Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ecological quality
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule omówiono działania podjęte na rzecz promocji i kontroli produktów ekologicznych. Przedstawiono nieprawidłowości w funkcjonowaniu rolnictwa ekologicznego wynikające z raportów NIK. Zaprezentowano jednostki upoważnione do przeprowadzania kontroli oraz wydawania i cofania certyfikatów zgodności w zakresie rolnictwa ekologicznego.
Miasto jako wyodrębniona podprzestrzeń może by£ rozważane jako wyodrębniony receptor zanieczyszczeń. Przy czym źródłem tych zanieczyszczeń może być otoczenie jak też i samo miasto. Z oczywistych względów, w przypadku szacunku strat nie dokonuje się rozróżnienia pochodzenia zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia docierające do miasta będą rozumiane w sposób uogólniony. Oznacza to, że będą to zarówno zanieczyszczenia sensu stricto (powietrza, wody, gleby, itd.) jak też destrukcje, wszelkiego typu przekształcenia powierzchni (szkody górnicze, wysypiska, hałdy, kominy itd.) i zakłócenia pól fizycznych (hałas, radiacja, promieniowanie cieplne itd.).
Wzrost zapotrzebowania na energię i jej wykorzystanie - czego konsekwencją jest m.in. pogorszenie jakości środowiska - spowodował podjęcie działań zmierzających do poprawy efektywności energetycznej gospodarki. Na przykładzie budownictwa, które stanowi sektor o znacznej energochłonności, przedstawiono działania legislacyjne, techniczne, technologiczne i organizacyjne, podejmowane w celu wzrostu efektywności energetycznej oraz ich wpływ na poprawę jakości środowiska i życia społeczeństwa w UE. Poruszono także problem tzw. "ubóstwa energetycznego". Wykazano jego powiązania z efektywnością energetyczną, a także negatywny wpływ na jakość środowiska i życia osób nim dotkniętych. Zaprezentowano propozycje możliwych do wdrożenia działań, ograniczających zasięg tego zjawiska w warunkach polskich, na przykładzie doświadczeń UE. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Od jakości ekologicznej do odpowiedzialności biznesu
100%
Zaprezentowano rozwój pojęcia jakości ekologicznej poczynając od ogólnego pojęcia jakości do miejsca jakości ekologicznej w koncepcji TQEM (Total Quality Environmental Management). Zwrócono uwagę, że jakość ekologiczna stanowi ważny przejaw kompetencji ekologicznych przedsiębiorstwa. Kompetencje ekologiczne, w wymiarze strategicznym są podstawą do konkurowania, wykorzystując współczesne poglądy na budowę przewagi konkurencyjnej opartej o odpowiedzialność społeczną podmiotów gospodarczych oraz zdolności organizacji do tworzenia powiązań sieciowych. Powiązania sieciowe, budowane z uwzględnieniem koncepcji CSR (Corporate Social Responsibility -społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstwa, biznesu), mogą wykorzystywać kompetencje sustainability, oparte o równoczesne wykorzystanie kompetencji ekonomicznych, społecznych i ekologicznych. W ten sposób jakość ekologiczna stanowi komponent kompetencji sustainability, będących podstawą odpowiedzialnego rozwoju firm oraz budowy odpowiedzialnych modeli biznesu. Modele te mogą wykorzystywać nowe podejście do efektywności, rozpatrując ją nie tylko w kategoriach ekonomicznych ale także społecznych i ekologicznych. Odpowiedzialne działania podmiotów gospodarczych prowadzą także do podniesienia jakości życia. Odpowiedzialny rozwój tych podmiotów wymaga jednak podejmowania decyzji odpowiedzialnych, uwzględniających również aspekty społeczne i ekologiczne. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono przesłanki tworzenia rynków dóbr środowiskowych oraz wykorzystania instrumentów rynkowych w ochronie środowiska. Omówiono obszary wykorzystania mechanizmów rynkowych aukcji jednorazowej i wielokrotnego przetargu np. na rynku praw emisji zanieczyszczeń.
W referacie podjęto próbę oceny zróżnicowania nakładów na proekologiczne inwestycje w przekroju regionalnym w Polsce. Zasadniczym celem referatu jest zbadanie, w jakim stopniu modernizacja gospodarki w sferze działalności proekologicznej przyczynia się do poprawy jakości środowiska naturalnego i komfortu środowiskowego mieszkańców w poszczególnych regionach kraju. W analizie korzystano m.in. z danych dotyczących wielkości i struktury inwestycji proekologicznych w układzie regionalnym, wartości wskaźników zanieczyszczenia powietrza, wód, gleby, areału parków narodowych, rezerwatów przyrody itp. W badaniach zastosowano wybrane metody wielowymiarowej analizy statystycznej. W szczególności przeprowadzono grupowania województw pod względem struktury nakładów na proekologiczne inwestycje i pod względem komfortu środowiskowego mieszkańców. Podobieństwo uzyskanych podziałów zbadano przy pomocy m.in. wskaźników Randa i Jaccarda. Następnie stosując zmienne syntetyczne dokonano uporządkowania województw według przyjętych kryteriów inwestycji prośrodowiskowych i komfortu środowiskowego. Stosując analizę korelacji zbadano zgodność otrzymanych rankingów. Dane do obliczeń pochodzą z bazy Banku Danych Regionalnych Głównego Urzędu Statystycznego. (abstrakt oryginalny)
Pojęcie "kompetencje ekologiczne przedsiębiorstwa" autor definiuje jako zdolność do skutecznej kombinacji zasobów ekologicznych, rozpoznanie wzajemnych oddziaływań między różnymi elementami środowiska i minimalizowanie ryzyka ekologicznego. W artykule omówiono takie zagadnienia jak: cechy kompetencji ekologicznych, systemy zarządzania środowiskowego jako potencjalny obszar tworzenia wartości dodanej, umiejętności ekologiczne w obszarze procesów logistycznych oraz w sferze public relations.
Strategia jakości ekologicznej firmy jest wariantem jej rozwoju. Jakość ekologiczną należy traktować jako kompetencje w łańcuchu wartości Portera, co wpływa na wybór ścieżki strategicznego rozwoju firmy. W ujęciu rynkowym podstawą realizacji strategii marketingowej jest marketing partnerski. W artykule przedstawiono rolę jakości ekologicznej jako czynnika cementującego łańcuch partnerstwa oraz czynnika, wchodzącego w skład 11 elementów marketingu partnerskiego (11 C). Pojęcie jakości ekologicznej odnosi się również do strategii organizacji non-profit. Z tego względu jakość ekologiczna wynikająca z preferencji klientów może być wariantem strategii rozwoju różnych organizacji.
Na rynku wciąż brakuje regulacji dotyczących tego, czym jest prawdziwa proekologiczna postawa firmy, a czym nieuczciwe wykorzystywanie ekologii w działaniach marketingowych. Chociaż opowiadanie się za ekologią jest wielce pożądane i modne, nasza proekologiczna postawa często uwarunkowana jest czynnikiem finansowym. Nie ulega też wątpliwości, iż zielone strategie stały się łakomym kąskiem dla firm, które chętnie idą na skróty. Rynek bowiem zalewany jest przez marki i produkty, które tylko z pozoru przyjazne są środowisku. A marketingowe kłamstwa z kolei napędzają negatywne emocje powodując utratę tak mozolnie budowanej reputacji marki. (abstrakt autora)
Podsumowując, kompetencje ekologiczne przedsiębiorstw stanowią współcześnie ważny element budowania prawidłowych interakcji ze środowiskiem, obejmują złożony i zróżnicowany zakres zagadnień i są budowane w wielu różnych obszarach. Stanowią one złożone związki umiejętności zbiorowego uczenia się i są wykorzystywane w procesach organizacyjnych. Odgrywają coraz większą rolę w zbiorze kluczowych kompetencji przedsiębiorstw w kontekście podstaw trwałej przewagi konkurencyjnej i działań tworzących wartość dodaną Proces ich tworzenia jest narażony na wiele zjawisk patologicznych, szczególnie w obszarze normalizacji i standaryzacji oraz przez stosowanie szantażu ekologicznego przez nieuczciwe organizacje ekologiczne (fragment tekstu)
Konsument pragnie wiedzieć, co znajduje się w środku produktu, czy to co spożywa jest bezpieczne, zdrowe itp. Klienci uodpornieni są także na tzw. greenwashing, czyli "zazielenianie oferty", a więc sztuczne ulepszanie produktów celem sprawienia wrażenia, iż ten jest naturalny. Wymaga to przemodelowania ofert i zmiany podejścia wielu przedsiębiorstw, które winny wyjść naprzeciw gustom i wymaganiom klienta.(abstrakt autora)
Europejski Ecolabel jest oficjalnym znakiem UE przyznawanym dla tak zwanych zielonych wyrobów. Niesie ze sobą ważną informację dla klienta o wyrobie i jego producencie. Przedstawiono wskazówki dla starających się o UE Ecolabel.
Realizowane w Państwowym Monitoringu Środowiska monitoring jakości wód powierzchniowych oraz jakości Morza Bałtyckiego to dwa podsystemy bloku Jakości Środowiska, w którym wytwarzane są dane pierwotne dotyczące stanu jego poszczególnych elementów. Zmiany prawne z lutego 2004 r. dotyczące monitoringu wód i sposobu ich klasyfikacji wprowadziły pewne modyfikacje w tym zakresie, zgodne z normami unijnymi.
Chemia jako dziedzina nauki jeszcze do niedawna postrzegana była jako dyscyplina wiedzy zarezerwowana wyłącznie dla prawdziwych zapaleńców, naukowców i szkolnych geniuszy. Obecnie to przestrzeń dla nerdów, pasjonatów nauk ścisłych. Przełożenie ma ta ważna gałąź nauki także w szeroko rozumianym marketingu i reklamowych kampaniach. W wyszukiwarce Google można zweryfikować dziesiątki szkodliwych substancji zawartych w produktach. Z kolei producenci także posługują się nią, chcąc podkreślić bezpieczeństwo swoich wyrobów. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.