Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Efekt sformułowania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Niewielka różnica w sformułowaniu komunikatu może prowadzić do odmiennego zachowania jego odbiorcy. Zjawisko to nosi nazwę efektu sformułowania lub ramowania (ang. framing). W artykule opisano trzy rodzaje framingu: efekt sformułowania decyzji ryzykownych (ang. risky choice framing effect), efekt sformułowania cechy (ang. attribute framing effect) oraz efekt sformułowania celu (ang. goal framing). Pokazano, że zjawiskiem odpowiedzialnym za powstawanie efektu sformułowania jest, powszechnie występująca u ludzi, silna awersja do strat. Omówiono przykłady znaczenia zjawiska framingu w różnych obszarach gospodarczych, takich jak: kształtowanie cen, polityka podatkowa czy negocjowanie. (abstrakt oryginalny)
Efekt sformułowania jest czestym błedem popełnianym przez ludzi podejmujacych decyzje ryzykowne. Powodem popełniania tego błedu, według teorii perspektywy, jest awersja do strat. W literaturze dotyczacej podejmowania decyzji zazwyczaj przyjmuje sie, ze wysiłek poznawczy moze zredukowac wystepowanie tego błedu, tj. przy wysokim poziomie zaangazowania wysiłku poznawczego w rozwiazywanie problemu, decydenci nie beda podlegali wpływowi sformułowania scenariusza decyzyjnego (de-biasing) w kategoriach zysku lub straty. Z drugiej strony, w badaniach prowadzonych w paradygmacie sformułowania celów (goal framing) stwierdzono, ze to własnie procesy umysłowe zwiazane z wysokim nakładem wysiłku poznawczego sa odpowiedzialne za powstawanie tego efektu. W prezentowanym badaniu, uczestnicy zostali poddani manipulacji, polegajacej na aktywizowaniu poprzez neutralne zadanie wysiłkowego i bezwysiłkowego trybu przetwarzania informacji, poprzedzajacej klasyczny scenariusz "azjatyckiej choroby". Tak, jak zakładano, efekt sformułowania pojawił sie tylko w grupie badanych przetwarzajacych informacje w sposób wysiłkowy. Wynik ten wskazuje na wysiłkowy i refleksyjny charakter efektu sformułowania.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ten pokazuje zestaw typowych błędów towarzyszących nam przy podejmowaniu decyzji. Jednym z nich jest przeddecyzyjna stronniczość ocen, która polega na skłonności do powiększania różnicy między atrakcyjnością alternatywy wybieranej i odrzucanej. Od dawna znanym błędem jest przenoszenie ocen z jednych zadań na inne. Zjawisko to nosi miano efektu aureoli. Równie powszechnym błędem oceniania jest zjawisko znane jako efekt pierwszeństwa. Polega ono na przecenianiu pierwszych informacji, a niedocenianiu następnych. W ocenianiu dają o sobie znać także mniej znane efekty: kontekstu i sformułowania. Obserwuje się w szczególności dwie tendencje: (1) unikanie opcji skrajnych oraz (2) efekt asymetrycznej dominacji. Efekt sformułowania polega z kolei na tym, że ocena i wybór mogą zależeć od tego, czy ten sam wynik zostanie opisany w jeden, czy drugi sposób. Nie jest rzeczą łatwą przezwyciężyć błędy oceniania. Najlepszym sposobem wydaje się takie organizowanie warunków oceniania, żeby znane pułapki nie mogły się w ogóle pojawić. (abstrakt oryginalny)
Pierwsza krzywa użyteczności została podana przez Nicolasa Bernoulliego już w 1734 r., jednak dopiero von Neumann i Morgenstern pokazali, że hipoteza oczekiwanej użyteczności może być wyprowadzona z kilku aksjomatów zakładających racjonalność podejmowanych przez ludzi decyzji. Od tej pory teoria oczekiwanej użyteczności stała się dominującą hipotezą w nurcie ówczesnej myśli ekonomicznej, jednak już w 1948 r. Friedman i Savage rozwinęli ją na Subjective Utility Theory, w której klasyczna definicja prawdopodobieństwa została zastąpiona prawdopodobieństwem subiektywnym. Dalsze rozwinięcia teorii użyteczności były zaproponowane m.in. przez Markowitza, Rosnąca liczba danych eksperymentalnych wskazywała jednak, że wytłumaczenie zachowań ludzi za pomocą funkcji użyteczności nie jest możliwe. Takimi eksperymentami były m.in. paradoks Allaisa, paradoks Ellsberga, efekt odwrócenia preferencji (the preference reversal), efekty kontekstowe (framing effects) i inne. Doprowadziło to do powstania kilku teorii nazywanych wspólnie Non - Expected Utility Theories. Należą do nich Teoria Perspektywy (Prospect Theory), Regret Theory, i Rank-Dependent (Expected) Utility Theory. Ponieważ Teoria Perspektywy spotkała się z zastrzeżeniami od strony matematycznej (m.in., że nie spełnia wymagań First Order Stochastic Dominance, i że może być stosowana wyłącznie do perspektyw o dwóch składnikach) powstała jej poprawiona wersja - Cumulative Prospect Theory, Teoria Perspektywy i jej rozszerzona wersja wprowadziły pojęcia "funkcji wartości" i "funkcji ważonej prawdopodobieństwa". (fragment tekstu)
The aim of this paper is to check whether mathematical competences influence some manifestations of bounded rationality. A special example of bounded rationality called "framing effect" is dealt with to analyze empirically the thesis that mathematical competences and cognitive effort may reduce the framing effect. Two kinds of cognitive effort: probabilistic and deductive are analysed. Experiments were conducted using samples of Polish students, both mathematically and business oriented. As an example of a framing situation an example called "Asian disease", (the first analyzed and the most popular example of the framing effect), is considered. The thesis that a mathematical background may diminish the occurrence of the framing effect was partly confirmed. (original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.