Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic Forum
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Polskie prawo nie jest zbyt łaskawe dla małych i średnich przedsiębiorców. Bogata oferta banków i mikrofunduszy wspierająca drobnych przedsiębiorców nie jest w stanie wynagrodzić wielu barier napotykanych przez małe jednoosobowe i rodzinne firmy. Zapobiec miał temu Pakiet Kluski, ale poprzedni rząd nie zdążył go wprowadzić. Wciąż pozostajemy w tyle wśród krajów rozwijających się i mających szansę na dynamiczny wzrost gospodarczy. Aby zrozumieć skalę problemu sektora MSP w Polsce przyjrzyjmy się, jak dużą część gospodarki stanowi nad Wisłą. Według danych GUS oraz Banku Światowego działające u nas mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa są dla niemal czwartej części społeczeństwa jedynym źródłem utrzymania, wpływając na malejące wskaźniki bezrobocia oraz wzrost konsumpcji i rozwój sektora bankowego. W Unii Europejskiej stanowią natomiast ponad 90 proc. wszystkich podmiotów gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest sprawozdaniem z przebiegu dziewiętnastego forum ekonomicznego w Krynicy. Autor pisze o słabych i mocnych stronach gospodarki naszego kraju, roli małych i średnich przedsiębiorstw, wyższości gospodarczego modelu kontynentalnego nad brytyjskim oraz roli europejskich instytucji finansowych w zwalczaniu kryzysu.
Konkurencyjność nie jest jednoznacznie definiowana. Różne są także metody jej pomiaru. Analiza poziomu konkurencyjności w skali makro jest przedmiotem zainteresowania wielu podmiotów. Rankingi konkurencyjności publikowane są m.in. przez Global Competitiveness Report przygotowywany przez World Economic Forum (WEF). Pozycja kraju w rankingu zależy od wielu czynników sklasyfikowanych w 12 filarach. W Raporcie 2017-2018 w rankingu WEF uwzględniono 137 krajów. W grupie 10 krajów o najwyższym rankingu zaszły zmiany w kolejności, nie zmienił się jednak diametralnie skład tej grupy w porównaniu do roku poprzedniego. W rankingu tym Polska została sklasyfikowana na 39 miejscu. Jest to relatywnie wysoka pozycja w porównaniu do roku 2008, w którym Polska zajmowała 53 miejsce na 134 kraje. Dalszy wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki może w przyszłości zależeć między innymi od profesjonalizmu kadry kierowniczej oraz przestawienia się na konkurencyjność produktową. Niezbędne jest także dzielenie się wiedzą na linii uczelnie-sektor biznesowy oraz pomiędzy samymi przedsiębiorstwami. (abstrakt oryginalny)
Warszawska GPW stoi obecnie przed wielką szansą. Warunki rozwoju naszego rynku są bardzo sprzyjające, giełda w wielu dziedzinach jest liderem. To doskonałe fundamenty do zbudowania centrum finansowego regionu. Jednakże budowa wysokiej pozycji regionalnej GPW może być wynikiem współpracy wszystkich instytucji rynku kapitałowego w Polsce. Pomoc państwa w tym wypadku byłaby bardzo pożądana, chociażby poprzez zachęty podatkowe dla firm.
W ramach XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju Deloitte zorganizowało dyskusję panelową pt. "Nowe modele biznesowe na europejskim rynku finansowym wobec wyzwań regulacyjnych" W artykule autor stara się odpowiedzieć na szereg pytań takich jak: czy nowe regulacje są adekwatne do sytuacji sektora oraz czy sektor bankowy obroni potencjał dochodowy. Uważa także, iż w Polsce wyniki sektora bankowego w roku 2011 pozostaną na relatywnie wysokim poziomie. Natomiast wraz ze wzrostem wymogów kapitałowych począwszy od roku 2013 wskaźniki ROI (ang. return on investment - zwrot z inwestycji) spadną, podobnie jak w krajach Europy Zachodniej.
W artykule dokonano podsumowania Forum Ekonomicznego w Krynicy. Na tegorocznym forum odbyło się ponad 130 paneli dyskusyjnych; po raz pierwszy spotkali się ministrowie sprawiedliwości czterech krajów stanowiących Grupę Wyszehradzką. Autor artykułu skupił uwagę na podjętych na forum dyskusjach poświęconych wspólnej walucie euro, Giełdzie Papierów Wartościowych oraz na problematycznej kwestii nadzoru finansowego, regulującego lokalne rynki, w tym Unii Europejskiej.
Omówiono tematy, którym może być poświęcone XX Forum Ekonomiczne w Krynicy oraz obszary dyskusji w latach poprzednich. Wskazano na problemy krajów europejskich po kryzysie i przedstawiono założenia traktatu lizbońskiego.
XVI Forum Ekonomiczne "2006" w Krynicy obfitowało w ponad 130 debat, podzielonych na poszczególne bloki tematyczne. Dyskusje toczyły się wokół zagadnień takich jak: biznes i zarządzanie, makroekonomia, nauka i kultura, nowa gospodarka, paliwa i energetyka, polityka międzynarodowa i bezpieczeństwo, Unia i jej sąsiedzi, regiony oraz społeczeństwo. Organizatorem Forum był Instytut Wschodni. W roku 2006 tematykę zdominowały jednakże dyskusje dotyczące współpracy w sektorze energetycznym oraz paliw płynnych.
Po raz kolejny przedstawiciele branży finansowej spotkali się w ramach Forum Edukacji Finansowej, organizowanego przez ZBP oraz Polską Izbę Ubezpieczeń. Zbiegło się to z ogólnoeuropejską inicjatywą środowiska bankowego European Money Week 2015. Jeden z prelegentów podkreślił, iż konkretne działania edukacyjne banków uczą właściwego podejścia do finansów osobistych, poprawiają umiejętności finansowe, co ma ułatwić podejmowanie świadomych decyzji i wyborów młodym rodakom w dorosłym życiu. (abstrakt autora)
Bank
|
2015
|
nr 7-8
88-89
Sytuacji demograficznej Polski z punktu widzenia interesów budżetu państwa oraz sektora finansowego, roli imigrantów jako potencjalnych klientów banków, wreszcie nowym modelom relacji z konsumentami poświęcona była debata ekspertów sesji pierwszej II Forum Strategii Bankowych, zatytułowanej "Społeczne determinanty strategii bankowych po roku 2015". Artykuł jest krótką syntezą tych debat. (abstrakt autora)
Bank
|
2015
|
nr 7-8
84-86
11 czerwca 2015 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie w ramach konferencji "Horyzonty Bankowości 2015" odbyły się m.in. Forum Strategii Bankowych, konferencja Płatności Mobilne 2015 oraz IV Kongres Prawa Bankowego i Informacji. Całość zwieńczyła uroczysta gala Miesięcznika Finansowego BANK, w trakcie której rozstrzygnięto 20. już ranking pt. "50 największych banków w Polsce". W uroczystościach tych uczestniczyli politycy, przedstawiciele rządu, NBP, delegaci świata nauki, ZBP itp. Artykuł stanowi krótką syntezę tych spotkań. (abstrakt autora)
Rynek usług bankowych podlega coraz większej liczbie regulacji. Tymczasem, jak twierdzi prezes ZBP, Krzysztof Pietraszkiewicz, nadmierny poziom regulacji, a obecnie istne tsunami nadregulacyjne doprowadzić może do poważnych konsekwencji. W skrajnych przypadkach nawet do gospodarczych zapaści. Stąd liczne głosy ekspertów i analityków w tej kwestii, apelujących o rozsądek i umiar. Wystarczy stwierdzić, iż w dobie obecnej członkowie zarządów nawet najmniejszych podmiotów finansowych, zmuszeni są czytać po kilka tysięcy stron unijnych dokumentów. (abstrakt autora)
Na komunikację banku z klientem wpływ mają obowiązujące dziś przepisy, co utrudnia należyte jej prowadzenie. Komunikacja więc z zasady nie może być otwarta i pełna, jaką by sobie życzyli bankowcy. Na domiar złego poszczególne komórki banków nie zawsze są dobrze skomunikowane między sobą. Te i inne tematy były poruszane podczas debaty tegorocznego Forum Strategii Bankowych, zatytułowanego "Technologiczne determinanty strategii banków po roku 2015". (abstrakt autora)
Problematyka, jak zbudować silną Europę oraz dokonać wyboru najlepszych strategii dla przyszłości - to główne tematy Forum Ekonomicznego "Krynica 2015". Politycy, ekonomiści, przedstawiciele świata nauki i biznesu starali się wskazać cele i kierunki rozwoju, przed którymi staje stary kontynent w obliczu zagrożeń wewnętrznych i braku stabilności polityczno-gospodarczej wewnątrz UE. Podstawowym priorytetem dla banków w Polsce pozostaje niezmiennie zagwarantowanie klientom bezpieczeństwa ich środków. Dlatego bez względu na inne wyzwania stojące przed branżą, sektor konsekwentnie zwiększa środki przeznaczone na rzecz BFG. (abstrakt autora)
Teoria - praktyka - sukces: to hasło skrótowe i pojemne zarazem - w tak lapidarny sposób wiceprezes ZBP, dr Mieczysław Groszek scharakteryzował przesłanie programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem. W warszawskim klubie bankowca spotkali się przedstawiciele instytucji partnerskich programu, wykładowcy szkół wyższych oraz niezależni eksperci. Przedstawiciel ZBP podjął też inny wątek. Korzystanie wyłącznie z finansowania zagranicznego rodzi ryzyko importu szoków transgranicznych, wskazując na przypadek kredytów frankowych. Jedyną drogą do zminimalizowania tego ryzyka jest zmiana struktury oszczędności Polaków. (abstrakt autora)
Po styczniowym uwolnieniu kursu franka pojawiło się wiele pomysłów na to, jak pomóc osobom spłacającym kredyty zaciągnięte w szwajcarskich frankach. Z ciekawą inicjatywą wyszedł ZBP a propozycje rozwiązania tych problemów oparto na wynikach analiz eksperckich, uwzględniających opinie i uwagi interesariuszy sektora bankowego. Jednym z głównych postulatów ZBP jest utworzenie specjalnego funduszu wspierania restrukturyzacji kredytów hipotecznych. (abstrakt autora)
Największy polski bank inicjatorem życia gospodarczego i społecznego w znanej uzdrowiskowej gminie - w Nałęczowie, to przykład zasługujący na uwagę. PKO BP wraz z fundacją Puławskie Centrum Przedsiębiorczości zorganizował bowiem spotkanie dla reprezentantów tej pięknej miejscowości. Tematem spotkania było oszczędzanie i inwestowanie w dobie niskich stóp procentowych. Antytezą oszczędzania jest przesadny konsumpcjonizm, który przyjąwszy się w naszym kraju jest wynikiem płytkiej amerykanizacji części naszej społeczności i zachłyśnięcia się światem Zachodu. (abstrakt autora)
Specjalnym gościem Forum Bankowego 2015 był minister finansów, dr Mateusz Szczurek. Jego zdaniem to właśnie na bankach, pomimo powtarzających się kryzysów finansowych, często wywoływanych przez nie same, wciąż skupia się uwaga wszystkich uczestników życia gospodarczego. Dlatego coraz częściej kwestionuje się konieczność ich obrony i kontestuje fakt, że mają one do spełnienia jakąś specjalną misję społeczną. Szef resortu finansów podkreślił jednak, iż wyjątkowo wysokie na tle UE zaufanie do polskich banków jest dodatkowo wzmacniane przez odpowiednie regulacje państwa. (abstrakt autora)
Według analiz eksperckich problem tzw. frankowiczów ma charakter bardziej złożony. Jest to zagadnienie bardziej polityczne aniżeli społeczne. Wbrew rozpowszechnionym opiniom, kredytobiorców frankowych znacznie rzadziej trapią problemy finansowe aniżeli osoby, które zaciągnęły kredyty w polskiej walucie. Kłopoty za spłatą samych rat kredytu z osiąganych zarobków deklaruje 2,5% kredytobiorców złotowych i tylko 1,1% frankowych. Kwestie te były omawiane na Forum Bankowym 2015. (abstrakt autora)
Jak obniżka stawek interchange wpłynęła na akceptację kart płatniczych w Polsce i czy smartfon zastąpi plastikowy pieniądz w najbliższej perspektywie, a także jaki los czeka królującą nam wciąż gotówkę - to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas Forum Bankowego 2015 w panelu eksperckim pod hasłem "Ekonomiczne uwarunkowania rozwoju usług płatniczych w Polsce". Na urządzenia mobilne liczą nie tylko przedstawiciele sektora finansowego, ale również operatorzy telekomunikacyjni czy globalne korporacje z branży IT. Jeden z prelegentów wskazał na aktywność takich podmiotów, jak Google czy Apple, chcących zastąpić obrót gotówkowy własnymi formami płatności wszędzie tam, gdzie to tylko jest możliwe. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.