Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 75

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Efekty zewnętrzne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Ruch samochodowy generuje negatywne skutki w postaci kosztów, które ponoszone są przez społeczeństwo, środowisko oraz gospodarkę. Jednym z głównych problemów jest znaczny wzrost emisji CO2 w UE. Wzmożony ruch wpływa także na pogorszenie się stanu infrastruktury drogowej. Zgodnie z polityką transportową Unii Europejskiej koszty te powinny zostać włączone do rachunku sprawców, zgodnie z zasadami "użytkownik płaci" oraz "zanieczyszczający płaci". Skuteczny system opłat drogowych mógłby stać się ważnym instrumentem wykorzystywanym w celu internalizacji kosztów zewnętrznych transportu. Aby to jednak osiągnąć, opłaty drogowe przede wszystkim nie powinny być pobierane ze względu na czas przejazdu (winiety), ponieważ dyskryminuje to kierowców z zagranicy, jak również użytkowników płatnych dróg, którzy rzadziej korzystają z samochodów. W Polsce elektroniczny system poboru opłat drogowych stał się instrumentem internalizacji kosztów zewnętrznych 1 lipca 2011 roku. Od tej pory egzekwuje od użytkowników pokrywanie wygenerowanych strat związanych z negatywnymi efektami zewnętrznymi. Podjęto próbę oceny, czy opłaty drogowe stały się skutecznym bodźcem dla przewoźników drogowych do brania pod uwagę zewnętrznych kosztów transportu samochodowego w trakcie procesu podejmowania decyzji transportowych. Ważnym czynnikiem procesu internalizacji efektów zewnętrznych jest system prawodawczy Unii Europejskiej, który wpływa na dobór instrumentów internalizacji kosztów zewnętrznych, a także ich zakres. Istotne na tym polu okazują się opłaty drogowe jako narzędzie do kreowania oczekiwanych zachowań użytkowników dróg.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę omówienia negatywnych aspektów związanych z funkcjonowaniem rynku, ze szczególnym naciskiem na efekty zewnętrzne. Punktem odniesienia do przedstawionej sytuacji stała się koncepcja społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw. Autorka sugeruje, że realizowanie jej zasad może być jednym ze sposobów na niwelowanie niedoskonałości mechanizmu rynkowego (a dokładnie efektów zewnętrznych). Dodatkowo, dla pełniejszego ukazania obrazu społecznej odpowiedzialności, omówiono kwestie poziomów i obszarów społecznej odpowiedzialności. Autorka wskazuje także, iż dodatkowym problemem w prowadzonych rozważaniach jest brak doprecyzowania granicy społecznej odpowiedzialności. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza efektów procesu restrukturyzacji przedsiębiorstw przemysłowych, występujących w ośrodkach przemysłowych Polski Południowo-Wschodniej. Analiza jest wynikiem prac badawczych nad funkcjonowaniem przedsiębiorstw przemysłowych, prowadzonych w latach 2001-2004, których podstawowym celem było określenie prawidłowości i typów zachowań badanych przedsiębiorstw pod wpływem wdrażania reguł gospodarki rynkowej. Założono, że dominującą rolę w procesie przystosowania się do nowych warunków gospodarki rynkowej odgrywają uwarunkowania zewnętrzne i wewnętrzne. Wśród uwarunkowań zewnętrznych podstawowe znaczenie mają impulsy płynące z otoczenia międzynarodowego, związane z nasilającym się procesem globalizacji działalności gospodarczej i integracji europejskiej. Uwarunkowania zewnętrzne tworzy także sytuacja krajowa, wynikająca z polityki przemysłowej państwa, przejawiająca się m.in. w nasileniu i rozmiarach procesu prywatyzacji przedsiębiorstw, wdrażaniu strategii restrukturyzacji określonych branż przemysłu oraz kształtowaniu instrumentów prawnych Do podstawowych uwarunkowań wewnętrznych, tkwiących w strukturze przedsiębiorstwa, należą: rodzaj profilu produkcji, struktura wielkościowa i asortymentowa produkcji, postawy pracowników wobec zmian, jakość zarządzania, struktura organizacyjna, poziom technologiczny, stopień zadłużenia i dostępności do źródeł zasilania finansowego oraz powiązania rynkowe.(abstrakt autora)
Celem opracowania jest prezentacja istniejących metod ograniczania niekorzystnego wpływu działalności rolniczej na środowisko oraz próba oceny zasadności stosowanych rozwiązań. Ochrona i kształtowanie środowiska, w którym człowiek żyje uznawane jest obecnie za jedno z głównych wyzwań ludzkości. Wpisuje się w to również działalność rolniczą, która w coraz większym stopniu negatywnie oddziałuje na środowisko. Stwierdzono, że głównym obecnie stosowanym sposobem ograniczania negatywnych skutków produkcji rolniczej są rozwiązania publiczne.(abstrakt oryginalny)
Celem badań było scharakteryzowanie nowej koncepcji sprzyjającej internalizacji efektów zewnętrznych - climate-smart agriculture (CSA). Podjęto problem środowiskowych efektów zewnętrznych pojawiających się w wyniku produkcji rolnej. Produkcja rolnicza jest złożonym procesem, w wyniku którego powstają zróżnicowane produkty. Zakres dóbr i usług oferowanych przez producentów rolnych wykracza poza granice określane przez rynek. Szczególnie ważna jest tu relacja rolnictwo - środowisko, ponieważ to właśnie oddziaływanie na środowisko naturalne może skutkować zmianami w ilości i jakości wielu środowiskowych dóbr publicznych, których konsumpcją zainteresowane jest społeczeństwo. Rozważania miały charakter przeglądowy i miały na celu wskazanie zasadności implementacji rozwiązań promowanych w ramach CSA w kontekście negatywnego oddziaływania rolnictwa na środowisko naturalne. Stwierdzono, że realizacja założeń CSA może przyczynić się do niwelowania negatywnych bodźców pochodzenia rolniczego, ograniczających społeczne korzyści z konsumpcji wielu środowiskowych dóbr publicznych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie implikacji zastosowania koncepcji dóbr publicznych jako jednej z niedoskonałości rynku do rolnictwa i potraktowania działalności rolniczej jako produkcji dóbr publicznych. Lista dóbr publicznych dostarczanych bezpośrednio lub pośrednio przez rolnictwo jest obszerna, a jej zawartość zależy od poziomu rozwoju gospodarczego i co z tego wynika, możliwości finansowego wspierania ich wytwarzania. W literaturze przedmiotu dobra publiczne dostarczane przez rolnictwo utożsamia się z efektami zewnętrznymi działalności rolniczej, jednak jest to podejście zbyt wąskie, gdyż część z nich może być efektem celowej działalności ukierunkowanej na ich wytworzenie. Uznanie szerokiego spektrum dóbr i usług za dobra publiczne o wysokim znaczeniu pociąga za sobą szereg konsekwencji dla określonych grup interesariuszy: obywateli - konsumentów tych dóbr i jednocześnie podatników, państwa jako organizacji, od której społeczeństwo oczekuje zabezpieczenia dostępu do nich, i producentów tych dóbr - rolników ponoszących koszty ich wytwarzania.(abstrakt oryginalny)
Makovi (2019) has traveled a long distance, all the way from his 20-yard line to his opponent's 5-yard line. But, he needs a little push to score a goal. The present essay is our attempt to provide that for him in terms of public goods, externalities, and laissez faire capitalism. (original abstract)
8
Content available remote Metody internalizacji efektów zewnętrznych w rolnictwie
75%
Jednym z podstawowych aspektów ekonomii zrównoważonego rozwoju jest internalizacja efektów zewnętrznych. Działanie to jest szczególnie istotne w rolnictwie, gdzie wiele zasobów i procesów niemających wyceny rynkowej ma istotny wpływ na produktywność tego sektora. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wybranych metod internalizacji efektów zewnętrznych oraz ocena możliwości ich zastosowania w rachunku produkcyjno-ekonomicznym polskich gospodarstw rolnych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie i analiza - na gruncie teorii - podstawowych efektów dla rynku pracy przyjmującego bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Efekty te powinny być analizowane na trzech płaszczyznach, tj. ilościowej, jakościowej i lokalizacyjnej. Zastosowana metodologia uwzględnia podział efektów na pierwotne i wtórne. Analizie poddano zarówno efekty zewnętrzne technologiczne jak i finansowe.
10
75%
W artykule opisano teoretyczne i empiryczne aspekty korygowania niekorzystnych efektów zewnętrznych. Podano znane w literaturze przedmiotu sposoby internalizacji kosztów zewnętrznych oraz przeszkody w ich realizacji, tj. ustalenie wspólnego właściciela, przypisanie praw własności oraz podatek Pigou. Empirycznej weryfikacji poddano ostatni sposób polegający na wprowadzeniu podatku Pigou. Wysokość podatku zaczerpnięto z własnych badań nad kosztami zewnętrznymi powodowanymi przez krajowe elektrownie systemowe. Przedmiotem badań był krajowy sektor energetyczny. Jako narzędzie prognostyczne wykorzystany został matematyczny model optymalizacyjny POWERPOL, autorskie narzędzie stworzone i wykorzystywane do analiz rozwoju krajowego sektora energetycznego. Kryterium decyzyjne modelu oparte jest na maksymalizacji dobrobytu społecznego, definiowanego jako suma nadwyżki konsumentów i producentów na rynku energii, pomniejszonych o koszty zewnętrzne. Obliczenia optymalizacyjne przeprowadzono dla dwóch scenariuszy: "bazowego" i "efektywnego". W pierwszym z nich obliczany jest tzw. optymalny "mix produkcyjny" krajowego sektora energetycznego dla obowiązujących regulacji środowiskowych. W drugim scenariuszu wyznaczana jest optymalna struktura produkcji energii dla pełnej internalizacji kosztów zewnętrznych za pomocą opisanego wcześniej podatku. Jak wykazano, rodzaj zastosowanego kryterium decyzyjnego istotnie wpływa na wyniki obliczeń. W wariancie "bazowym" - mogącym stanowić punkt odniesienia do obecnie prowadzonego kierunku funkcjonowania krajowego sektora energetycznego - wysokość kosztów społecznych jest o ponad 14% wyższa niż w wariancie "efektywnym". Oznacza to, że pełna internalizacja kosztów zewnętrznych jest ekonomicznie uzasadniona. (abstrakt oryginalny)
W artykule autorzy podejmują próbę wyceny efektów zewnętrznych (zewnętrznych kosztów) składowania odpadów komunalnych. Wycenie podlega uciążliwość składowiska dla mieszkańców. Zastosowano metodę wyboru warunkowego (Choice Experiment), pozwalającą oceniać uciążliwość składowiska przez pryzmat czterech wybranych cech (odory, mikroorganizmy, szkodniki i śmieci) z uwzględnieniem. różnego stopnia ich nasilenia. Informacje źródłowe niezbędne do oszacowania kosztu zewnętrznego uzyskano dzięki badaniom ankietowym, przeprowadzonym na reprezentatywnej próbie 790 gospodarstw domowych. Koszt ten został wyrażony gotowością do zapłaty określonej kwoty w zamian za ograniczenie uciążliwości składowiska dla mieszkańców.(abstrakt oryginalny)
We experimentally investigate two competition policy measures relevant for markets with network externalities: mandating technological compatibility and lowering the cost of switching between providers. We do so in a virtual market with the roles of both sellers and buyers being played by student subjects. We find only limited support for usefulness of the analyzed measures: our treatment manipulations have no effect on sellers' pricing strategies. They do, however, reduce individual lock-in, helping the buyers to obtain the currently cheaper variant and thus increase customers' welfare. (original abstract)
Działalność transportowa wywiera znaczący wpływ na środowisko przyrodnicze. Szczególnie niekorzystne jego oddziaływanie dotyczy: zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby, nadmiernej emisja hałasu i wibracji, zajmowania terenu, wypadków komunikacyjnych. Dany artykuł porusza tematykę efektów zewnętrznych transportu na przykładzie trasy kolejowej Rail Baltica w regionie podlaskim. Celem pracy jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy i w jaki sposób rozwój sieci kolejowej na Podlasiu wpływa na środowisko przyrodnicze regionu. (abstrakt oryginalny)
The article presents a methodology for assessing external cost in the energy industry. This requires a quantification of externalities and valuation of losses and damage to the natural environment using indirect methods based on attempts to assign market value to losses, costs of substitutes to endangered or damaged environmental goods as well as restoration, prevention, compensation and opportunity costs.(original abstract)
Celem artykułu jest przedstawienie najważniejszych problemów związanych z pomiarem efektów zewnętrznych na rynku dóbr i usług sieci komputerowej i chęć przyczynienia się do opracowania metody ich pomiaru oraz określenia udziału tego rynku w tworzeniu PKB. (...) Pierwsza część artykułu dotyczyć będzie charakterystyki sieci komputerowej i jej ekonomicznych implikacji, m.in. efektów zewnętrznych. Następnie zaprezentowany zostanie pomiar efektów zewnętrznych w aspekcie badania różnic w nadwyżce ekonomicznej oraz ukazane zostaną sposoby internalizacji efektów zewnętrznych, rozumianej jako podniesienie prywatnych krańcowych korzyści do poziomu społecznych krańcowych korzyści. Problemy pomiaru efektów zewnętrznych sieci wynikają z różnic między bezpośrednimi i pośrednimi efektami sieci - i w związku z tym - odmiennym sposobem ich pomiaru i internalizacji. (fragment tekstu)
16
75%
Kapitał społeczny jest coraz częściej zauważanym i docenianym czynnikiem rozwoju. Krótki okres obecności terminu w obiegu naukowym sprawia, że zarówno sam termin, jak i koncepcja z nim związana, nie zawsze są jednoznacznie rozumiane. Artykuł jest próbą spojrzenia na kapitał społeczny z perspektywy ekonomicznej, traktującej kapitał społeczny, jako korzystne efekty zewnętrzne w postaci nieformalnych wartości i norm etycznych. Tak rozumiany kapitał społeczny jest elementem ładu rozszerzonego, który nie jest rezultatem ludzkiego zamiaru, powstaje samorzutnie a nieformalne wartości i normy etyczne wywodzące się z naturalnej formy odradzają się w organizacjach skonstruowanych.(abstrakt oryginalny)
The aim of the study was to propose a method for the valuation of water use in agriculture. Authors proposed an indirect valuation method - the alternative cost of water abstraction based on the cost of water from public supply. It was found, that there are several problems with statistical data on water use in agriculture, e.g. it is mostly estimations and it actually covers water used in agriculture, forestry and fishing. Proposed valuation method was used to valuate water use in Polish agriculture. It was calculated, that that cost equaled to almost PLN 4.5 billion in 2016, which means the cost per farm at the level over PLN 3.2 thousand. (original abstract)
18
Content available remote Istota i zakres definiowania kosztów środowiskowych
75%
Na kalkulowanie kosztów środowiska należy popatrzeć z dwóch perspektyw. Z jednej strony jest tworzony odgórnie system rachunków ekonomicznych środowiska, którego celem jest statystyczne wyrażenie oddziaływania gospodarki na środowisko, co ma stanowić praktyczne narzędzie strategicznego planowania i umożliwić wskazywanie najbardziej zrównoważonych ścieżek rozwoju. Wymaga więc wprowadzenia do systemu rachunków narodowych (SRN) podsystemu związanego z rachunkami środowiska. Z drugiej strony konieczne jest kalkulowanie kosztów środowiskowych na poziomie konkretnych podmiotów gospodarczych - co wymaga bardzo precyzyjnych wytycznych. W literaturze polskiej spotkać można kilka określeń, m.in. koszty środowiskowe, koszty ekologiczne i koszty ochrony środowiska, wydatki na ochronę środowiska. Często wskazuje się, że terminy te są równoważne, choć w rzeczywistości tak nie jest. Podstawowym celem artykułu jest więc analiza zakresu definicji terminu kosztów środowiskowych(abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono kwestię internalizacji efektów zewnętrznych, powstających podczas produkcji rolniczej. Zaprezentowano trudności w ustaleniu równowagi na rynku bez precyzyjnie ustanowionych praw własności, wykorzystując koncepcję skrzynki Edgewortha. Za przykład posłużyła relacja gospodarstwa agroturystycznego oraz trzodowego. Celem pracy było wskazanie możliwego rozwiązania problemu pojawiających się negatywnych efektów zewnętrznych. Wskazano, że internalizacja niekorzystnych zjawisk wynikających z produkcji rolniczej może odbywać się przez łącznie gospodarstw. Racjonalność takiego rozwiązania udokumentowano, wykorzystując funkcje maksymalizacji zysku gospodarstw działających oddzielenie oraz po połączeniu. W nowopowstałym podmiocie, w celu zmaksymalizowania korzyści z produkcji trzody, jak i z oferowanych miejsc noclegowych, należało ograniczyć czynniki zwiększające emisję odoru do atmosfery do poziomu społecznie akceptowalnego. Teoretyczny charakter prezentowanych możliwości ograniczania niekorzystnych dla społeczeństwa skutków produkcji rolniczej może przybierać realny kształt. Obserwowany obecnie kierunek zmian w rolnictwie w stronę powstawania gospodarstw o coraz większej powierzchni, pozwala przypuszczać, że niektóre negatywne efekty zewnętrzne zostaną ograniczone, przez co społeczne koszty produkcji częściowo ulegną redukcji. Trudno wskazać konkretne wartości, np. pomniejszenie kosztów społecznych, lecz ważne jest, aby kierunek zmian jest społecznie pożądany.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zaprezentowano zagadnienia dotyczące efektów zewnętrznych w rolnictwie. Przedstawiono społeczne i prywatne koszty związane z finansowaniem pozytywnych efektów zewnętrznych oraz znaczenie rekompensat dla rolników w kształtowaniu ich dochodów w sytuacji ochrony środowiska naturalnego. Stwierdzono, iż niższe wydajności i wyższe nakłady w rolnictwie ekologicznym nie zawsze są rekompensowane przez rynek. Konsumenci w Polsce, odwrotnie niż np. w Niemczech, nie są skłonni płacić wyższych cen za produkty ekologiczne. Dlatego powinny istnieć formy rekompensat i regulacje zagwarantowane przez państwo, aby rolnik był zainteresowany działaniami prowadzącymi do ochrony środowiska. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.