Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Education for peace
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
The article deals with contemporary conditions for peace. Conceptualising the ethics standing behind peace, the author points to an urgent need to introduce peaceful relations within societies and between states, particularly in the urban era. As a point of reference serve the works of Tiziano Terzani, postulating a thorough reconsideration of the values guiding international policies and a genuine renouncement of war. In the final part of the article the unique role of universities, perceived by the author as the only subject capable of shaping new ethical dialogue is discussed. A wide humanistic education of individuals seems to be an indispensable condition for a lasting peace.(original abstract)
2
Content available remote Kilka uwag o warunkach pokoju. Myśl o człowieczeństwie
100%
Refleksja nad pokojem zwykle zwraca uwagę na wartość pokoju, ale też na sprawę wojny sprawiedliwej jako narzędzia pokoju, na konieczność głoszenia pokoju, kształtowanie propokojowej świadomości ludzi, na alternatywę pokój - zagłada itd. Mówienie o pokoju to zwłaszcza (czy między innymi) pytania o jego warunki. Po I wojnie światowej, a przed II w 1932 r. Albert Einstein zwrócił się do Zygmunta Freuda z kwestią "Niech mi Pan powie, co popycha człowieka do wojny?". I dalej próbował dociekać możliwości pokierowania ewolucją psychiki człowieka, aby ten "stał się bardziej odporny na psychozę nienawiści i zniszczenia". W odpowiedzi Freud zwrócił uwagę na dwa czynniki, które jego zdaniem w najbliższej przyszłości miałyby oddziaływać na zakończenie wojen, a mianowicie "cywilizowana postawa i uzasadniona obawa przed skutkami przyszłej wojny". Freud nie dożył II wojny światowej, ale jej zbrodnie sprawiły, że Einstein uznał sens nawoływania do pacyfizmu. W 1955 r. w jego ostatnim apelu do ludzi o przetrwanie prosił: "Ponad wszystko pamiętajcie o swoim człowieczeństwie, zapomnijcie o wszystkim innym". (fragment tekstu)
CEL NAUKOWY: Celem jest przedstawienie prawniczej analizy implementacji wartości uniwersalnych jako instrumentu sprostania zagrożeniom dla pokoju. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Problemem jest analiza możliwości implementacji wartości uniwersalnej pokój przy wykorzystaniu instrumentarium wychowania dla pokoju, które państwom i innym aktorom międzynarodowym oferuje System NZ. Wykorzystano prawnicze metody badawcze, przede wszystkim analizę instytucjonalno-funkcjonalną. PROCES WYWODU: Wywód składa się z trzech części. Celem pierwszej jest identyfikacja procesu przypisania prawom człowieka i pokojowi rangi nadrzędnej w uniwersalnym systemie wartości. W kolejnej zidentyfikowane zostały i poddane krytycznej analizie normy i instytucje wyznaczające ramy prawne wychowania dla pokoju i zakazu propagandy prowojennej. Część trzecia jest poświęcona wskazaniu instytucji i norm stanowiących zaporę przed wychowaniem do wojny. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Analiza wskazuje, że na poziomie uniwersalnym instrumentarium prawne wychowania dla pokoju i zapobiegające tworzeniu postaw umożliwiających wojnę jest wystarczające. Bariery efektywności wyznacza stopień internalizacji wartości oraz rywalizacja z postawami i wartościami utożsamianymi z interesem państwa. WNIOSKI, INNOWACJE I REKOMENDACJE: Cel, jakim było uchronienie kolejnych pokoleń od klęski wojny, który wyznaczał aksjologiczną podstawę porządku po II wojnie światowej, nie został zrealizowany. Kolejne konflikty zbrojne poprzedzane są odczłowieczeniem wroga i relatywizacją praw człowieka. Przemawia to na rzecz włączenia do wychowania dla pokoju nowych aktorów i pogłębienia współpracy.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Wychowanie do pokoju jako ważna kategoria pedagogiki
84%
Artykuł jest głosem w dyskusji nad istotą i rangą wychowawczych treści w edukacyjnych programach skłaniających dzieci i młodzież do kształtowania postaw przygotowujących do obywatelskiego życia, do pokojowego funkcjonowania w społeczeństwie. Wnioski: Wychowanie do pokoju ma głębokie powiązanie z rosnącymi tendencjami do globalizacji, w których kluczowymi pojęciami stały się migracje, różnica i pluralizm. W tym kontekście edukacja bazująca na wychowaniu dla pokoju, zwłaszcza ta o charakterze międzykulturowym, inspirująca do wzajemnych spotkań, wymiany doświadczeń i poglądów, może być konstruktywną odpowiedzią na niepokojące, niebezpieczne zjawiska, które charakteryzują współczesną rzeczywistość. (abstrakt oryginalny)
Public health plays a crucial role in restoring, protecting and promoting health of affected populations in times of war and armed conflict. Even though health effects of war are well explored, the development of competencies to address the public health impact had received little attention in public health curricula. We suggest building upon the WHO-ASPHER Competency Framework originally designed to strengthen Public Health Services in the European Region. It provides an already established framework for Schools of Public Health and additional public health organizations and, at the same time, can be extended to understand and prevent the political, economic, social, and cultural determinants of war. (original abstract)
Celem rozważań jest przedstawienie poziomu świadomości ekologicznej młodych respondentów oraz roli świadomości ekologicznej w zrównoważonym rozwoju przedsiębiorstwa. Analizę danych opracowano w kontekście ilościowym oraz jakościowym z wykorzystaniem testu t-Studenta jako metody statystycznej. Z przeprowadzonego badania ankietowego wynika, że średni poziom świadomości ekologicznej młodych przedsiębiorców i studentów jest niski. W ramach analizowanych obszarów świadomości ekologicznej istnieje duże zróżnicowanie poziomu świadomości w obu grupach. Konieczna jest pilna zmiana programów kształcenia w zakresie edukacji ekologicznej osób odpowiedzialnych w przyszłości za realizację koncepcji zrównoważonego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Podstawowy postulat ideologii władz białoruskich od roku 1945 po czasy dzisiejsze zawiera się w słowach "oby tylko nie było wojny", dlatego też w białoruskiej sztuce gloryfikowano wojowniczych bohaterów, ofiarną śmierć oraz krwawe wydarzenia. Na przykładzie dzieł białoruskich artystów z drugiej połowy xx w. w artykule ukazane są sztandarowe mity oraz dynamika tematu wojny. W latach 2020-2021 białoruska sztuka stała w awangardzie przeciwdziałania ideologii wojny: nie dla faszyzmu, nie dla stalinizmu, nie dla romantyzacji wojny; są tylko Życie, Człowiek, Dobro, Prawda. W artykule omówione są współczesne dzieła sztuki nawiązujące do tematów drugiej wojny światowej, faszyzmu, Holokaustu. Autorka wyciągnęła wniosek, że w białoruskim społeczeństwie nastąpił potężny wybuch aktywności artystycznej, który postawił grubą kreskę pod ideologią sowiecką. Białoruś podąża ścieżką norm moralno-etycznych, głosi swobodę, pokój, uczciwość oraz dumę z bycia człowiekiem jako podstawę życia. (abstrakt oryginalny)
Obcowanie z innością jest wpisane w kondycję współczesnego człowieka. Na co dzień napotyka on na odmienność w bardzo różnych przejawach - kulturowym, religijnym, związanym z tożsamością płciową i seksualnością, wiekiem, chorobą czy niepełnosprawnością. Sytuacje takie nie są dla jednostki łatwe. Na to, co jest obce, inne, często reagujemy lękiem, niepewnością, a czasem jawną wrogością. Celem rozważań podjętych w niniejszym artykule jest ukazanie roli edukacji w przygotowaniu człowieka do życia wśród innych; stworzenie podstaw, by potrafił w refleksyjny, krytyczny i odpowiedzialny sposób odnosić się do Innego. W artykule autorka odwołuje się do idei kształcenia ogólnego, ukierunkowanego na rozwijanie takich cech i predyspozycji, jak: krytyczne myślenie, namysł nad sobą, empatia, wyobraźnia, odpowiedzialność obywatelska. Wskazuje na starożytne tradycje, z których wyrasta ta idea. Uzasadnia dlaczego kształcenie ogólne pełni zasadniczą rolę w przygotowaniu człowieka do spotkania Innego i dlaczego powinno być zobowiązaniem, które podejmą wszyscy - a nie tylko wybrani - nauczyciele i edukatorzy. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Kultura pokoju w obliczu narcystycznych tendencji społecznych
84%
Kształtowanie kultury pokoju jest jednym z najważniejszych zadań edukacyjnych, zarówno w perspektywie przetrwania ludzkości, jak też w kontekście tak istotnego dla pedagogiki zagadnienia jakości życia człowieka. Od kilku dziesięcioleci podkreślają to najważniejsze organizacje o zasięgu światowym, na czele z Organizacją Narodów Zjednoczonych i jej agendą do spraw kultury i edukacji - UNESCO. Jednak ta złożona i wieloaspektowa problematyka wciąż pozostaje w niewystarczającym stopniu doceniona i doinwestowana w naszym społeczeństwie. Mam na myśli zarówno wszystko to, co w codzienności wydaje się dominować w relacjach społecznych, jak też kreujące świadomość społeczną działania mediów, standardy obowiązujące w szkolnictwie, a także obszar naukowej refleksji pedagogicznej. Idea kultury pokoju, która akcentuje aktywność i odpowiedzialność obywatelską, troskę o innych ludzi i solidarność z nimi, odrzucenie przemocy, tolerancję i dialog, a także myślenie w kategoriach wykraczających poza wąską perspektywę "tu i teraz", stoi w sprzeczności w stosunku do wielu tendencji dominujących w różnych obszarach życia społecznego. Na ich tle może sprawiać wrażenie mało atrakcyjnej i utopijnej (w negatywnym sensie tego słowa, kiedy to przez "utopijne" rozumiemy cele wyabstrahowane z realiów społecznych, nadmiernie wydumane i nie mające najmniejszych szans na urzeczywistnienie). (fragment tekstu)
Badanie zostało przeprowadzone w okresie od marca do kwietnia 2014 roku w Domach Pomocy Społecznej w Głownie oraz w Łodzi. W procesie selekcji domów pomocy społecznej do przeprowadzenia badania uwzględniono: profil domu - przeznaczony dla osób starszych obojga płci, lokalizację - miasto, liczbę miejsc - liczące do 100 mieszkańców. W celu zebrania materiału empirycznego posłużono się anonimowym i dobrowolnym kwestionariuszem ankiety. Ankieta składała się z 23 pytań podzielonych na dwie części. Pierwsza, zawierająca 6 pytań, obejmowała informacje dotyczące osoby uczestniczącej w badaniu. Część druga zawierała pytania służące ocenie zadowolenia pensjonariuszy z dostępności oraz jakości udzielanych świadczeń w zakresie medycznym oraz pozamedycznym, w tym kulturowo-rekreacyjnym. W kwestionariuszu zastosowano skalę oceny od 2 - ocena zła, do 5 - ocena bardzo dobra. Wszystkie pytania zawarte w ankiecie były pytaniami zamkniętymi. Na przeprowadzenia badania wyrazili zgodę dyrektorzy obu placówek. Badanie uzyskało pozytywna opinię Komisji Bioetyki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.