Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Edukacja informatyczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
W artykule zaprezentowano algorytm minimalizacji ryzyka projektu informatycznego przygotowany w oparciu o teorię portfelową Markowitza. Zastosowanie teorii portfelowej daje możliwość optymalizowania ekspozycji na ryzyko projektu informatycznego poprzez świadomy dobór struktury zadań projektowych. Wybór projektu o zadanym (minimalnym) poziomie ryzyka wynika z decyzji osób zaangażowanych w projekt, jednak powinien być on ograniczony do tzw. projektów efektywnych. W artykule projekty informatyczne potraktowano jako zbiory aktywności składające się z kategorii zadań: Wytwarzania (W), Analizy i projektowania (P), Zarządzania (Z), Wdrożenia i wsparcia (S). Takie podejście pozwoliło wyznaczyć projekt informatyczny o minimalnym ryzyku z wykorzystaniem metody mnożników Lagrange'a. (abstrakt autora)
2
100%
Znajomość aktualnych założeń dotyczących rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce określonych w Strategii może stanowić inspirację do włączenia się osób indywidualnych oraz organizacji i instytucji edukacyjnych w proces dynamizowania wzrostu poziomu elektronizacji życia społeczno - gospodarczego. Powodzenie w realizacji inicjatyw odgórnych wyrażonych w strategiach, planach, programach i projektach ma szansę przy silnym wsparciu oddolnym i weryfikującym stan ich implementacji. Należy jednocześnie mieć świadomość istnienia wielu barier utrudniających procesy dynamizujące rozwój społeczeństwa informacyjnego w Polsce13. Powszechna edukacja informatyczna powinna sprzyjać ich eliminacji poprzez wskazywanie i sugerowanie możliwych rozwiązań. Artykuł traktuję jako inspirację do powszechnej edukacji informatycznej w ramach możliwości określonych w prezentowanej Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Jest to jednocześnie rekomendacja nowego czasopisma pt: "Czas Informacji". W Liście do czytelników tego czasopisma czytamy, miedzy innymi: "(...) Przygotowujemy się do aktywnego współtworzenia polityki w obszarze społeczeństwa informacyjnego na poziomie europejskim. W drugiej połowie 2011 roku Polska będzie sprawować funkcję Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej (...). Będziemy też gospodarzami prestiżowej konferencji na temat usług i rozwiązań e-Government (...). We wszystkich tych działaniach należy uwzględnić fakt, że rozwój społeczeństwa informacyjnego oznacza głębokie przemiany społeczne. Niezbędne są dalsze, intensywniejsze niż do tej pory, działania edukacyjne i informacyjne, które pomogą możliwie dużej liczbie Polaków uzyskać niezbędne umiejętności świadomego i bezpiecznego korzystania ze zdobyczy nowych technologii". (fragment tekstu)
Główną myślą przewodnią artykułu jest możliwość zastosowania metod sztucznej inteligencji w systemie integrującym proces edukacji studentów informatyki oraz politykę zatrudnienia w firmach branży IT. Propozycja utworzenia takiego systemu dotyczy różnych stopni integracji inteligentnych programów kształcenia oraz metod rekrutacji pracowników firm informatycznych spośród absolwentów wyższych uczelni. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja działań podejmowanych na poziomie krajowym i unijnym dla wspierania edukacji informatycznej osób starszych. O tym, że daleka jeszcze przed nami droga, świadczą m.in. przedstawione statystyki, z których wynika, że procentowy udział osób starszych w Polsce korzystających z Internetu jest jednym z najniższych w Europie. W artykule podano przykłady programów pomocowych Unii Europejskiej, z których można uzyskać dofinansowanie, np. na tworzenie platform internetowych ułatwiających samodzielne życie osobom starszym czy realizację międzynarodowych programów kształcenia informatycznego dla tych osób. Autorka prezentuje także wyniki badania ankietowego przeprowadzonego wśród wybranych 45 uniwersytetów trzeciego wieku w Polsce, które oferują kształcenie informatyczne dla osób starszych. Wyniki wskazują na duże zainteresowanie słuchaczy tych instytucji udziałem w tego typu kursach, i to nie tylko na poziomie podstawowym, ale i zaawansowanym.(fragment tekstu)
Autor zwraca uwagę na konieczność uwzględnienia w obecnych programach nauczania tematów poświęconych technologiom informatycznym i ich roli w opracowaniu danych statystycznych, a w szczególności ich wpływowi na jakość informacji uzyskiwanych w badaniach statystycznych.
6
Content available remote Edukacyjne uwarunkowania rynku pracy w branży IT na przykładzie Lubelszczyzny
100%
Celem nadrzędnym badań było przeprowadzenie analizy, czy edukacja akademicka specjalistów branży IT umożliwia zdobycie kompetencji zgodnych z oczekiwaniami pracodawców i umożliwiających skuteczne wejście na rynek pracy. Dla zrealizowania wyznaczonego celu istotne było przeprowadzenie badań w dwóch grupach respondentów. Pierwsza grupa, która została poddana badaniu, to pracodawcy - kadra kierownicza i właściciele firm, oferujący zatrudnienie na stanowiskach pracy w branży IT na Lubelszczyźnie. Wybór takiej grupy respondentów powinien pozwolić zdiagnozować, jakie są opinie pracodawców odnoszące się do wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia pozytywnej decyzji o zatrudnieniu specjalisty w branży IT (wymaganych zarówno w obszarze kompetencji funkcjonalnych, jak i społecznych). Drugą grupę stanowili studenci ostatnich lat studiów (pierwszego i drugiego stopnia) kierunku Informatyka z uczelni publicznych i niepublicznych zlokalizowanych na Lubelszczyźnie. Celem badania tej grupy było zebranie opinii dotyczących oceny profilu edukacji informatycznej i nieinformatycznej oraz przygotowania zawodowego do wejścia na rynek pracy w branży IT. Przeprowadzone porównania rezultatów badań w obu grupach powinny określić szanse dla absolwentów kierunków informatycznych na skuteczne wejście na rynek pracy. (fragment tekstu)
Dynamiczny rozwój technologii informacyjnych i komunikacyjnych ICT (ang. Information and Communication Technologies) spowodował, że jednym z istotnych czynników stymulujących wzrost gospodarczy jest umiejętność pozyskiwania, gromadzenia i wykorzystywania informacji. Aby uzyskać pożądany efekt, rząd Rzeczypospolitej Polskiej przygotował "Strategię rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce do roku 2013" (2008), która jest spójna z kluczowymi dokumentami określającymi strategiczne kierunki rozwoju Polski: ze "Strategią rozwoju kraju 2007-2015" (2006), z "Narodowymi strategicznymi ramami odniesienia 2007-2013" (2007) i ze "Strategicznym planem rządzenia" (2008). Opracowany dokument jest strategią sektorową; uwzględnia priorytety europejskiej polityki dotyczące społeczeństwa informacyjnego, wynikające z założeń strategii lizbońskiej oraz inicjatywy "eEurope 2005 Action Plan: An information society for all" (2002), a także jej kontynuacji - "i2010 - europejskie społeczeństwo informacyjne na rzecz wzrostu i zatrudnienia" (2010). Do kluczowych zadań w "Strategii rozwoju..." (2008) zaliczono m.in.: racjonalizację struktury kształcenia zgodnie z zapotrzebowaniem społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy, tworzenie interdyscyplinarnych systemów edukacyjnych oraz rozwój udziału przedmiotów teleinformatycznych w programach studiów również na kierunkach i specjalnościach innych niż informatyczne. Celem artykułu jest przedstawienie, w jaki sposób zadania te są realizowane w polskim szkolnictwie wyższym oraz jaki jest poziom umiejętności informatycznych Polaków w odniesieniu do obywateli innych państw Wspólnoty.(fragment tekstu)
In spite of several efforts in the last decade by researchers and educators, expected potential from the use of mobile device technology (MDT) to effect learning transformation is largely unfulfilled. Quantifying benefits of MDTs in learning, either through achievement of learning objectives or enhancement of the process, remains problematic. Rapid changes in development and manufacture also continue to present additional challenges. Most trials typically employ use case approach of evidencing benefits through usage experience. In this paper, application of Requirement Engineering (RE) methodologies to specify goals and requirements for mobile learning (ML) is proposed. Alignment with teaching and learning strategies as well as other institutional goals and strategies will be essential for successful integration of MDTs in learning. RE techniques can be used to achieve this. Finally, a case study is presented to illustrate the use of some of the approaches proposed.(original abstract)
9
Content available remote Wpływ portali społecznościowych na rozwijanie umiejętności informatycznych
84%
Internet - wynalazek XXI wieku - jest najszybszym, a zarazem największym źródłem informacji. Bez niego już chyba nikt nie wyobraża sobie codziennego życia, używamy go praktycznie do wszystkiego, to z niego czerpiemy informacje o codziennych wydarzeniach, otrzymujemy wiadomości od znajomych z całego świata, w każdej chwili sprawdzimy stan naszego konta bankowego. Internet to także miejsce, gdzie powstały serwisy społecznościowe. Na początku tylko ich redaktorzy mogli tworzyć treści znajdujące w serwisie, użytkownik nie miał na nie żadnego wpływu lub był on bardzo ograniczony. Rozwój technologii informatycznych, olbrzymia liczba użytkowników doprowadziły do powstania Web 2.0. Dzięki niemu główną rolę w serwisach odgrywa treść generowana przez użytkowników, którzy w ramach portalu tworzą swego rodzaju społeczność. (fragment tekstu)
10
Content available remote Rola edukacji w kształtowaniu społeczeństwa informacyjnego
84%
Cywilizacja informacyjna jest cywilizacją szybkich zmian, co oznacza konieczność reagowania na nowe uwarunkowania, a podstawowym czynnikiem jej rozwoju są zasoby kapitału ludzkiego, którego jakość jest kształtowana w procesie edukacyjnym. Współcześnie informacja staje się najcenniejszym dobrem każdej instytucji, organizacji, przedsiębiorstwa, jednostki, co powoduje dynamiczny rozwój technologii umożliwiających jej pozyskiwanie, przesyłanie i analizę (Nowak 2005). Bardzo szybki rozwój telefonii komórkowej i upowszechnienie dostępu do internetu umożliwia i przyspiesza komunikację oraz dostęp do informacji na bardzo szeroką skalę. Należy jednak podkreślić, że "społeczeństwo informacyjne będzie na tyle konkurencyjne, na ile jego gospodarka zostanie oparta na wiedzy. Kluczem do wiedzy jest edukacja. Dlatego wykształcenie społeczeństwa nie może być traktowane wyłącznie jako indywidualna sprawa uczącego się, tylko jako strategiczne zadanie dla państwa". (fragment tekstu)
Celem artykułu jest omówienie rynku edukacji informatycznej. Zamieszczono ranking piętnastu globalnych dostawców usług IT. Podkreślono, że świadczenie usług szkoleniowych z zakresu nowoczesnych technologii staje się coraz poważniejszym źródłem przychodów światowych dostawców sprzętu, oprogramowania komputerowego i przedsiębiorstw zajmujących się integracją systemów informatycznych. Załączono dane dotyczące wartości rynku usług szkoleniowych IT w Polsce oraz wykaz piętnastu największych firm oferujących szkolenia z zakresu informatyki w Polsce w 2000 roku.
"CEPIA" została założona w 1968 r. jako stowarzyszenie, którego celem jest organizowanie i upowszechnianie kształcenia w zakresie technik informatyki i automatyki. Swoją działalnością "CEPIA" zmierza do rozwijania i popierania 1) kompetencji ludzi mających do czynienia z tymi technikami, 2) właściwego użytkowania środków informatycznych i automatycznych, oraz 3) znajomości osiągnięć francuskich w tej dziedzinie za granicą. (fragment tekstu)
Pracodawcy zwracają uwagę na praktyczną wiedzę i umiejętności absolwentów studiów informatycznych, wymagając od nich wiedzy nie tylko z zakresu szeroko pojętej informatyki, ale także z dziedziny ekonomii czy zarządzania. Stąd bardzo ważne jest wyposażenie studenta informatyki w taki rodzaj wiedzy. Jednym z narzędzi, które może być w tym kontekście wykorzystane, jest PICTURE. Artykuł opisuje zalety i wady tego narzędzia z edukacyjnego punktu widzenia.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Attitudes of Polish Students Towards Web 2.0 Technology
84%
Celem opracowania jest przedstawienie wyników badań przeprowadzonych wśród studentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, dotyczących postrzegania technologii WEB 2.0. Na początku zbadano przyzwyczajenia studentów podczas korzystania z Internetu, wiedzę o technologiach WEB 2.0 oraz sposób korzystania ich użycia (częstotliwość odwiedzin poszczególnych serwisów, rodzaje podejmowanych aktywności). Ostatnia część badań poświęcona została problemowi włączenia narzędzi Web 2.0 do formalnej edukacji. Artykuł szczegółowo przedstawia uzyskane rezultaty oraz ich interpretację. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaznajomienie czytelników z problematyką dostępu do edukacji dostosowanej do potrzeb rynku pracy w obszarze technologii informacyjnych i zarządzania łańcuchem dostaw. Opracowanie zawiera przegląd publikacji, a także wykorzystuje przeprowadzone przez autora badania, mające na celu weryfikację hipotezy: istnienia konieczności zmian w edukacji w Polsce w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw, potrzeby edukacji w zakresie technologii informacyjnych wspierających zarządzanie łańcuchem dostaw i możliwości identyfikacji zagadnień, które należałoby uwzględnić w nowych programach kształcenia, w tym na studiach podyplomowych. Autor dzieli się również informacjami o planowanych dalszych kierunkach działań, w tym prezentuje plany dotyczące kolejnych badań. (fragment tekstu)
Współczesny sektor IT napotyka trudności w gromadzeniu kandydatów na poszczególne stanowiska, co jest zauważalnym inhibitorem innowacyjności i realizacji znacznej części projektów. Istotne jest zatem poszukiwanie nowych sposobów ich pozyskiwania. Jedną z metod jest wczesne reagowanie na brak odpowiednich zasobów ludzkich i zaangażowanie się w edukację na poziomie akademickim. Istotne jest zatem szerokie popularyzowanie zagadnień informatycznych wśród środowisk naukowych i zachęcanie do aktywnego udziału w projektach inicjowanych przez firmy z sektora IT. Celem rozważań jest przybliżenie tej problematyki, jak również określenie obszarów współpracy uczelni i branży IT w celu podwyższenia kompetencji potencjalnych kandydatów do pracy w tym sektorze. Artykuł ma charakter metodologiczny. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Menadżerskie wyzwania wobec szkolnictwa wyższego
84%
Celem rozważań jest zwrócenie uwagi na rolę i znaczenie zarządzania publicznego w procesach modernizacji szkół wyższych. Wymogi wobec szkół wyższych w Polsce określone są przez tak zwany Proces Boloński i Krajowe Ramy Kwalifikacji. Nie przesądzają one jednak o kierunku reformowania szkół wyższych. Wymaga to uelastycznienia struktur organizacyjnych ku strukturom zdecentralizowanym, horyzontalnym, upowszechniania zarządzania procesowego, co ułatwi aktualizację celów, wizji i misji szkoły wyższej, usprawni i odbiurokratyzuje proces decyzyjny. Zarządzanie procesowe ułatwi także procesy osobowe w szkole wyższej i sposoby przeprowadzenia kontroli.(abstrakt oryginalny)
This analysis aimed to investigate the factors influencing the behavioural intention to use Massive Open Online Courses (MOOCs) in Thailand and Pakistan. The study was geared towards exploring the MOOCs, a relatively new technology platform allowing the spread of education and learning in various areas and fields and surpassing traditional online courses. The study adopted the UTAUT model with additional two variables of perceived autonomy and absorptive capacity. A quantitative method was applied using primary data collected from a sample of 490 and 513 respondents from Thailand and Pakistan, respectively. The sample size was composed of students in institutions of higher learning who were aware of MOOCs or intended to use them in their studies. The analysis was conducted using the Confirmatory Factor Analysis (CFA) and multi-group structural equation modelling (SEM). The study found that four variables (social influence, absorptive capacity, facilitating conditions and perceived autonomy) significantly influence the student intention to use MOOCs in Thailand and Pakistan. However, two variables (performance expectancy and effort expectancy) did not influence the student intention to use MOOCs in Thailand and Pakistan. The results indicated that the findings between the two countries were invariant. This study extended the model by Venkatesh et al. (2003), including two additional variables, the perceived autonomy and absorptive capacity. The study indicated various aspects related to the response of students using MOOCs. This study is especially beneficial during the COVID-19 pandemic for determining factors that officials of higher institutions of learning should consider when implementing MOOCs and associated online learning programs to deliver quality education to students. (original abstract)
Przedstawiona w niniejszej pracy problematyka badawcza wychodzi naprzeciw oczekiwaniom współczesnej informatycznej i medialnej koncepcji tworzenia się cywilizacji społeczeństwa informacyjnego w ramach dokonujących się procesów wyrównawczych, w dziedzinie edukacji integrującej się Europy. Aby właściwie realizować proces kształcenia i samokształcenia, wspomagany komputerem multimedialnym i nowoczesną technologią cyfrowych urządzeń audiowizualnych, przy dużej autonomii uczącego się (studiującego) podmiotu, w repertuarze profesjonalnych zachowań nauczyciela muszą się znaleźć kompetencje informatyczno-medialne. Zdefiniowano zatem podstawowe umiejętności składające się na tego typu kompetencje oraz pokazano na licznych przykładach, jak praktycznie realizować proces dydaktyczno-wychowawczy studentów edukacji techniczno-informatycznej w ramach metodyki nauczania informatyki i mediów. Zademonstrowano między innymi sposób monitorowania jakości kształcenia programu nauczania skonstruowanego w układzie modułowym, diagnozowania poziomu opanowania wybranych kompetencji oraz strategię prowadzenia zajęć metodą projektów z zastosowaniem cyfrowych urządzeń audiowizualnych. Zamieszczono też szereg wskazówek dotyczących projektowania multimedialnych materiałów dydaktycznych i ich właściwego zastosowania w procesie kształcenia. (fragment tekstu)
The article describes the functions of information professionals in modern health care. Selected surveys of librarians' educational needs are presented and discussed, and a list of professional competencies indispensable in answering health professionals' information needs is proposed. The potential of academic training of librarians and information professionals offered by Polish universities is also discussed. The unique value of information professionals' competencies in offering information services to different groups of health professionals and patients, their responsibility and partnership in either research or therapeutic teams are accentuated. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.