Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Efekty kalendarzowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Aukcje internetowe charakteryzują się dwoma istotnymi czynnikami w przeciwieństwie do tradycyjnych aukcji, tj. brakiem barier geograficznych i znaczącym przepływem informacji. Powstaje więc pytanie, czy można je uznawać za nieefektywne i czy można za pomocą analiz statystycznych prognozować przyszłe zmiany cen na aukcjach i osiągać nadzwyczajne zyski. W pracy tej efektywność aukcji została zbadana pod kątem występowania ewentualnych anomalii kalendarzowych. Do analiz wykorzystano dane pochodzące z największego serwisu aukcji internetowych w Polsce -Allegro.pl. Przy użyciu narzędzi statystycznych wykazano, iż aukcje kategorii "Elektronika" w zakresie wybranych przedmiotów zachowują się odmiennie w stosunku do aukcji przedmiotów kolekcjonerskich. Nie wykazano istnienia anomalii kalendarzowych.(abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu było przyjęcie lub odrzucenie hipotezy o występowaniu efektu barometru stycznia na podstawie stóp zwrotu z badanych funduszy inwestycyjnych w latach 2003-2017. Metodologia badania - W badaniu wykorzystano miesięczne stopy zwrotu funduszy inwestycyjnych. Wyznaczono skumulowane stopy zwrotu, wykorzystano również model regresji liniowej, a badania poddano testowi dla dwóch wariancji bez powtórzeń. Wynik - Różnice w stopach zwrotu wykazały występowanie barometru stycznia w 10 na 15 badanych przypadków. Wyniki są jednak nieistotne statystycznie, a model regresji liniowej jest słabo dopasowany do rzeczywistości, co może wskazywać na małą przydatność modelu do budowania skutecznych strategii inwestycyjnych opartych na barometrze stycznia. Oryginalność/wartość - Badanie przeprowadzono na podstawie stóp zwrotu z funduszy inwestycyjnych. Wcześniejsze badania przeprowadzane w Polsce nie wskazywały jednoznacznych wyników i dotyczyły głównie indeksów giełdowych, pojedynczych spółek i surowców. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Efekt stycznia i efekt grudnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie
75%
Artykuł opisuje wybrane efekty kalendarzowe występujące na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - efekt stycznia oraz efekt grudnia. Składa się on z dwóch rozdziałów. Pierwszy rozdział skupia się na ogólnej charakterystyce oraz powstaniu wybranych anomalii. Drugi rozdział stanowi próbę badawczą. Autor ma na celu ukazanie jakie odzwierciedlenie mają efekty kalendarzowe na indeksach WIG, WIG20 oraz mWIG40 na przestrzeni ostatnich lat. (abstrakt oryginalny)
4
75%
Celem niniejszej pracy jest zweryfikowanie hipotezy mówiącej o tym, że efekty kalendarzowe występują wśród spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i mogą stanowić podstawę strategii inwestycyjnych dających wyższą stopę zwrotu niż portfele rynkowe. W dalszej części artykułu przedstawione zostaną najważniejsze efekty kalendarzowe oraz wybrane wyniki badań tychże anomalii. Następnie zbadane zostaną historyczne stopy zwrotu największych polskich indeksów giełdowych w latach 2006-2015 w podziale na dni tygodnia i miesiące. (abstrakt oryginalny)
5
75%
Głównym celem pracy jest określenie jaki wpływ mają anomalie kalendarzowe na zmianę cen akcji spółki działającej w danym sektorze. W pracy postawiono hipotezę, iż anomalie kalendarzowe wywierają znaczny wpływ na stopy zwrotu akcji spółek. Podczas pisania pracy została wykorzystana literatura przedmiotu dotycząca anomalii kalendarzowych. Użyto również artykułów branżowych oraz literatury obcojęzycznej. W części empirycznej wykorzystano dane dotyczące cen akcji spółek podchodzących z Rynku Głównego GPW oraz arkusz kalkulacyjny Microsoft Excel. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote "Sell not only in May" : Seasonal Effect on Emerging and Developed Stock Markets
75%
Opisywana w literaturze anomalia sezonowa (upraszczając: "sprzedaj w maju, kupuj w październiku") nadal pozostaje niewyjaśniona. W przeprowadzonych regresjach, bazujących na długich szeregach czasowych oraz na licznej grupie indeksów giełdowych, efekt Halloween jest istotny statystycznie w 19 spośród 73 badanych indeksów, ale także w 11 spośród 23 indeksów z najdłuższymi dostępnym szeregami czasowymi. Wyniki badań wskazują, że ponadprzeciętne zyski mogą zostać zrealizowane również w strategiach zaczynających się w innych miesiącach jesiennych. Stwierdzono, że także po włączeniu do testowanych modeli zmienny kontrolnych dotyczących pogody, sentymentu inwestorów, zmiennych makroekonomicznych - badana anomalia nadal istnieje. (abstrakt oryginalny)
Purpose: This paper examines the changing behavior of two calendar anomalies in African stock returns - the month-of-the-year and the intra-month effects - and their implications for the adaptive market hypothesis (AMH). Methodology: We applied two-stage Markov switching models (MSMs) instead of the conventional single state regression model. The sample period includes the daily index return of Nigerian, South African, Mauritian, Moroccan, and Tunisian stock exchanges from January 1998 to February 2018. Findings: We found that (i) all the markets except for the Johannesburg Stock Exchange (JSE) have a higher tendency to be in bearish state than bullish state, (ii) month-of-the-year and intra-month effects appear in one regime and disappear in another regime, and (iii) the behavior of calendar anomalies is affected by market conditions and conforms to AMH rather than the efficient market hypothesis (EMH). Practical Implications: We present that (i) calendar anomaly is a characteristic that changes under different regimes or market conditions in African stock markets, (ii) active investment management may yield profits for market participants, depending on the market conditions and the anomaly in question, and (iii) the right approach would be for investors to consider each market with its own peculiarity even when they are in the same continent. Originality/Value: The sensitivity of the month-of-the-year and the intra-month effects to market conditions has not been documented in African stock markets, especially with the use of regime-switching models. (original abstract)
Rynek NewConect, który rozpoczął funkcjonowanie w 2007 roku jest szansą dla innowacyjnych spółek, które nie spełniają jeszcze surowych kryteriów rynku głównego na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Ze względu na niewielką kapitalizację spółek i niskie obroty przyciąga on małą liczbę inwestorów instytucjonalnych, którzy oddają pole inwestorom indywidualnym. Tego typu uwarunkowania sprzyjają powstawaniu i utrzymywaniu się anomalii rynkowych. W artykule rozpatrywane były trzy anomalie kalendarzowe: efekt przełomu miesiąca, efekt miesiąca oraz efekt miesięcy zimnych. Najbardziej wydatny okazał się efekt przełomu miesiąca. Zajmując pozycję długą na rynku w 5. lub 4. dniu przed końcem miesiąca i utrzymując pozycję do pierwszego dnia miesiąca kolejnego, inwestor mógł osiągać bardzo wysoką ponadprzeciętną stopę zwrotu pod warunkiem, że udało mu się zająć i zamknąć pozycję bez większych przeszkód. (abstrakt oryginalny)
W oparciu o hipotezę rynku adaptacyjnego, w niniejszym opracowaniu zbadano, w jaki sposób efekt dnia tygodnia działa w fazie bessy i hossy na afrykańskich rynkach akcji oraz określono prawdopodobieństwo bycia w fazie bessy i hossy na każdym z tych rynków. Jako technikę analityczną przyjęto model przełącznikowy Markowa. Wyniki pokazują, że na wszystkich rynkach efekt dnia tygodnia pojawia się w jednej fazie i znika w drugiej, zgodnie z hipotezą rynku adaptacyjnego. Wreszcie, wszystkie rynki, z wyjątkiem giełdy w Johannesburgu, mają wyższą tendencję do bycia w fazie bessy niż hossy. Nasze ustalenia pokazują, że aktywne zarządzanie inwestycjami może przynosić zyski inwestorom inwestującym na większości rynków afrykańskich w fazie bessy. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem badania jest przeprowadzenie weryfikacji skuteczności stosowania tzw. barometru miesiąca (grudnia i stycznia) na przykładzie miesięcznych stóp zwrotu 88 cen akcji notowanych na GPW w Warszawie. Metoda badania - Metoda została zaproponowana przez Dzhabarova i Ziembę i opiera się na analizie zależności występujących między miesięcznymi stopami zwrotu w miesiącu grudniu (i styczniu) a skumulowaną miesięczną stopą zwrotu w ciągu 11 miesięcy następujących po nim. Zależność tę wyraża się za pomocą regresji liniowej. Analizę przeprowadzono dla arytmetycznych i logarytmicznych stóp zwrotu w miesiącu grudniu i styczniu w trzech grupach: dla wszystkich stop zwrotu (dodatnich, ujemnych i równych zero), dla dodatnich i równych zero miesięcznych stóp zwrotu i dla ujemnych miesięcznych stóp zwrotu. Wynik - Uzyskane wyniki wskazują na niską skuteczność tej metody na GPW w Warszawie poza przypadkami kilku spółek. Oryginalność/wartość - Jest to jedno z nielicznych znanych autorowi badań na rynku polskim. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest zidentyfikowanie, czy przedsiębiorstwa rodzinne obecne na giełdzie charakteryzują się odmienną podatnością cen ich walorów na wpływ efektów kalendarzowych względem cen spółek nierodzinnych. Metodologia badania - Przeanalizowano logarytmiczne i arytmetyczne miesięczne stopy zwrotu z akcji prawie 400 przedsiębiorstw z GPW w latach 2006-2016, następnie, za pomocą analizy wariancji jednoczynnikowej, zweryfikowano potencjalne różnice między wydzielonymi grupami. Wynik - Badanie nie wykazało istotnych różnic między stopami zwrotu przedsiębiorstw rodzinnych i nierodzinnych w perspektywie efektów kalendarzowych. Oryginalność/wartość - Przedsiębiorstwa rodzinne są istotną grupą w polskiej gospodarce, a jednocześnie mają wiele cech, które odróżniają je od innych przedsiębiorstw. Analiza ma za zadanie dostarczyć środowisku naukowemu i biznesowemu informacji o potencjalnym obszarze odmienności przedsiębiorstw rodzinnych, czyli zachowaniu cen ich walorów oraz postrzegania ich przez inwestorów giełdowych. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The article presents the results of a study conducted for the January effect. This anomaly is best recognized in the capital markets. In this case, we find explanation of its appearance based on both fundamental analysis and heuristics used by investors. The research focuses on the markets of the European Union enlargement countries of 2004. There are three hypotheses stated in the article: Hypothesis 1: The January Effect occurs in the analyzed markets. Hypothesis 2: The January Effect weakens over time. Hypothesis 3: The January Effect weakens with the development of a market. Methodology: Three methods verified the hypotheses: tests of differences, average and median rate of return, and dynamic models panelled with the estimation of parameters and the generalized method of moments. Findings: The January Effect exists in the analyzed markets. The anomaly weakens over time but, after accession to the European Union, January return rates increase significantly. Limitation: The definite verification was difficult due to the available methods and data. Further research in this field is, therefore, needed. Originality: The originality of the paper stems from the construction of the sample - new evidence from post-communist countries - which became the European Union members in 2004. The next important issue is the period of twenty years after the economic transformation - ten before and ten after the enlargement of the EU. (original abstract)
Purpose: The paper analyses etatist and liberal economic attitudes in Poland, their changes after the last economic crisis, and the differences in this respect between socio-occupational groups with a particular focus on managers, professionals, and business owners, on the one hand, and other working and non-working groups, on the other hand. Methodology: Individual-level data from three representative surveys conducted in 2012,2 2016, and 2017 on stratified random samples of the whole adult Polish population are analyzed. Findings: Despite public legitimization of economy based on private ownership and the free market, Polish public opinion still shows strong preference for public ownership and state interventionism. This preference slowly diminishes. It differs between various socio-occupational groups: managers, professionals, and business owners are more liberal than others, especially non-working people and farmers. Research implications: Since strengthening the regulatory and controlling functions of the government in economic life is the recent tendency in Poland and other countries, the slowly growing liberal attitudes may counteract this direction. So far, however, the Polish public opinion strongly supports governmental intervention in the economy. Originality: So far, no one wrote a similar analysis of changes in etatist and liberal economic attitudes in the post-crisis Poland. (original abstract)
Możliwość przewidywania zapotrzebowania na gotówkę pozwala na określenie stopnia ryzyka i przyjęcie odpowiedniej strategii napełniania bankomatów gotówką. Te przewidywania muszą uwzględniać nie tylko zachowania i przyzwyczajenia klientów w przeszłości, ale także aktualną liczbę i strukturę wieku ludności na danym terenie, na którym są zainstalowane bankomaty. W modelach powinny być brane pod uwagę nie tylko składniki systematyczne, ale także czynniki stochastyczne, gdyż wypłaty z bankomatów tworzą szeregi czasowe. Wykazują one w szczególności tak zwany "efekt kalendarza", to znaczy ich wartości mogą zależeć od pory roku, miesiąca, dnia tygodnia, pory dnia itd. Identyfikacja efektu kalendarza ma duże znaczenie dla ustalenia strategii i zasad napełniania bankomatów gotówką. Ten artykuł jest poświęcony zagadnieniu efektu kalendarza. W dalszej jego części w rozdziale 1 dokonano przeglądu literatury dotyczącej efektu kalendarza i problemów związanych z obsługą sieci bankomatowych. W rozdziale 2 scharakteryzowano dane wraz z podaniem podstawowych statystyk opisowych, w szczególności dla poszczególnych rodzajów lokalizacji. W następnych rozdziałach zaprezentowano i omówiono wyniki badania efektu kalendarza. Podsumowanie badań zostało zamieszczone w ostatnim rozdziale.(fragment tekstu)
15
63%
This study analyses the calendar effects on withdrawals from Automated Teller Machines (ATMs) (daily data) managed by the Euronet network for the period from January 2008 to March 2012. Our study focuses on the identification of specific calendar and seasonal effects in the ATM cash withdrawal series of the company in the Polish provinces of Małopolska and Podkarpackie. The results of the analysis show that withdrawals depend strongly on the day of the week. On Fridays more cash is withdrawn than on other days, and Saturdays and Sundays are the days of the week with the lowest level of withdrawals. In a month, it can be seen that cash withdrawals take place more often in the second and in the last weeks of the month. This observation suggests that withdrawals from ATMs can be related to the profile of wage withdrawals. In Poland, in the public sector wages are paid at the beginning of the month, and in the private sector at the end of the month. The time series of withdrawals also reflect seasonality. The largest amounts are withdrawn in July, August and December. Reason for the increased demand for cash are the summer holidays and the Christmas season. The results reflect consumer habits which show pronounced calendar and seasonal effects. (original abstract)
Cel - Sezonowość stóp zwrotu na rynku akcji nie po raz pierwszy jest przedmiotem badań empirycznych, zazwyczaj podejmowanych w kontekście efektywności rynku. Dotychczasowe badania dla rynku polskiego prowadzone były w dużej mierze dla wcześniejszych etapów rozwoju rynku kapitałowego. Metodologia badania - Badania empiryczne koncentrują się na stopach zwrotu z akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, uwzględniając anomalie sezonowe w okresie 1995-2015. Na podstawie skumulowanych stóp zwrotu i stóp zwrotu typu "kup i trzymaj" obserwowano zróżnicowanie miesięcznych stóp zwrotu, efekt połowy miesiąca, efekt stycznia jako barometru oraz efekt przełomu miesiąca. Wynik - Zaobserwowano znaczące równice w poziomie przeciętnych stóp zwrotu dla poszczególnych miesięcy. Efekt połowy miesiąca był szczególnie silny dla spółek mniejszych, dla których w drugiej połowie miesiąca stopy zwrotu były relatywnie wysokie. Dla całego rynku w okresie przełomu miesiąca zaobserwowano relatywnie wysokie stopy zwrotu. Efekt stycznia jako barometru był charakterystyczny tylko dla mniejszych spółek. Oryginalność/Wartość - Badania koncentrowały się na anomaliach miesięcznych dla polskiego rynku akcji w okresie ostatnich dwudziestu jeden lat, a analizę poszerzono o efekt wielkości spółek.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowana została statystyka występowania dodatnich miesięcznych stóp zwrotu w miesiącach grudzień i styczeń dla 50 indeksów giełdowych oraz 30 cen surowców (commodities). Badania przeprowadzono dla miesięcznych stóp zwrotu w cenach zamknięcia dla: wszystkich lat, lat parzystych i nieparzystych. Otrzymane wyniki wskazują, że na rynku akcji efekt grudnia i stycznia występuje bardziej intensywnie niż na rynku surowców. Co ciekawsze, na rynku akcji efekt grudnia był obserwowany częściej, chociaż w literaturze naukowej bardziej rozpowszechniony jest efekt stycznia. Na rynku surowców oba efekty wydają się występować z podobnym nasileniem. (abstrakt oryginalny)
18
63%
Wpływ księżyca na ludzkie oddziaływania został przedstawiony w wielu publikacjach naukowych. W artykule tym zweryfikowana została hipoteza statystyczna, że średnia jednosesyjna stopa zwrotu następujących indeksów giełdowych (w nawiasie podany został okres analityczny): WIG20 (14.04.1994-30.06.2015), mWIG40 (31.12.1998-30.06.2015) i sWIG80 (29.12.1994-30.062015) obliczona w czasie sesji, kiedy księżyc znajdował się w jednej z czterech faz (nów, 1. kwadra, pełnia i 3. kwadra) jest statystycznie różna od zera (dla α = 0,05). W drugiej, trzeciej i czwartej części artykułu testowana była hipoteza równości średnich dziennych stóp zwrotu w dwu populacjach, wtedy gdy księżyc znajdował się w jednej ze swoich faz z uwzględnieniem sytuacji, kiedy faza księżyca przypadała w określonym dniu tygodnia lub określonym miesiącu. Otrzymane wyniki wskazują, że jednosesyjna średnia stopa zwrotu obliczona dla sesji, kiedy księżyc znajdował się w fazie nowiu i indeksów WIG20 i sWIG80, a także dla fazy pełni księżyca i indeksu sWIG80, okazała się być statystycznie większa od zera. Z kolei w przypadku testowania równości średniej jednosesyjnej stopy zwrotu w dwu populacjach stóp zwrotu, oddziaływanie księżyca nie zostało wykazane, jednak analiza jednosesyjnych stóp zwrotu obliczonych dla sytuacji, gdy dana faza przypadała w określonym dniu tygodnia, prowadziła do odrzucenia hipotezy zerowej w czasie pełni przypadających w piątki (sWIG80) i pierwszej kwadry wypadających we wtorki (WIG20 i mWIG40). Średnia stopa zwrotu indeksu sWIG80, obliczona dla sesji przypadających w czasie pełni okazała się być statystycznie większa od zera, w odróżnieniu do średniej stopy zwrotu indeksów WIG20 i mWIG40 skalkulowanych dla sesji przypadających w czasie pierwszej kwadry, która okazała się być statystycznie mniejsza od zera. Obliczenia różnicy jednosesyjnych średnich stóp zwrotu w dwu populacjach, przeprowadzone w sytuacji, gdy dana faza księżyca przypadała w określonym miesiącu roku, wykazały statystyczną istotność w następujących przypadkach: czerwcowych (WIG20) i marcowych (mWIG40) pełni, lipcowych nowiów (mWIG40) oraz pierwszych faz księżyca przypadających w czerwcu i listopadzie (WIG20), lipcu (mWIG40) i październiku (sWIG80). Średnia stopa zwrotu była statystycznie większa od zera dla pełni przypadających w marcu (mWIG40), pierwszych kwadr w czerwcu (WIG20) i lipcu (mWIG40), a niższa od zera dla sesji czerwcowych pełni (WIG20 i mWIG40), lipcowego nowiu (mWIG40), pierwszych kwadr w listopadzie (WIG20) i październiku (sWIG80). Tym samym udowodniony został wpływ oddziaływania księżyca na inwestorów operujących na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.(abstrakt oryginalny)
Praktyka i empiryczne obserwacje dowodzą, że na rynku giełdowym istniej możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnych stóp zwrotu. Możliwe jest osiąganie zarówno wyższych, jak i niższych stóp zwrotu niż wynika to z wartości fundamentalnej wycenianych spółek. Wpływ na taki stan rzeczy mają anomalie, które sprawiają, że w rzeczywistości rynek nie jest efektywny. Liczne badania w nurcie finansów behawioralnych dowodzą, że przyczyn nieefektywności rynku doszukiwać się można w niepełnej racjonalności inwestorów. Liczne odstępstwa zachowań inwestorów od modelu homo oeconomicus wynikają z ich ograniczeń o charakterze poznawczym i motywacyjnym. Niekiedy, popełniane przez pojedynczego inwestora błędy mają charakter systematyczny. Takie systemowo i masowo popełniane błędy przyjmują formę heurystyk mogących wpływać na nasilenie anomalii rynkowych, w tym na pojawienie się efektów kalendarzowych. Jedną z najbardziej znanych anomalii kalendarzowych jest efekt stycznia. Efekt stycznia charakteryzuje się wzrostem cen akcji w styczniu. Występowanie efektu stycznia objawia się tym, że styczniowe stopy zwrotu są najwyższymi stopami zwrotu odnotowywanymi w całym roku. Zrealizowane na GPW w Warszawie badanie pozwoliło na potwierdzenie występowania efektu stycznia w przypadku spółek małych i średnich. W trakcie badań zdiagnozowano również występowanie innych efektów kalendarzowych (związanych z miesiącem czerwcem i październikiem). (abstrakt oryginalny)
The paper presents the impact of market characteristics on the rental rate of apartments and compares the levels of the offered rental rate in two selected cities: Rzeszów and Lublin. The analyses were conducted before and during Russia's aggression against Ukraine, based on residential rental offers. Data on the offer of residential premises for rent, posted on online portals in the period from November 2021, to April 2022, was used. The analyses showed an increase in rental prices in March 2022, mainly in Rzeszów, and similar correlations of the impact of characteristics on the market rental rate in both cities in relation to the area of the unit, the number of rooms, the location on the floor, the condition of the flat and the age of the building.(original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.