Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic sector structure of foreign capital
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem opracowania jest odpowiedź na pytanie, czy BIZ napływające do Polski kształtują strukturę branżową polskiego eksportu dóbr i usług. Chodzi zarówno o eksport mierzony tradycyjnie (za pomocą wartości brutto), jak również o eksport mierzony za pomocą wartości dodanej. Oszacowane modele ekonometryczne (bez względu na metodę estymacji), uwzględniające 16 branż, wskazują, że napływy BIZ nie kształtują struktury branżowej eksportu Polski. W przypadku eksportu brutto brakuje statystycznie istotnej zależności, zaś w przypadku eksportu wartości dodanej występują jedynie słabo istotnie statystyczne zależności. Analiza ekonometryczna dotyczy lat 1996-2011 i jest oparta na danych statystycznych OECD.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto problematykę struktury branżowej amerykańskich inwestycji bezpośrednich w Polsce. Specyfikę inwestycji amerykańskich w Polsce przedstawiono, zaczynając od wartości i dynamiki napływu, charakteryzujących się systematycznym wzrostem aż do wystąpienia kryzysu, gdy z powodu gwałtownego spowolnienia gospodarczego Stanów Zjednoczonych inwestycje zarówno w Polsce, jak i na całym świecie zostały zahamowane. Omówiono także motywy podejmowania inwestycji amerykańskich w Polsce, z których najważniejszymi okazały się kwalifikacja siły roboczej i perspektywa wzrostu gospodarczego. Struktura branżowa inwestycji bezpośrednich jest z ekonomicznego punktu widzenia wiodącym kryterium podziału, gdyż to właśnie od niej zależy rzeczywiste oddziaływanie na gospodarkę kraju goszczącego. Struktura branżowa inwestycji amerykańskich w Polsce odpowiada ogólnym tendencjom, koncentrując się głównie na handle i przemyśle, przy czym udział w handlu zwiększa się, a w przemyśle maleje. Jednakże spadek ten nie jest tak duży, jak w przypadku inwestycji z innych krajów. (abstrakt oryginalny)
Omówiono wielkość i strukturę (narodową i branżową) inwestycji zagranicznych w Polsce, czynniki determinujące napływ kapitału oraz skutki importu kapitału do Polski.
Autorka zwraca uwagę na dwie współzależności wyjaśniające zjawisko zagranicznych inwestycji bezpośrednich w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwsza z nich wynika z procesu transformacji, bazującej na prywatyzacji, budowie rynku i instytucji rynkowych. Druga związana jest z równoległą integracją ekonomiczną tych krajów z Unią Europejską. Autorka stara się wskazać wpływ tych współzależności na zagraniczne inwestycje bezpośrednie: ich wolumen, strukturę geograficzną i branżową w regionie.
Województwo małopolskie pod względem inwestycji zagranicznych zajmuje czwarte miejsce w kraju. Znaczna część kapitału zagranicznego została zainwestowana w działalność produkcyjną (wyroby tytoniowe, artykuły spożywcze i wyroby chemiczne), a także inwestycje w handlu i usługach. Autorka zwraca uwagę na fakt, że nakłady te przeważnie stanowią początek dłuższego procesu inwestowania w technologię i rozbudowę zakładów produkcyjnych co wiąże się z tworzeniem nowych miejsc pracy.
Artykuł jest poświęcony strukturze geograficznej i branżowej ZIB po akcesji Polski do UE. Zmiany w strukturze geograficznej pochodzenia ZIB są stosunkowo niewielkie. Polegały one na zwiększeniu aktywności inwestorów z kolejnych państw U-15 (chodzi przede wszystkim o Belgię i Luksemburg, ale także Szwecję, Austrię, Hiszpanię i Danię), którzy wcześniej w niedostatecznym stopniu dostrzegli korzyści, jakie otworzyła przed nimi dokonująca się w Polsce transformacja gospodarcza. O wiele bardziej zmieniła się struktura branżowa ZIB. O ile sektor przetwórstwo przemysłowe utrzymał swoją pozycję, a handel i naprawy odnotował niewielki wzrost, to w pośrednictwie finansowym nastąpił znaczący spadek, a jeszcze większy w sektorze transport, gospodarka magazynowa i łączność. Równolegle radykalnie wzrosła rola sektora obsługa nieruchomości i firm, nauka, usługi. (abstrakt oryginalny)
Omówiono pozytywną rolę, jaką w dynamicznym rozwoju polskiej gospodarki odegrał napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Przedstawiono największych inwestorów zagranicznych w branżach przemysłowych (przemysł spożywczy, chemiczny, elektromaszynowy, drzewno-papierniczy, mineralny, branża produkująca sprzęt dla telekomunikacji), w polskiej sieci handlowej, w bankowości oraz w sektorze ubezpieczeń.
Powyższy artykuł stanowi próbę ilościowego opisania zjawiska, jakim są zagraniczne inwestycje bezpośrednie (ZIB), których realizację podjęto do końca 2001 roku na terenie województwa śląskiego. Analiza ta uwzględnia cztery aspekty, tj.: skalę tych inwestycji, ich strukturę branżową, strukturę geograficzną oraz strukturę lokalizacyjną na obszarze badanego województwa. W artykule dokonano również - w miarę możliwości - porównań w stosunku do ZIB realizowanych na terenie innych polskich województw. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.