Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic innovation theory
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Rozwój innowacji wymaga nie tylko, wdrażania efektywnych mechanizmów zarządzania wiedzą, tworzenia interdyscyplinarnych zespołów badawczych, ale i nowych form organizacyjnych. Kluczowa dla implementacji nowoczesnych rozwiązań jest efektywna współpraca jednostek naukowych z przedsiębiorstwami. Jedną z przykładowych metod wspomagających dialog nauki i biznesu jest tworzenie sieci współpracy, których zadanie polega na transferze wiedzy naukowej i innowacyjnych rozwiązań do gospodarki. W artykule dokonano oceny funkcjonowania wybranych sieci krajowych i międzynarodowych uwzględniając wpływ stosowanych narzędzi i zasad działania oraz form organizacyjnych na efektywność współpracy i skuteczność wdrażania innowacji. Ponadto przeanalizowano dostępne w Polsce pomocy wsparcia dla rozwoju tego typu inicjatyw, wykazując iż brakuje narzędzi i programów wspierających efektywne sieciowanie.(abstrakt oryginalny)
Omówiono wąskie i szerokie rozumienie innowacji, myślenie systemowe oraz przyjęto wielowymiarową charakterystykę innowacji zaproponowaną przez J. Guineta, według którego, innowacja ujawniająca złożoną naturę nie jest jednak zlepkiem wymiarów, lecz interakcją zachodzącą między nimi.
W artykule dowodzi się, że upowszechnianie współcześnie przedsiębiorczości powszechnie opartej na wiedzy, tworzy szansę na przekształcanie środowiska i polepszanie jakości życia w różnych sferach bytu ludzkiego. Za podstawę wnioskowania o przedsiębiorczości jednostek, zespołów, organizacji i społeczności, krajów i regionów Unii Europejskiej, przyjęto wyniki stosowanych od 2001 r. miar innowacyjności w ramach European Innovation Scoreboard i Key Figures of Science, Technology and Innovation. (abstrakt oryginalny)
Proponowany artykuł dotyczy próby scharakteryzowania problematyki pomiaru "otwartości" procesów innowacyjnych w ujęciu teoretycznym, a także zbadania potencjału przedsiębiorstw funkcjonujących na rynku polskim w zakresie stosowania koncepcji otwartych innowacji z uwzględnieniem ich wielkości oraz wieku. Artykuł prezentuje wyniki badań empirycznych przeprowadzonych za pomocą badania ankietowego na 120 polskich przedsiębiorstwach różnej wielkości oraz sektorów działania. Celem ankiety było uzyskanie odpowiedzi na pytanie na jakim etapie "otwartości" procesów innowacyjnych znajdują się badane organizacje. "Otwartość" organizacji w zakresie innowacji została ustalona z wykorzystanej w badaniach Barge-Gil trzy-punktowej skali: innowator zamknięty; hybrydowy, półotwarty i innowator otwarty. Z wyników badań wynika, że tylko 7% badanych to organizacje posiadające otwarte procesy innowacyjne. Ponad trzy czwarte to organizacje hybrydowe, a 15% to innowatorzy zamknięci na współpracę w zakresie innowacji. (abstrakt oryginalny)
The paper presents a participatory pattern of conducting research for social science. A few projects based on the idea of 'co-operative research' have been funded within the 7th EU Framework Programme. Among them was the project "Facilitating Alternative Agro-Food Networks - Stakeholder Perspective on Research Needs" (FAAN). One of its goals was to test the potential of the co-operative approach in social research practice. This paper aims to present and discuss the experiences from the project to reflect upon the usefulness of co-operative research as a scientific innovation and a new research paradigm, as well as to propose its reframing based on the results of the project. The article ends with practical recommendations concerning management or research projects in a co-operative manner, stressing the need of competencies for team leaders in micro-management of heterogeneous research teams.(original abstract)
Czynnik ludzki jest bardzo ważną determinantą rozwoju innowacyjności w gospodarce. Międzynarodowe porównania wskaźników w ramach Europejskiej Tabeli Wyników w Innowacyjności pozwalają stwierdzić, iż pozycja Polski jest bardzo odległa od czołówki tworzonej przez kraje Europy Zachodniej. W zakresie badanych wskaźników w grupie "zasoby ludzkie w innowacyjności" Polska lokuje się na średnim poziomie wśród krajów nowej Unii. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono kryteria identyfikacji mikroczynników warunkujących decyzje innowacyjne przedsiębiorstw. Dokonano przeglądu klasyfikacji ekonomicznych uwarunkowań innowacji oraz specyfiki uwarunkowań innowacyjności w zależności od cyklu życia produktu i technologii. Rozważono kwestię strategicznych powiązań innowacyjności z uwarunkowaniami ekonomicznymi.
Autor dokonał charakterystyki innowacji w usługach jako kategorii ekonomicznej, przedstawił pojęcia, struktury i determinanty innowacyjności, jako procesu zachodzącego na obszarze działalności usługowej. Zaprezentował działania czynników sprawczych innowacyjności w sferze usług w gospodarce centralnie zarządzanej. Określił oddziaływanie determinant innowacyjności w sferze usług w gospodarce rynkowej, oraz przeprowadził porównawczą ocenę uwarunkowań przyczynowo-skutkowych postępu innowacyjnego w sferze usług w gospodarce centralnie kierowanej i rynkowej, w kontekście poprawności i skuteczności działań koniecznych do wzrostu poziomu innowacyjności.
W pracy omówiono specyfikę procesów innowacyjnych oraz możliwości sterowania nimi. Zdefiniowano pojęcie innowacyjności i procesu innowacyjnego w obszarze organizacyjnym i ekonomicznym, następnie przeprowadzono ocenę innowacyjności społeczeństwa polskiego i determinant innowacyjności organizacji. Na podstawie własnych badań empirycznych określono poziom innowacyjności organizacji w sektorach. Zaproponowano sposób przekształcania organizacji tradycyjnej w innowacyjną oraz model sterowania tymi procesami
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.