Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 115

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ecotourism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
The peculiarities of the development of tourism at Yavoriv National Natural Park (YNNP) are highlighted, tourist and resource potential of the park is evaluated. YNNP - nature-protected, recreational, cultural and educational, scientific and research institution of national importance, established to preserve, reproduce and efficiently use of natural complexes and objects of Roztochchia which have special ecological, healthy, historical and cultural, scientific, educational and aesthetic value. The problems and perspectives of tourist development and recreation at this ecological territory. Yavoriv national park has significant recreational potential for the development of eco-educational, historical, cultural, and sacral tourism, and sports (equestrian, cycling and skiing) tourism, and at the surrounding areas - qualified tourism (hunting, fishing). The park already operates a number of walking and bus routes, ecological and cognitive trails fixed places for rest are equipped.(original abstract)
2
Content available remote Od ekorozwoju do ekoturystyki
100%
Celem artykułu jest ukazanie wpływu tradycyjnej turystyki masowej na otoczenie i zaprezentowanie koncepcji turystyki zrównoważonej jako korzystniejszej nie tylko pod względem ekologicznym, ale także ekonomicznym i społecznym dla funkcjonowania ludzkości. (fragment tekstu)
3
100%
w artykule skupiono się na ukazaniu fundamentalnych dla ekoturysty walorów - walorów przyrodniczych - województwa zachodniopomorskiego, co stanowi zasadniczy cel artykułu. Jego realizacji podporządkowany został układ pracy. Przybliżono zatem istotę ekoturystyki, zaprezentowano profil ekoturysty, ukazano walory przyrodnicze województwa zachodniopomorskiego. W pracy wykorzystano literaturę przedmiotu, jak również wtórne dane statystyczne.(fragment tekstu)
4
Content available remote Ekoturystyka jako obszar działalności podmiotów ekonomii społecznej
100%
Celem tego artykułu jest omówienie, jak polskie podmioty ekonomii społecznej wykorzystują ekoturystykę do realizacji swoich zadań. Ze względu na ograniczone ramy tego artykułu omówiono tylko jeden przykład. Dodatkowo opracowanie ma wykazać, że działalność ta pozwoliła na osiągnięcie sukcesu gospodarczego przedsiębiorstwu społecznemu oraz wpłynęła na rozwój lokalnej społeczności. Podczas przygotowywania artykułu wykorzystano dostępne źródła literatury krajowej i zagranicznej, materiały z portalu poświęconego ekonomii społecznej oraz informacje udostępnione przez omawiane podmioty. Wśród metod zastosowanych podczas badania problemu znalazły się: analiza literatury oraz studium przypadku(fragment tekstu)
Zamieszczono charakterystykę przemysłu ekoturystycznego. Omówiono znaczenie ekoturystyki dla środowiska i ekonomicznego rozwoju. Przedstawiono możliwości ekonomicznego rozwoju subregionu "Ddolina Strugu".
6
Content available remote Popyt ekoturystyczny
100%
Celem niniejszego opracowania jest analiza popytu ekoturystycznego. Dokonano jej w odniesieniu do historii rozwoju ekoturystyki, w oparciu o analizę materiałów źródłowych dotyczących szacowania sektora, popytu oraz profilu ekoturystyk - jako danych niezbędnych do sprecyzowania strategii rozwoju ruchu ekoturystycznego. Wykorzystano również badania sondażowe na temat ekoturystyki w parkach krajobrazowych województwa wielkopolskiego.
7
Content available remote Popyt na imprezy ekoturystyczne w świetle badań ankietowych w Wielkopolsce
100%
W wyniku przeprowadzonych badań terenowych i dokonanych następnie analiz można stwierdzić, że dla większości respondentów pojęcie ekoturystyki jest obce i co najmniej tajemnicze - niewielu miało jakikolwiek kontakt z imprezami ekoturystycznymi. Respondenci nie byli też specjalnie zainteresowani zmianą stylu podróżowania na bardziej zgodny z koncepcją ekoturystyki, tj.: małe grupy, mniejszy pośpiech, dogłębne poznawanie odwiedzanego miejsca, zapoznanie się z lokalnymi obyczajami. Jednakże istnieje pewien ograniczony popyt na takie imprezy, co jest zgodne zarówno z przyjętymi założeniami, jak i definicją samej ekoturystyki. Pozwala to mieć nadzieję, że uda się nie tylko wypracować teoretyczne modele rozwoju ekoturystyki, ale także wykształcić czy też przygotować do korzystania z takiej oferty grupę odpowiedzialnych i zaangażowanych turystów, a także zaszczepić samą ideę wśród władz szczebla lokalnego i organizatorów imprez. Jak wspomniano, należy jednak zachować umiar, gdyż nadmierny popyt, a tym samym podaż imprez organizowanych na terenach przyrodniczo cennych i wrażliwych na antropopresję mogłyby w efekcie obrócić się przeciwko zachowaniu tychże obszarów i komfortowi lokalnych społeczności, co byłoby sprzeczne z koncepcją turystyki zrównoważonej.(fragment tekstu)
8
Content available remote Wybrane determinanty popytu ekoturystycznego. Przykład Rzeczpospolitej Ptasiej
100%
W Polsce istnieje wiele obszarów dysponujących ogromnym potencjałem w zakresie rozwoju turystyki ekologicznej. Jednym z nich jest gmina Słońsk, gdzie kreowany jest produkt ekoturystyczny pod nazwą Rzeczpospolita Ptasia. W związku z brakiem kompleksowych badań polskiego rynku ekoturystycznego autorki opracowania podjęły próbę określenia specyfiki tego rodzaju popytu na przykładzie odwiedzających Rzeczpospolitą Ptasią.(fragment tekstu)
Ekoagroturystyka sprzyja ochronie środowiska i staje się coraz popularniejszą formą wypoczynku. W działalności ekoagroturystycznej wykorzystywane są, z pełnym poszanowaniem przyrody, lokalne walory kulturowe i przyrodnicze, rodzinne zasoby siły roboczej oraz baza żywieniowa gospodarstwa ekologicznego. Turyści w gospodarstwach ekoagroturystycznych mogą przebywać w czystym środowisku oraz spożywać posiłki przygotowywane z ekologicznych składników wytwarzanych w gospodarstwie. Wraz z oferującymi tę usługę gospodarstwami ekoagroturystycznymi przyczyniają się w ten sposób do ochrony środowiska naturalnego zarówno poprzez sprzyjające mu rolnictwo, jak i ekologiczną formę turystyki. W swojej działalności rynkowej gospodarstwa ekoagroturystyczne powinny identyfikować i uwzględniać te czynniki, które warunkują wybór ekoagroturystyki przez turystów jako formy wypoczynku. Celem niniejszego artykułu jest zatem określenie czynników determinujących wybór ekoagroturystyki jako formy wypoczynku na podstawie zrealizowanych badań własnych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono charakterystykę wybranych aspektów działalności gospodarstw agroturystycznych, w tym form wypoczynku w gminach wiejskich położonych nad Bugiem w województwie lubelskim, ze szczególnym uwzględnieniem tego, co właściciele gospodarstw uważają za bariery i czynniki sprzyjające agroturystyce i ekoturystyce. Informacje wykorzystane w badaniu zostały zebrane w ankiecie przeprowadzonej w 2018 r. w gminach położonych w dolinie Bugu w trzech województwach: lubelskim, podlaskim i mazowieckim. W badaniu uczestniczyło 99 właścicieli gospodarstw agroturystycznych, zaklasyfikowanych jako konwencjonalne lub ekologiczne bądź będących w trakcie przechodzenia od produkcji konwencjonalnej do ekologicznej. Stwierdzono, że turystyka piesza, rowerowa i piesza są najczęściej wybieranymi formami spędzania wolnego czasu. Według respondentów rozwój agroturystyki w Dolinie Bugu jest najbardziej możliwy dzięki walorom przyrodniczym regionu, zwłaszcza ciszy i spokoju, ja-kie zapewnia ten teren, podczas gdy strach przed inwestowaniem i brak środków finansowych są największymi barierami takiego rozwoju. Wyniki badań wskazują na różnice i podobieństwa w postrzeganiu agroturystyki i ekoturystyki przez właścicieli gospodarstw w dolinie Bugu w województwie lubelskim w porównaniu z całą próbą obejmującą dwie inne województwa. Rozwój turystyki wiejskiej w województwie lubelskim hamuje sezonowość oferty, brak nawyku rekreacji weekendowej oraz ogólnie mała popularność tej formy wypoczynku. (abstrakt oryginalny)
The paper presents the problems of tourism in terms of its relationship with the social as well as cultural environment. The purpose of the article was to examine how tourism affects the socio-cultural environment in the Gorce National Park and its vicinity. I examined whether tourist traffic in the Park brings about more benefits or problems, and whether changes taking place in communities visited by tourists are positive or negative? The impact of tourism on the socio-cultural environment has been analyzed on the basis of a questionnaire I conducted. At the end I present a balance of benefits and costs of tourism in the Gorce National Park and its surroundings in the social and cultural contexts. (original abstract)
Celem niniejszej publikacji było przedstawienie pomysłu tworzenia Zielonych Szlaków Greenways jako czynnika pobudzającego i rozwijającego turystykę. W pracy dokonano prezentacji idei i głównych przesłanek Zielonych Szlaków Greenways. Ukazano ich znaczenie; opisano korzenie i rozwój Zielonych Szlaków Greenways na świecie, w Europie i w Polsce. Analizie poddano jeden z przykładów Zielonych Szlaków Greenways zlokalizowanych w Polsce - Szlak Odry. Wskazano pozytywny wpływ Szlaku Odry na rozwój turystyki w wybranych, mniejszych miejscowościach leżących na tym szlaku. Przywołano najważniejsze osiągnięcia i sukcesy w tej dziedzinie. Tezą postawioną w pracy było założenie, że Zielone Szlaki Greenways mogą stanowić istotny czynnik pobudzający rozwój turystyki, zwłaszcza w skali regionalnej. Dotyczy to w szczególności miejsc i miejscowości położonych na obszarach o mniejszym potencjale turystycznym. Artykuł powstał przy wykorzystaniu zwartych materiałów książkowych, czasopism, jak również informacji netograficznych i kontaktów osobistych z koordynatorami Zielonych Szlaków Greenways. Metoda badawcza zastosowana w publikacji to krytyka piśmiennicza i wywiad telefoniczny. Wyniki badań potwierdzają postawioną tezę, że Zielone Szlaki Greenways pozytywnie wpływają na sytuację i rozwój turystyki. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena czynników wpływających na podejmowanie decyzji o świadczeniu usług ekoturystycznych przez mieszkańców terenów wiejskich. Zbadano także wpływ tych usług na dochody gospodarstw domowych, jako możliwość niwelowania różnicy w dochodach pomiędzy wsią i miastem. Do analizy wykorzystano dane pochodzące z badań ankietowych przeprowadzonych wśród mieszkańców wsi w chińskiej Prowincji Pekin. Model empiryczny decyzji oferowania usług ekoturystycznych opierał się na modelu użyteczności przypadkowej (random utility model, RUM). Do obliczenia równań decyzyjnych i modelujących dochody zastosowano odpowiednio: metodę logitową i uporządkowaną metodę logtiową. Na podstawie współczynników regresji obliczono efekty krańcowe, które były miarami zmian w prawdopodobieństwie wyboru dostarczania usług lub ich wpływu na dochody gospodarstwa wiejskiego, w reakcji na zmianę wartości zmiennej objaśniającej. Niższe prawdopodobieństwo świadczenia usług ekoturystycznych występowało u starszych mieszkańców, w rodzinach z dziećmi oraz w gospodarstwach mieszkańców ze stosunkowo wysokim dochodem. W odrębnym równaniu zidentyfikowano czynniki wpływające na dochody. Zaobserwowano, że dochody zwiększały się u tych mieszkańców, którzy ukończyli szkołę średnią, pozostawali w związku małżeńskim lub byli mężczyznami. Natomiast dochody malały wraz z wiekiem respondenta. Największe zmiany wielkości dochodów wystąpiły w gospodarstwach o stosunkowo niskich dochodach (pomniejszonych o dochody ze sprzedaży usług ekoturystycznych), a wielkość tych zmian zależała od przedziału dochodów. Wzrost dochodów mieszkańców był możliwy w gospodarstwach, które świadczyły usługi ekoturystyczne i był on stymulowany przez podnoszenie poziomu wykształcenia mieszkańców. Małym prawdopodobieństwem zaangażowania się w dostarczanie usług ekoturystycznych charakteryzowali się mieszkańcy gospodarstw z niskimi dochodami, gdyż były to osoby starsze i mniej wykształcone.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono nowe formy turystyki wiejskiej w Polsce. Omówiono rolę i znaczenie hipoterapii oraz ekoturystyki, jako tych, które prowadzą do aktywizacji gospodarczej poszczególnych regionów i do rozwoju tzw. wiejskiej przedsiębiorczości. W dalszej części opracowania wskazano korzyści i bariery rozwoju wyżej wymienionych form turystyki wiejskiej. (oryg. streszcz.)
15
Content available remote Ecotourism as Community Development Tool - Development of an Evaluation Framework
75%
Ecotourism can be seen as a tool for community development, especially when focusing on community empowerment as essential core element as well as ecotourism and how it is influenced by a community-based project. The emphasis is on positive effects of ecotourism on a community as well as on the individual tourist. In order to create a research framework, system theory was used to include all stakeholders as well as inputs and outputs. It shows not only a clear connection between ecotourism and community empowerment but also the mutual influence of additional system elements such as the evaluation framework, internal stakeholders and system parameters such as weather and climate. For the evaluation framework for successful community empowerment through ecotourism projects a set of indicators has partly been adapted and created in order to be applicable to the evaluation of various kinds of ecotourism projects in diverse surroundings. Therefore, this framework can be applied to ecotourism projects with different geographical, historical and cultural background and is still able to deliver comparable results. The evaluation framework was tested through questionnaires and interviews in case studies in Nepal, which included three different target groups; community members, project workers and tourists. The main goals of this study are to show how ecotourism projects can positively contribute to community development, to create an evaluation framework that can help to identify common strengths and weaknesses of different projects and to improve the respective case study projects in Nepal.(original abstract)
W publikacji wykorzystano metodę badawczą zwaną "desk research", bazującą na analizie polskiej i zagranicznej literatury, artykułów oraz stron internetowych organizacji skupiających swoją działalność na tematyce wina, takich jak International Wine & Spirit Research (IWSR), Assembly of European Wine Regions (AREV), Polski Instytut Winorośli i Wina, Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarzy, licznych forach internetowych oraz zastosowano metodę sondażu diagnostycznego. Artykuł podzielono na części. Pierwsza jest wprowadzeniem objaśniającym oraz terminologicznym do zagadnienia turystyki winiarskiej, która stanowiąc formę turystyki kulturowej sensu stricte tworzy bardzo elitarną formę realizowania potrzeb związanych z szeroko pojętą podróżą oraz kulturą podróżowania. W drugiej wskazano także na uwarunkowania i kierunki rozwoju turystyki winiarskiej w Polsce, poddano [za Bosak 2013] krytycznej analizie model docelowy komercyjnej uprawy winorośli i produkcji wina w Polsce, przedstawiono zestawienie silnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń rynkowych (tabela 1.). Takie wyliczenie plusów i minusów pozwoliło rozjaśnić obraz ogólnej sytuacji polskiego winiarstwa oraz szans jego rozwoju. Natomiast w trzeciej części, w celu zbadania atrakcyjności szlaku winnic w regionie zielonogórskim, przeprowadzono badania metodą sondażu diagnostycznego pośród 60 przypadkowo spotkanych osób, na terenie województwa lubuskiego i wielkopolskiego. Badania empiryczne umożliwiły poznanie opinii przypadkowo zbadanych osób na temat atrakcyjności oferty turystyki winiarskiej w regionie zielonogórskim, wydarzeń z nią związanych oraz poziomu promocji. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie pogłębionej analizy literatury oraz rozpoznania praktycznych aspektów przedmiotowej problematyki, autorzy przyjęli następującą hipotezę badawczą: "zjawisko koopetycji w sektorze usług ekoturystycznych prowadzi do wzrostu znaczenia współpracy przy jednoczesnym wzroście konkurencyjności i osiągnięcia efektów ekonomicznych". Natomiast za główny cel niniejszej artykułu przyjęto ocenę strategii koopetycji w aspekcie rozwoju ekoturystyki na przykładzie euroregionu Pomerania.(fragment tekstu)
Celem pracy jest pokazanie na przykładzie istniejącego produktu ekoturystycznego, iż wprowadzenie w życie tego typu idei jest możliwe; co więcej - może ona bardzo dobrze funkcjonować, zarówno w środowisku lokalnym, jak i generując ruch turystyczny. W polskich warunkach tego typu prosperujących pomysłów nie ma zbyt wiele, ale jednym z nich jest "Rzeczpospolita Ptasia", koncepcja realizowana w Euroregionie "Pro Europa Viadrina", w rejonie ujścia Warty do Odry. Zastosowaną metodą jest tutaj studium przypadku, na podstawie której wyciągnąć można ogólne wnioski co do przyczyn i rezultatów omawianego zjawiska (Yin 2014). W konsekwencji niniejszy referat powinien stać się źródłem gotowych rozwiązań, ale i przestróg, dla wszystkich zaangażowanych w tworzenie czy też rozwój produktów ekoturystycznych.(fragment tekstu)
19
Content available remote Zróżnicowanie rozwoju ekoturystyki w województwie zachodniopomorskim
75%
Celem artykułu jest analiza przestrzennego zróżnicowania poziomu atrakcyjności powiatów województwa zachodniopomorskiego z punktu widzenia możliwości rozwoju w nich turystyki przyjaznej środowisku przyrodniczemu. Atuty poszczególnych rejonów to: zróżnicowanie krajobrazu, ściśle powiązane z różnorodnością warunków klimatycznych i glebowych, urozmaicone formy ukształtowania powierzchni, rozmaita szata roślinna. Z różnorodnością warunków terenu wiąże się możliwość uprawiania wielu form ekoturystyki. Znajdą tu wymarzone warunki amatorzy ekoturystyki bardziej aktywnej - spływów kajakowych, wędrówek konnych, rajdów pieszych, eskapad rowerowych czy też turystyki typowo przyrodniczej i krajoznawczej. Kapitałem rozwoju tych terenów jest często nieskażone środowisko przyrodnicze, krajobraz i tradycje polskiej wsi. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza przestrzennego zróżnicowania poziomu atrakcyjności podregionów w Polsce z punktu widzenia możliwości rozwoju w nich turystyki przyjaznej środowisku przyrodniczemu, tzw. ekoturystyki. Do analizy wykorzystano wskaźniki charakteryzujące atrakcyjność środowiska naturalnego podregionów (stymulanty) oraz wskaźniki mierzące poziom jego zanieczyszczenia (destymulanty). Klasyfikacji podregionów dokonano za pomocą analizy dyskryminacyjnej. Wstępnej klasyfikacji obiektów na grupy, a tym samym wyboru zmiennej grupującej, dokonano stosując metodę k-średnich. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.