Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Education policy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Podstawowym celem tych polityk winien być wzrost produktywnego i efektywnego zatrudnienia. Ważne jest podniesienie jakości zasobów ludzkich poprzez kształcenie, szkolenie i aktywizację zawodową, a także przekwalifikowanie dla potrzeb danych segmentów i wymagań poszczególnych rynków pracy. Jest to niezbędne (obok szybkiego wzrostu gospodarczego), aby zapewnić budowę opartego na wiedzy społeczeństwa obywatelskiego. (fragment tekstu)
Złożoność kształcenia taktycznego i logistycznego w Wojskowej Akademii Technicznej wynika z różnorodności: kierunków studiów, specjalności i specjalizacji. Autorzy biorąc pod uwagę powyższy problem, starali się wskazać przesłanki do określenia celów kształcenia taktyczno-logistycznego, poczynając od celu głównego do celów szczegółowych. Stosując teleologiczne podejście do taksonomii celów kształcenia, dokonali próby określenia modelu identyfikacyjnego celów kształcenia taktyczno-logistycznego w WAT. (abstrakt oryginalny)
Ivan Illich, (1926-2002) wydał tę pracę w Stanach Zjednoczonych w 1971 r. Książka burzy stereotypy o posłannictwie szkół niosących "kaganek oświaty". Jest wielkim protestem przeciwko współczesnym szkołom, bowiem zdaniem autora mylą one nauczanie z nauką, dobre oceny z edukacją, dyplom z kompetencjami i elokwencję z umiejętnością powiedzenia czegoś nowego. Illich nie lubi szkoły jako instytucji i dowodzi, w jaki sposób jej działalność zaprzecza demokratycznej idei równego dostępu wszystkich obywateli do wiedzy i niezależnego, twórczego rozwoju. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest wyjaśnienie znaczenia spójności strategii personalnej i strategii kształcenia, poznanie procedury badawczej wiodącej do opracowania standardów kwalifikacyjnych i planów edukacyjnych, pokazanie możliwości zastosowań tych standardów.
Ze studiowaniem związane są koszty, które ponoszone są głównie przez budżet i osoby indywidualne. Celem artykułu jest przedstawienie metody badań i oszacowanie tej części kosztów studiowania, jakimi jest wysokość utraconego wynagrodzenia. Odpowiada ona wysokości wynagrodzeń, jakie w okresie 5 lat studiów uzyskuje osoba z wykształceniem średnim. Szacunków dokonano na bazie danych GUS i Eurostatu. Uwzględniono również, w miarę możliwości, utracone wynagrodzenia na różnych kierunkach studiów wyższych.
Równoczesne kształcenie teorii i zdobywanie praktycznego doświadczenia w wyższych szkołach ekonomicznych jest trudne do zrealizowania bez dofinansowania z budżetu państwa. Poszukujący pracy, absolwenci szkół ekonomicznych, niechętnie są zatrudniani przez pracodawców na prestiżowych stanowiskach. Nie chcą też ponosić ryzyka zakładania własnych firm pozostając bezrobotnymi, gdyż nie potrafią podjąć walki konkurencyjneją. Ten fakt powoduje, że coraz mniej osób podejmuje trud studiowania, a absolwenci nieznajdujący zatrudnienia przeżywają frustracje i migrują w poszukiwaniu pracy. Niniejszy artykuł nie tylko ukazuje sposób upraktycznienia procesu kształcenia, ale także jest próbą zobrazowania metod, których użycie przez uczelnie może pośrednio wpłynąć na zmniejszenie bezrobocia wśród wykształconych ludzi. Jednocześnie podkreśla konieczność reformy lekceważonego i niedofinansowanego najważniejszego kierunku kształcenia dla gospodarki narodowej - ekonomii. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Obniżenie progu szkolnego i jego konsekwencje dla procesu kształcenia
100%
Początek nauki w klasie pierwszej szkoły podstawowej jest znaczącym momentem w życiu każdego ucznia i jego rodziny. Stanowi on również istotne wydarzenie z punktu widzenia szkoły jako całości. Każdego roku powraca bowiem pytanie, jakie dzieci i w jakich szkołach rozpoczynają swoją przygodę z nauką. Co najmniej od 2009 r., kiedy to w wyniku zmiany ustawy o systemie oświaty wprowadzono obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich (zgodnie z pierwotnym zapisem miał on obowiązywać od 1 września 2011 r.), pojawiają się coraz to nowe pytania o przygotowanie dzieci do nauki w klasie pierwszej oraz nauczycieli do pracy z jeszcze bardziej zróżnicowanymi zespołami klasowymi. (fragment tekstu)
Społeczności internetowe są już zjawiskiem powszechnie znanym. Większość użytkowników sieci ma doświadczenia w kontaktach interpersonalnych w środowiskach internetowych. Ocena tych relacji powoduje, że uważa się grupy internetowe za struktury płytkie, nietrwałe i o niewielkim znaczeniu dla realizacji celów, którym z założenia mają służyć. Trudno odmówić słuszności temu stwierdzeniu, jednakże środowiska edukacyjne stanowią wyjątek.
W jaki sposób powinny być przeprowadzane egazminy weryfikujące podstawową wiedzę informatyczną pracowników? Standardem informatycznym jest IC (Internet and Computing Core Certification).
Celem artykułu jest prezentacja wyników badań przeprowadzonych w 2001 r., dotyczących przynależności studentów SGH do grup formalnych i nieformalnych. Przymierzając się do analizy nowego zjawiska, jakim jest "wirtualna grupa", chcemy przyjrzeć się, do czego studentom potrzebne są grupy. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano próby oceny wielkości udziału państwa w finansowaniu kształcenia wyższego w Polsce na tle innych krajów UE oraz oszacowano indywidualne wydatki studentów związane z kształceniem na przykładzie Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, ponoszone bezpośrednio przez studentów. Postawiono również tezę, że koszty indywidualne ponoszone na studiach dziennych i zaocznych są porównywalne. Na koniec wyciągnięto wnioski dotyczące finansowania kształcenia w Polsce, poczyniono wskazania dla polityki państwa w zakresie inwestycji w kształcenie wyższe oraz zaproponowano dalsze wątki do dyskusji i badań.
12
84%
Kształcenie jest procesem ciągłym, etapowym, nieskończonym. Etap studiów wyższych jest istotnym elementem poddanym w ostatnich latach przebudowie. Podpisanie Deklaracji Bolońskiej zdeterminowało zmiany systemu edukacji na poziomie szkół wyższych. Zmieniają się realia gospodarcze w Polsce. Zmieniają się potrzeby edukacyjne, zmienia się kandydat za studia. Za tymi zmianami edukacja musi nadążyć. Student dzisiejszy znacznie różni się od studenta sprzed 20 lat. Zmiany są nieodzowne. Krajowe Ramy Kwalifikacji są próbą znalezienia wspólnego języka z systemami kształcenia w Europie. Celem artykułu jest diagnoza systemu kształcenia w kontekście wprowadzenia Krajowych Ram Kwalifikacji. Opracowanie powstało na podstawie przeglądu dostępnej na ten temat literatury przedmiotu, literatury specjalistycznej oraz empirycznych badań wstępnych.(abstrakt oryginalny)
Złożoność kształcenia taktycznego i logistycznego w Wojskowej Akademii Technicznej wynika z różnorodności: kierunków studiów, specjalności i specjalizacji. Autor biorąc pod uwagę powyższy problem, starał się wskazać przesłanki do określenia celów kształcenia taktyczno-logistycznego, poczynając od celu głównego, do celów szczegółowych. Stosując teleologiczne podejście do taksonomii celów kształcenia, dokonał próby określenia modelu identyfikacyjnego celów kształcenia taktyczno-logistycznego w WAT. (abstrakt oryginalny)
Zdaniem autorów, przedstawiony przez nich tekst, jest pierwszym krokiem na drodze do wypracowania koncepcji praktycznego wdrażania procesu równoległego kształtowania (bez zaburzania już istniejącego systemu kształcenia nauczycieli) aktywnych postaw projakościowych u studentów - przyszłych nauczycieli różnych specjalności, z ukierunkowaniem tych postaw na ciągłe doskonalenie małymi krokami, tj. w duchu kaizen. Autorzy odwołują się do japońskich doświadczeń skutecznego kształcenia menadżerów i pracowników w duchu kaizen oraz potrzeby wprowadzenia kształcenia tego typ postaw do szkół polskich. Autorzy poddali analizie proces kształcenia studentów, przyszłych nauczycieli fizyki, w Pracowni Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego, pod kątem możliwości i potrzeb prowadzenia działań w duchu kaizen.
15
Content available remote Zmiany kierunków kształcenia akademickiego w Polsce
84%
W niniejszych rozważaniach zmierzano do określenia zmian funkcjonowania szkolnictwa wyższego w Polsce i przemian struktury kształcenia akademickiego w latach 1990-2008, ze szczególnym uwzględnieniem zmian w ostatnich latach na tle Unii Europejskiej. Szkolnictwo wyższe w Europie podlega przemianom, które wiążą się ściśle z realizacją idei budowania Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego jako najważniejszego założenia Procesu Bolońskiego. Głębokie reformy strukturalne związane z jego realizacją polegają m.in. na gruntownej przebudowie systemów zapewniania jakości i akredytacji, zmianie koncepcji kształcenia (reorientacja na efekty), zmianie w mechanizmach zarządzania i finansowania. (fragment tekstu)
16
84%
Wprowadzenie mentoringu lub tutoringu do uczelni akademickich jest w stanie zdynamizować prace z zarządzania jakością w kształceniu studentów, a co najważniejsze, wprowadzić studenta ścieżkę ustawicznego samokształcenia. Autor artykułu uważa że najefektywniejszym podejściem może okazać się mentoring i tutoring studencki. Uczelnia w której zostanie on wprowadzony zapewnie w dużo większym stopniu, sprosta wyzwaniom gospodarki opartej na wiedzy tj., jakości kształcenia umożliwiając studentom wszechstronny rozwój. Artykuł traktuje mentoring i tutoring, jako zinstytucjonalizowany system, oparty na relacjach mistrz-uczeń, mogącym zmierzyć się w wyzwaniem kreowania liderów na miarę gospodarki przyszłości, a zatem opartej najakości kształcenia, opartej na wiedzy. Wprowadzenie programu mentoringu lub tutoringu miało by za zadanie wspierać i dynamizować proces kształcenia w uczelniach. W artykule opisano funkcje i znaczenie mentoringu i tutoringu oraz ich obecne zastosowanie. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiając zasadę równości szans jako fundament sprawiedliwości społecznej i cel polityki społecznej, omówiono system świadczeń dla rodzin kształcących dzieci jako instrument wyrównawczy polityki rodzinnej oraz system pomocy dla uczniów i studentów jako wyrównawczy instrument polityki edukacyjnej w dostępie do edukacji.
18
Content available remote Zanikająca idea universitas?
84%
Na podstawie wywiadów biograficznych przeprowadzonych z pracownikami naukowo-dydaktycznymi Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, a także w oparciu o literaturę, autor stawia w artykule tezę, że masowość kształcenia na poziomie uniwersyteckim prowadzi do obniżenia poziomu tego wykształcenia. Przyczyn ewolucji uniwersytetów oraz miejsca nauki w społeczeństwach jest wiele. Część z nich poddano analizie w niniejszym artykule. Idea universitas została potraktowana jako typ idealny. W opozycji do niej przedstawiana jest koncepcja "uniwersytetu przedsiębiorczego", która zdaje się dominować obecnie w Polsce. Biorąc pod uwagę zmiany społeczne w ostatnich kilkudziesięciu latach, wspomniana wyżej teza nie jest tak oczywista do udowodnienia i dlatego pojawia się wątek polemiczny wobec tego założenia.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie na konieczność poszukiwania nowych, a nawet niekonwencjonalnych perspektyw polityki rodzinnej w Polsce, uwzględniających zarówno współczesne przemiany rodziny, zwłaszcza zaś nowe sposoby jej pojmowania, jak też różne koncepcje dotyczące miejsca rodziny w polityce społecznej, ludnościowej, a także ekonomicznej naszego kraju, która w swych celach ogólnogospodarczych i ogólnospołecznych (również konstytucyjnych) winna uwzględniać w większym niż dotychczas stopniu rolę rodziny i polityki rodzinnej. Osnową przedstawionych rozważań są m.in. takie aspekty, jak deinstytucjonalizacja rodziny czy też funkcjonowanie rodziny jako zaangażowanego społecznie i racjonalnego ekonomicznie podmiotu.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Start młodzieży na rynku pracy
84%
Upowszechnianie postaw przedsiębiorczych w życiu codziennym, w szkole, pracy i w domu, może okazać się pomocne w przezwyciężaniu barier i rozwijaniu wiary w siebie, a także przy tworzeniu nowych i lepszych miejsc pracy. W większości krajów UE młodzi ludzie mają skłonność do zakładania własnych firm; przejmują oni firmy swych rodziców lub krewnych albo tworzą własne. Własna firma jest dla młodego człowieka sposobem na osiągnięcie autonomii i elastyczności, rozpoczęcie kariery zawodowej, wdrożenie innowacyjnych technik działania i nowego stylu zarządzania. Funkcjonujące w niektórych krajach UE, w tym także w Polsce, systemy edukacyjne nie przygotowują należycie młodych ludzi do wyzwań rynku pracy. Jest rozbieżność pomiędzy prywatnym światem pracy a publicznym sektorem edukacyjnym. Budowanie pomostów między tymi sektorami może złagodzić trudności związane z długością czasu trwania edukacji i nakładami finansowymi na naukę. Dostęp do rynku pracy dla młodego człowieka jest coraz trudniejszy i wzrastają wymagania związane z wiedzą, doświadczeniem zawodowym, elastycznością geograficzną oraz osobistą. W kwestii legislacji należy poczynić wszelkie działania, aby nadążać za tempem zmian na rynku pracy. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.