Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic policy instruments
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule zaprezentowano analizę rynku pocztowego na przykładzie Polski i Danii. W szczególności przedstawiono ocenę rozwoju konkurencji na tych rynkach. Wskazano na takie czynniki jak: poziom niezależności regulatorów rynku pocztowego, obszar usług powszechnych oraz poziom dostępności do infrastruktury przez operatorów alternatywnych.(abstrakt autora)
Stymulowanie ochrony środowiska, to główne zadanie grupy instrumentów ekonomicznych. Coraz mniejszą rolę będą odgrywać bodźce finansowe dla egzekucji prawa, pomimo, że ich działanie jest znaczące. Kary ekologiczne stanowią materialną uciążliwość zarówno dla właścicieli przedsiębiorstw, jak i dla jego pracowników. Polityka ekologiczna państwa przewiduje, że w przyszłości kary będą instrumentem działającym jednorazowo, jako ostrzeżenie. Opłaty, w tym opłaty produktowe, oznaczają rozszerzenie zasięgu rzeczywistego stosowania zasady zanieczyszczający płaci, implikują one objęcie tą zasadą wszystkich wytwórców określonych, ekologicznie uciążliwych dóbr. Ponadto należy podkreślić, że opłaty niejako uzupełniają tradycyjny system instrumentów ekonomicznych, spośród których, większość adresowana jest nie do konsumentów, lecz do wytwórców dóbr i usług. W najbliższej przyszłości wszystkie instrumenty ekonomiczne będą sukcesywnie doskonalone i aktualizowane pod kątem gospodarki rynkowej i staną się stałymi narzędziami polityki państwa w dziedzinie ochrony środowiska. Rozszerzenie zakresu opłat, zgodne z zasadą sprawiedliwości dystrybucyjnej, pozwolą na objęcie odpowiedzialnością za wprowadzanie zanieczyszczeń do środowiska wszystkich podmiotów, które takie zanieczyszczenia generują. Nadanie tym instrumentom siły bodźcowej doprowadzi w konsekwencji do powstania czynnika ograniczającego emisję zanieczyszczeń, a więc sprzyjającego ograniczanie konsumpcji dóbr ekologicznie uciążliwych. Instrumenty ekonomiczne powinny być postrzegane jako czynnik wzmacniający oddziaływanie środków regulacji bezpośredniej, przez co mogą one znacznie obniżyć koszty osiągnięcia założonych w polityce ekologicznej celów i priorytetów. Ich głównym celem powinno stać się, aby działania szkodliwe dla środowiska były zdecydowanie nieopłacalne, a co za tym idzie, nieefektywnie ekonomicznie. Przy projektowaniu systemu instrumentów ekonomicznych, a w szczególności systemu opłat, powinny być brane pod uwagę kryteria i warunki, których spełnienie jest istotne z punktu widzenia skuteczności ekologicznej i efektywności ekonomicznej. (fragment tekstu)
Źródła ostatniego kryzysu wiążą się z pewną filozofią ekonomiczną, którą uznano za zbawienną i prorozwojową dla gospodarek. Rolowanie długów było uważane za podstawowe narzędzie polityki gospodarczej. Autor przedstawia sytuację krajów świata na tle kryzysu gospodarczego. Przekonuje o tym, że długi krajów rozwiniętych będą nadal rosły.
Polityka pieniężna stanowi ważny filar gospodarki, wpływający pośrednio na rozwój każdego kraju. W zależności od przyjętej strategii może zarówno pobudzić ekonomię, jak i zwolnić tempo jej wzrostu. Celem pracy było przybliżenie nowego podejścia w polityce pieniężnej, które stało się niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych w obliczu kryzysu finansowego. W rzeczywistości niskich stóp procentowych, kiedy nie można było korzystać z podstawowego narzędzia polityki pieniężnej, wprowadzono tzw. politykę quantitative easing. Ze względu na analizę bieżących informacji dotyczących quantitative easing, posłużono się zarówno pozycjami książkowymi, jak i doniesieniami prasowymi czy informacjami dostępnymi na stronach internetowych np. oficjalnych stronach banków centralnych). Zastosowana w polityce pieniężnej metoda przyniosła spodziewane efekty, chociaż jej szczegółowe, długofalowe rozliczenie powinno nastąpić dopiero w kolejnych miesiącach. W wyniku wprowadzenia quantitative easing można zaobserwować wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych, jednak przy jednoczesnej podwyższonej inflacji i wzroście bezrobocia. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było ukazanie roli państwa w mechanizmie podziału dochodów w społeczeństwie. Rozważaniom poddane zostały aspekty teoretyczne dotyczące nierównomiernego rozkładu dochodów w gospodarce narodowej. Ekonomia XX w. nie doszukała się odpowiedzi na pytanie o właściwy model państwa, czyli tzw. dwoistą ścieżkę rozwoju. Ekonomia dobrobytu ukazywała nieprawidłowości rynku, które odpowiedzialne były za brak optymalnej w ujęciu paretowskim alokacji zasobów. Brak efektywności gospodarowania spowodował konieczność interwencji państwa, jednakże było to postrzegane jako rozwiązanie alternatywne wobec rynkowej alokacji zasobów. Argumentacja ta z czasem ulegała wzmocnieniu. Przyczynił się do tego keynesizm, wyznający interwencjonizm państwowy na poziomie makroekonomicznym. Nurt ten dążył do zapewnienia pełnego zatrudnienia oraz stabilizacji całej gospodarki. Wiara w moc sprawczą instytucji państwa była w głównej mierze wynikiem mechanizmów rynkowych, które nie znajdowały przekonującego uzasadnienia teoretycznego ani też empirycznego. Dyskusja nad modelem funkcjonowania państwa w gospodarce obejmuje rozważania nad strukturą polskiej gospodarki, której kształty zmieniają się od początku transformacji. Istniejące przepisy oraz normy prawne decydują o społecznym wyniku działania oraz nakreślają instytucjonalne ramy w sferze gospodarczej państwa. Instytucje są w głównej mierze tworzone przez państwo, które za pomocą swoich instrumentów może wpływać na potencjalne efekty działalności. Dlatego też społecznie akceptowana wyważona polityka dystrybucyjna państwa obejmująca podstawowe zabezpieczenia społeczne jest dla krajów takich jak Polska niezbędna nie tylko ze względów normatywnych, lecz także efektywnościowych. Rola państwa powinna polegać na ochronie dobra wspólnego, dążeniu do niwelowania nadmiernych dysproporcji w podziale dochodów, czyli zmierzać do "efektywności dystrybucyjnej".(abstrakt oryginalny)
Podjęto próbę oceny skuteczności państwa w zwalczaniu bezrobocia. Badaniem objęto rynki pracy krajów Unii Europejskiej od początku dekady lat 90. Celem pracy jest odpowiedź na pytanie, jaka jest przyczyna ciągle wysokiej stopy bezrobocia występującej w polskiej gospodarce. Rozważono również problem, czy rynek pracy w starych krajach UE zachowuje się podobnie jak w nowych, głównie w tych, w których następują zmiany systemowe.
7
Content available remote Narzędzia polityki regionalnej wspierające procesy dyfuzji innowacji
84%
W opracowaniu dokonano przeglądu narzędzi polityki regionalnej, które wpływają na proces dyfuzji innowacji. W pierwszej części zaprezentowano istotę innowacji oraz modele procesu innowacyjnego. W kolejnej części przedstawiono klasyfikację uwarunkowań dyfuzji innowacji oraz zaprezentowano w podziale na realne i regulacyjne. Narzędzia polityki regionalnej sklasyfikowano według kryterium oddziaływania na procesy dyfuzji i absorpcji przy uwzględnieniu istoty innowacji i uwarunkowania jej rozprzestrzeniania się w ujęciu regionalnym. W dalszej części przedstawiono poszczególne narzędzia polityki regionalnej oraz ich znaczenie i wpływ na zachowanie procesów innowacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Czytelnika - zwłaszcza, jeżeli jest on również nabywcą książki - spotyka rozczarowanie wówczas, kiedy tytuł książki przyrzeka więcej niż obejmuje zawartość. Natomiast tym razem Autorka wykazała się godną uznania wstrzemięźliwością i zawarła w książce więcej treści niż przyrzekał to tytuł. (fragment tekstu)
9
Content available remote Wydajność fiskalna podatku od transakcji finansowych
84%
Ostatni kryzys finansowy, rola instytucji finansowych w tym procesie oraz skala pomocy publicznej dla instytucji finansowych przyczyniły się do intensyfikacji prac nad opodatkowaniem transakcji finansowych. Plan zaangażowania sektora finansowego w ponoszenie wspomnianych kosztów i zapobiegania podobnym kryzysom w przyszłości zasługuje na poparcie. Przeprowadzona analiza wskazuje, że podatek od transakcji spełni swój cel fiskalny, poprzez wysoką wydajność fiskalną. Nie zdoła jednak wypełnić funkcji sterującej - nie zniechęci instytucji finansowych do angażowania się w ryzykowne transakcje, a przez to nie uchroni przed powtórką kryzysu i niekoniecznie zwiększy stabilność na rynkach finansowych. Z powyższego wynika, że cele, które legły u podstaw intensyfikacji prac nad wprowadzeniem podatku od transakcji finansowych w Unii Europejskiej nie zostaną spełnione, natomiast podatek ten będzie dobrym narzędziem fiskalnym, zapewniającym wysoką wydajność fiskalną i istotne wpływy do budżetu Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
10
84%
The article discusses and evaluates the latest trends in research on stabilization policies in medium-developed countries at a time of crisis. The author sets out to determine whether and to what extent these policies have been based on standard (conventional, orthodox) measures and to what extent they have relied on nonstandard (unconventional, unorthodox) methods. To make sure these concepts are useful in his analysis, in the second part of the article the author clarifies their meaning and highlights their relationship with other methods for classifying anti-crisis measures. The third part discusses some recent findings in research on the determinants of emerging markets' resilience/susceptibility to crises. This section of the article focuses on the impact of an economic policy on the resilience of economies to crisis. The author takes into account the specific features of emerging markets, which determine the need for, possibilities and effectiveness of both standard and nonstandard anti-crisis measures. The focus is on the use of these measures in medium-developed countries. The analysis covers developed countries only insofar they have an impact on the application of similar measures in medium-developed countries, the author says.
Głównym celem przeprowadzonych w pracy badań jest określenie możliwości i wskazanie narzędzi polityki gospodarczej, których wykorzystanie w polskich warunkach prowadzi do wzrostu skali procesów inwestycyjnych, a w ten sposób do realizacji roli państwa i osiągnięcia nadrzędnego celu działania całego systemu społeczno-gospodarczego. Cele cząstkowe: 1. Systematyzacja teoretycznego ujęcia roli państwa, jego funkcji, celów działania i narzędzi ich realizacji. 2. Wskazanie determinant procesów inwestycyjnych w gospodarce proponowanych w ramach różnych podejść teoretycznych. 3.Analiza stosowanych narzędzi wpływu państwa na procesy inwestycyjne w polskiej gospodarce. 4. Analiza dotychczasowej roli państwa w procesach inwestycyjnych w Polsce. 5. Wskazanie możliwości i narzędzi realizacji roli państwa w procesach inwestycyjnych. 6. Określenie koncepcji roli państwa w procesach inwestycyjnych. (fragment tekstu)
12
67%
W wysoko rozwiniętych gospodarkach rynkowych są podejmowane za pomocą narzędzi fiskalnych lub/i pieniężnych działania stabilizacyjne, których celem jest m.in. wpływanie na morfologię cykli koniunkturalnych, na równowagę na rynku pracy i dążenie do utrzymywania stabilnej wartości pieniądza. Celem pracy jest zbadanie hipotetycznego wpływu dyskrecjonalnych jak i automatycznych narzędzi polityki fiskalnej na stabilizację sfery realnej jak i nominalnej zamkniętej gospodarki rynkowej. Praca ma charakter rozważań hipotetycznych, a na jej początku zostaną sformułowane cele stabilizacji makroekonomicznej i możliwości ich realizacji. W dalszej części zostaną przedstawione narzędzia fiskalne dyskrecjonalne i działające automatycznie i charakter ich wpływu na osiąganie sformułowanych wcześniej celów. Instrumenty fiskalne mogą i powinny być stosowane w działaniach stabilizacyjnych, a szczególnie ważne powinny być narzędzia działające automatycznie. (abstrakt oryginalny)
Polityka budżetowa jest obok polityki pieniężno-kredytowej podstawowym narzędziem regulowania koniunktury gospodarczej, której skuteczność jest jednak niewystarczająca dla zapewnienia odpowiedniego poziomu aktywności gospodarczej kraju. Osiągnięte rezultaty w zakresie łagodzenia sprzeczności gospodarki kapitalistycznej dzięki stosowaniu różnych środków polityki budżetowej doprowadziły do upowszechnienia ich w praktyce gospodarczej wszystkich krajów kapitalistycznych wysoko rozwiniętych. Trzeba wszakże zdawać sobie sprawę z ograniczeń stosowania polityki budżetowej, a ponadto z faktu, że nie należy ona do przyjmowanych bez sprzeciwu przez kapitalistów sposobów oddziaływania na sytuację gospodarczą kraju. Realizacja celów stabilizacyjnych za pośrednictwem polityki budżetowej nie jest wolna od barier i trudności. Fakt uzyskiwania pewnej skuteczności w polityce antycyklicznej za pomocą instrumentów budżetowych skłonił zarówno teoretyków i praktyków gospodarczych do analiz poświęconych mechanizmowi oddziaływania narzędzi polityki budżetowej, a także do mierzenia skuteczności stosowanych w tym zakresie instrumentów. Problematyka środków polityki budżetowej i ich wpływu na stabilizację koniunktury nie jest zagadnieniem nowym w polskiej literaturze przedmiotu i celem niniejszego opracowania nie jest kolejne przypomnienie spraw dobrze już znanych. Natomiast uwagę chcielibyśmy skoncentrować na kwestii odmiennego, nowocześniejszego spojrzenia na narzędzia polityki budżetowej, jakie jest rozpowszechnione w teorii i praktyce współczesnych, wysoko rozwiniętych państw kapitalistycznych. Owa odmienność traktowania instrumentów polityki budżetowej polega przede wszystkim na odejściu od rozpatrywania pojedynczych, izolowanych, odrębnie ocenianych poszczególnych narzędzi tej polityki. Uwzględniając wszakże indywidualne oddziaływanie każdej z metod interwencji budżetowej należy zauważyć, że analiza ich wpływu na stabilizację struktury gospodarczej ma charakter systemowy, łączny, jeśli wziąć pod uwagę cały pakiet środków budżetowych. Oceniany jest zatem nie pojedynczy instrument, lecz mechanizm całego systemu polityki budżetowej, z punktu widzenia jego skuteczności dla zapewnienia równowagi gospodarczej kraju. (fragment tekstu)
Celem autora artykułu jest przedstawienie zmian w udzielaniu pomocy publicznej od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz kierunków udzielania pomocy w ramach programów operacyjnych na lata 2007-2013. Wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej wszystkie uregulowania prawne, działające na poziomie wspólnotowym, zostały stopniowo włączone do prawa obowiązującego na terenie naszego kraju. Oznacza to, że wszystkie państwa członkowskie, które udzielają pomocy ze środków publicznych, muszą udzielać jej zgodnie z wytycznymi prawa wspólnotowego. Pojęcie pomocy publicznej należy do najszerzej opisywanego zagadnienia prawa subwencyjnego. Pomoc publiczna polega na selektywnym stosowaniu narzędzi polityki gospodarczej wobec konkretnych podmiotów. Służy realizacji określonych celów polityki prowadzonej przez władze publiczne, powinna mieć również konsekwencje selektywne, a nie ogólne. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie ogólnej charakterystyki zachowań gospodarstw domowych, a przede wszystkim typowych reakcji na stosowane w zarządzaniu gospodarką polską narzędzia kształtowania rynku, tj. popyt, ceny, podaż. Poszczególne problemy zostały omówione w sposób syntetyczny, na podstawie literatury przedmiotu i wyników własnych badań, pochodzących m.in. z dwukrotnej ankietyzacji gospodarstw domowych, przeprowadzonej w latach 1978 i 1987, a obejmującej zasięg całego kraju.
Złożoność sytuacji rynkowej wyrażającej się w poważnej rozbieżności pomiędzy sferę podaży a sferę popytu, uruchamia poczynania zmierzające do przeciwdziałania nierównowadze rynkowej. Do najbardziej skutecznych, sprawdzonych, należą ekonomiczne instrumenty przywracania równowagi rynkowej takie jak: ceny, marże, stopy opodatkowania, mierniki będące podstawą oceny i zasilania przedsiębiorstwa. Ekonomiczne instrumenty przywracania równowagi rynkowej są wkomponowane w formalny system zarządzania handlem i stanowią źródło powodowania aby przedsiębiorstwa handlowe zachowywały się w realizacji swoich celów i zadań zgodnie z zamierzeniami organów centralnych. Aby zapewnić działania zgodne z preferencjami centrum, określa się różne ze względu na stopień automatyzacji nadawania i przetwarzania; narzędzia, reguły i sposoby postępowania. Przedmiotem zainteresowań w niniejszym opracowaniu jest identyfikacja środków, które mogłyby być wykorzystywane w bieżącej i długofalowej polityce przywracania równowagi rynkowej, a które, z różnych powodów nie są stosowane. Myślą przewodnią opracowania jest przekonanie o skuteczności w likwidowaniu nierównowagi rynkowej także innych niż ekonomiczne środki zarządzania i kierowania przedsiębiorstwami handlowymi. Bazą odniesienia rozważań jest aktualny system zarządzania i kierowania przedsiębiorstwami handlowymi. Opracowanie ma charakter przyczynkowy, co upoważnia do wskazania problemów, które powinny znaleźć wkrótce rozwiązanie. (fragment tekstu)
Przedmiotem pracy jest podatek dochodowy i jego wpływ na funkcjonowanie gospodarki oraz jego skuteczność jako narzędzie polityki gospodarczej. Przedstawiono analizę ekonomiczną wybranych aspektów funkcjonowania podatków dochodowych w gospodarce. Zaprezentowano najważniejsze głosy w dyskusji nad optymalnym opodatkowaniem i możliwością wykorzystania wniosków z tej dyskusji przy konstruowaniu systemów podatkowych. Omówiono wpływ opodatkowania na funkcjonowanie wybranych rynków (w odniesieniu do gospodarek krajów członkowskich OECD) i na decyzje indywidualnych podmiotów gospodarczych. Przedstawiono historyczne korzenie tworzenia systemu podatkowego, ze szczególnym uwzględnieniem opodatkowania dochodów w czasach II RP. Druga część pracy poświęcona jest analizie skuteczności polityki podatkowej realizowanej przy wykorzystaniu podatku dochodowego od osób fizycznych w Polsce w latach 1993-1999. Scharakteryzowano system podatkowy konstruowany po 1990 roku, ze szczególnym uwzględnieniem opodatkowania dochodów. Zanalizowano skuteczność narzędzi polityki podatkowej, takich jak: stawki i ulgi podatkowe, kwoty wolne od opodatkowania i progi dochodu do opodatkowania. Przedstawiono również konsekwencje gospodarcze i społeczne opodatkowania dochodów (na przykładzie udziału kwot podatku PIT w PKB jako sposobu mierzenia obciążenia podatkiem dochodowym).
Artykuł przedstawia ewolucję narzędzi polityki gospodarczej wobec rolnictwa i obszarów wiejskich w pierwszych latach polskiego członkostwa w strukturach Wspólnot Europejskich. Zaprezentowano w nim środki towarzyszące Wspólnej Polityce Rolnej, które znalazły się w Planie Rozwoju Obszarów Wiejskich, stanowiącym dokument operacyjny polskiego rządu. Renty strukturalne, zalesienia, dopłaty do terenów gorszej jakości i gospodarstw niskotowarowych, programy rolnośrodowiskowe, pomoc dostosowawcza i dopłaty do grup producentów stanowią podstawy tego instrumentarium. Te środki polityki wiejskiej w powiązaniu z funduszami strukturalnymi i rynkową interwencją produkcyjną składają się na nowy obraz oddziaływania państwa na gospodarkę żywnościową i obszary wiejskie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.