Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 279

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic development strategy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Nowo powołana Rada Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów odbyła 12 lipca 1994 r. swoje pierwsze merytoryczne posiedzenie, na którym dyskutowano podstawowe założenia i rozwiązania rządowego dokumentu programowego "Strategia dla Polski". Wyniki dyskusji po ich opracowaniu i pewnym poszerzeniu, zawiera niniejszy raport.
Przedłożony Radzie Ministrów raport o pierwszym roku realizacji "Strategii dla Polski" szczegółowo omawia, co rząd zrobił z tego, co zaproponował oraz wskazuje na rzeczy nie zrobione. Są w nim też nowe propozycje. W omówieniu niniejszym przytoczono sformułowane w raporcie ważniejsze wnioski oraz nowe propozycje.
Pełny tekst "Strategii dla Polski" przedstawiony w Sejmie 9 czerwca 1994 r. przez ministra finansów Grzegorza W. Kołodko.
Głównym celem koncepcji średniookresowego rozwoju kraju jest przygotowanie polskiej gospodarki do członkostwa w Unii Europejskiej do końca 2002 r. Do osiągnięci tego celu i poprawienia konkurencyjności tej gospodarki konieczne są m.in.: utrzymanie wysokiego tempa wzrostu produktu krajowego brutto, tworzenie warunków do powstawania miejsc pracy oraz zwiększanie potencjału eksportowego.
Wyróżnia się pięć typów strategii rozwoju gospodarczego: liberalny, strategię gospodarki otwartej, strategię industrializacji, strategię rozwoju rolniczego oraz strategię redystrybucyjną. Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, który z tych typów strategii jest właściwie u nas realizowany i który byłby najodpowiedniejszy dla Polski na przełomie stuleci i w pierwszych latach przyszłego wieku.
Raport Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy RM na temat rządowego programu średniookresowej strategii społeczno-gospodarczej pt. "Strategia dla Polski".
Przedmiotem artykułu są dylematy związane z wyborem drogi rozwoju kraju w warunkach współczesnych wyzwań cywilizacyjno-kulturowych. Trudności związane z podejmowaniem tych wyzwań sprawiają bowiem, że zachodnia cywilizacja konsumpcyjno-przemysłowa znalazła się na swoistym rozdrożu, a związany z nią model rozwoju osiądą stopniowo swój kres.
Fenomen społeczno-gospodarczego rozwoju Tajwanu można uważać za szczególnie interesujący dla polskiego czytelnika zarówno ze względu na pewne podobieństwa odnoszące się do początku lat 50-tych, a charakterystyczne dla krajów ubogich i przeważająco rolniczych, jak i na fakt, że największym bogactwem Polski i Tajwanu był i jest kapitał "ludzki".
Dokument obejmuje sprawozdanie z pierwszego roku realizacji (czerwiec 1994 - maj 1995) średniookresowego programu społeczno-gospodarczego "Strategia dla Polski", a także część prognostyczno-programową na lata 1996-98.
W obecnych czasach nie można niemal niczego wyjaśnić bez uwzględnienia globalizacji. Odnosi się to również do postsocjalistycznych krajów transformujących się. Jedne z nich biernie adaptują się do tego procesu, inne zaś są aktywnymi podmiotami i w konsekwencji odnoszą sukcesy. Awangardą reform rynkowych w Azji Południowowschodniej są Chiny, które stworzyły alternatywę dla zachodniej demokracji liberalnej i gospodarki wolnorynkowej, ale Wietnam, Kazachstan, Laos, Mongolia również poszukują własnego modelu transformacji. Autor pokazuje i analizuje osiągnięcia tych krajów, wskazując na specyfikę wybranych przez nich strategii rozwoju, uwzględniających ich tradycję, kulturę, potencjał naturalny. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi przegląd prac nad wdrożeniem nowej strategii Unii Europejskiej (UE) "Europa 2020" przyjętych przez Radę Europejską w dniu 17 czerwca 2010 roku. "Europa 2020" to strategia, która ma pomóc Europie wyjść z obecnego kryzysu silniejszą i przygotować gospodarki państw UE na kolejną dekadę. Rada Europy przyjęła pięć głównych celów UE, które ukierunkowują działania państw członkowskich i UE w zakresie: promocji zatrudnienia, poprawy warunków sprzyjających innowacjom, badaniom i rozwojowi, realizacji celów związanych ze zmianą klimatu i energią, poprawy poziomu edukacji i propagowania włączenia społecznego, w szczególności przez ograniczanie ubóstwa. Omówiono nowy system koordynacji polityk gospodarczych państw członkowskich UE w ramach strategii "Europa 2020"
Konwergencja, czyli proces w którym kraje biedniejsze upodabniają się do bogatszych, w żadnym razie nie jest ani automatyczna, ani powszechna. Na poparcie tej tezy autor przedstawia dane z Irlandii, która przez 3/4 wieku nie nadążała za Wielką Brytanią. Dopiero polityka gospodarcza ostatniej ćwierci wieku przyniosła Irlandii oczekiwane upodobnienie. Autor przedstawia analizę tego sukcesu, adresując jej wnioski krajom Europy Środkowo-Wschodniej.
W Republice Czeskiej zgodnie z ogólnoświatowym trendem narastają dysproporcje między regionami. Zjawisko to występuje w wyniku rozwoju gospodarczego i społecznego regionów, wzrostu znaczenia centrów regionalnych. Ogólnoświatowy kryzys gospodarczy przyczynił się do pogłębienia różnic między najbardziej a najsłabiej rozwiniętymi regionami. W artykule zostały przedstawione wskaźniki gospodarcze umożliwiające analizę występujących dysproporcji.()(abstrakt oryginalny)
W artykule wyeksponowano negatywne skutki protekcji dla rozwoju eksportu, zwłaszcza dla proeksportowej restrukturyzacji gospodarki. Ukazano powstawanie antyeksportowych mechanizmów i tendencji w krajach, które czynią wysiłki, żeby zmienić strategię rozwoju z wewnętrznie na zewnętrznie ukierunkowaną.
Niniejszy artykuł prezentuje wyniki badań 60 strategii rozwoju miast Małopolski. Globalny kryzys dowiódł, w jak istotnym stopniu kondycja lokalnych firm przekłada się na sytuację budżetową miast i jakość życia ich mieszkańców. Władze samorządowe małopolskich miast dostrzegają znaczenie problematyki gospodarczej w dokumentach o charakterze strategii rozwoju. Tylko w przypadku pięciu miast tego regionu we wspomnianych dokumentach zabrakło odniesienia do kwestii gospodarczych wśród celów najwyższego rzędu. Niestety, w wielu przypadkach proponowanym celom gospodarczym nie towarzyszy głębsza analiza o charakterze diagnostycznym lub brak jest harmonogramów ich realizacji. Znaczna część władz miejskich w Małopolsce posiada świadomość możliwości, jakie stwarza funkcjonowanie w ramach Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego.(abstrakt oryginalny)
Komentarz do "Strategii dla Polski".
Komentarz do "Strategii dla Polski" G. Kołodki.
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.