Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 113

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Edukacja przedsiębiorcza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest zdiagnozowanie oddziaływania edukacji przedsiębiorczej na proces tworzenia przedsiębiorstw typu start-up. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Podstawowym problem badawczym jest weryfikacja następującej hipotezy: stosowanie interaktywnych metod kształcenia w edukacji przedsiębiorczej ma pozytywny wpływ na proces tworzenia start-upów. Metodę badawczą oparto na studium literatury oraz przeprowadzonych badaniach własnych wśród właścicieli start-upów. PROCES WYWODU: Artykuł ma charakter teoretyczno-empiryczny. W pierwszej części zaprezentowano rozważania teoretyczne dotyczące wpływu edukacji przedsiębiorczej na proces tworzenia start-upu. W drugiej na podstawie przeprowadzonych badań dokonano analizy empirycznej rozważanego zagadnienia. WYNIKI WYWODU: Ustalono, że istnieje dodatni związek korelacyjny pomiędzy wykorzystaniem interaktywnych metod a procesem tworzenia start-upów. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Programy kształcenia ukierunkowane na edukację przedsiębiorczą winny zawierać praktyczne metody, które tworzą kulturę przedsiębiorczości i wzmacniają intencje przedsiębiorcze studentów.(abstrakt oryginalny)
Powiązanie edukacji młodzieży akademickiej z kształtowaniem postaw przedsiębiorczych bywa w ostatnich latach traktowane, jako środek na przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Edukacja przedsiębiorcza odgrywa bowiem coraz istotniejszą rolę w kreowaniu wielowymiarowej przedsiębiorczości, tj. kształceniu potencjalnych przedsiębiorców, ale również kształceniu osób przedsiębiorczych społecznie, bądź wyjątkowo aktywnych w swoich miejscach pracy. Ważnym obszarem w realizacji tych założeń jest współpraca uczelni wyższych z instytucjami wspierającymi, określanymi szeroko mianem Instytucji Otoczenia Biznesu (parki naukowo technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości, specjalne strefy ekonomiczne, fundacje wspierające przedsiębiorców, banki, itp.). Opracowanie prezentuje opinie podlaskich specjalistów z tych jednostek, które są efektem dyskusji przeprowadzonej w 2016. Głównym celem było poszukiwanie obszarów i sposobów współpracy uczelni i IOB w celu poprawy przygotowania studentów i zachęcenia ich do samozatrudnienia, oraz do kształtowania w sobie postaw przedsiębiorczych. (abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest przedstawienie możliwości wykorzystania crowdfundingu w przedsiębiorczej edukacji w szkołach wyższych oraz zbadanie jego oddziaływania na kształtowanie lub wzmacnianie cech i postaw przedsiębiorczych studentów. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Problem badawczy odnosi się do wykorzystania crowdfundingu w przedsiębiorczej edukacji. Zastosowano metodę sondażu diagnostycznego. Ankiety zostały wypełnione przez 314 studentów stacjonarnych i 34 nauczycieli akademickich. PROCES WYWODU: Proces wywodu rozpoczyna się od prezentacji metody badawczej. Następnie opisano metody dydaktyczne w przedsiębiorczej edukacji. Kolejno zaprezentowano wyniki badań. Artykuł kończy się wnioskami i rekomendacjami. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Zdaniem studentów i nauczycieli akademickich, opracowanie projektu crowdfundingowego przez studentów, ze szczególnym uwzględnieniem planu działania, może być ważną metodą dydaktyczną w edukacji przedsiębiorczej. Oddziałuje ono również na kształtowanie lub wzmacnianie u studentów umiejętności wykorzystywania pojawiających się szans. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Wnioski pozwalają na zweryfikowanie tezy, że crowdfunding może być stosowany w skutecznej edukacji przedsiębiorczej w szkołach wyższych. Zaleca się włączenie go do szerokiej gamy metod stosowanych w edukacji przedsiębiorczej. (abstrakt oryginalny)
RESEARCH OBJECTIVE: The aim of the paper is to evaluate the experience resulting from the use of simulation games as supporting entrepreneurial attitudes at technical universities. THE RESEARCH PROBLEM AND METHODS: The main problem raised in the article concerns the effectiveness of simulation games as a method of supporting entrepreneurial attitudes at technical universities. The article provides an overview of selected literature and presents the authors' experience in using simulation games. THE PROCESS OF ARGUMENTATION: The first part presents selected aspects of entrepreneurship and simulation games. The next part presents the results of a case study on the use of simulation games in Poland. As a result, the final part formulates conclusions regarding this issue for the future. RESEARCH RESULTS: Knowledge and usefulness of a simulation game as an entrepreneurship education method among students of technical universities have been indicated. Conclusions have been formulated pointing to high effectiveness and usability of simulation games in supporting entrepreneurial attitudes. CONCLUSIONS, INNOVATIONS, AND RECOMMENDATIONS: The studied method of entrepreneurship education seems to be extremely interesting for students of technical universities and should be further developed as an innovative educational solution. (original abstract)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest porównanie standardów praktycznego profilu kształcenia w Polsce i na zagranicznych uczelniach ekonomicznych w zakresie przyjętych celów i stosowanych metod nauczania. PROBLEM I METODY BADAWCZE: W artykule podjęto się próby znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy programy kształcenia realizowane w obszarze przedsiębiorczości na uczelniach ekonomicznych w Polsce są podobne do programów realizowanych na uczelniach zagranicznych w zakresie celów i metod kształcenia? Realizacja przyjętego celu została osiągnięta na podstawie badań jakościowych. Przedmiotem podjętego badania były cele i metody wykorzystywane na studiach pierwszego stopnia na kierunku przedsiębiorczość o profilu praktycznym. Podmiotem badania były wszystkie uczelnie w Polsce, które mają w swojej ofercie studia pierwszego stopnia na kierunku przedsiębiorczość o profilu praktycznym, oraz trzy wiodące uczelnie z podobnym programem spoza Polski. Zakres czasowy badania stanowiły lata 2019-2020, a zakres przestrzenny - cały świat. PROCES WYWODU: Wywód składa się z dwóch zasadniczych elementów. W pierwszej, teoretycznej części artykułu zaprezentowano zasady kształcenia praktycznego w zakresie przedsiębiorczości. Następnie, w części praktycznej, przedstawiono wyniki prowadzonej analizy porównawczej. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Przeprowadza analiza wykazała, że kształcenie praktyczne w zakresie przedsiębiorczości w Polsce oraz w czołowych uczelniach zagranicznych mających w swojej ofercie studia pierwszego stopnia na kierunku przedsiębiorczość o profilu praktycznym (University of Houston, Babson College, Brigham Young University) nie różni się znacząco w zakresie celów i metod. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Porównanie oferty studiów pierwszego stopnia na kierunku przedsiębiorczość, które zostały stworzone przez polskie uczelnie, oraz ofert wiodących uczelni spoza Polski pozwoliło na sformułowanie rekomendacji dla polskich uczelni oferujących kształcenie w obszarze przedsiębiorczości. Rekomendacje te obejmują w szczególności propozycje dotyczące skali kształcenia - zaleca się zindywidualizowane podejście do każdego studenta. Istotne też jest, aby polskie uczelnie stworzyły studentom możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia przykładowo poprzez współpracę z inkubatorami przedsiębiorczości. (abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest projekt przemodelowania dotychczasowego sposobu nauczania w szkołach ponadpodstawowych przedsiębiorczości w ogóle na przedsiębiorczość osobistą (zaradność życiową), która jest dopiero potem fundamentem każdej innej przedsiębiorczości (ekonomicznej, organizacyjnej, społecznej, politycznej itd.). PROBLEM I METODY BADAWCZE: Problemem jest powszechnie dosyć niski poziom przedsiębiorczości osobistej uczniów i studentów, której nie uczą w szkołach ponadpodstawowych, a nawet na uniwersytetach. Takie osoby są potem mało zaradne w życiu, o czym świadczą przeprowadzone liczne ankiety, wywiady i obserwacje ich zachowań w życiu osobistym i zawodowym. PROCES WYWODU: Uczniowie i studenci nie potrafią rozwiązywać swoich licznych problemów w okresie ich gwałtownego rozwoju fizycznego i psychicznego. Obecne programy nauczania przedsiębiorczości tylko w małym stopniu są nastawione na taką wiedzę. Nie posiadają one większych wartości praktycznych odpowiednich do wieku tych młodych ludzi. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: W artykule autor stara się udowodnić, że dotychczasowy proces kształcenia w Polsce kompetencji miękkich związanych z przedsiębiorczością osobistą jest mało atrakcyjny oraz mało efektywny i nieskuteczny w życiu. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Autor zarysował w artykule projekt reformy programowej zmierzającej do nauczania młodych ludzi przedsiębiorczości osobistej i zaradności życiowej. W ślad za tym powstaje atrakcyjny poradnikpodręcznik pomagający rozwiązywać wiele problemów osobistych tych młodych ludzi. Projekt ten może być przedmiotem dalszej dyskusji programowej.(abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest prezentacja nowej propozycji kształcenia na rzecz przedsiębiorczości na studiach biznesowych (zarządzanie i ekonomia), uwzględniającej edukację w zakresie przedsiębiorczości społecznej. PROBLEM I METODY BADAWCZE: W artykule omówiono problem edukacji przedsiębiorczej z punktu widzenia wyzwań zmieniającej się gospodarki oraz ewoluujących oczekiwań stawianych polskim uczelniom wyższym. Główną metodą badawczą są tradycyjne studia literaturowe. PROCES WYWODU: Punktem wyjścia do rozważań jest przegląd literatury w zakresie umiejętności/kompetencji niezbędnych przedsiębiorcy na różnych etapach rozwoju jego przedsięwzięcia oraz umiejscowienie ich w perspektywie edukacji przedsiębiorczej. Następnie dokonano analizy edukacji w zakresie przedsiębiorczości społecznej, by w ostatniej części zaproponować zrównoważony model edukacji przedsiębiorczej na kierunkach biznesowych. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: W edukacji przedsiębiorczej jeszcze niewiele mówi się o wykorzystaniu podejścia społecznego do wzmocnienia jej oddziaływania poprzez zapewnienie studentom możliwości uzyskania nowych umiejętności oraz rozszerzenie ich perspektywy postrzegania szans rynkowych. Tymczasem przeprowadzony wywód pozwala sądzić, iż zaproponowany model pozwoli na osiągnięcie tych i wielu innych efektów. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Niniejsza propozycja modelu edukacji na rzecz przedsiębiorczości na kierunkach biznesowych stanowi rozwiązanie wprowadzające konkretną innowację w edukacji menedżerskiej. Jednak w celu potwierdzenia zakładanych w tym podejściu korzyści, należałoby wdrożyć go w rzeczywistości akademickiej.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest nakreślenie zagadnienia edukacji na rzecz przedsiębiorczości w szkołach na Węgrzech z perspektywy UE. Rozwój inicjatywy i kompetencji przedsiębiorczych jest bardzo ważnym zadaniem dla osiągnięcia celu szczytu z Lizbony z 2000 r. Dokumenty robocze programu uwzględniają istotną rolę edukacji. Występuje natomiast kilka problemów w procesie implementacji. W niniejszym artykule ukazano trudności obecne w polityce edukacyjnej Węgier oraz efektywność edukacji dla przedsiębiorczości w oparciu o badania UE. (abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest weryfikacja hipotezy: "Edukacja na rzecz przedsiębiorczości w zreformowanej szkole będzie przygotowywać młodzież do dorosłego życia determinowanego przez współczesne trendy cywilizacyjne", poprzez poszukiwanie odpowiedzi na dwa pytania badawcze: Jakie są współczesne wyzwania cywilizacyjne dla edukacji na rzecz przedsiębiorczości? Czy edukacja na rzecz przedsiębiorczości po reformie szkolnictwa dostarczy uczniom wiedzy i umiejętności przydatnej w dorosłym życiu? PROBLEM I METODY BADAWCZE: Przedmiotem badań autorki była formalna edukacja w zakresie przedsiębiorczości według wdrażanej do polskich szkół nowej podstawy programowej. W pracy zastosowano kwerendę literatury w zakresie edukacji na rzecz przedsiębiorczości i megatrendów cywilizacyjnych oraz analizę zakresu treści nowej podstawy programowej do szkół ponadpodstawowych. PROCES WYWODU: Autorka wskazuje aktualne trendy cywilizacyjne i ich relacje z kształceniem w zakresie przedsiębiorczości. Następnie analizuje treści kształcenia podstaw przedsiębiorczości i innych przedmiotów w nowej podstawie programowej pod kątem przygotowania uczniów do dorosłego życia. Autorka zamyka artykuł, ukazując możliwości pełnej realizacji zakładanych celów odpowiadających trendom cywilizacyjnym poprzez korelację przedsiębiorczości, geografii i WOS. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Analiza podstawy programowej kształcenia ogólnego przedmiotu podstawy przedsiębiorczości wykazała, że samodzielnie nie realizuje ona założenia przygotowania uczniów do dorosłego życia, regulowanego przez trendy cywilizacyjne, jednak jest istotną składową tego procesu. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Podstawy przedsiębiorczości przygotowują ucznia do funkcjonowania na rynku pracy i poruszania się w sferze administracyjno-urzędowej, lecz nie odwołują się do megatrendów przyszłości. Treści takie zawarte są głównie w podstawie programowej do geografii i WOS, z którymi korelacja dopełnia kształcenie w zakresie przedsiębiorczości młodzieży.(abstrakt oryginalny)
In 2020, the world was unexpectedly struck by the coronavirus pandemic. Regulations introduced by the governments have affected many businesses. The key problem is a good preparation of entrepreneurs for similar crises. One of the main factors influencing entrepreneurial activities is entrepreneurship education, mainly at the university level. The article aims to analyse different education practices focused on learning entrepreneurship, especially at universities, in selected countries. The work is analytical and descriptive. (original abstract)
Research Objective: The aim of this paper is to analyse the case of entrepreneurial pedagogy in Germany at the level of primary and secondary education and to identify good practices in the development of entrepreneurship skills of pupils. The Research Problem And Methods: The paper uses a systematic review of literature with relation to entrepreneurial education, as well as the German literature of the topic, in order to descend to the analysis of secondary data related to the German education system and its usage of entrepreneurial pedagogy. The Process Of Argumentation: In the first part, the paper clarifies the notion of entrepreneurial pedagogy and introduces modern didactic approaches, particularly process-oriented teaching. Subsequently, the German case is used to analyse how entrepreneurial pedagogy can be implemented at different interrelated levels. In the recommendation section, the success factors of the implementation of such an approach are discussed. The paper ends with some concluding remarks. Research Results: The analysis of entrepreneurial pedagogy in German literature and practice highlights the relevance of an interplay of solutions at different levels: the level of the state (or, in the case of decentralised educational systems like the German one, at the regional level), the level of school initiative, as well as the individual level of educators who are in charge of implementing entrepreneurial teaching methods. Conclusions, Innovations And Recommendations: According to the concept of process-oriented didactics presented in this paper, the aspect of making mistakes is an important engine of learning, as well as teaching itself. (original abstract)
Objective: The article aims to identify the main determinants affecting the creation of entrepreneurial attitudes among university students in non-economic fields during times of high uncertainty (such as the Covid-19 pandemic). Research Design & Methods: We based the research model on the theory of planned behaviour (TPB) and surveyed university students in non-economic fields in Poland (N=355). Statistical analysis provided an opportunity to confirm the research hypotheses. Findings: Positively confirmed hypotheses: entrepreneurial attitudes are shaped by a number of internal and external factors (H1); entrepreneurial knowledge is related to the formation of entrepreneurial attitudes (H2); formal education can be an important source of entrepreneurial knowledge among university students in non-economic fields (H3); well-established entrepreneurial attitudes influence positive attitudes towards entrepreneurship in times of uncertainty related to Covid-19 (H4). This led to an indirect positive answer to the RQ: Entrepreneurial education among university students in non-economic fields is linked to the intention to establish their businesses. Implications & Recommendations: The survey's conclusions suggest the necessity to intensify efforts at the higher education level to supplement programs with entrepreneurial education for university students in non-economic fields, which scholars seldom analyse in this context, particularly in the Central and Eastern European region. Contribution & Value Added: The study fills the gap in research on the relationship between entrepreneurial education and entrepreneurial attitudes, which are key factors influencing the creation of new business ventures. Existing literature highlights the lack of analysis in Central and Eastern Europe with particular emphasis on Poland. (original abstract)
Objective: The article aims to present the research results on the relationship between the national culture dimension of masculinity/femininity according to Hosfstede's approach and declared entrepreneurial intentions. Research Design & Methods: The research sample included 226 Polish students, whom we asked questions relating to Hofstede's dimensions of culture. In the next step, we created binomial logistic regression models. We verified the hypothesis based on the models' estimated parameters in the next step. Findings: The study revealed that people representing a masculine cultural orientation tend to be more inclined to start their own businesses than those with a feminine orientation. Implications & Recommendations: The research results confirmed that the characteristics attributed to male culture favour the emergence and development of entrepreneurial intentions. Thus, from the education perspective aimed at promoting pro-entrepreneurial behaviour, it is advisable to develop these qualities in society by emphasizing the educational process on the training of creative leaders, people with high mental resilience, and a willingness to compete and improve the surrounding world. Contribution & Value Added: This article fills the research gap in the cultural determinants of entrepreneurial development, subject to the need to continue research on a more extensive research sample in terms of international comparisons. (original abstract)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest przedstawienie efektywności eksperymentu dydaktycznego w akademickiej formalnej edukacji przedsiębiorczości w tradycyjnym dużym uniwersytecie w Polsce ukierunkowanej na kształtowanie wiedzy, umiejętności i postaw przedsiębiorczych studentów. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Problemem badawczym jest edukacja przedsiębiorczości łącząca teorię z praktyką w tradycyjnym dużym publicznym uniwersytecie w Polsce. Zastosowano analizę jakościową z wykorzystaniem problemowo wybranych trzech studiów przypadków (case studies) studenckich projektów wdrożeniowych zrealizowanych w praktyce w ramach dynamicznej sieci partnerów zewnętrznych Instytutu Przedsiębiorczości UJ. PROCES WYWODU: W części pierwszej przedstawiono uwarunkowania realizacji procesów edukacji przedsiębiorczości i szczegółowe założenia badawcze. Część druga obejmuje opisy badanych przypadków. W części trzeciej podsumowano syntetyczne wyniki analizy ze względu na efektywność edukacji przedsiębiorczości. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Przedstawione studia przypadków zilustrowały realizację w praktyce procesu przedsiębiorczości powstawania pomysłu na nowatorską aplikację, zbudowania nowej firmy oraz przygotowania innowacyjnego projektu społecznego. Wdrożenie wszystkich projektów potwierdziło dobitnie wartość aspektów praktycznych w edukacji przedsiębiorczości, a jednocześnie podkreśliło ogromną rolę otoczenia zewnętrznego w tym procesie ze względu na wartość dodaną wynikającą z szeroko rozbudowanej współpracy z jednostkami pozauniwersyteckimi. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Uzyskane doświadczenia skłaniają do postawienia wniosku o uwzględnienie obu wspomnianych aspektów jako obligatoryjnych w projektowanych modelach edukacyjnych w zakresie przedsiębiorczości.(abstrakt oryginalny)
Objective: The objective of this article is to heighten awareness of the dangerous allure of entrepreneurship as leveraged by modern capitalism.Research Design & Methods: By employing a critical dialectical approach, this work attempts to uncover the origins of the grand narrative of entrepreneurship as well as the origins of the iconic status that the entrepreneur enjoys, as it is postulated that there is a link between the grand narrative and the reverence of the entrepreneur. Findings: A theoretical synthesis between entrepreneurship and capitalism is illustrated by unpacking the assumptions of entrepreneurship and the education thereof.Implications & Recommendations: Irresponsible communication of the entrepreneurship narrative, particularly relating to the promise of deliverance, should be carefully considered and contextualised by governments and educational institutions.Contribution & Value Added: Highlighting the important pitfalls that pervade current thinking on entrepreneurship and entrepreneurship education when only the "grand" part of the narrative is shared. A reflection around the entrepreneurship discourse within a capitalist context is offered as an unbalanced picture of what entrepreneurship offers, particularly within developmental economies. In this regard, the question that is posed for reflection of scholars who are involved in entrepreneurship, relates to the ethics revolving around 'selling the dream' of entrepreneurship. A plea for a more balanced approach when communicating the value of entrepreneurship, is offered as a final thought. (original abstract)
The article attempts to assess the impact of entrepreneurs' education and professional experience on the innovation activity of the companies they run. Its authors relied on the findings of their own survey, dating back to 2014, covering 54 SMEs based in the Polish region of Wielkopolska. The study concentrated on vari- ous aspects of the companies' innovation as pursued in 2011-2013. The authors assumed that SME innovation is a function of entrepreneur competencies, which in turn depend on their formal educational attainment, experience acquired while working in the overall R&D sector and the extent to which they benefited from advisory services offered by business-support institutions. In the course of their research, the authors fully proved the hypothesis concerning entrepreneurs' formal education and partially supported the remaining ones (with respect to some of the innovation criteria adopted for the study). They established a direct link between professional experience in the R&D sector and the use of advisory services on the one hand and the originality of product innovations on the other. A similar relationship has been discovered between the training of business proprietors and the number of process innovations generated by their organizations. (original abstract)
RESEARCH OBJECTIVE: The purpose of this paper is to assess the state of entrepreneurship education in higher education institutions in Europe (which are not universities for Economics) comparing the academic developments in the field of entrepreneurship in Central and Eastern Europe (CEE) and Western Europe (WE). THE RESEARCH PROBLEM AND METHODS:To fulfil the objective of the paper such research methods as literature review and Internet research were applied. THE PROCESS OF ARGUMENTATION:The process of arguments presented in this paper was systemized in two parts. Firstly, there was discussed the theoretical background of academic entrepreneurship education. Secondly, based on own Internet research there was presented and discussed the educational programme in the field of entrepreneurship at selected European universities. RESEARCH RESULTS: There are discrepancies in teaching entrepreneurship between universities in Europe. West-European universities offer a richer entrepreneurship programme than those in South-Europe. Moreover, universities in CEE lag behind those in WE in entrepreneurship education. Poland is an exception, which offers a range of specialist subjects in the field of entrepreneurship, which Polish academics seem to specialize in. CONCLUSIONS, INNOVATIONS, AND RECOMMENDATIONS: The paper focuses on examining the entrepreneurship as a single subject (compulsory or optional) of university curriculum. It is recommended to analyze, if universities have specialist chairs for entrepreneurship and entrepreneurship centres offering a comprehensive entrepreneurship programme. (original abstract)
Objective: The objective of this paper is to broaden our understanding of the factors that shape entrepreneurial intention (EI). Specifically, we analyse how the need for cognitive closure (NfC) influences EI. Research Design & Methods: We test our hypothesis using hierarchical regression models, based a sample of 129 Polish business students, controlling for a number of individual-level variables (i.e., gender, entrepreneurial role models, educational profile, entrepreneurial self-efficacy and locus of control). Findings: We find support for the assertion that NfC negatively influences the level of EI. In comparison with the baseline model (control variables only), the explanatory power of the model including the NfC is significantly higher. Individuals that score higher on the need for cognitive closure declare lower entrepreneurial intentions. Implications & Recommendations: This study suggests that EI is to a large extent influenced by relatively stable, dispositional, personal-level variables, thus indicating potential barriers to fostering entrepreneurship through institutional measures. However, further studies investigating the interactions between individual level and institutional level variables are needed in order to assess the impact of such measures on entrepreneurial intentions and behaviours. Such research will bring important practical insights into entrepreneurial education and public policy. Contribution & Value Added: The originality of this work lies in incorporating NfC into the literature on antecedents of EI. (original abstract)
Purpose: The main purpose of this work is to analyze the attitudes, intentions and actions of young people in relation to educational programs on entrepreneurship. Design/methodology/approach: The survey of respondents was conducted through popular social networks in the region by filling out a questionnaire on the Internet. The sample group consisted of 179 people aged 17-35 years. Findings: Young people who refused to take part in an educational program on entrepreneurship, as a rule, have no ideas or projects for business and are characterized by zero entrepreneurial activity. Respondents from this group, in comparison with others, have a poor understanding of the goals and objectives of startups, and are also less likely than others to choose an intensive training program. All this may indicate that the real reason for the refusal of young people to participate in paid training programs may be a lack of motivation and a clear understanding by respondents of their vision of themselves as an entrepreneur. Research limitations/implications: The limitations of this study are related to the fact that the survey was of a regional nature for the target group of 17-35 years. In this regard, its results cannot be generalized. The results we have obtained provide a reasonable basis for further research on barriers to youth entrepreneurship. Practical implications: The research results are qualitatively, analyzed feedback from young people on the problems of low entrepreneurial activity which can be used to develop government measures to stimulate the private sector. In addition, the results provide a reasonable basis for further research on the role and relationship of financial and educational barriers to youth entrepreneurship. Social implications: The results of the research allow us to revise the measures of youth policy aimed at increasing entrepreneurial activity through the formation of sustainable behavioral entrepreneurial intentions. Originality/value: This study is an independent and comprehensive analysis of the low activity of young people in educational programs in the field of entrepreneurship.(original abstract)
CEL: Niniejsze badanie ma na celu wyjaśnienie mechanizmu wpływu norm subiektywnych na intencje przedsiębiorcy. Wyniki dotyczące tego, jak subiektywne normy przyczyniają się do kształtowania intencji start-upu, są niespójne i niejasne, co można zauważyć we wcześniejszych badaniach. Integrując teorię planowanych zachowań i teorię własnej skuteczności, badamy, czy przedsiębiorcze poczucie własnej skuteczności i stosunek do przedsiębiorczości seryjnie pośredniczą w związku między subiektywnymi normami a zamiarem założenia firmy. Ponadto niniejsze badanie analizuje umiarkowaną rolę edukacji w zakresie przedsiębiorczości w szeregowym pośrednim wpływie subiektywnych norm na intencje przedsiębiorcze poprzez poczucie własnej skuteczności i nastawienie do przedsiębiorczości. METODYKA: W badaniu tym wykorzystano próbę 958 studentów studiów magisterskich w Wietnamie w celu zbadania moderowanego modelu mediacji szeregowej subiektywnych norm dotyczących intencji przedsiębiorczych. W celu sprawdzenia rzetelności i trafności skal przeprowadzono konfirmacyjną analizę czynnikową (CFA). Następnie do przetestowania modelu badawczego wykorzystano makro SPSS PROCESS opracowany przez Hayesa. Konkretnie, Model 6 został wykorzystany do zbadania seryjnego pośredniego wpływu subiektywnych norm na intencje założenia firmy, a Model 84 został wdrożony do zbadania umiarkowanego wpływu edukacji w zakresie przedsiębiorczości. WYNIKI: Wyniki tego badania wykazały, że poczucie własnej skuteczności i postawa przedsiębiorcza znacząco pośredniczą w wpływie norm subiektywnych na intencje przedsiębiorcze. W szczególności wyniki ujawniają, że seryjny efekt mediacji poczucia własnej skuteczności i postawy przedsiębiorczości był znaczący, a poczucie własnej skuteczności i postawy przedsiębiorczości odgrywało rolę w pełni pośredniczącą w relacji między normami subiektywnymi a intencjami start-upu. Ponadto badanie to wykazało, że efekt seryjnej mediacji subiektywnych norm na intencje rozpoczęcia działalności poprzez poczucie własnej skuteczności i postawę przedsiębiorczą był negatywnie moderowany przez edukację w zakresie przedsiębiorczości. IMPLIKACJE: Wyniki tego badania dodatkowo wyjaśniają związek między subiektywnymi normami a intencjami przedsiębiorczymi oraz rolą edukacji w zakresie przedsiębiorczości, przyczyniając się w ten sposób do zmniejszenia zauważalnej luki między tym związkiem. Poza tym nasze badanie dostarcza kilku implikacji dla rządów i decydentów politycznych, aby promować zamiar założenia firmy. Wyniki naszego badania wskazują, że subiektywne normy są ważnym czynnikiem w promowaniu intencji przedsiębiorczych. Dlatego decydenci powinni podjąć pewne działania promujące kulturę przedsiębiorczości, takie jak wzmocnienie działań propagandowych w celu promowania wizerunku odnoszących sukcesy przedsiębiorców, chwalenie firm i przedsiębiorców, którzy wnoszą wkład w społeczeństwo oraz dawanie dowodów ich wkładu w rozwój kraju. Promowanie kultury przedsiębiorczości może zwiększyć presję grupy rówieśniczej na potencjalnych przedsiębiorców, wzmacniając w ten sposób zamiar założenia firmy. ORYGINALNOŚĆ I WARTOŚĆ: Niniejsze badanie ma przyczynić się do lepszego zrozumienia mechanizmu wpływu norm subiektywnych na intencje przedsiębiorcze i wyjaśnić rolę edukacji w zakresie przedsiębiorczości w tym związku. Niniejsze badanie bada mediacyjną rolę poczucia własnej skuteczności i postawy przedsiębiorczej w związku między normami subiektywnymi a zamiarem założenia firmy. Ponadto badanie pokazuje, że edukacja w zakresie przedsiębiorczości osłabia model seryjnej mediacji subiektywnych norm dotyczących zamiaru założenia firmy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.