Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economy's technical infrastructure
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Logistyka regionalna a rozwój terytorium - przypadek województwa łódzkiego
100%
Globalizacja gospodarki przyczynia się do konieczności poszukiwania przez regionalne i lokalne społeczności nowych rodzajów działalności, dających im w długim okresie przewagę konkurencyjną. Celem artykułu jest pokazanie, iż w przypadku województwa łódzkiego taką nową działalnością jest logistyka. Treści koncentrują się na ukazaniu zależności między poziomem infrastruktury technicznej a wzrostem znaczenia funkcji logistycznej w regionie łódzkim. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono ocenę rozwoju wybranych elementów infrastruktury technicznej w Polsce według województw. Zaprezentowano analizę przestrzennego zróżnicowania infrastruktury, zarówno w skali kraju, jak i poszczególnych jednostek administracyjnych. Oceny dokonano za pomocą wskaźników nasycenia i łańcuchowego wskaźnika dynamiki.
Wychodząc z założenia, że podstawowym zasobem naturalnym Mazowsza jest jego rolnicza przestrzeń produkcyjna, autorzy podjęli próbę analizy warunków funkcjonowania przemysłu rolno-spożywczego na tym obszarze, traktując je jako funkcję produkcji rolnej i wskazując sprzężenia między tymi dwoma ogniwami agrobiznesu. Pokazano wpływ skoncentrowanego rynku aglomeracji warszawskiej na rozwój i rozmieszczenie przemysłu rolno-spożywczego na Mazowszu. Wyróżniono w wewnętrznej organizacji przestrzennej makroregionów układ strefowy i wyodrębniono specyficzne podregiony (Podlasie). Analizując warunki rozwoju gospodarczego Podlasia, przedstawiono znaczenie infrastruktury technicznej gospodarki dla kształtowania regionalnych warunków lokalizacji, wskazując na konieczność dostosowania jej do podregionalnej specyfiki i zwracając uwagę na trudności związane z rozwojem, unowocześnianiem i integracją z makroregionalnymi i krajowymi systemami infrastruktury.
Autorka omówiła rolę państwa w gospodarce rynkowej, a w szczególności konieczność jego interwencji w zabezpieczeniu odpowiedniej konkurencyjności podmiotom działającym na rynku, wymuszanie ochrony środowiska przez przedsiębiorstwa, regulowanie rynku pracy i przeciwdziałanie bezrobociu, opiece socjalnej, zapewnieniu odpowiedniej infrastruktury technicznej i w rolnictwie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.