura próby była zbliżona do populacji generalnej pod względem wieku, płci, wykształcenia i wielkości miasta zamieszkania. W modelu regresji wielorakiej skłonność do płacenia wyższej ceny za ekologiczne produkty żywnościowe wzrasta wraz z: 1) wielkością gospodarstwa domowego; 2) przekonaniem o wyższej jakości produktów ekologicznych; 3) akceptowaniem wyższej ceny produktów ekologicznych; 4) kierowaniem się oznaczeniami jakości; 5) przywiązywaniem wagi do wspólnotowości produktów ekologicznych; 6) dokonywaniem zakupów żywności ekologicznej przez Internet; 7) etnocentryzmem regionalnym na rynku żywności ekologicznej; 8) częstością zakupu ekologicznych produktów żywnościowych za granicą. Maleje natomiast ze wzrostem znaczenia ceny jako atrybutu produktów żywnościowych(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie produktu ekologicznego oraz możliwości jego kształtowania w procesie marketingu ekologicznego. Marketing ekologiczny jest nowoczesną koncepcją marketingu społecznego, która uwzględnia trzy podmioty procesu wymiany, tj. producenta, konsumenta i społeczeństwo jako całość. Badania własne zostały przeprowadzone wśród właścicieli lub dyrektorów przetwórni ekologicznych (indywidualny wywiad bezpośredni). Określono i oceniono m.in. rynek docelowy badanych firm, wykorzystywane źródła informacji na temat odbiorców, asortyment, czynniki decydujące o wprowadzaniu nowych produktów oraz stosowane strategie produktowe. Stwierdzono, że badani przedsiębiorcy trafnie definiują rynek docelowy, a stosowany przez nich dobór źródeł informacji jest właściwy. Zdecydowana większość firm ma charakter innowacyjny, o czym świadczą wprowadzane nowe produkty do oferty asortymentowej. Większość firm prowadzi badania dotyczące konsumentów w sposób przypadkowy, co w konsekwencji może powodować w przyszłości mniejsze korzyści z ich stosowania. (abstrakt oryginalny)
11
75%
The Polish organic food market continues to be a niche. Nevertheless, the market can function efficiently and develop provided that several conditions are met, including the optimization of the supply of raw materials and final products, and the organization of effective distribution channels. One of the key areas that require an in-depth analysis is the question of efforts undertaken at all levels of the marketing chain. Therefore, the purpose of this paper is to present the distribution channels of the Polish organic food market, explore the organizational limitations faced by this market, and diagnose the reasons why distribution channel participants do not cooperate with each other. In view of the findings of the research conducted among three groups (producers, processors and intermediaries), an attempt was made to identify successful networking solutions. The prerequisites for the prospective growth of the organic food market can be indicated. According to the interviewees, initiating and implementing collaboration as an element of marketing activities should lead to desirable outcomes, including more efficient market processes, especially as regards organic product distribution. Actions based on the integration and combination of marketing efforts should translate into market development. The creation of short supply chains is one of the key solutions. (original abstract)
Przedstawiono stosowane formy sprzedaży bezpośredniej oraz wady i zalety tej formy sprzedaży. Określono strukturą sprzedaży wybranych produktów ekologicznych. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote The Output of Environmental Goods and Services Sector in Poland
75%
The main objective of this paper is to present the output of Environmental Goods and Services Sector (EGSS) in Poland as of 2014. The presented data are the results of a Eurostat pilot project, which was conducted in Poland during 2014-2015 by the Central Statistical Office. The aim of this project was to adapt the Eurostat methodology of EGSS accounts to Polish conditions and to gather data about EGSS, in accordance with the Regulation of the European Parliament and of the Council (EU) No 538/2014 as of 16 April 2014 amending Regulation. Output of Environmental Goods and Services System covers environmental protection domains and also the domains of natural resources management. The results of the survey are also presented broken down by types of economic activity. (original abstract)
W artykule przedstawiono wyniki badań prowadzonych w latach 2000 oraz 2008, mających na celu określenie poziomu wiedzy i stopnia rozpoznawalności znaków ekologicznych w naszym kraju. W roku 2004, w wyniku członkostwa w Unii Europejskiej, Polska przystąpiła do unijnego systemu ekoznakowania. Pierwsze badanie zostało więc przeprowadzone przed, drugie zaś po tym wydarzeniu. Głównymi powodem prowadzenia badań było określenie, czy w ciągu ostatnich lat zmienił się poziom wiedzy o ekoznakach. Ze względu na podjęcie działań przez agendy rządowe w celu zwiększenia skuteczności systemów ekoznakowania i pojawianie się nowych etykiet na rynku, wzrost świadomości w tym zakresie jest konieczny. W artykule zaprezentowano porównanie wyników uzyskanych w analizowanych latach w odniesieniu do poszczególnych znaków.(abstrakt oryginalny)
The organic food market is rapidly expanding all over the world with the recent rise of concern in food safety and environmental protection. Thus, examining information about consumers' awareness on organic food is one of the inspiring areas for producers and marketers to capture a greater market share successfully. Therefore, this study aimed at analyzing the consumer awareness towards organic food products while addressing socio-demographic factors affecting consumer awareness on organic food, knowledge of consumers about organic food, and their purchasing pattern. A sample of 600 consumers was selected from the main cities of six urban districts in Sri Lanka for the study. Data were collected via a consumer survey using a pre-tested questionnaire, from November 2018 to May 2019. The data analysis was carried out using frequencies, percentages, and multiple linear regression analysis. According to the results, the majority of the respondents were married females. The results revealed that Sri Lankan consumers have a better awareness on organic food. The results of the regression analysis highlighted that the consumers' awareness is significantly affected by factors such as gender, marital status, education, and monthly income. Although most respondents have a good level of awareness on organic food, their buying trend is at a lower level. The findings of the study play an important role in promoting the organic food market and are essential for food marketing planners, researchers, and policymakers to enhance the organic food industry in the country in the future. (original abstract)
Rolnictwo ekologiczne jest ważną formą zrównoważonego rolnictwa, które w przeciwieństwie do produkcji zintegrowanej nie wykorzystuje chemikaliów i sztucznych nawozów podczas produkcji na rynkach krajów rozwiniętych, gdzie środowisko i dom pozostają ważne dla konsumentów. Artykuł porusza kwestie dotyczące wiedzy konsumentów odnośnie korzyści płynących z produktów ekologicznych i ich wpływu na środowisko, aby nie traktowali ich tylko jako wyroby luksusowe. Kolejną ważną kwestią jest cena, jaką konsumenci mogą płacić za tego typu produkty na rynku, a także istniejący problem nieufności klientów względem producentów i samych produktów. W artykule uwzględniono omówienie wyników badań dotyczących powyższej kwestii, które wskazują, iż jest to bardzo ważny problem, dotyczący rynku węgierskiego, ale także i czynnik mający wpływ na rynki międzynarodowe.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Rolnictwo ekologiczne na świecie
75%
W ostatnich latach możemy zaobserwować wzrost znaczenia produkcji ekologicznej na świecie. Do niedawna tendencja ta była obserwowana tylko w krajach wysoko rozwiniętych obecnie najwięcej gospodarstw ekologicznych jest w Afryce i Azji. Zmiany te mają swoje podłoże głównie we wzroście popytu na produkty ekologiczne oraz we wzrastającym poziomie edukacji dotyczącej ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa żywnościowego. W poniższym opracowaniu przedstawiono stan rozwoju rolnictwa ekologicznego na świecie na podstawie danych z międzynarodowych organizacji ekologicznych. Przytoczono powierzchnię i ogólną strukturę użytków rolnych zagospodarowanych metodami ekologicznymi. Ponadto dokonano porównania ilości ekologicznych producentów rolnych na poszczególnych obszarach, a także krótko scharakteryzowano światowy rynek żywności ekologicznej. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było przedstawienie kanałów dystrybucji produktów wytwarzanych w gospodarstwach ekologicznych regionu siedleckiego. Przedstawiono opinie właścicieli 60 gospodarstw ekologicznych położonych w regionie siedleckim na temat kanałów dystrybucji wytwarzanych przez nich surowców i produktów żywnościowych. Badania prowadzono w pierwszym kwartale 2014 roku. Respondenci wskazywali, że mimo zachodzących pozytywnych zmian na rynku, nadal mają trudności ze sprzedażą swojej produkcji. Dużym problemem jest konieczność sprzedaży wytwarzanej produkcji jako konwencjonalnej. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była identyfikacja kierunków sprzedaży ekologicznych produktów rolniczych w województwie podlaskim. Badania realizowano wśród gospodarstw prowadzących produkcję metodami rolnictwa ekologicznego. Materiały źródłowe zebrano metodą wywiadu bezpośredniego przy wykorzystaniu kwestionariusza ankiety. Sprzedaż produktów ekologicznych w badanych gospodarstwach była bardzo zróżnicowana i rozproszona. Głównym problemem rozwoju rynku produktów ekologicznych na Podlasiu był brak organizacji rynków zbytu produktów i towarów ekologicznych. Jednym z rozwiązań tego problemu jest stworzenie ekologicznych grup producenckich, które będą organizowały kontrakty dostaw surowca do przetwórni, również zaktywizują handel detaliczny produktów ekologicznych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszych badań była ocena zawartości olejku eterycznego i jego składu chemicznego oraz porównanie cenowe dostępnych na polskim rynku kwiatów goździkowca (Syzygium aromaticum (L.) Merr. & Pcrry). Surowiec nabyto na lokalnym rynku, pochodził on zarówno z rolnictwa ekologicznego, jak i konwencjonalnego. Do oznaczania substancji czynnych wykorzystano metodę destylacji parą wodną według Polish Pharmacopoeia VIII [2008], natomiast do poznania składu chemicznego wykorzystano metodę chromatografii gazowej z detektorem masowym. Zawartość olejku w badanych próbkach materiału roślinnego była zróżnicowana i raczej niska (11,1-16,7%). Olejek goździkowy zawierał tylko 9 składników, z których największy udział stanowił eugenol (66-89%) i octan eugenolu (8-32%). Zawartość olejku w produktach ekologicznych pozostawała na podobnym poziomie jak w przypadku produktów z rolnictwa konwencjonalnego. Cena goździków zależała głównie od marki producenta (znanego lub posiadającego certyfikat ekologiczny) niż od realnej jakości produktu (tj. średniej zawartości olejku). (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.