Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic theory evolve
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem autora było pokazanie wkładu polskiego ekonomisty Tadeusza Szturm de Sztrema do rozważań dotyczących podatku inflacyjnego i jego szacowania. Aby wyjaśnić oryginalność tych badań, autor zaczął od przedstawienia rozwoju pojęcia podatku inflacyjnego w głównym nurcie literatury ekonomicznej, zarówno wcześniejszej, jak i późniejszej.
Celem artykułu jest uporządkowanie stanu wiedzy w zakresie ewolucji definicji pojęcia CSR poprzez analizę tematycznej literatury zagranicznej i polskiej. W niniejszej pracy prowadzone są rozważania dotyczące ewolucji pojęcia CSR w latach 1980-1989 oraz 1990-1999, które zwane są odpowiednio stadium operacji formalnych oraz późne stadium formalne. Artykuł stanowi czwarty z serii publikacji nt. "ewolucji pojęcia społecznej odpowiedzialności biznesu".(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Współczesne tendencje w zarządzaniu kadrami organizacji
75%
Zdaniem autora, zarówno ze względów poznawczych, jak i utylitarnych ważnym jest prześledzenie, w jakim kierunku ewoluują zmiany w zakresie zarządzania kadrami współczesnych organizacji, a także jakie to wywołuje skutki i dylematy. Obiektem zainteresowań autora były tendencje zachodzące w organizacjach gospodarczych z rozwiniętych krajów europejskich. W dalszej części artykułu, autor odniósł się do przemian funkcji personalnej w Polsce. Źródłem informacji były dla autora studia literaturowe oraz empiryczne wyniki badań własnych i innych autorów z zakresu przedmiotu zainteresowań.
Celem autora było zwrócenie uwagi na zagadnienie związane z powstawaniem nowych metod zarządzania. Autor omówił przesłanki tworzenia kolejnych metod, próbując odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w przedsiębiorstwach powstają nowe sposoby pracy? W wyjaśnieniu tego zjawiska pomocna dla autora była charakterystyka takich twórców metod jak m.in.: F.W. Taylor oraz K. Adamiecki.
Posługując się przykładem Polski, w której myśl ekonomiczna miała raczej charakter wtórny, Autor wyjaśnia w jaki sposób rozwój społeczno- gospodarczy wpływa na wkład uczonych, myślicieli i polityków danego kraju w rozwój powszechnej myśli ekonomicznej na przestrzeni wieków. Zwraca uwagę na przypadek Kopernika, który znacznie wcześniej opisał zjawisko psucia pieniądza, ale do powszechnego obiegu naukowego weszło ono jako "prawo Greshama", ponieważ ekonomiczne dzieła Kopernika nie były przez długi czas znane środowisku naukowemu.
Celem artykułu jest uporządkowanie stanu wiedzy w zakresie ewolucji definicji pojęcia społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Niniejszy artykuł jest trzecim w serii publikacji z zakresu "ewolucji pojęcia społeczna odpowiedzialność biznesu". Tym razem autorka prowadzi rozważania dotyczące lat 1970-1979 w oparciu o analizę literatury zagranicznej i polskiej. Czytelnikom przybliżone zostaną prace prekursorów i znamiennych twórców tego okresu. Ze względu na zachodzące zjawiska poznawcze w tych latach w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu, autorka przyjęła nazwę okresu operacji konkretnych, które stanowią kolejne stadium w rozwoju wiedzy i doświadczenia w zakresie koncepcji CSR. Okres ten charakteryzuje się powstaniem nowych i rozbudową istniejących wzorców dotyczących koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu. Pojawia się systematyczna wiedza, która w następnych latach będzie rozwijana w okresie operacji formalnych i późnego stadium operacji formalnych.(abstrakt oryginalny)
On ne compte plus aujourd'hui les textes (articles et ouvrages) sur la croissance économique. Beaucoup de points de vue originaux et différents ont été exposés ces dernières années. Nous avons pour notre part fait le choix de « relire » quelques grands auteurs des théories de la croissance et du développement pour jeter sur la « réalité » présente un regard dont la seule originalité est d'être volontairement et résolument « syncrétique ». (fragment tekstu)
Artykuł zawiera ewolucję teorii makroekonomii. Autor omawia początki rozwoju makroekonomii, charakteryzuje założenia teorii ilościowej pieniądza oraz teorii cyklu koniunkturalnego, przedstawia makroekonomię neoklasyczną, keynesowską, analizę IS-LM oraz osiągnięcia najnowszej makroekonomii i nowej ekonomii klasycznej.
Wizja naukowa Karola Marksa dotyczy tego, co dzisiaj zwie się się globalizmem. Autor zastanawia się, czy teoria Marksa tłumaczy to, co się stało i dzieje we współczesnym świecie. A zatem dla autora interesujące jest, czy teorie naukowe wzorem historycznych faktów i postaci powtarzają się dwukrotnie oraz czy teoria Marksa, tłumaczy procesy współczesnego kapitalizmu mimo wielkich zmian, które się w nim i całym świecie dokonały od czasu sformułowania tej teorii w zakresie rozwoju społeczno-gospodarczego, czy ogólnie cywilizacyjnego?
In this paper some special features of phenomenology which enable them to be a possible ground for a research program in economics, complementing previous mainstream results, are reviewed. The potential fruits and their importance will also be highlighted. The direct purpose is to study what scientific problems have been hidden beyond the territory of mainstream economics and what scientific methods are available for economists to scrutinize an area mainly ignored, that is, the unquestioned aspects of our socio-economic reality. Along these lines we can get to findings that can complement the traditional research directions of mainstream economics. (original abstract)
Autor pragnie przedstawić i obronić tezę, że obserwacja rzeczywistości winna, zgodnie z podstawowymi prawami nauki, mobilizować teoretyków ekonomii politycznej do podjęcia rewizji wciąż obserwowanych dogmatów ekonomicznych, które powstały w odmiennej od obecnej rzeczywistości i które od dawna wymagają, co najmniej z dwóch powodów, weryfikacji. Po pierwsze, gdyż przemiany XX w. doprowadziły do ich dezaktualizacji i obecnie nie opisują rzeczywistych procesów gospodarczych i społecznych. Po drugie, gdyż konieczna jest ich konfrontacja z ideami równoważenia rozwoju. (fragment tekstu)
12
Content available remote Jakość w teorii i praktyce zarządzania organizacjami
51%
Artykuł przedstawia rozwój jakości od czasów antycznych do dnia dzisiejszego. Podano przykłady definiowania pojęcia jakość w różnych okresach (zainteresowania jakością) i naukach, ze szczególnym uwzględnieniem definicji stosowanych w teorii organizacji i zarządzania. Opisano proces ewoluowania myśli o jakości od wczesnych interpretacji pojęcia jakość po rozumienie złożonych koncepcji zarządzania jakością. Zwrócono szczególną uwagę na dynamiczny rozwój zainteresowania jakością w naukach o zarządzaniu w II połowie XX wieku, identyfikując jednocześnie źródła wzmożonego wysiłku badaczy i praktyków zarządzania ukierunkowanego na lepsze poznanie mechanizmów oddziaływania jakości na procesy organizacyjne. W artykule zostały przedstawione wybrane aspekty jakości w kontekście ich aktualnego znaczenia i wpływu na zarządzanie i funkcjonowanie dzisiejszych organizacji. Zwrócono uwagę na fakt występowania wśród badaczy pewnych różnic stanowisk dotyczących postrzegania roli i znaczenia jakości dla praktyki organizacyjnej. Wykazano, że nauka o zarządzaniu postrzega jakość jako element budowania przewagi konkurencyjnej, a zarządzanie jakością jako składnik filozofii zarządzania organizacjami. Zwrócono uwagę na występowanie barier we wdrażaniu koncepcji zarządzania jakością w praktyce organizacyjnej. W artykule prezentowane są argumenty za dalszym prowadzeniem badań i rozwijaniem wiedzy o jakości celem jej pełniejszego zastosowania w praktyce organizacyjnej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono wzajemności wpływów rozwoju gospodarczego i rozwoju wiedzy ekonomicznej. Wyidealizowane spojrzenie na ewolucję stosunków społecznych i połączoną z tym ewolucję wiedzy ekonomicznej przedstawiono na wykresie. Zobrazowano na nim zmiany stosunku społeczeństw do dwóch podstawowych i przeciwstawnych poglądów na organizację gospodarki mianowicie etatyzmu i liberalizmu. Przypomniano ważniejsze publikacje z ekonomii, które w istotny sposób wpłynęły na rozwój teorii ekonomii i na ewolucję stosunków społecznych oraz ważniejsze wydarzenia oddające stan stosunków społecznych, odnoszący się do sposobów gospodarowania. Omówiono merkantylizm, kapitalizm klasyczny oraz dwudziestowieczny wizerunek sposobów gospodarowania. Celem przeprowadzonej analizy było wskazanie na istnienie długich fal rozwoju stosunków gospodarczych.
Old theories and economic ideas do not fit the new reality. They cannot be the basis of proper economic policies. The economic model in which efficiency predominates over productivity to the extent that the latter is weakened or even neglected becomes useless in modern world. Economics should return to its tradition of being deeply rooted in moral philosophy. Economics cannot be focused on efficiency and output growth only; it must consider first of all quality of life and sustainable development. The cognitive framework of modern economics and the concepts related to it should contribute to the subjectification of individuals and societies rather than to their objectification. Economics should become a value economics. Then it will serve to generate economic value and to maintain human economic activity(original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.