Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 183

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economists
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
W pracy przedstawiono źródła inspiracji intelektualnych wybranych znanych polskich ekonomistów. Do identyfikacji tych źródeł wykorzystano pamiętniki, wspomnienia i wywiady, które zawierają informacje o rozwoju intelektualnym ekonomistów w latach szkolnych, podczas studiów i w początkach kariery naukowej. Najczęściej ekonomiści wskazują środowisko szkoły średniej, samodzielną lekturę wybranych dzieł, studia i środowisko naukowe jako źródła inspiracji intelektualnych. Na uwagę zasługuje niezmienność źródeł w różnych pokoleniach ekonomistów. Ważnym, wskazywanym przez wybranych polskich ekonomistów źródłem inspiracji intelektualnych jest kontakt z literaturą w ramach samokształcenia oraz studiów wyższych. Przedmiotem lektury były prace z zakresu socjologii, filozofii, historii i ekonomii. Kontakt z wybitną osobowością podczas studiów to kluczowa inspiracja intelektualna ekonomistów w przyszłym rozwoju naukowym i zawodowym.(abstrakt oryginalny)
Hans Christoph Binswanger zalicza się - na obszarze języka niemieckiego - do najbardziej znanych ekonomistów w Europie. Zajmuje się on przez ponad czterdzieści lat dynamiką wzrostu nowoczesnej gospodarki. Podsumowanie oceny bogatego dorobku prof. Binswangera zawiera wydana w 2006 roku książka "Spirala wzrostu. Pieniądz, energia i kreatywność w dynamice wzrostu"1. Omówiono w niej wpływ dynamiki wzrostu gospodarki na proces tworzenia się pieniądza i niszczenia środowiska w aspekcie teoretycznym i politycznym. We wcześniejszych pracach naukowych autor zwrócił uwagę na granice wzrostu (NAWU - Raport: Wege aus der Wohlstandsfalle, 1978)2, a także propozycje w zakresie nowej strategii politycznej jakościowego wzrostu gospodarczego (Arbeit ohne Umweltzerstörung, 1983)3. Do idei tych nawiązuje także ostatnia książka H.Ch. Binswangera "W kierunku umiarkowania. Perspektywy zrównoważonej gospodarki (2009)4, która zorientowana została na trwałość gospodarki i unikanie spekulacyjnych baniek. Idee Binswangera w Szwajcarii i w Niemczech zdeterminowały ekologiczną reformę podatkową. Jego koncepcja rolniczych płatności bezpośrednich oddziaływała na szwajcarską politykę rolną i praktykę Unii Europejskiej w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich. Wiele lat H.Ch. Binswanger był członkiem Rady Gminy w St. Gallen odpowiedzialnym za tak zwaną politykę miejską w zakresie zachowania historycznych struktur miejskich i dotychczasowego wzorca krajobrazu miejskiego. Binswanger wykładał ekonomię na Uniwersytecie St. Gallen, nawiązując do dynamicznych koncepcji społecznych Arystotelesa i włączał do wiedzy ekonomicznej nie tylko rozważania teoretyczne o gospodarce, ale także poglądy zawarte w literaturze pięknej, a nawet w mitologii. Jego ekonomiczna interpretacja poglądów Goethego, zawartych w "Fauście", zyskała szerokie międzynarodowe uznanie.(fragment tekstu)
3
Content available remote Poglądy ekonomiczne Mikołaja Danielsona (N-ona)
80%
The article contains a critical analysis of economic view s of Mikołaj Danielson (pseudonym N-on), one of leading representatives of the nationalist movement. The author's attention is focussed, first of all, on the problem of conditions of capitalism development in Russia in 19th century (often discus sed in Danielson's works), and the problem of limits to development of capitalism as a system of economic management. The basic thesis of Danielson, which says that no country possesses possibilities for economic development over a long period of time on the capitalist way, became a starting point for his search for other than capitalist paths of Russia's development in 19th century. In the final part of the article there are presented Danielson's propositions concerning liquidation of the economic backwardness of Russia in 19th century.(original abstract)
Profesor zwyczajny doktor habilitowany Tadeusz Peche, o którego uczczenie - poprzez nadanie Jego imnienia jednej z sal naszej uczelni - mam zaszczyt występować był wybitnym uczonym w zakresie rachunkowości i zastosowań informatyki. Był On autorem wielu oryginalnych i fundamentalnych prac z tych dziedzin, wychowawcą wielu pokoleń specjalistów w tym zakresie. Szkole naszej przysłużył się również jako ceniony powszechnie dydaktyk i organizator działalności naukowej. Cieszył się dużym autorytetm nie tylko w środowisku naukowym, ale i w środowisku praktyków jako aktywny i wielce zasłużony działacz na rzecz rozwoju nowoczesnej rachunkowości, organizacji i funkcjonowania systemów informacyjnych w kraju. (fragment tekstu)
W 2004 roku mija sto lat od momentu przyjścia na świat polskiego ekonomisty światowego formatu - Oskara Langego. Rocznica ta jest okazją do o przypomnienia dorobku intelektualnego człowieka, uważanego obok Michała Kalickiego, Władysława Zawadzkiego i Stanisława Lewińskiego za luminarza, nie tylko polskiej, ale i powszechnej myśli ekonomicznej.
Jerzy Zdzisław Holzer urodził się 24 lipca 1930 r. w Bydgoszczy. W 1948 został studentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Rok później została ona przemianowana na Szkołę Główna Planowania i Statystyki. W 1951 r. na Wydziale Przemysłu uzyskał dyplom ekonomisty planisty, a w 1953 r. na Wydziale Statystyki-dyplom magistra ekonomii.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Memories of Professor Ryszard Zieliński
80%
Artykuł zawiera wspomnienia na temat profesora Ryszarda Zielińskiego.
Przedstawiono sylwetkę Mikołaja Kopernika jako ekonomistę, który poświęcił dużo uwagi zagadnieniom ekonomicznym. Zajmował się gospodarką towarowo - pieniężną, szczególnie polityką monetarną oraz ceną chleba.
9
Content available remote Józef Krzyczkowski i Zespół Społeczno-Narodowy
80%
Artykuł mówi o życiu i twórczości Józefa Krzyczkowskiego ekonomisty i polityka(1901-1989) , ze szczególnym naciskiem na jego powiązania z organizacjami takimi jak krajowy Klub Gospodarki Narodowej Social Club. Autorka analizuje pracę zawodową Krzyczkowskiego z wykorzystaniem danych zebranych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Archiwum i Archiwum Główne Akt Nowych w Warszawie . Praca społeczna i działalność gospodarcza w okresie między dwoma wojnami światowymi i po II wojnie światowej były przedmiotem zainteresowania Jarosz - Nojszewskiej. Ona również zagłębia się przeżycia wojenne Krzyczkowskiego, który dowodził wojskami Polskiego AK w Puszczy Kampinoskiej w charakterze ppłk "Szymon". Główna część artykułu poświęcona jest zaangażowanie Krzyczkowskiego w kluby dyskusyjne gospodarcze w 1930 roku.
Cel: refleksja and fenomenem kreatywności, aktywności, osiąganych wyników, rozległości wiedzy i zainteresowań polskiego Szkota Edwarda Taylora - wybitnego dwudziestowiecznego ekonomisty i dydaktyka. Uwagę zwrócono na obszary, gdzie jego wkład jest najważniejszy, na wyzwania, które wskazywał i podejmował - szczególnie w zakresie teorii i praktyki ekonomii oraz dydaktyki. Celem jest również ogląd aktualności myśli, przekonań i pragmatyk ich wagi i inspiracji dla współczesnych naukowców, dydaktyków, studentów oraz ogółu ludzi zainteresowanych ekonomią. Interesujące są nie tylko jego naukowe przekonania i dokonania, lecz także poglądy na tematy stanu międzywojennej polskiej ekonomii i akademickiego nauczania; działania związane z praktyką gospodarczą w okresie międzywojennym. W artykule ukazano jego pasje pozazawodowe i fascynacje życiem jako takim.< br> Techniki badawcze: analiza porównawcza literatury (nie tylko ekonomicznej), dedukcji, indukcji, syntezy. Treści oryginalne: myśl liberalna w Polsce międzywojennej z trudem się przebijała przez mające swoich zwolenników ideologie totalitarne czy nacjonalizm i klerykalizm, tu i ówdzie faszyzujący. Po blisko stu latach, na przełomie drugiej i trzeciej dekady XXI wieku, mamy do czynienia z podobną sytuacją, której istotną przyczyną jest infantylizm ekonomiczny znacznej części społeczeństwa, podatnego na populistyczną demagogią i rozdawnictwo pieniędzy na rzecz dużych grup wyborców. Nauczanie ekonomii jest obiektywnie trudne, z różnych powodów. I wtedy i teraz nie daje na ogół dobrych rezultatów, co rodzi złe skutki społeczne i polityczne. Diagnoza i sposoby przeciwdziałania Taylora były właściwe. Warto je poznać bliżej i kontynuować. Wyniki: artykuł pokazuje wszechstronność Taylora, nie tylko wybitnego ekonomisty, dydaktyka, organizatora nauki, wydawcy i redaktora naczelnego długiej serii naukowych publikacji ekonomicznych, lecz także człowieka głęboko zaangażowanego i aktywnego na wielu polach (współzałożyciela Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, reformatora polskiej skarbowości, zwalczającego inflację, wspierającego gospodarkę morską i rozwijającego spółdzielczość, aktywnego działacza w zakresie samorządności terytorialnej; kreatora nowych idei, wartości i rozwiązań). Artykuł pokazuje jego wyjątkową interdyscyplinarność i aktywność. Wartości: promowane przez Taylora, tj. wiedza, prawda, niezależne myślenie, odpowiedzialność, kreatywność, patriotyzm, zaangażowanie, są godne upowszechniania także dzisiaj. (abstrakt oryginalny)
Moja znajomość z dostojnym Jubilatem datuje się od wielu lat. Zbliżyła nas praca w Kole Uczelnianym Polskiego Klubu Ekologicznego. W swoich refleksjach chciałbym podkreślić, że osobowość Profesora Kazimierza Górki wpłynęła na pogłębienie moich zainteresowań naukowych problematyką ochrony środowiska nie tylko na forum uczelnianym czy Polskiego Klubu Ekologicznego, ale także od strony jego aspektów europejskich i prawnomiędzynarodowych. W latach późniejszych pracowaliśmy razem na forum Europejskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych. Jako członek tego stowarzyszenia mogłem publikować moje opracowania na łamach "naszego" pisma - "Ekonomii i Środowiska" wychodzącego w Białymstoku. (fragment tekstu)
12
Content available remote Jubileusz Profesora Kazimierza Górki
80%
Seminarium Jubileuszowe prof. dr. hab. Kazimierza Górki z okazji 45-lecia pracy naukowej i 70-lecia urodzin odbyło się 16 czerwca 2011 roku. Na tę wyjątkową uroczystość, zorganizowaną przez Katedrę Polityki Przemysłowej i Ekologicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, zaproszeni zostali: rodzina Profesora, władze uczelni, współpracownicy, przyjaciele, koledzy i uczniowie, którzy tłumnie przybyli świętować razem z Jubilatem (ponad 120 osób). Uroczystość rozpoczęła się od przywitania Jubilata i przybyłych gości przez prof. dr hab. Józefę Famielec, kierownika Katedry Polityki Przemysłowej i Ekologicznej. Profesor przedstawiła krótki życiorys Profesora Kazimierza Górki, podkreślając, że sylwetkę Jubilata najlepiej charakteryzują osoby, z którymi współpracował, oraz jego dorobek naukowy. (fragment tekstu)
13
Content available remote Poglądy ekonomiczne Edwarda Bernsteina (zasadnicze tezy)
80%
The process of revision of Marx' theories, which was postulated by Edward Bernstein, at the turn of 19th and 20th centuries concerned mainly the economic problems, the solution of which was of fundamental importance in elaborating the programme end the political strategy of the socialist working - class movement in that period end - as it appeared later - also in the future. That was crucial problem from the sphere of the capital accumulation of theory of crises to be found in Marx' works. As it is abserved by the author, the economic view s of Bernstein, which are a critique or interpretation of Marx' theories in the revisionism spirit have not been presented in any systematized way in the Polish literature so far. This article constitutes just such an attempt at the systematization based on the most important critical theses of Bernstein, as proposed by the author; consecutively in such problems as concentration of production end problems of ownership, distribution of incomes, changes in the structura of the capitalist society, and economic crises. The author of this article, while agreeing with previous assessment of Bernstein's most important economic views, simultaneously trying to perform his own esseasment concerning some detailed problems. He is also trying to define the character of the methodological out look which was represented by Bernstein.(original abstract)
Profesor Jerzy Zdzisław Holzer urodził się 24 lipca 1930 r. w Bydgoszczy W roku 1948 po pomyślnie zdanym egzaminie wstępnym został słuchaczem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, która rok później została przemianowana na Szkołę Główną Planowania i Statystyki. W roku 1951 na Wydziale Przemysłu uzyskał dyplom ekonomisty planisty, a w roku 1953 na Wydziale Statystyki dyplom magistra ekonomii. W roku 1963 na Wydziale Finansów i Statystyki SGPiS uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych na podstawie pracy pt. Wpływ urodzeń i zgonów na kształtowanie struktury ludności Polski według płci i wieku. Za pracę tę, która została opublikowana przez PWE, otrzymał w 1964 r. nagrodę indywidualną stopnia trzeciego Ministra Szkolnictwa Wyższego. Stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych uzyskał 5 listopada 1968 r. przedstawiając Radzie Wydziału Finansów i Statystyki SGPiS pracę habilitacyjną pt. Model ludności ustabilizowanej. Praca ta została wyróżniona nagrodą indywidualną stopnia trzeciego, przyznaną przez Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego w 1970 r. W marcu 1969 r. uzyskał tytuł naukowy docenta, we wrześniu 1979 r. Rada Państwa nadała mu tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego nauk ekonomicznych zaś w czerwcu 1989 r. profesora zwyczajnego nauk ekonomicznych. W 1991 r. Profesor został wybrany członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. W1995 r. na wniosek demografów holenderskich został wybrany członkiem Akademii Europea. W 1999 r. został wybrany, a następnie powołany na stanowisko przewodniczącego Wydziału Nauk Społecznych PAN na kadencję 1999- 2002 (abstrakt oryginalny)
Tadeusz Kowalik (1926-2012), profesor zwyczajny nauk ekonomicznych i wieloletni pracownik Polskiej Akademii Nauk, w swojej bez mała sześćdziesięcioletniej działalności naukowej (a także publicystycznej) koncentrował się głównie na problemach z obszaru historii myśli ekonomicznej oraz analizy porównawczej systemów gospodarczych. Był autorem, współautorem bądź redaktorem wielu prac - w tym kilkudziesięciu monografii oraz kilkuset artykułów naukowych i rozdziałów w monografiach - uznawanych za ważne dla rozwoju myśli ekonomicznej. O dużym znaczeniu myśli Т. Kowalika świadczą nie tylko powstałe w krótkim czasie po jego śmierci poświęcone mu publikacje, ale również wydania ważniejszych książek jego autorstwa w językach obcych, a także jego wieloletni pobyt w charakterze wykładowcy w uznanych zagranicznych ośrodkach akademickich. (fragment tekstu)
16
Content available remote Istota polityki New Deal - przyczynek do dyskusji na temat wolności w gospodarce
61%
Celem artykułu jest przybliżenie konfliktu dotyczącego ekonomicznej i moralnej oceny polityki New Deal przez ekonomistów szkoły austriackiej oraz Karla Polanyi'ego, reprezentującego poglądy o nastawieniu prospołecznym. Zmiany, jakie zaszły w procesie uprawiania polityki po wydarzeniach z przełomu lat 20 i 30. XX w. polegały przede wszystkim na ingerencji państwa w gospodarkę, która przez większość ekonomistów była traktowana jako zamach na wolność zarówno jednostki, jak i społeczeństwa. Obecnie o konieczności działań rządów i agencji rządowych, mających na celu wywołanie konkretnych efektów w gospodarce, przekonani są niemal wszyscy, jednak początki wyposażania państwa w nowe instrumenty i kompetencje były wyjątkowo trudne. (fragment tekstu)
W 1938 roku Oskar Lange przyjął propozycję P.H. Douglasa z Uniwersytetu w Chicago dotyczącą objęcia stanowiska zastępcy profesora na tamtejszym uniwersytecie. Lange był wówczas znany w środowisku amerykańskim, gdyż w latach 1934-1936 jako stypendysta Fundacji Rockeffelera kształcił się pod kierunkiem Josepha A. Schumpetera na Uniwersytecie Harvarda, następnie w latach 1936-1937 wykładał na uniwersytetach Michigan i Standford, a w 1938 roku na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkley. (fragment tekstu)
W niniejszym opracowaniu przedstawiono sylwetkę Oskara Ryszarda Langego (1904-1965) w kontekście twórczości naukowej brytyjskiego ekonomisty Johna Maynarda Keynesa (1883-1946). W bogatej biografii Langego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej myśli społecznej i ekonomicznej, był etap w jego życiu przypadający na lata 30. minionego wieku, w którym przyszło mu żyć i tworzyć w środowisku, które było zafascynowane teorią J.M. Keynesa i praktyką Nowego Ładu (New Deal'u) Franklina Delano Roosevelta (1882-1945). (fragment tekstu)
Był wielką postacią nauki polskiej i światowej. Jego zainteresowania były niesłychanie rozlegle i wielostronne. Oprócz teorii ekonomii zajmował się on bowiem takimi dyscyplinami, jak statystyka, ekonometria i cybernetyka. Przy tym ekonomię zgłębiał i rozwijał w różnych, nakładających się na siebie i krzyżujących się, kontekstach. Prowadził mianowicie szczegółowe analizy, dążąc do określonych uogólnień, w ramach: problemów kapitalizmu i socjalizmu, krajów rozwiniętych i gospodarczo zacofanych oraz zagadnień ustrojowych, jak również odnoszących się do spraw racjonalności gospodarowania. Swoje wywody zawsze potrafił ująć w formę zwartą, logicznie uzasadnioną, a co istotne, nie był w swej twórczości sztywny; jego podejście podlegało niekiedy określonym zmianom i weryfikacjom, czemu sam, zresztą, wcale nie zaprzeczał. W tym wszystkim właśnie wyrażała się jego wielkość, powszechnie uznawana nie tylko w Polsce. Nie zmienia tego nawet fakt, że w tej czy innej mierze odeszliśmy od jego poglądów i że mają one w wielu aspektach charakter wyłącznie historyczny. (fragment tekstu)
Koncepcje teoretyczne rozwinięte przez O. Langego do dzisiaj nie straciły na swojej aktualności. Jest to szczególnie widoczne w warunkach pogłębiającego się kryzysu neoklasycznej ekonomii. Ta ostatnia wyraźnie dominuje nadal w krajach rozwiniętego kapitalizmu. O. Lange podjął charakterystyczne wątki, które znalazły późniejsze rozwinięcie w ekonomii ekologicznej, krytycznej wobec koncepcji neoklasycznej. Chodzi tutaj przede wszystkim o podstawowe znaczenie potrzeb społecznych, podkreślanie społecznego charakteru ekonomii, niemechanistyczne rozumienie praw ekonomicznych, przy uwzględnieniu praw techniczno-bilansowych, problem ograniczoności zasad racjonalnego gospodarowania w kapitalizmie, konieczność koordynacji działalności gospodarczej, a także zwartą koncepcję historiozoficzną. W obecnych warunkach globalnego kryzysu ekologicznego lub nawet całej ekologii życia człowieka zasługują one na szczególną uwagę. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.