Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Efektywność gospodarki materiałowej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Szybki rozwój techniki i nowoczesnych gałęzi przemysłu sprzyja wzrostowi ilości wytwarzanych odpadów. Wiążą się z tym poważne problemy ekologiczne i ekonomiczne, które muszą być kontrolowane i na bieżąco rozwiązywane zgodnie z wymogami ochrony środowiska. Wczesne rozpoznanie zagrożenia, jakie niesie ze sobą nieodpowiednie gospodarowanie odpadami, pozwala w krótkim czasie podjąć trafne decyzje, które będą bezpieczne, możliwe do zaakceptowania przez społeczeństwo i zapewne związane z dużo mniejszymi kosztami. Konieczne są działania zarówno wytwórców, jak i obywateli, ukierunkowane na opracowanie skutecznych sposobów unieszkodliwiania odpadów. W niniejszej pracy podjęto próbę analizy i wyjaśnienia zagadnień związanych z termicznym unieszkodliwieniem palnych odpadów przemysłowych. Celem pracy było wykorzystanie powyższych odpadów przede wszystkim do celów energetycznych. Tę procedurę można stosować w różnych już istniejących procesach technologicznych. Termiczna utylizacja zachodzi w różnego typu komorach, a instalacje są dobierane indywidualnie do każdego rodzaju odpadów ze względu na różnorodność ich właściwości. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zagraniczne i krajowe kierunki racjonalizowania gospodarki materiałowej w przedsiębiorstwie przemysłowym. Na ich tle dokonano oceny obecnego stanu zagadnienia i przedstawiono próbę teoretycznego, modelowego rozwiązania racjonalnego funkcjonowania gospodarowania materiałami w przedsiębiorstwie. (abstrakt oryginalny)
W oparciu o literaturę przedmiotu i własne dociekania naukowe przedstawiono gospodarowanie materiałami w przedsiębiorstwie przemysłowym jako system. Ponadto przedstawiono problem racjonalizacji gospodarowania materiałami w poszczególnych podsystemach. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Sterowanie efektywnością operacyjną w łańcuchu dostaw
100%
Wiele metod wieloczynnikowej analizy rentowności (ROA, ROE, ROI) i analizy procesowej umożliwia wskazanie kierunków regulacji, opartych na powiązanych sieciowo czynnikach efektywności przedsiębiorstwa. Wskaźniki są traktowane w systemie rachunkowości zarządczej jako zmienne sterujące efektywnością i są podstawą opracowania metod i sposobów poprawy efektywności osiąganej później w planowaniu operacyjnym. Szczegółowe dane zbierane w systemie controllingu operacyjnego, niezbędne do ukierunkowanej analizy wskaźników produktywności i wydajności zasobów, poziomu ich wykorzystania i sprawności, a także dane struktury i dynamiki przepływów, umożliwiają określenie sposobu i metod sterowania operacyjnego, w celu poprawy efektywności. Im wyższa jest wartość tych wskaźników operacyjnych, tym przedsiębiorstwo lepiej gospodaruje swoimi aktywami. Zbędne lub nadmierne aktywa operacyjne (np. niesprawne maszyny produkcyjne, nadmierne zapasy, nadmiarowe ilości środków transportu czy powierzchni magazynowych), a także planowane w niewielkim stopniu wykorzystanie ich zdolności produkcyjnych, obniża poziom rentowności. Wykorzystanie zasobów operacyjnych jest uzależnione od stosowanych metod planowania zasobów w realizowanych procesach (np. planowania produkcji, dostaw materiałowych, transportu, operacji magazynowych). Analiza praktyk zarządzania wskazuje, że funkcja controllingu w zbadanych przez autora przedsiębiorstwach oraz opisana w licznej literaturze przedmiotu korzysta głównie z dorobku rachunkowości zarządczej. Kontrolą efektywności w przedsiębiorstwach zajmują się komórki rachunkowości, finansów lub controllingu finansowego przyjmując, że wszystkie operacje gospodarcze mają swoje odzwierciedlenie w wynikach finansowych i przepływach pieniężnych. Na podstawie wyników badań i pogłębionych studiów literaturowych można zauważyć, że controlling operacyjny jest rozumiany i wykorzystywany głównie jako controlling finansowy w odniesieniu do realizowanych operacji gospodarczych. Obszar działań controllingu w wielu przedsiębiorstwach sprowadza się do kontrolowania wyników i analizy odchyleń oraz wskazywania celów i przyporządkowanych im wartości mierników. Taki zakres funkcjonalny controllingu jest pomocny, gdyż wskazuje wymagany kierunek zmian, ale niewystarczający do kształtowania procesów i zasobów łańcucha dostaw przedsiębiorstwa w relacjach wyprzedzających.(fragment tekstu)
W artykule opisano problem modelowania efektywności wózka widłowego w logistycznych systemach magazynowych. We wcześniej opublikowanych pracach opisano problem modelowania efektywności wózka widłowego z uwzględnieniem tylko energii kinetycznej. W referacie wyprowadzono wzory matematyczne pozwalające uzupełnić znany model efektywności energetycznej o część energii potencjalnej związanej z podnoszeniem i opuszczaniem jednostki ładunkowej w procesach magazynowych. Wyprowadzone wzory kinematyczne i zależności energii pozwalają na przeprowadzenie obliczeń testowych. Efektywność pracy jest bardzo istotna w kontekście marnowania energii dostarczanej do systemu logistycznego z przeznaczeniem obsługi jednostek ładunkowych.(abstrakt oryginalny)
Tylko niewielka grupa liderów, która skrupulatnie opracowuje strategie zakupowe i mierzy ich efektywność, buduje znaczną przewagę konkurencyjną nad rywalami. Doświadczenia w tym obszarze będą procentować, gdy rynki staną się jeszcze bardziej nasycone. Prawdopodobnie wtedy zostaną powszechnie docenione strategie zakupowe oraz metody zwiększania ich efektywności poprzez stałe monitorowanie efektów.
Gospodarka materiałowa to ogół czynności związanych z planowaniem potrzeb materiałowych, zaopatrzeniem, magazynowaniem, kontrolą i oceną efektywności zużycia materiałów w procesach produkcyjnych i usługowych. Rozpatrzono kolejno możliwość uzyskania wzrostu efektywności w zakresie niektórych elementów tych czynności.
W pracy przedstawiono ocenę efektywności funkcjonowania pewnego systemu cybernetyczno - ekonomicznego typu "transport - zasoby" z awaryjnym układem transportowym. System składa się z pojedynczego nadawcy zasobów i pojedynczego odbiorcy jak również z magazynu zasobów jako bufora zapewniającego ciągłą pracę odbiorcy nawet w sytuacji awarii dostaw zasobów od nadawcy. Za miarę efektywności funkcjonowania systemu (w aspekcie ekonomicznym) przyjęto tzw. funkcję strat, uwzględniającą sumaryczne straty systemu związane z kosztami pozyskiwania zasobów od nadawcy, kosztami magazynowania ich zapasów oraz kosztami awaryjnego pozyskiwania brakujących zasobów od innych kontrahentów zewnętrznych (w sytuacji ich deficytu). W funkcji strat uwzględniono także ewentualne dodatkowe zyski systemu, wynikające ze sprzedaży nadwyżki zasobów magazynowych (w sytuacji ich nadmiaru) kontrahentom zewnętrznym. Szczegółowa analiza funkcji dla różnych wariantów funkcjonowania systemu pozwoliła na uzyskanie szeregu wniosków o istotnym znaczeniu praktycznym, które umożliwiają takie sterowanie funkcjonowaniem systemu (poprzez odpowiedni dobór jego parametrów), aby funkcjonował on jak najbardziej efektywnie (ponosił relatywnie niskie straty).
W tłumaczeniu dosłownym "Efficient Consumer Response" oznacza efektywną reakcję na potrzeby konsumenta. Potrzeby konsumenta w systemie ECR stanowią zatem punkt wyjścia do podjęcia działalności przez handlowca i producenta. Potrzeby te inicjują działania w całym łańcuchu wartości dodanej oraz łańcuchu dostaw.
Rewolucja technologiczna i elektroniczna w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku zmieniły sposób współpracy dostawców i klientów, a także innych tradycyjnych ogniw łańcuchów dostaw. Celem dociekań w artykule niniejszym m.in. było określenie nowego podejścia do strategicznego i operacyjnego zarządzania łańcuchem dostaw w obszarze zakupów i zaopatrzenia.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.