Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic property theory
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule omówiono problem własności środków produkcji w systemie marksistowskiej ekonomii politycznej. Formy, w jakich sprawowana i realizowana jest w tym systemie własność środków produkcji uznane zostały przez autora za determinujące dla wszystkich pozostałych elementów stosunków produkcji: stosunków klasowych, stosunków między członkami innych grup socjalnych nie będących klasami, wreszcie stosunki wymiany i podziału wytworzonych produktów. Szeroko rozwodząc się nad pojęciem prywatnej własności środków produkcji autor zauważa, że w marksowskiej teorii rozwoju społecznego, nie ma raz na zawsze ustalonego wzorca socjalistycznych stosunków produkcji z ich determinującym elementem własnościowym. W drugiej część artykułu referuje więc poglądy Marksa i Engelsa na problem własności socjalistycznej odnosząc się różnych ich dzieł i konfrontując je z poglądami pisarzy niemarksistowskich: Saint Simona, Rodbertusa, Dühringa, Mengera, Abramowskiego i Schumpetera. Ostatnia część artykułu zawiera krótką charakterystykę socjalistycznej własności środków produkcji ukształtowaną w praktyce.
Przedstawiono własność prywatną jako podstawę systemu gospodarki rynkowej. Podjęto próbę uporządkowania poglądów na własność oraz wskazano wybrane skutki przemieszania się ekonomicznego i prawnego sposobu ujmowania własności.
In this article the assumption that made to formulate the hypothesis that evaluation of attractiveness of fi nancial instruments by the testees infl uence their perception of property was certainty that people who have got other attitude in terms of attractiveness towards particular products and fi nancial instruments available on polish capital market, will experience notion of property differently.(original abstract)
Identyfikacja, pomiar i moment uznawania przychodów to bardzo istotne zagadnienia w teorii rachunkowości, które nie zostały jeszcze jednoznacznie opisane ani na gruncie prawa bilansowego, ani w regulacjach zawodowych rachunkowości. Poszukiwanie momentu uznawania przychodów to długotrwały proces, który obecnie zaowocował zaproponowaniem przez Międzynarodową Radę Standardów Rachunkowości nowego rozwiązania. W zaproponowanym modelu przyjęto moment przejęcia kontroli przez odbiorcę nad efektem realizowanej umowy jako moment uznania przychodu w rachunkowości. Moment ten nie zawsze jest związany z przekazaniem własności, ale odzwierciedla przekazanie własności w sensie ekonomicznym. Nowe podejście w tym zakresie może wpłynąć na dotychczasowe rozwiązania w zakresie ujmowania przychodów i kosztów umów o świadczenie usług, w szczególności tych z długim terminem realizacji oraz umów łączących świadczenie usług i sprzedaż dóbr.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Idea własności w systemie fizjokratycznym
100%
Powszechnie przyjmuje się, że szkoła fizjokratów była pierwszym naukowym i spójnym systemem poglądów ekonomicznych, który opierał się na przyjętych założeniach, metodach badawczych i koncepcjach teoretycznych. Fizjokratyzm stanowił zdecydowaną reakcję przeciwko dominującemu wcześniej systemowi merkantylnemu z silnym interwencjonizmem, protekcjonizmem państwa oraz rozbudowanym systemem przywilejów i regulacji. Fizjokraci propagowali zasady leseferyzmu gospodarczego, a wśród ich najważniejszych postulatów, obok wolności gospodarczej, pojawiły się postulaty dotyczące wolności własności prywatnej i jej ochrony. Celem artykułu jest przedstawienie znaczenia własności oraz jej postrzegania w dyskursie fizjokratów. W pierwszej części artykułu wskazano kontekst społeczno- -gospodarczy, w którym narodził się system fizjokratyczny. Druga część artykułu stanowi syntetyczną prezentację tezy, że fizjokraci byli rzecznikami własności prywatnej.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Adjustment Processes on the Market with Countable Number of Agents and Commodities
84%
Większość składowych ekonomii z własnością prywatną to odwzorowania niezależne od czasu, choć opisują działania podmiotów gospodarczych rozgrywające się w czasie. Dlatego struktura ta jest interpretowana jako stacjonarny model gospodarki, w której działalność podmiotów ekonomicznych na rynkach jest stała w analizowanym przedziale czasu. Matematyczne własności przestrzeni towarów i cen ekonomii z własnością prywatną mogłyby by być przydatne w analizie zmian działalności agentów ekonomicznych. Stąd potrzeba określenia w jaki sposób ekonomia z własnością prywatną mogłaby ewoluować w czasie. W tym kontekście celem artykułu jest modelowanie ewolucji gospodarki zdefiniowanej w aparacie pojęciowym Arrowa i Debreu, z wykorzystaniem równań różnicowych. W rezultacie otrzymujemy spójny i jednolity opis tej ewolucji, który może być zastosowany, m.in., do analizy mechanizmów schumpeterowskiego rozwoju gospodarczego, odmiennie od metod używanych zwykle w teorii wzrostu. (abstrakt oryginalny)
W prezentowanym opracowaniu zostanie podjęta próba przybliżenia problematyki własności w sferze życia społeczno-gospodarczego. Najwięcej miejsca poświecono ekonomicznej teorii praw własności. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja i wstępna analiza własności w ramach nurtu ekonomia i prawo, gdzie narzędzia ekonomiczne zostały zastosowane do teorii prawa własności. Punkt widzenia prezentowany w tym zakresie przez ekonomie i prawo (ekonomiczną analizę prawa) jest osadzony w filozofii polityki, socjologii i w myśli ekonomicznej. Na gruncie filozoficznym, szczególnie w filozofii prawa, ścierają się te dwie tradycje. Pierwsza nawiązuje do koncepcji prawa natury, natomiast druga do idei umowy społecznej. (...) Obie wymienione tradycje filozoficzne maja swoje odbicie w ekonomicznej analizie prawa własności wykorzystującej narzędzia badawcze ekonomii neoklasycznej i instytucjonalnej. (fragment tekstu)
9
Content available remote Własność jako uprawnienie
84%
Własność przynależy do człowieka i rodzi się z podjęciem przez niego świadomej i celowej działalności. Wchodzi do zbiorowej pamięci i dorobku kulturowego narodu. Własność łączy się nie tylko z posiadaniem, ale i uprawnieniami. Od uprawnień i struktury praw własności zależy skłonność do akumulacji i gromadzenia. Brak dobrze zdefiniowanych praw własności hamuje rozwój cywilizacyjny.(abstrakt oryginalny)
Polskie doświadczenia powojenne potwierdzają tezę, że własność jest determinantą rozwoju rynku nieruchomości i niezbędnym warunkiem sprawnego funkcjonowania podmiotów na rynku, czyli nieskrępowanego dysponowania przedmiotem transakcji. Istniejące do okresu międzywojennego ograniczenia praw, współwłasności, a po drugiej wojnie światowej powszechne ograniczenie własności zahamowały rozwój mechanizmów rynkowych w sektorze nieruchomości na prawie 45 lat.(fragment tekstu)
Tematem opracowania były filozoficzne rozważania wokół jednej z kategorii ekonomicznych, jaką jest własność prywatna. Zręby teorii własności uformowały się już w starożytności, ale silnie rozwinęły w średniowieczu. Z osiągnięć myślicieli tamtych epok wciąż korzysta spora grupa współczesnych ekonomistów, prawników i socjologów. Średniowieczna teoria własności uwzględniała dwie tendencje: umacnianie pozycji społecznej posiadaczy ziemskich (rozwój zależności feudalnych) oraz nowy typ samoświadomości warstw najuboższych, co zaowocowało powstaniem zakonów żebraczych, które miały być wyrazem realizacji idei doskonałości na drodze całkowitego wyrzeczenia się własności. Autor przedstawił i omówił scholastyczne poglądy na własność obecne w średniowieczu: własność potępioną, całkowite wyrzeczenia się własności (św. Franciszek z Asyżu), własność wspólna, własność prywatna zrehabilitowana, koncepcję własności Jana Burydana, teorię własności według św. Tomasza z Akwinu oraz wkład do teorii własności uczonych z Uniwersytetu Krakowskiego.
Celem artykułu jest wykazanie, jak uregulowania w sferze własności środków produkcji wpływają na efektywność gospodarowania. W oparciu o literaturę autor dokonuje przeglądu koncepcji własności. Charakterystyczne dla tych koncepcji jest nawiązywanie do klasycznego prawa rzymskiego i przekonanie, że prawo do posiadania jest jednym z praw naturalnych człowieka. Problem zmian własnościowych nabiera szczególnego znaczenia w dobie przekształceń własnościowych. Autor przedstawia propozycje przekształceń własnościowych. Dłużej zatrzymuje się nad kwestią akcjonariatu pracowniczego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.