Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 174

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic Value Added (EVA)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Ekonomiczna Wartość Dodana EVA jest miernikiem wyników działalności organizacji i jednocześnie stanowi szkielet kompleksowego zarządzania finansami organizacji. Autorski schemat generowania EVA wzorowany na schemacie analizy Duponta pozwala na obrazowe wniknięcie w strukturę kreowania ekonomicznej wartości dodanej EVA. Przedstawiono badania analityczne metod restrukturyzacji finansowej organizacji, których wdrożenie poprzez dokonane decyzje operacyjne i finansowe generuje przyrost ekonomicznej wartości dodanej EVA.
PKB liczony metodą produkcyjną jest to suma wartości dodanej ze wszystkich gałęzi produkcji narodowej po odjęciu wartości dóbr pośrednich. Wartość dodana na poziomie makro zależy od efektywności biznesu - odzwierciedla bowiem wzrost wartości dóbr wytworzonych przez przedsiębiorstwa. Zgodnie z założeniami, rynek generuje tysiące wibrujących energii o różnych częstotliwościach, pochodzących od innych przedsiębiorstw. Celem niniejszego opracowania jest zatem zbadanie możliwości wykorzystania ekonofizyki jako podejścia do oceny biznesu z punktu widzenia interakcji pomiędzy siłami ekonomicznymi. W związku z tym, zaproponowaliśmy rozumieć pod pojęciem "wartość dodana" pewną ilość energii skumulowanej przedsiębiorstw pochodzącej z interakcji podstawowych sił ekonomicznych i sił wibrujących (informacji przedstawionych w sprawozdaniu finansowym). W drodze modelowania regresyjnego ujawniliśmy wpływ podstawowych sił (tj. dług i rynek finansowy) oraz wibrujących (tj. zobowiązania, należności, zapasy) na ekonomiczną wartość dodaną, poddając analizie rynek Stanów Zjednoczonych, Europy oraz rynki wschodzące. Otrzymane wyniki potwierdzają trafność i stosowność wykorzystania ekonofizyki jako podejścia do szacowania ekonomicznej wartości dodanej. (abstrakt oryginalny)
Ekonomiczna wartość dodana (EVA - Economic Value Added) jest istotnym komponentem procesów zarządczych współczesnych przedsiębiorstw. Szukają one różnorodnych źródeł generowania wartości, także w procesach logistycznych. Koncepcja EVA jest próbą rozwiązania problemu stworzenia miernika, który jest zarówno skorelowany z dobrem właściciela, jak i odzwierciedla efekty działań podejmowanych przez zarządzających podmiotem. Dodatnia wartość EVA stanowi nadwyżkę, która pozostaje do dyspozycji właścicieli po odjęciu wszystkich kosztów, w tym kosztu kapitału przez nich zainwestowanego. Wartość dodana realizowana może być poprzez sprostanie wymogom klienta. Oznacza to dla przedsiębiorstwa podnoszenie efektywności działania, związanej z czasem i kosztami procesów, dotrzymanymi terminami i gwarancją dostaw oraz obsługą klienta. Są to elementy logistyki, stanowiącej istotny system w każdym podmiocie gospodarczym. Logistyka jako jeden z systemów funkcjonowania przedsiębiorstw wpływa na generowane przez podmiot koszty, a przez to także oddziałuje na ich średnio ważony koszt kapitału. Należy tak sterować procesami logistycznymi w podmiotach gospodarczych, aby wartość EVA przybierała dodatnią postać. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest ukazanie problemu ograniczonego dostępu do informacji w procesie obliczania ekonomicznej wartości dodanej. Analizując go, przedstawiono rozbieżności pomiędzy zapotrzebowaniem informacyjnym a dostępem do informacji w procesie kalkulacji EVA opartym na ogólnie dostępnych informacjach. Rozważania zawarte w opracowaniu dotyczą przedsiębiorstw, których sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowi badania i ogłaszania, z wyłączeniem banków, zakładów ubezpieczeń, funduszy emerytalnych, powierniczych i inwestycyjnych. Ze względu na ograniczone miejsce i złożoność problemu, w niniejszym opracowaniu nie została poruszona kwestia dostępu do informacji na potrzeby kalkulacji kosztu kapitału, który jak wiadomo, jest wykorzystywany w formule obliczeniowej EVA, skupiając się na problemie dostępności danych w procesie kalkulacji skorygowanego zysku operacyjnego po opodatkowaniu oraz skorygowanego kapitału zainwestowanego. W dalszej części pokazano na przykładzie, jak różną wartość EVA można otrzymać, wykorzystując w kalkulacji informacje ogólnodostępne, w porównaniu do wyniku obliczeń z użyciem niektórych danych wewnętrznych przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest zaproponowanie możliwie szerokiego spektrum korekt, uwzględniających standardy rachunkowości obowiązujące w Polsce, do obliczania wielkości podstawowych parametrów niezbędnych przy szacowaniu EVA, takich jak zysk operacyjny po opodatkowaniu - NOPAT (net operating profits after tax) i kapitał zainwestowany. (fragment tekstu)
Przedmiotem niniejszego opracowania jest problematyka zarządzania wartością przedsiębiorstwa, która swym zakresem obejmuje metody oraz narzędzia pomiaru i oceny kreacji wartości przedsiębiorstwa. Opracowanie stanowi próbę doprecyzowania zagadnień w obszarze zarządzania wartością, które zostało podjęte w innych pracach, lecz ze względu na stopień ogólności opisu może budzić wątpliwości i niejasności. Jednymi z nich są istota i zakres korekt kapitału własnego oraz zasadność ich stosowania. W opracowaniu wyjaśnia się istotę korekt księgowych oraz zasadność ich stosowania. Podstawowymi przesłankami podjęcia tego problemu są aktualność zagadnienia oraz chęć uzupełnienia niedostatecznej, z punktu widzenia dorobku naukowego, liczby prac poświęconych tej tematyce w warunkach funkcjonowania polskich przedsiębiorstw. Zdecydowana bowiem większość opracowań na temat zarządzania wartością jest prezentowana w języku angielskim i odnosi się do warunków istniejących w gospodarkach krajów anglosaskich, głównie Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. (fragment tekstu)
Celem artykułu było rozszerzenie dotychczas stosowanej analizy wstępnej ekonomicznej wartości dodanej o badanie zależności przyczynowo-skutkowych z wykorzystaniem metody kolejnych podstawień. Realizacji tak sformułowanego celu podporządkowano tok wywodów. W pierwszej kolejności scharakteryzowano ekonomiczną wartość dodaną jako miernik celu działalności gospodarczej przedsiębiorstwa oraz uzasadniono potrzebę analizy przyczynowej i określono zależności przyczynowo-skutkowe w płaszczyźnie finansowej. Następnie scharakteryzowano metodę kolejnych podstawień, jej wartość poznawczą oraz przydatność praktyczną w przyczynowej analizie ekonomicznej wartości dodanej przedsiębiorstwa. Zaprezentowane badanie przyczynowe z całą pewnością pozwoli na lepsze zrozumienie źródeł kreacji wartości przedsiębiorstwa przez pracowników na wszystkich szczeblach zarządzania niż ma to miejsce w ramach stosowanych dotychczas analiz porównawczych. (fragment tekstu)
8
Content available remote Ekonomiczna wartość dodana w małych spółkach giełdowych
100%
Coraz częściej w praktyce do pomiaru osiągnięć firmy wykorzystuje się wartość dodaną EVA. Jednym z obszarów zastosowania EVA jest monitorowanie zmian wartości dla akcjonariuszy spółek giełdowych. Celem niniejszego artykułu jest zbadanie, w jakim stopniu spółki notowane na GPW tworzą wartość ekonomiczną dla akcjonariuszy. Kwestia ta ma szczególne znaczenie w czasie pogorszenia się warunków makroekonomicznych dla przedsiębiorstw, podczas gdy tempo aprecjacji kapitału jest osłabione, a nawet czasami dochodzi do uszczuplenia wartości firm dla właścicieli. Badanie obejmuje analizę małych spółek giełdowych i obejmuje okres od 2011 roku do 2012 roku. Zmiany poziomu EVA zostały skonfrontowane ze zmianami wartości rynkowej spółek oraz ze zmianami zysku netto, który jest księgową miarą dokonań firm.(fragment tekstu)
9
Content available remote Bussiness Performance Measurement, Planning and Control
100%
Because of changed conditions in a business there is necessity to use new and other view on measurement and control of companies´ performance. There are used traditional and new modern indicators for that. An important goal of management is to understand mutual relations and impact of particular indicators on reached results what allows further forecasting and management of company´s future development(original abstract)
W artykule podjęto problem zbadania, czy największe spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie generują ekonomiczną wartość dodaną. Dla uszeregowania spółek posłużono się względną miarą zdefiniowaną jako Ekonomiczna Wartość Dodana do wielkości całkowitego zainwestowanego kapitału (EVA/IC). Otrzymano wskaźnik ekonomicznej stopy zwrotu (EVAR), który pokazuje, jak efektywnie spółka wykorzystywała w danym okresie swój kapitał. Zestawiono również ekonomiczną stopę zwrotu z rynkowa stopą zwrotu (MVAR) w celu zbadania zależności między dokonaniami spółek a ich rynkową wyceną. Badanie wykazało, że 61% analizowanych spółek osiągnęło dodatnią EVA. Stwierdzono zależność pomiędzy ekonomiczną i rynkową wartością dodaną. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie istoty ekonomicznej wartości dodanej wraz z krótką charakterystyką jej genezy oraz ukazanie na tym gruncie jej zalet i możliwości wykorzystania w zarządzaniu wartością przedsiębiorstwa, jak również prezentacja najczęstszych zarzutów kierowanych pod adresem tego miernika. (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę weryfikacji ekonomicznej wartości dodanej jako miernika koncepcji zarządzania wartością przedsiębiorstwa. W części empirycznej analizie poddano spółkę PKP CARGO SA. Celem tej analizy było ustalenie wypracowanej wartości dla akcjonariuszy. Do dokonania oceny posłużył wskaźnik opracowany przez nowojorską firmę konsultingową Stern Stewart & Co. W wyniku przeprowadzonego badania można stwierdzić, iż spółka PKP CARGO SA nie wypracowywała regularnie wartości dla akcjonariuszy. W analizowanym okresie tylko w jednym roku wskaźnik ekonomicznej wartości dodanej ukształtował się na poziomie dodatnim.(abstrakt oryginalny)
13
100%
Przedstawiono wyniki wskaźnika Ekonomicznej Wartości Dodanej dla największych spółek na warszawskiej giełdzie. Wybrano 50 spółek o największej kapitalizacji giełdowej.
EVA (Economic Value Added) permits commercial businesses to figure out whether the business is operating in profit and the money can be put into effect into a more profitable source. A leading EVA is a sign that the company has a greater value. The goal of this study is to identify if SMEs' actions carried out on a daily basis are able to generate economic value added for their business. The study is based on a comparative study between Hungary and 28 EU countries. The study is carried out in Hungary's region of Somogy county. First, the variables for research were created and research was carried out at ground level. The research used the Expletory Factor analysis method to find EVA determinants. The results showed that determinants work together to reshape the regional industrial growth. The research demonstrated that finance and sluggish production are the major determinants in Somogy county. Entrepreneurs' skills and finance have the major impact, which means that to achieve a high growth in SMEs, policy makers have to solve these two problems and make the policy concentric toward finance and high skill development problem. (original abstract)
Zaprezentowano ekonomiczną wartość dodaną jako odpowiednie narzędzie wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem, w którym nie ma rozdziału funkcji zarządczych od właścicielskich. Wskazano na uniwersalność koncepcji zarządzania przez wartość, która odnosi się zarówno do dużych spółek giełdowych, jak i do mniejszych przedsiębiorstw.
Niniejszy artykuł przedstawia dyskusyjne rozważania na temat roli wartości ekonomicznej w rozwoju nauki rachunkowości. Autorka przeprowadza analizę funkcji informacyjnej wartości ekonomicznej i znaczenia porównywalności koncepcji jej ustalania, generalnych paradygmatów leżących u podstaw nauki rachunkowości oraz priorytetu paradygmatu wobec reguł. Na tym tle zadaje kardynalne i zarazem kontrowersyjne pytanie: Czy pomiar wartości ekonomicznej już jest, czy dopiero staje się paradygmatem rachunkowości? Odpowiedź na to pytanie zawarte w tekście ma służyć sprowokowaniu dyskusji na ten temat. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono ekonomiczną wartość dodaną, którą uznano za narzędzie, dzięki któremu w sposób pełny i kompleksowy dokonana może zostać ocena kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Wartość dodana traktowana jako podstawowa determinanta wartości dochodowej przedsiębiorstwa, spełnia nadrzędny cel działalności przedsiębiorstwa, jakim jest maksymalizacja wartości dla właścicieli.
18
Content available remote Wycena trwałości : rozszerzenie tradycyjnego ujęcia kosztów środowiskowych
75%
Ze względu na rosnący niedostatek surowców naturalnych oraz zaostrzające się regulacje prawne związane z ich pozyskiwaniem, znaczenie surowców naturalnych w gospodarce światowej nabiera coraz większego znaczenia. W przeciwieństwie do aktywów finansowych i rzeczowych, zasoby naturalne nie są dobrze opisywane i reprezentowane w systemach rachunkowości finansowej przedsiębiorstw, mimo że ich użycie i wykorzystanie w znaczny sposób determinuje rozwój pojedynczych przedsiębiorstw i gospodarki. W artykule autorzy przedstawili sposób uwzględnienia kosztów środowiskowych w kosztach produkcji przedsiębiorstwa, mających wpływ na trwały rozwój firmy mierzony jako ekonomiczna wartość dodana. Zaproponowali oni również uzupełnienie tradycyjnego ujęcia kosztów środowiskowych o koszty zasobów naturalnych. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie dotyczy problematyki metodyki prowadzenia analizy finansowej w oparciu o wskaźnik EVA oraz jego implikacji do oceny efektywności gospodarowania majątkiem powstałym z zasobów Skarbu Państwa. Poruszono również kwestię konkurencyjności podmiotów pozostających w zasobach publicznych w stosunku do podmiotów prywatnych. Badania przeprowadzono na podstawie danych pochodzących ze Spółek Agencji Nieruchomości Rolnych.(abstrakt oryginalny)
Metoda ekonomicznej wartości dodanej (Economic Value Added - EVA służy do oceny efektywności przejęcia polskiej spółki przez zagranicznego inwestora. W artykule podjęto próbę oszacowania, za pomocą metody ekonomicznej wartości dodanej EVA, wartości inwestycji The Goodyear Tire & Company w TC Dębica SA.
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.