Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Efekt skali
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Autor omówił warunki skutecznego stosowania strategii przywództwa kosztowego. Jej motywem przewodnim jest niski koszt wytwarzania w porównaniu z firmami konkurencyjnymi bez obniżania jakości wytwarzania wyrobów. Wyniki badań pokazały, że wiele przedsiębiorstw wytwarzając po najniższych kosztach osiągają korzyści, dzięki tzw. efektowi doświadczenia, który dowodzi, że całkowity koszt jednostkowy produktu zmniejsza się o stały procent każdorazowo, gdy podwaja się wartość produkcji. Strategia przywództwa kosztowego jest szeroko stosowana w firmach amerykańskich, japońskich i polskich. Autor przytoczył firmy, które są dobrze znane ze swoich tanich strategii kosztowych: Boeing, Black & Decker, Toyota Motors, Honda Motors, General Motors, Cash & Carry Makro, Browary Żywiec i Carlsberg Okocim.
Do najważniejszych obserwacji i wniosków można zaliczyć następujące spostrzeżenie: • większość analizowanych banków w badanym okresie działała w sferze rosnących i stałych efektów skali; • podstawowym czynnikiem wpływającym na efektywność analizowanych banków jest ich wielkość; większość banków efektywnych w polskim sektorze bankowym to banki należące do grup "duże" i "bardzo duże", większość banków skrajnie nieefektywnych to banki należące do grup "średnie" i "małe"; • utrzymywanie się znacznej nieefektywności skali produkcji i technologicznej banków małych i średnich świadczy o tym, że banki należące do tej grupy nie są w stanie samodzielnie poprawić swojej efektywności; • w analizowanym okresie banki należące do grup "małe" i "średnie" notowały jedynie poprawę relatywnej efektywności przy braku postępu technologicznego; jedynie banki należące do grup "duże" i "bardzo duże" w analizowanym okresie były w stanie nieznacznie usprawnić technologie i odnotowywały wzrost produktywności. (fragment tekstu)
3
Content available remote Lokalny wymiar funduszy europejskich w Polsce i Czechach
100%
Artykuł przedstawia analizę wykorzystania środków unijnych przez gminy w dwóch sąsiadujących ze sobą regionach - województwie dolnośląskim (Polska) i kraju Hradec Kralove (Czechy). Łącznie przeanalizowano 580 gmin (168 po stronie polskiej i 412 po stronie czeskiej). Główne cele artykułu to analiza przestrzenna oraz wykazanie różnic w sposobie dystrybucji funduszy strukturalnych. Szczególnie próbowano zweryfikować hipotezę o efekcie skali - większej sprawności w pozyskiwaniu dotacji przez jednostki większe. Wyniki badań pozwalają na wyciągnięcie kilku kluczowych wniosków. Gminy polskie mają większy wpływ na kształtowanie polityki lokalnej, co powoduje, że pozyskują więcej środków niż ich odpowiedniki po stronie czeskiej. W naszych badaniach nie udowodniono efektu skali zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej, nie wykazano także istotnych zależności przestrzennych.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Duża czy mała? Dylemat gminnego rozmiaru
100%
Dyskusje o optymalnej wielkości jednostek samorządowych absorbują zarówno środowiska naukowe, jak i polityczne, które odpowiadają za decyzje dotyczące kształtu podziału terytorialnego. Problem jest o tyle istotny, że tego typu zmiany powinny być czynione z wielką rozwagą, a ich kreowanie winno bazować na solidnej wiedzy. Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy większe gminy działają efektywniej, czy konsolidacja struktur administracyjnych przynosi efekty w postaci zmniejszonych jednostkowych kosztów funkcjonowania? Praca ma charakter przeglądowy i jest syntezą wyników badań opublikowanych w literaturze światowej. Przegląd literatury na temat refom podziału terytorialnego pokazuje, że dowody na funkcjonowanie efektu skali w samorządach są bardzo niejednoznaczne. Podobnie trudno sformułować wnioski, które pozwoliłyby określić optymalną wielkość podstawowych jednostek podziału terytorialnego(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Czy podział terytorialny wymaga zmian? Inspiracja lubińska
100%
Wieloletnia perspektywa funkcjonowania gmin i powiatów daje podstawy do refleksji nad obecnym podziałem terytorialnym kraju, z punktu widzenia jego sprawności. Celem artykułu jest próba refleksji nad podziałem terytorialnym szczebla lokalnego w Polsce i wskazanie możliwych kierunków jego ewolucji. W pracy dokonano analizy raportów o stanie samorządności w Polsce w zakresie postulatów zmian w układzie terytorialnym. Dywagacje te zostały osadzone zarówno w szerszym międzynarodowym kontekście jak i inicjatywach podejmowanych na szczeblu lokalnym. W tym pierwszym przypadku przeanalizowano trendy i efekty reform na świecie. W drugim zaś przedstawiono case study miasta Lubina. Przeprowadzone analizy pozwoliły na sformułowanie zarysu trzech koncepcji zmian w układzie terytorialnym Polski, który może ogniskować dalszą dyskusję w tym zakresie(abstrakt oryginalny)
W artykule rozważany jest problem ewentualnej utraty wiedzy ekonomicznie użytecznej w ramach modelu wzrostu. Zaproponowany model wzrostu opiera się na alokacji kapitału ludzkiego przez pokolenie młodsze między różne zadania produkcyjne, by uzyskać możliwie wysoki dochód w przyszłości dzięki specjalizacji. Alternatywą dla uczenia się istniejących technik produkcji jest innowacja. W ramach modelu sformułowany zostaje wniosek, że warunkiem innowacyjności gospodarki jest wzrost rozmiaru gospodarki mierzonego liczbą tworzących ją podmiotów. Stagnacja demograficzna prowadzi zarazem do stagnacji technologicznej i w konsekwencji gospodarczej, postępująca zaś depopulacja do trwałego regresu technologicznego. Rozważania zostają uzupełnione o wpływ dyfuzji technologii, dzięki której rozmiar rynków zagranicznych może substytuować rozmiar gospodarki krajowej dla potrzeb innowacji i utrzymania poziomu wiedzy.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest pokazanie na podstawie aktualnych badań teoretycznych i empirycznych, w jaki sposób budowanie infrastruktury rynku kapitałowego napotyka problem wynikający z immanentnej charakterystyki mikroekonomicznej sektora pośrednictwa inwestycyjnego i ewentualne nakreślenie sposobów rozwiązania tego problemu. (fragment tekstu)
8
Content available remote Efekt skali w dyskontowaniu subiektywnym
100%
Według teorii zdyskontowanej użyteczności, czyli klasycznie przyjmowanej teorii podejmowania decyzji w czasie, każda kwota/wielkość dyskontowana w jednakowych warunkach otoczenia powinna być dyskontowana przy użyciu jednakowej stopy dyskonta. Występowanie efektu skali, dość często opisywanego zjawiska, jest niezgodne z tą teorią. Efekt ten polega na tym, że większe wielkości są słabiej dyskontowane w czasie niż mniejsze. Subiektywna stopa dyskonta przy dyskontowaniu 100 zł jest wyższa od subiektywnej stopy dyskonta używanej przy dyskontowaniu 100 000 zł. (fragment tekstu)
Podstawowym celem pracy jest ocena efektywności technicznej i finansowej wybranych nadleśnictw w Polsce za pomocą metody DEA (Data Envelopment Analysis), zwanej również metodą analizy obwiedni danych. Badania przeprowadzono na przykładzie 4 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP Wrocław, Katowice, Kraków i Krosno), na podstawie najświeższych dostępnych danych z 2012 roku. W badaniach uwzględniono zróżnicowanie warunków, w jakich gospodarują nadleśnictwa, dokonując ich kategoryzacji pod kątem zbliżonych grup siedliskowych. Ponadto celem opracowania jest również określenie typu efektu skali, jakim charakteryzuje się dane nadleśnictwo. Pozwoli to wyodrębnić zarówno jednostki działające dynamicznie, jak i te, które przeżywają stagnację w działalności(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono możliwość wykorzystania programowania nieliniowego do optymalizacji procesu grupowego zamawiania towarów. Zwrócono uwagę na powstanie efektu skali oraz wystąpienie relacji trade-off, związanych z zabezpieczeniem potrzeb klienta przy minimalizacji kosztów logistycznych. Opracowano metodykę oraz narzędzie do praktycznego wykorzystania, które mogą stanowić element strategii szczupłego łańcucha dostaw. (abstrakt oryginalny)
The aim of this study is to analyze the determinants of the bank profitability and efficiency in conventional banks. This study compares accounting-based and economic-based measures of efficiency and profitability of conventional banks in fourteen countries. Accounting variables help explain cost and profit efficiency, but cost efficiency has little impact on profitability and profit efficiency. In fact, the study of profitability is crucial in assessing the health of organizations. However, profitability of the banking sector is particularly important as the soundness of the sector is closely related to the soundness of the entire economy. In this paper, banks' profitability and its determinants in Tunisia as well as in 13 different countries were investigated. The determinants of bank profitability are analyzed with the data from 110 banks over the period 1999-2012 using the panel data method generalized method of moments. Our results suggest that researchers should probably focus more on profit efficiency than cost efficiency. Almost all banks are below the optimal size. (original abstract)
Głównym przedmiotem rozważań opracowania są korzyści skali, definiowane w teorii ekonomii jako redukcja jednostkowych kosztów wytwarzania związanych ze wzrostem skali produkcji. Korzyści ze skali produkcji i zbytu występują wtedy, gdy rozmiary produkcji i zbytu rosną szybciej niż nakłady czynników wytwórczych. Prawo rosnących przychodów w miarę wzrostu produkcji działa wtedy, gdy coraz pełniej jest wykorzystywana zdolność zakładów produkcyjnych, włącznie z przekraczaniem potrzeb krajowych, czyli maksymalne jej wykorzystywanie jest możliwe dzięki eksportowi. Omawianie znaczenia efektów skali (zwłaszcza korzyści ze skali produkcji) jest uzasadnione, gdyż korzyści te wiążą się z uwarunkowaniami techniczno-technologicznymi i w konsekwencji z rozwojem wymiany międzynarodowej, a w szczególności - wymiany wewnątrzgałęziowej dobrami zróżnicowanymi. Ten rodzaj handlu ma współcześnie istotne znaczenie w ogólnych międzynarodowych obrotach handlowych. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem niniejszego artykułu jest odpowiedź na pytanie, w jaki sposób elastyczny wytwórca, nastawiony na produkcję małoseryjną i jednostkową może obniżać koszty w zaopatrzeniu surowcowym, wykorzystując w tym celu efekt skali? Osiągnięcie celu głównego wymagało sformułowania i zrealizowania celów cząstkowych, wśród których wyróżniono: usystematyzowanie - kluczowych z punktu widzenia badań - założeń i definicji, opracowanie systemu ekspertowego wspomagającego podejmowanie decyzji w zaopatrzeniu surowcowym w ramach wybranej implementacji, zobrazowanie systemu w praktyce przedsiębiorstw wytwórczych - analiza procesu zaopatrzenia surowcowego przy produkcji komponentu, którego implementacja wydawałaby się być nieracjonalna (mała skala produkcji - wysokie koszty implementacji), a w perspektywie oznacza się konkretnym poziomem efektywności, biorąc pod uwagę kryterium zysku i skalę zaopatrzenia. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Niewłaściwe wykorzystanie matematyki w teorii wzrostu gospodarczego
84%
Przez ostatnie dwie dekady, teoria wzrostu gospodarczego nie dokonała naukowego postępu zbliżającego ją do konsensusu. Podstawowym wyzwaniem pozostaje problem modelowania efektów skali, pojawiających się w wyniku nierywalizacyjnego charakteru idei. Telefonia komórkowa stanowi uwspółcześnienie fabryki szpilek, co pokazuje, że efekty skali są zbyt istotne, aby mogły zostać pominięte. Aby uwzględnić te efekty, wielu teoretyków wzrostu gospodarczego włączyło do swoich prac konkurencję monopolistyczną, ale wpływowa grupa tradycjonalistów wciąż utrzymuje wsparcie dla modelowania podmiotów gospodarujących, jako biorców cen w warunkach rosnących zewnętrznych korzyści skali. Pytanie, które należy tu postawić brzmi więc: dlaczego metody naukowe zawiodły i nie doprowadziły do rozwiązania sporu pomiędzy tymi dwiema grupami? (fragment tekstu)
Celem badania było przedstawienie pojęcia efektywności w aspekcie ekonomii skali, zaprezentowane na przykładzie banków komercyjnych. Pojęcia ekonomii i efektywności skali zostały zdefiniowane na podstawie teorii przedsiębiorstwa, jak również z wykorzystaniem metodycznych aspektów szacowania miar efektywności. Przedstawiono różnice w znaczeniu oraz niezgodności metodologiczne w zakresie zagadnień ekonomia skali oraz efektywność skali, zaznaczając, iż pojęcia te nie mogą być używane zamiennie. Zaprezentowano miarę efektywności skali na podstawie definicji efektywności według Farrella. Wyznaczony w ten sposób współczynnik z uwzględnieniem ekonomii oraz dysekonomii skali. (abstrakt oryginalny)
Nowa teoria handlu i nowa geografia gospodarcza wyjaśnia specjalizację produkcyjną krajów i regionów korzyściami płynącymi z dużej skali produkcji, osiągalnymi nawet wtedy, gdy partnerzy wymiany znajdują się w podobnej sytuacji gospodarczej i mają podobne zasoby czynników produkcji. Natomiast tradycyjna teoria handlu eksponuje przewagę konkurencyjną wynikającą z różnic technologii i kosztów. Ostatnio niektórzy autorzy proponują połączyć ze sobą obydwa te ujęcia. Po omówieniu tła teoretycznego artykuł przedstawia analizę empiryczną opartą na danych panelowych, która próbuje wyjaśnić gałęziową i regionalną strukturę przemysłu przetwórczego w Kolumbii. Uzyskane wyniki potwierdzają znaczenie warunków naturalnych, wyposażenia zasobowego, kosztów transportu oraz dostępu do krajowych i międzynarodowych łańcuchów produkcyjnych w kształtowaniu struktury przestrzennej przemysłu i jej tendencji rozwojowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest weryfikacja występowania, bądź nie, efektu skali w polskich spółdzielniach mleczarskich oraz ocena jego ewentualnego znaczenia dla poprawy efektywności branży mleczarskiej. W oparciu o przegląd literatury sformułowano hipotezę o rosnących korzyściach skali występujących w spółdzielniach. Hipotezę poddano weryfikacji poprzez estymację parametrów funkcji produkcji Cobba-Douglasa. Na podstawie danych z próby reprezentującej ponad 1/3 potencjału spółdzielczości mleczarskiej oszacowano dwie funkcje produkcji. Wyniki oszacowań potwierdziły przyjętą hipotezę badawczą – zwiększanie skali produkcji może poprawić efektywność spółdzielni mleczarskich. Jednakże zakres korzyści wynikających ze wzrostu skali, przewidywany w oparciu o estymowane funkcje produkcji, jest niższy niż można byłoby oczekiwać na podstawie przeglądu literatury przedmiotu. (abstrakt oryginalny)
Problematyka optymalnej wielkości jednostek samorządu terytorialnego jest ważnym obszarem badań. Analiza porównawcza z innymi krajami Unii Europejskiej oraz liczne prace teoretyczne w tym zakresie nie rozstrzygają jednoznacznie przewagi bardzo małych lub dużych jednostek dla efektywności funkcjonowania. W pracy zastosowano model zaproponowany przez P. Swianiewicza i M. Herbsta, oparty na syntetycznym wskaźniku efektywności1. Wyodrębniono w nim trzy podstawowe czynniki determinujące efektywność: potencjał ekonomiczny, zdolność do wykonywania usług publicznych i demokrację lokalną. W wyniku obliczeń otrzymano interesujące rezultaty dotyczące optymalizacji wielkości JST w zależności od wybranej preferencji w gminach województwa zachodniopomorskiego. Można wnioskować, iż optymalna wielkość gminy mieści się w interwale od 22,5 tys. do 30 tys. mieszkańców.(abstrakt oryginalny)
Wprowadzenie na rynek nowego systemu płatności wykorzystującego innowacyjny instrument płatniczy niesie ze sobą znaczące ryzyko fiaska przedsięwzięcia. Nierozpowszechniony system płatności cechują niskie efekty sieci i skali. Pierwsze związane są z wąską grupą użytkowników, drugie natomiast z wysokimi kosztami stałymi systemu, którego uruchomienie wymaga na ogół wysokich nakładów infrastrukturalnych i marketingowych, zaś liczba transakcji w początkowej fazie działania bywa niewielka. Ponadto brak przejrzystości kosztowej instrumentów płatniczych utrudnia nowym systemom płatności konkurowanie z istniejącymi rozwiązaniami płatniczymi. W sytuacji braku bezpośrednich opłat transakcyjnych płatności gotówką lub kartą płatniczą (debetową, kredytową) uważane są za darmowe. Artykuł podzielono na dwie części. W pierwszej opisano efekty sieci i skali oraz teorię rynków dwustronnych. W drugiej znalazła się analiza czynników sukcesu w przezwyciężaniu problemu masy krytycznej ("jajka i kury") przez pieniądz sieciowy (głównie na przykładzie systemu PayPal) oraz pieniądz hardwarowy (głównie na przykładzie systemów elektronicznych portmonetek z Hongkongu i Singapuru). (abstrakt oryginalny)
W artykule została przedstawiona analiza efektywności mieszanej polskich regionalnych portów lotniczych na tle ich niemieckich odpowiedników. Do pomiaru efektywności zastosowano nieparametryczną metodę programowania liniowego Data Envelopment Analysis skorygowaną za pomocą analizy głównych składowych Principal Component Analysis. Celem artykułu jest sprawdzenie, czy wyniki badania efektywności mieszanej pokrywają się z wynikami efektywności mierzonej oddzielnie dla danych technicznych i finansowych. Artykuł zawiera analizę efektywności globalnej oraz lokalnej. Zbadano obszar efektów skali, w których funkcjonują polskie porty lotnicze, obliczono siłę tego efektu oraz jego kierunek działania. Celem pobocznym artykułu jest ustalenie, czy źródła nieefektywności polskich portów lotniczych leżą w większym stopniu po stronie nieefektywność skali, czy po stronie nieefektywności operacyjnej. Do badania użyto kombinacji danych finansowych i technicznych 4 polskich portów regionalnych, 12 portów niemieckich, w tym jednego zespołu portów lotniczych w Berlinie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.