Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 128

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic emigration
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
According to various sources, after 2014 there was a clear decline in GDP and the level of income in Ukraine, which, taking into account the interdependence between economic growth and the condition of the labor market, translated into significant difficulties in the structure of resources and the activity of the local workforce. The source of these difficulties turned out to be not only the price factor, but also non-price factors such as poor protection of employee rights, lack of social protection and social security, as well as payment gridlocks on the employer-employee line. This forced many Ukrainians to sometimes make dramatic decisions about economic emigration, mainly to European Union countries, including Poland. According to various estimates, there are currently 7 to 9 million Ukrainian citizens working abroad who contribute to the development of the economies of other countries. Meanwhile, the Ukrainian labor market is in a very difficult situation. Based on the analysis of official statistical data, an attempt was made to characterize the Ukrainian labor market, its main determinants were outlined and Ukrainians' attitudes towards changes on the domestic labor market were determined. The research used critical literature analysis, statistical description methods, spatial analysis methods and case study method. Based on the conducted analyzes, it was shown that in the years 2010-2017 the Ukrainian labor market was struggling with a number of unfavorable phenomena, which was significantly aggravated by the political crisis at the turn of 2013 and 2014.(original abstract)
W opracowaniu skoncentrowano się na rozpoznaniu głównych celów i motywów wyjazdów zarobkowych Polaków z regionu Podkarpacia, a także pokazaniu ich warunków bytowych na emigracji. Zasadnicza empiryczna część publikacji oparta została na wynikach badań bezpośrednich przeprowadzonych wśród emigrantów (próba pilotażowa - 103 osoby) mieszkających w Wielkiej Brytanii, w dwóch miastach - Liverpoolu i Manchesterze. Wyniki przeprowadzonych badań wykazują, że najważniejszym celem emigracji mieszkańców województwa podkarpackiego była "chęć stabilizacji materialnej". Ponadto istotnymi czynnikami decydującym o wyjeździe za granicę były: niekorzystna sytuacja materialna respondentów oraz brak szans na stałą pracę w Polsce. Główne źródło utrzymania badanych osób w Wielkiej Brytanii stanowiły dochody z pracy stałej. Zjawisko emigracji zagranicznej pociąga za sobą ogromne konsekwencje wpływające zarówno na polską gospodarkę, jak i społeczeństwo. Biorąc pod uwagę skutki emigracji zarówno szanse, jak i zagrożenia, władze państwowe powinny bardzo rozważnie formułować strategie w zakresie polityki ekonomicznej i migracyjnej.(abstrakt oryginalny)
Litwa od kilkunastu lat utrzymuje najwyższą stopę emigracji w UE. Celem artykułu jest ustalenie przyczyn tego stanu i dokonanie analizy emigracji na Litwie w badanym okresie - poziomu, struktury oraz krajów docelowych. Zmniejszenie się liczby ludności z powodu zmian demograficznych oraz emigracji, a także dokonana transformacja polityczna i gospodarcza dają podstawy do stwierdzenia, że na Litwie w badanym okresie dokonało się przejście emigracyjne. Główną przyczyną emigracji jest duże zróżnicowanie płac na Litwie i w krajach UE, które otworzyły swoje rynki pracy obywatelom Litwy. Koncepcja przejścia emigracyjnego, wyjaśniająca wzrost emigracji podczas transformacji politycznej i gospodarczej, pozwala przewidzieć kierunki emigracji oraz jej przyczyny. Emigrację na Litwie stanowią osoby w młodym wieku i ich wyjazdy mają przede wszystkim charakter zarobkowy.(abstrakt oryginalny)
Autor podjął próbę odpowiedzi na kilka zagadnień związanych z przyczynami masowych wyjazdów, ich determinantami i kwestią zmiany migracji zarobkowych na stałe. Pomocne w tym względzie były wyniki badań prowadzone przez autora nad migracjami ludności autochtonicznej z Opolszczyzny, które już od kilu lat mają charakter swobodny, co wynika z posiadania przez tę ludność podwójnego (także niemieckiego) obywatelstwa, z czym wiąże się możliwość pobytu i podejmowania pracy nie tylko w Niemczech, ale i w innych państwach "starej" UE.
5
Content available remote Ekonomiczne uwarunkowania emigracji Polaków do krajów Europy Zachodniej
100%
Współczesne migracje zagraniczne Polaków mają głównie podłoże ekonomiczne. Do wyjazdów najczęściej skłania migrantów brak pracy oraz związane z tym bezrobocie. W Polsce wskaźnik bezrobocia otrzymuje się na wysokim poziomie (ok. 12% w końcu 2010 r.). Najbardziej dotkliwie odczuwają bezrobocie osoby młode i bez kwalifikacji. Warto podkreślić, że odsetek młodych bezrobotnych w Polsce jest ponad dwukrotnie wyższy od ogólnego wskaźnika bezrobocia. Zatrudnienia nie gwarantuje nawet zdobycie wyższego wykształcenia i ukończenie kilku fakultetów. W efekcie w rejestrach bezrobotnych szybko rośnie liczba osób z dyplomami wyższych uczelni (Dzieje się tak, gdyż na rynku pracy liczy się nie liczba zdobytych dyplomów czy też prestiż uczelni, jaką się kończy lecz doświadczenie zawodowe zdobyte podczas studiów oraz dostosowanie sumy nabytej wiedzy i umiejętności do potrzeb pracodawców) [Solska, 2010: 44-46]; [Rębała, Kowalczuk, Wyrzykowska, 2010: 67-69]; ["Gazeta Wyborcza, 12/07 i 9/08 2010]. (fragment tekstu)
6
100%
Kształtowanie się sytuacji demograficznej na Śląsku Opolskim jest ściśle powiązane z procesami migracji zagranicznych ludności zamieszkującej ten region. Szczególne znaczenie odgrywają czasowe wyjazdy zarobkowe, które rozwinęły się w okresie transformacji ustrojowej. Po roku 1989 obywatele polscy uzyskali możliwość swobodnego przemieszczania się za granicę, dzięki czemu ludność śląska, posiadająca podwójne obywatelstwo - polskie i niemieckie - zaczęła wyjeżdżać do Niemiec w celach zarobkowych. Wraz z otwarciem zachodnich rynków pracy po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku migrować zaczęli również pozostali mieszkańcy regionu.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest przybliżenie głównych narracji propagandowych konstruowanych przez kontrolowane przez władze rosyjskie media w kontekście masowej emigracji zarobkowej z Ukrainy do Polski. Wskazane zostanie, jakie podmioty najczęściej podnoszą tę kwestię, w jakim kontekście oraz jakie aspekty migracji są eksponowane. Artykuł został przygotowany z zastosowaniem analizy danych zastanych z elementami analizy porównawczej.(fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest uchwycenie przemian zachodzących na przełomie XX i XXI wieku w zatrudnieniu Polaków na pierwotnym lub wtórnym rynku pracy poza granicami kraju. Analizę przeprowadzono w świetle teorii dualnego rynku pracy (w jej części wyjaśniającej zjawiska migracyjne) na przykładzie polskich pracowników podejmujących zatrudnienie w Niemczech - jednym z głównych krajów docelowych polskich emigrantów, a jej podstawą stały się dane zastane polskich i niemieckich instytucji prowadzących badania rynku pracy oraz badania i obserwacje własne autorki. Tło statystyczne analizy struktury zatrudnienia Polaków w Niemczech według segmentów ich zatrudnienia stanowi krótka charakterystyka skali i kierunków czasowej zagranicznej emigracji z Polski w latach 2004-2015.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Hiszpański model państwa opiekuńczego a imigracja zarobkowa
100%
Celem opracowania jest pokazanie wpływu zjawiska, jakim jest imigracja na system zabezpieczenia socjalnego w kraju przyjmującym imigrantów. W poniższych rozważaniach przyjęto hipotezę, iż znaczne strumienie zagranicznej siły roboczej napływającej do kraju wysoko rozwiniętego o niekorzystnej strukturze demograficznej generują istotne przemiany demograficzne, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie systemu zabezpieczenia socjalnego. W pierwszej części opracowania przedstawiono rozwój instytucji państwa opiekuńczego, a następnie charakterystykę procesów migracji, głównie zarobkowej, w Hiszpanii w drugiej połowie XX wieku i na początku XXI wieku. W końcowej części opracowania została zwrócona uwaga na znaczenie zjawiska imigracji dla funkcjonowania hiszpańskich instytucji państwa opiekuńczego. (fragment tekstu)
In this paper we present the analysis of the data gathered via in-depth interviews and participant observation among Polish migrant entrepreneurs between 2008 and 2010 in one of the biggest cities in Scotland. We use explanatory approach to our case study analysis. We present forms and dimensions of cooperation among Polish migrants and their social capital networks. We also attempt to outline ambiguous role of strong ties of social capital and the role of these ties for entrepreneurial process.(original abstract)
11
75%
W artykule dokonano identyfikacji najważniejszych cech polskiego emigranta oraz podjęto próbę wskazania zmian, jakie nastąpiły w procesach emigracyjnych pomiędzy rokiem 2002 a 2011. Podstawą analizy były dane z Narodowych Spisów Ludności i Mieszkań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystycznych w latach 2002 i 2011. W pierwszej części przedstawiono skalę zjawiska emigracji z Polski i jej zmiany na przestrzeni analizowanego okresu, kolejna część zawiera analizę struktury geograficznej wyjazdów, w ostatniej przedstawiono statystyczny obraz współczesnego polskiego emigranta. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia wyniki badań wstępnych na próbie 119 Polaków mieszkających w kraju i na emigracji w Wielkiej Brytanii. Celem badań była eksploracja i porównanie nasilenia stylów podejmowania decyzji zakupowych, w tym zachowań o charakterze zakupów nieplanowanych, na tle wybranych postaw życiowych oraz sposobów radzenia sobie ze stresem. O ile na poziomie nasilenia poszczególnych stylów podejmowania decyzji zakupowych nie występują istotne różnice pomiędzy badanymi grupami, to istnieje dużo różniących te grupy powiązań o charakterze korelacyjnym z postawami życiowymi oraz sposobami radzenia sobie ze stresem, szczególnie w odniesieniu do cech wskazujących na nasilone zakupy nieplanowane (w aspekcie hedonistycznym, impulsywnym i kompulsywnym). W grupie emigrantów stwierdzono m.in.: znaczącą korelację między tendencjami hedonistycznymi a poczuciem pustki egzystencjalnej oraz dość silne korelacje między wybranymi sposobami radzenia sobie ze stresem, takimi jak: zwrot ku religii, zaprzeczanie, wyładowanie, a tendencją do kupowania w sposób nieplanowany.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczące wpływu płci, wieku i wykształcenia na szansę wyrejestrowania z rejestru bezrobotnych w Rejonowym Urzędzie Pracy w Szczecinie, z powodu wyjazdu za granicę w latach 2007-2009. Do analizy szans bezrobotnych na wyjazd za granicę użyto model logitowy. W badanym okresie można zauważyć, że taką decyzję częściej niż pozostali podejmowały osoby młode i w średnim wieku z wyższym lub średnim wykształcenie. W każdym z trzech lat badań kobiety postanowił wyjechać za granicę częściej niż mężczyźni.
W opracowaniu skoncentrowano się na rozpoznaniu głównych celów i czynników warunkujących wyjazdy zarobkowe Polaków z regionu Podkarpacia. Zasadnicza część publikacji - empiryczna opiera się na wynikach badań bezpośrednich przeprowadzonych wśród młodych mieszkańców Podkarpacia (próba pilotażowa - 120 osób).Wyniki badań bezpośrednich przeprowadzonych wśród osób, które wyjeżdżały za granicę z województwa podkarpackiego wykazują, że najważniejszym celem emigracji była chęć stabilizacji materialnej oraz uniezależnienie finansowe. Ponadto, najistotniejszymi czynnikami decydującymi o emigracji okazały się: niekorzystna sytuacja materialna respondentów w Polsce oraz brak szans na stałą pracę w kraju. Zjawisko emigracji zagranicznej pociąga za sobą ogromne konsekwencje wpływające zarówno na funkcjonowanie gospodarki, jak i całego społeczeństwa Polski. Biorąc pod uwagę skutki emigracji, zarówno szanse, jak i zagrożenia, państwo powinno bardzo rozważnie formułować strategie w zakresie polityki ekonomicznej i migracyjnej. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie analizy zjawiska imigracji w Polsce podjęto próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie: czy widoczne są zmiany w wielkości i strukturze napływu imigrantów do naszego kraju oraz czy zagraniczni pracownicy mogą zrównoważyć nasz rynek pracy? Najpierw przedstawiono prawne aspekty przebywania imigrantów w Polsce, a następnie analizę ruchów imigracyjnych w naszym kraju. Ukazano również skalę imigracji studentów cudzoziemców do naszego kraju w celu ukończenia szkoły wyższej oraz sytuację imigrantów na polskim rynku pracy.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem badań jest odniesienie obecnego zjawiska związanego z emigracją zarobkową na terenie powiatu wadowickiego do sytuacji z okresu międzywojennego XX wieku. Zakres terytorialny oraz dobór próby (mieszkańców powiatu) uwzględnia najsilniejszą i najsłabszą emigrację w zależności od jej rodzajów w tym okresie. Badania mają charakter porównawczy. Punkt wyjścia stanowią materiały historyczne zawierające informacje na temat wychodźstwa sezonowego, emigracji sezonowej za granicę oraz emigracji zamorskiej w okresie międzywojnia na tym terenie. W celu zdiagnozowania omawianego zjawiska na badanym terenie przeprowadzono badania z mieszkańcami powiatu techniką wywiadu wg kwestionariusza. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Determinanty migracji zagranicznych mieszkańców regionu podlaskiego
75%
Artykuł jest próbą znalezienia odpowiedzi dotyczących migracji mieszkańców z regionu Podlasia. Region ten jest według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności drugim w Polsce, gdzie migracja jest największa w skali przeliczonej na 1000 mieszkańców. Po przystąpieniu do UE, migracja wzrosła. Istotne jest zatem poznanie czynników determinujących skalę migracji i jej charakter. W tym celu, wykonano badania w oparciu o ankiety przeprowadzone na próbie 500 osób, 236 z nich w chwili badania przebywało za granicą. W niniejszym artykule wzięto pod uwagę skalę migracji, cechy migrujących , czas trwania pobytu za granicą i korzyści oczekiwane przez pracujących za granicą.
Wraz ze zmieniającymi się uwarunkowaniami migracji Polaków do Niemiec również przypisana im niewidzialność wykazuje znamienną ewolucję: od intencjonalnego ukrywania się do świadomego wtapiania się w lokalne struktury społeczno-przestrzenne. Szczególnym laboratorium różnorodności zachowań społecznych polskich migrantów jest Berlin, uchodzący za wielokulturową metropolię, przyciągający nowych obywateli, nie tylko w celach zarobkowych, ale coraz częściej - samorealizacji. O ile niewidzialność migrantów zarobkowych wynika raczej z wyobcowania w nowym kraju, o tyle przedstawiciele lifestyle migration świadomie wtapiają się i integrują z różnorodną kulturowo społecznością berlińską. Celem artykułu jest identyfikacja obecności i form codziennego funkcjonowania polskich migrantów w Berlinie w kontekście niewidzialności. (abstrakt oryginalny)
Rynek pracy jest jedną z ważnych płaszczyzn zarówno analizy przestrzenno-ekonomicznej, jak i przestrzenno-społecznej. Pierwszym, poglądowym celem opracowania jest charakterystyka zmian poziomu bezrobocia w województwie wielkopolskim w latach 1999-2016 w układzie powiatów. Drugim celem jest rozpoznanie zmian poziomu i struktury bezrobocia - w skali uznawanej często przez geografów za subregionalną, a przez ekonomistów za lokalny rynek pracy - w powiecie gostyńskim w latach 1999-2014. Efektem perturbacji na rynku pracy subregionu gostyńskiego (o ponadprzeciętnej dla województwa stopie bezrobocia) była emigracja zarobkowa mieszkańców powiatu. Cechy i opinie 70 takich emigrantów ustalone na podstawie badań ankietowych stanowią uzupełnienie rozpoznania rynku pracy. Na wybór powiatu gostyńskiego jako obiektu badań wpływ miało jego położenie (a zwłaszcza oddalenie od Poznania) oraz stosunkowo słabo rozpoznany rynek pracy.(abstrakt oryginalny)
Migracja osób wysoko wykwalifikowanych, proces powszechnie określany w literaturze ekonomicznej jako drenaż mózgów zdobywa coraz więcej zainteresowania wśród badaczy. Dzięki temu zainteresowaniu zaczęto przypisywać mu oprócz negatywnych konsekwencji również pozytywnie przynoszące krajom emigracji wymierne korzyści. Okazało się również, że migracje te nie mają jednokierunkowego charakteru. Omówiono mobilność wykwalifikowanych kadr w ujęciu ilościowym. Przedstawiono także klasyfikację migracji tych osób oraz ewolucję definicji pojęcia drenaż mózgu i nowe wyzwania badawcze, które to za sobą pociąga.
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.