Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 71

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic activities costs
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Przedstawiona w artykule próba przypomnienia przez autora, co się kryje za ekonomicznym zjawiskiem koszt, pozwala dostrzegać te jego aspekty, których uwzględnienie jest podstawowym elementem działań dyscyplinujących koszty ponoszone przez podmioty gospodarcze.
Prowadzenie jakiejkolwiek działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwa jest związane z bieżącym ponoszeniem kosztów. Koszty te są przedmiotem pomiaru w systematycznym rachunku kosztów. W czasie funkcjonowania przedsiębiorstwa muszą dostosować się do zmian zachodzących w otoczeniu, a zwłaszcza do konkurencji. Takie zmiany także wpływają na kształtowanie się kosztów działalności przedsiębiorstwa. Ważnym zadaniem rachunku kosztów staje się ustalenie kosztów, jakie będą ponoszone jako skutek decyzji ukierunkowanych na dostosowanie się do nowych warunków. Zmiany w poziomie kosztów powinny być oceniane przez odniesienie do potencjalnych korzyści osiąganych w rezultacie wprowadzonych udoskonaleń działalności. Głównym celem tego artykułu jest ukazanie wpływu różnych zdarzeń gospodarczych, które nie mają systematycznego charakteru, na kształtowanie się kosztów przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena znajomości sposobów ewidencjonowania kosztów działań marketingowych stosowanych w praktyce przedsiębiorstw funkcjonujących w Polsce przez osoby odpowiedzialne za marketing i finanse w badanych przedsiębiorstwach. (fragment tekstu)
To, jakie wydatki są tzw. kosztami reprezentacji nieuwzględnianymi przy obliczaniu dochodu podatkowego, od lat było przedmiotem sporów. Niedawno, za sprawą orzeczeń NSA i interpretacji ogólnej Ministra Finansów, nastąpił przełom w tym zakresie, co jednak nie oznacza, że kwestia ta przestała budzić jakiekolwiek wątpliwości.(fragment tekstu)
Niniejszy artykuł przedstawia modelowe podejście Y.M. Babada i B.V. Balachandrana do zagadnienia optymalizacji nośników kosztów w rachunku kosztów działań w nadziei, że może to stanowić zaczyn dla kolejnych oryginalnych badań w tym szczególnym obszarze.(abstrakt oryginalny)
Cel - Głównym celem artykułu jest ukazanie istoty i specyfiki ryzyka kosztów działalności przedsiębiorstwa oraz zakresu kosztów, których ponoszenie jest skutkiem ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej. Metodologia badania - Najważniejszą metodą badawczą zastosowaną, aby zrealizować założony cel artykułu, jest krytyczny przegląd literatury krajowej i zagranicznej poświęconej zarządzaniu kosztami i zarządzaniu ryzykiem w przedsiębiorstwie. Zastosowano także metodę deskryptywną oraz wnioskowania logicznego. Wynik - W artykule wykazano, że ryzyko kosztów stanowi istotny element ogólnego ryzyka przedsiębiorstwa oraz powoduje ponoszenie specyficznych kosztów działalności przedsiębiorstwa (kosztów ryzyka). Oryginalność/wartość - Artykuł jest jedną z niewielu publikacji w literaturze polskiej poświęconych zarządzaniu ryzykiem kosztów w przedsiębiorstwie, a jego wartość dodaną stanowi identyfikacja czynników ryzyka kosztów i specyfikacja kosztów ryzyka.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Koszty prowadzenia działalności w aspekcie raportu Doing Business
75%
Nie bez przyczyny koszty znajdują się w centrum zainteresowania decydentów ekonomicznych. Zakres informacji kosztowej uzależniony jest od wielu czynników, wśród których można wymienić: branżę, wielkość podmiotu, zasięg jego działania. Przedsiębiorstwa muszą nieustannie dążyć do rozwoju, by sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów i osiągnąć przewagę konkurencyjną. W tym celu pomocna staje się optymalizacja kosztowa. Znacząca jest nie tylko prosta informacja o kosztach produkcji, ale także warunki gospodarowania panujące w miejscu działania. Sygnałów takich mogą dostarczyć różnorakie raporty, w tym szczególnie cenne wydają się być te o zasięgu międzynarodowym opracowywane przez Unię Europejską, OECD czy Bank Światowy. Celem opracowania jest zaprezentowanie istotności informacji o warunkach gospodarowania generowanych w raportach Doing Business, ze szczególnym uwzględnieniem kosztów. W opracowaniu wykorzystano metodę analizy literatury w zakresie kosztów i konkurencyjności przedsiębiorstw oraz analizę raportów, jak również obserwacje własne.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Influence of Stamp Duty on Undertaking and Running Economic Activity
75%
Aim: The article is devoted to stamp duty issues. The problem analysis of legal construction of this public levy with paying special attention to its influence on undertaking and running economic activity has been carried out in the article. Motivation: The stamp duty is one of the performances, which a taxpayer-entrepreneur is burdened with; and thereby, the stump duty is one of the costs of running economic activity. The cost is regulated mainly in the situation when the entrepreneur requests to carry out an official action, a permit or a certificate concerning his individual business from the public administrative agencies. Results: Undertaking and running economic activity in accordance with the legal rules in force are conditioned by such official actions. Therefore, the stump duty is the entrepreneur's basic cost connected with the organization of legally run economic activity. Little interest of the levy law doctrine in public charges issues, especially slight achievements in the topic of special situation of the entrepreneur as a subject burdened with many different charges, mainly all the administrative charges among other things has been the grounds for the undertaken research. (original abstract)
W artykule dokonano przeglądu najważniejszych źródeł kosztów internacjonalizacji przedsiębiorstw. Przedstawiono pojęcia: kosztu prowadzenia działalności za granicą (ang. cost of doing business abroad), kosztu bycia obcym (ang. liability of foreignness), kosztu bycia nowym (ang. liability of newness) oraz kosztów związanych z zarządzaniem złożoną kulturowo organizacją. Wskazano ponadto przesłanki podjęcia badań nad kosztami internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Wpływ obciążeń z tytułu składek PFRON na wynik finansowy przedsiębiorstwa
75%
Cel - W artykule podjęto zagadnienia obciążeń przedsiębiorstw związanych z przymusem opłacania składek na PFRON. Zaprezentowano na przykładzie, jak obciążenie to może oddziaływać na wynik finansowy w spółce akcyjnej. Metodologia badania - Problematyka została ukazana w świetle dotychczasowych rozważań teoretycznych, uregulowań prawnych, a także na przykładzie empirycznym. Do metod badawczych należy przegląd literaturowy oraz analiza źródeł wtórnych bazująca na danych jakościowych i ilościowych. Wynik - Stosowane w przedsiębiorstwach rutynowe działania związane z obowiązkiem uiszczania składek na PFRON winny być uznawane jako koszt, którego wysokość może być regulowana, a który często jest bagatelizowany przez menadżerów. Oryginalność/wartość - Przedstawione w artykule informacje pozwalają na zrozumienie mechanizmu uiszczania składek na PFRON, a także mogą być pomocne w sterowaniu kosztami przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była ocena możliwości powiększania kapitału własnego w gospodarstwach działających w różnych regionach wydzielonych na potrzeby FADN. Badania obejmowały okres 2004-2011 i dotyczyły 1102 gospodarstw rodzinnych. Z analizy wynikało, że ani powierzchnia użytków rolnych, ani zasoby majątkowe gospodarstwa nie przesądzają o możliwościach wzrostu gospodarstwa, ale powierzchnia poniżej 30 ha nie gwarantuje osiągnięcia wzrostu. Średnie tempo wzrostu kapitału własnego było zbliżone niezależnie od regionu, w którym znalazło się gospodarstwo. (abstrakt oryginalny)
Autorka twierdzi, że z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej formalności związane z założeniem działalności gospodarczej w Holandii przez Polaków zostały w dużym stopniu uproszczone. Obywatele polscy mogą prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak Holendrzy. Jednak, zdaniem autorki, mimo przyjaznej atmosfery wokół inwestycji w Holandii, trzeba zdawać sobie sprawę z kosztów początkowych, które nie należą do najniższych. Z uwagi na fakt, że rynek holenderski jest rynkiem dojrzałym i zdobyć go można przede wszystkim dobrą opinią i konkurencyjnymi cenami, na pewno warto skorzystać z pomocy miejscowego eksperta, by uniknąć przykrych niespodzianek, radzi autorka.
Cel - analiza ujmowania kosztów działalności zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego na potrze by zarządzania podmiotem leczniczym oraz ich wpływ na budżet kosztów jego działalności. Metodologia badań - w publikacji zostały wykorzystane materiały wewnętrzne badanego podmiotu, dokonano analizy literatury polskiej w zakresie ujmowania kosztów działalności podmiotów leczniczych. Wykorzystano autorskie wdrożenie systemu budżetowania i zakładowego planu kont w badanym podmiocie leczniczym. Wynik - na podstawie analizy procesów i kosztów badanego podmiotu wyodrębniono istotne grupy kosztów działalności badanego podmiotu, które powinny pozwolić na efektywniejsze jego zarządzanie. Oryginalność/Wartość - przedstawiono autorski układ ujmowania kosztów zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, który został zweryfikowany podczas autorskiego wdrożenia systemu budżetowania. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zagadnienie efektywności specjalnych stref ekonomicznych. Opisano zagadnienie stopnia wypełnienia stref. Zaprezentowano wynik finansowy podmiotów zarządzających SSE w latach 2002-2006.
Artykuł zawiera klasyfikację kosztów działalności bankowej. Omawia operacyjne i strategiczne zarządzanie kosztami w banku. Przedstawia optymalizację kosztów i jej znaczenie dla budowy efektywnego systemu zarządzania kosztami.
Wprowadzenie Międzynarodowych standardów rachunkowości jest niewątpliwie ważnym krokiem do ujednolicenia zasad rachunkowości i sprawozdawczości finansowej w krajach Unii Europejskiej. W artykule zajęto się problematyką kosztów. Zdefiniowano pojęcie kosztów zarówno w świetle Międzynarodowych standardów rachunkowości jak i w świetle Polskiej Ustawy o rachunkowości.
17
Content available remote Prezentacja kosztów działalności wytwórni betonów na potrzeby zarządzania
75%
Cel - przedstawienie prezentacji kosztów działalności zaplecza budowy na przykładzie wytwórni betonów na potrzeby zarządzania przedsiębiorstwem. Metodologia badania - w publikacji zostały wykorzystane materiały w zakresie ewidencji kosztów działalności wytwórni betonów. Przeprowadzono analizę dostępnej literatury w zakresie rachunkowości przedsiębiorstw budowlano-montażowych oraz dokonano analizy zakładowych planów kont na potrzeby ujmowania kosztów działalności produkcyjnej z uwzględnieniem zaplecza budowy. Wykorzystano własne doświadczenia w tworzeniu i wdrożeniu zakładowych planów kont w przedsiębiorstwach, w tym budowlano-montażowych. Również dokonano analizy własnych dotychczasowych wdrożeń w tym zakresie i współpracy z kadrą menedżerską przedsiębiorstw. Wynik - przedstawiono zakres kosztów działalności wytwórni betonów oraz sposób ujmowania tych kosztów w zakładowym planie kont. Oryginalność/Wartość - w artykule przedstawiono własne rozwiązanie, które opracowano dla jednej z wytwórni betonów i przedstawiono jego wpływ na rozwój systemu informacyjnego zarządzania w tym przedsiębiorstwie. Przedstawione w artykule rozwiązanie może służyć doskonalenia rachunku kosztów innych wytwórni betonów. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego referatu jest pokazanie możliwości wykorzystania controllingu i jego oddziaływania na koszty działalności zakładów energetycznych - spółek dystrybucyjnych energii elektrycznej tak aby zasadność kosztów działalności nie mogła być podważana przez Urząd Regulacji Energetyki. (fragment tekstu)
Coraz częściej banki, zamiast budować własne placówki, tworzą je na oryginalnych zasadach. W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to outsourcing w formie franszyzy. Bank BPH ogłosił zamiar stworzenia w przeciągu najbliższych dwóch lat 500 nowych placówek, tzw. partnerskich. Mają to być małe placówki nie będące własnością banku, lecz należące do niezależnych przedsiębiorstw pracujących dla banku na podstawie umowy.
Autor omawia problem wyboru przez osoby fizyczne formy organizacyjno-prawnej dla bezpośredniego prowadzenia działalności gospodarczej w świetle ustawy o działalności gospodarczej z 1988 roku. Przedstawia procedurę rozpoczęcia prowadzenia działalności, koszty rozpoczęcia, funkcjonowania i zakończenia, sposób kierowania i kontrolowania oraz ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.