Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic activity analysis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
System analizy danych z poziomu przedsiębiorstw SAKIDOG został opracowany wraz z towarzyszącą mu bazą danych BRAWO w latach 1994-1996 i jest nadal obiektem bieżących prac. System ten przeznaczony jest do dostarczania wglądu w poziom mikro gospodarki z poziomu makro. W obecnej chwili składa się on z bazy danych BRAWO oraz szeregu aplikacji analitycznych i organizacyjnych pozwalających na operowanie rekordami i przekrojami z bazy BRAWO oraz dostarczających podstaw do wnioskowania o charakterze ekonomicznym.Baza BRAWO zawiera informacje pochodzące z dokumentów F-02 i Z-01 zagregowanych w układzie branża-województwo dla całej Polski, z uwzględnieniem ograniczeń na poufność danych. Dane w bazie pochodzą obecnie z lat 1992-1996 i dla każdego roku baza zawiera około 1500-2000 niepustych rekordów. Poszczególne rekordy są w ogromnej większości agregacjami danych z 3-6 przedsiębiorstw.System dysponuje około 30 zaprogramowanymi wskaźnikami, przede wszystkim o charakterze finansowym, obliczanymi na podstawie danych ze zagregowanych dokumentów źródłowych. W konkretnych analizach można się posługiwać także oryginalnymi danymi.Poza funkcjami typowymi dla obsługi baz danych, uwzględniającymi możliwość m.in. zapytań rozmytych, system realizuje procedury analizy skupień i porządkowania wielokryterialnego. W referacie przytoczono kilka przykładów cząstkowych analiz posługujących się tymi możliwościami i wynikających z nich wniosków. (abstrakt oryginalny)
Business demography is a new developing field of research. Problems in scientific research occur due to methodological inaccuracies. Differences in defining terms and indicators, and differences and changes in business registration standards make it difficult to analyse data in time or to conduct a comparative study of various countries. Many problems still remain to be solved; however, there is a need to study the population of firms and to analyse processes occurring in these populations. This article shows the data on birth rates and death rates of European business entities registered by the Eurostat. It also presents firm set-up indicators and firm liquidation indicators in the Zachodniopomorskie voivodship as compared to the Polish market. (original abstract)
Niniejszy artykuł poświęcony został analizie wpływu stopnia rozwoju społeczno-gospodarczego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej na zrównoważony rozwój przedsiębiorstw. Badanie przeprowadzono w Polsce, Czechach, Estonii, na Słowacji, Litwie i Łotwie w latach 2008-2017. Problematyka zrównoważonego rozwoju jest szczególnie istotna w dobie zmian zachodzących w światowych gospodarkach oraz w związku ze zmianami klimatu i ich negatywnym wpływem na funkcjonowanie społeczeństw. Początkowe rozważania poświęcono omówieniu podstawowych zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem, dalsza część opracowania zawiera opis i wyniki przeprowadzonego badania. Zgodnie z uzyskanymi rezultatami należy odnotować, że w większości badanych przypadków, z wyjątkiem Łotwy, odnotowano wysoką statystyczną zależność pomiędzy zmiennymi, ponadto we wszystkich państwach wskaźnik zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw wykazał tendencję wzrostową.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Winsorization Methods in Polish Business Survey
100%
One of the major problems involved in estimating information about economic activity across small domains is too small sample size and incompleteness of data sources. For instance, the distribution of enterprises by target variables tends to be considerably right-skewed, with high variation, high kurtosis and outliers. Therefore, it is not obvious that the implementation of traditional estimation methods meets the desired requirements, such as being free from bias or having competitive variance. Furthermore, the pressure to produce accurate estimates at a low level of aggregation or needs to substantially reduce sample size have increased the importance of exploring the possibilities of applying new, more sophisticated methods of estimation. The aim of the study was to test the usefulness of winsorization methods to estimate economic statistics from the DG1 survey. (original abstract)
Przedstawiono analizę realnie istniejących mechanizmów oceny ZOZ (Zakład Opieki Zdrowotnej), której głównym źródłem jest sprawozdawczość finansowa z wynikiem finansowym. W celu dokonania analizy wykorzystano klasyfikację kierunków ocen bazujących na nowoczesnych ujęciach systemu ochrony zdrowia i jego celów.
6
Content available remote Ryzyko w działalności współczesnych organizacji
100%
W opracowaniu została przedstawiona problematyka związana z powszechnym zjawiskiem ryzyka w funkcjonowaniu współczesnych organizacji, jego istotą i metodą zarządzania. Przedyskutowane zostało samo pojęcie ryzyka zwracając uwagę, że ryzyko jest stanem zagrożenia dla organizacji i należy go rozumieć w znaczeniu tzw. "czystego ryzyka". Zwrócono uwagę na wiele rodzajów ryzyka w różnorodnej działalności człowieka. Rozważając istotę ryzyka odniesiono się także do pojęcia niepewności wskazując na kluczowe różnice występujące między tymi pojęciami. Ponieważ ryzyko może doprowadzić organizację do poniesienia dużych strat lub nawet wykluczyć ją z obiegu, to należy podejmować te problemy oraz rozwiązywać je w ramach zarządzania ryzykiem. Zaprezentowany został proces zarządzania ryzykiem oraz omówiono algorytm podejmowania decyzji w zarządzaniu ryzykiem. Szczególny nacisk położony został na fazy: analizy i oceny ryzyka oraz realizacji, kontroli i wnioskowania. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Rozważania nad istotą klastrów
100%
Popularność pojęcia klaster znacznie przerosła wiedzę o tym zjawisku. Celem artykułu jest przedstawienie tego fenomenu gospodarczego, zgodnie z definicją zaproponowaną przez twórcę koncepcji klastra - Michaela Portera. W artykule przywołano przykłady definicji klastra pochodzące z różnych prac badaczy tego zjawiska i skomentowano zgodność tych definicji ze źródłami. Rozważania o relacjach w środowisku klastrowym, przyczynach powstawania i dynamice rozwoju klastra, służą lepszemu zrozumieniu istoty tego zjawiska. Opierając się na metodzie pogłębionych krytycznych studiów literaturowych, autor przedstawia podstawowe elementy koncepcji klastra Michaela E. Portera, a także jej zalety, polegające na elastyczności jej stosowania i wykorzystania przy tworzeniu strategii rozwoju gospodarczego. Ta elastyczność stwarza jednak problemy związane z wychodzeniem poza ramy wyznaczone przez jej twórcę. Mnogość definicji i metod identyfikacji klastrów daje duże możliwości ich stosowania, lecz także duże problemy standaryzacyjne. Wzrost popularności klastrów wynika z tego, że są one coraz ważniejszym instrumentem stymulacji rozwoju gospodarczego, konieczne jest więc uporządkowanie chaosu, który wkradł się do stosowania koncepcji klastrów przez nadużycie jej elastyczności. Artykuł jest próbą uporządkowania dyskusji o klastrze, przez wskazanie w jego definicji najistotniejszych cech, z których wynika, że jest to samoistnie powstające w gospodarce zjawisko. (abstrakt oryginalny)
Sprawozdanie z działalności stanowi specyficzny przedmiot regulacji rachunkowości. Z jednej strony jego zawartość może być dość szczegółowo określona przepisami, co na przykład dotyczy spółek publicznych. Z drugiej strony jest to sprawozdanie opisowe, wymykające się sztywnym normom prawnym. Dlatego często sprawy związane z tego rodzaju sprawozdaniami są regulowane wytycznymi lub standardami określającymi jedynie ogólne założenia i zasady.(fragment tekstu)
Wstęp: Działalność logistyczna tworzy sieć usług wspomagającą fizyczne przepływy dóbr materialnych, handel międzynarodowy jak i krajowy. Dobrze funkcjonująca logistyka obejmująca swym działaniem handel zagraniczny i transport, jest warunkiem wstępnym przewagi konkurencyjnej danego kraju. Wskaźnik działalności logistycznej Banku Światowego (LPI) jest unikalnym narzędziem dla benchmarkingu, stosowanym od 2007 do oceny działalności logistycznej ponad 160 krajów. Ponieważ LPI jest krytycznym czynnikiem globalnych dążeń dla lepszego zrozumienia i oceny działalności logistycznej, musi on być wyliczany obiektywnie i precyzyjnie. Praca koncentruje się na zbadania aspektów podmiotowych opierając się na obecnej metodologii przy uwzględnieniu możliwego wpływu danych wejściowych na wycenę LPI. Celem pracy jest umożliwienie bardziej obiektywnego podejścia do oceny działalności na poziomie globalnym i międzynarodowym poprzez dokładną analizę wyżej wymienionych czynników ograniczających tą ocenę. Metody: W pracy zastosowano strategię ilościowej analizy opartej na wycenie LPI w Estonii i Rosji. Analiza PCA (Principal component analysis), jako podstawowa metoda analizy jest wieloczynnikową techniką statystyczną, która umożliwia identyfikację korelacji pomiędzy różnymi danymi. Dane wejściowe zostały zebrane poprzez przeprowadzenie ankiety, stworzonej według standardów Banku Światowego, wśród osób bezpośrednio związanych z logistyką. Wyniki: Zmodyfikowane metodologiczne podejście do wyceny LPI kładzie nacisk na uogólnienie wyników, poprawiające wynik końcowy oraz pozycjonowanie obu krajów. Ceną negatywną jest fakt dużego wpływu na wynik końcowy odbiegającego wyniku ankiety jednego z badanych respondentów. Wnioski: Należałoby przeprowadzić dalsze badania zmierzające do lepszej i bardziej obiektywnej wyceny LPI, które powinny być procesem ciągłym, zorientowanych na poprawie jakości danych wejściowych. Niezależnie od LPI, jako podstawowego wskaźnika, równoległe wskazane jest używanie alternatywnego wskaźnika dla oceny rozwoju logistycznej w skali globalnej. (abstrakt oryginalny)
Autorzy przedstawiają perspektywy wykorzystania techniki komputerowej w rachunkowości i analizie działalności gospodarczej w podmiotach gospodarczych ZSRR.
Jednostki gospodarcze są najczęściej tworzone z zamiarem działania przez nieograniczony czas. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której założyciele jednostki będą deklarować szybką jej likwidację. Nic więc dziwnego, że w ustawie z 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej działalnosć gospodarczą definiuje się się jako zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły (czyli zakładający kontynuację działalności z roku na rok). Możliwe jest jednak także założenie spółki, która ma działać przez czas ograniczony, co może wynikać z ograniczonej zasobności złóż, które spółka zamierza eksploatować, ograniczonej w czasie licencji, na której oparta jest produkcja, czy w celu powołania spółki, którym jest np. budowa na zlecenie właścicieli działek osiedla mieszkaniowego (są to tzw. spółki celowe).(fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest włączenie się do dyskusji na temat heterarchii. Tezę, że jest to stosunkowo trwała, kolejna po rynkowej i hierarchicznej, forma organizowania działalności gospodarczej można uznać za prawdziwą, jeśli prawdziwe są trzy hipotezy: heterarchia istotnie różni się od obu poprzednich form organizacji działalności gospodarczej, hieterarchia jest wynikiem obiektywnym zmian uwarunkowaniach zewnętrznych funkcjonowania przedsiębiorstw, heterarchia stwarza podstawy do osiągnięcia wyższej efektywności działania firm na rynku niż hierarchia i wyłącznie rynkowa organizacja biznesu. (fragment tekstu)
Opracowanie przedstawia analizę działalności gospodarczej prowadzonej przez osoby fizyczne w Polsce w latach 2004-2010, bez działalności związanej z rolnictwem. Charakteryzuje poszczególne rodzaje prowadzonych działalności, zachodzące pod tym względem tendencje i ich przyczyny. Pokazuje także strukturę działalności gospodarczej osób fizycznych, zarówno rodzajową, jak i pod względem liczby zatrudnionych osób. Wskazuje zmiany tej struktury oraz ocenę bieżącej sytuacji przez właścicieli tych firm.(abstrakt oryginalny)
Dubajskie inwestycje przyciągają uwagę świata z dwóch powodów: ze względu na swoje wyrafinowanie oraz emocje, jakie one wywołują. Przekonanie o sukcesie i samowystarczalności Dubaju, obecnie zachwiała informacja o sięgającym 26 mld USD długu firmy inwestycyjnej Dubai World. Zdaniem autorki, w dyskusji publicznej o przyczynach kłopotów finansowych pomija się uwarunkowania społeczno-gospodarcze tego szejkanatu, które zadecydowały o wyborze dynamicznej, ale obarczonej znacznym ryzykiem strategii rozwoju. Aby to wyjaśnić, autorka pokazuje warunki historyczne, naturalne i kulturowe Zjednoczonych Emiratów Arabskich, oraz omawia pozycję i znaczenie Dubaju wśród pozostałych państw Zatoki Perskiej. (abstrakt oryginalny)
Na cele główne monografii składają się wskazanie, zdefiniowanie i usystematyzowanie kategorii wartości dochodowej przedsiębiorstwa, skorygowanej o ryzyko działalności gospodarczej w ujęciu stochastycznym jako wiarygodnego kryterium decyzyjnego współczesnego przedsiębiorstwa zorientowanego na kreację wartości w zmiennym otoczeniu. Dodatkowo w monografii skoncentrowano się m.in. na: dyskusji nad aktualnością paradygmatu o maksymalizacji wartości przedsiębiorstwa, usystematyzowaniu modeli umożliwiających wyznaczenie wartości dochodowej przedsiębiorstwa, uporządkowaniu i zaproponowaniu klasyfikacji ryzyka działalności gospodarczej jako ryzyka finansowego, wskazaniu symulacji Monte Carlo jako elastycznej metody umożliwiającej wyznaczenie wartości dochodowej, a także opracowaniu autorskiego informatycznego modelu finansowego umożliwiającego wyznaczenie wartości dochodowej skorygowanej o ryzyko działalności gospodarczej w ujęciu stochastycznym, dostosowanego do pomiaru z wykorzystaniem symulacji Monte Carlo. W przeprowadzonym postępowaniu badawczym odwołano się do metod: analizy i konstrukcji logicznej, analizy i krytyki piśmiennictwa, monograficznej oraz symulacji komputerowej. W monografii zawarto ponadto studium przypadku ilustrujące aplikację wartości dochodowej skorygowanej o ryzyko w ujęciu stochastycznym w procesie zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Proponowany model dochodowy wykorzystuje autorską koncepcję zastosowania zakresów dynamicznych dostępnych w arkuszu Microsoft Excel do odzwierciedlenia kontynuacji przepływów pieniężnych, w tym ich kontynuacji według wybranego modelu trendu.(abstrakt oryginalny)
Umówiliśmy się, że celem naszej dyskusji będzie przyjrzenie się analizie społeczno-ekonomicznej. W punkcie wyjścia proponuję, aby rozważać ją jako zasób różnego typu wiedzy (policy knowledge), która - w założeniu - ma dostarczać podstaw do podejmowania decyzji publicznych z myślą o tym, aby były bardziej optymalne czy lepsze od takich decyzji, które mają opierać się tylko na intuicji, przeświadczeniu itp. Chodzi zatem o analizę, która ma być zasobem wiedzy zracjonalizowanej, wery&kowalnej, pochodzącej z wiarygodnych źródeł. (fragment tekstu)
W pracy podjęto próbę zastosowania metody analizy logitowej do pomiaru i oceny sytuacji ekonomicznej indywidualnych gospodarstw rolniczych. Badania oparto na danych źródłowych pochodzących ze 192 gospodarstw, prowadzących rachunkowość rolną dla IERiGŻ w latach 1995-2001. (oryg. streszcz.)
W artykule dokonano długoterminowej analizy wykorzystania aktywów w rolnictwie węgierskim. Analiza obejmuje lata 1989-2004. Podkreślono istotną rolę aktywów trwałych w podnoszeniu efektywności. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Trwałość działalności gospodarczej przedsiębiorstwa a CSR
84%
Przedsiębiorstwa na współczesnym rynku mają do czynienia ze złożonymi warunkami funkcjonowania. Związane są one z dużą nieprzewidywalnością otoczenia ze względu na jego zmienność, stąd możliwości przewidywania zdarzeń i procesów w dłuższej perspektywie czasowej są utrudnione. Dodatkowo wewnątrz przedsiębiorstw zachodzi wiele procesów związanych ze wzrostem, innowacyjnością, zmianami w funkcjonalnych obszarach działania oraz wprowadzaniem nowych narzędzi zarządzania. Bardzo istotne są też zmiany w obszarze personalnym, które stanowią konsekwencję zarówno zmian w otoczeniu, jak i zmian wewnętrznych. Strategie działania przedsiębiorstw muszą zatem ulegać modyfikacjom przy zachowaniu zasad przetrwania w trudnym okresie oraz rozwoju w warunkach względnej stabilności. W niniejszym opracowaniu skoncentrowano się na warunkach i czynnikach trwałości działalności gospodarczej przedsiębiorstw w powiązaniu z obszarem społecznej odpowiedzialności. Celem artykułu jest znalezienie odpowiedzi na pytanie badawcze - czy CSR w dużych przedsiębiorstwach stanowi samodzielny, świadomie kreowany obszar działalności, czy też traktowany jest on głównie jako wsparcie działalności podstawowej. Drugie pytanie badawcze wiąże się z pytaniem - które z działań w obszarze CSR są postrzegane jako szczególnie istotne przez przedsiębiorstwa i w konsekwencji najbardziej wspierane i finansowane. Rozpatrywana jest teza, iż przedsiębiorstwa koncentrują się na ekonomicznym kontekście działalności, a obszar społecznej odpowiedzialności nie jest traktowany jako strategicznie ważny poza inwestowaniem w pracowników. Wnioskowanie oparto na analizie jakościowych badań w kilkunastu największych przedsiębiorstwach produkcyjnych północno-wschodniej Polski. Narzędziem badawczym były wywiady pogłębione głównie z prezesami zarządów tych przedsiębiorstw (w kilku przypadkach byli to główni właściciele lub szefowie rad nadzorczych). Dobór próby badawczej był celowy i dotyczył najlepszych pod względem ekonomicznym dużych przedsiębiorstw w Polsce północno-wschodniej należących w swoich branżach do czołowych przedsiębiorstw w kraju. Wszystkie też prowadzą aktywną działalność na rynkach międzynarodowych. Taki dobór próby podyktowany został poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie - jak sytuacja w zakresie CSR wygląda w najlepszych przedsiębiorstwach. Badania będące częścią większych analiz ilościowych i jakościowych przeprowadzono w czerwcu i lipcu 2017 roku.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.