Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 173

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Efektywność organizacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
1
Content available remote Multi-Criteria Evaluation Methods in Effective ICT Projects Implementation
100%
Głównym celem artykułu jest wskazanie natury projektów ICT oraz zaproponowanie metodologii ich oceny. Jedną z grup metod oceny są te, które biorą pod uwagę okres realizacji, koszty inwestycji, przychody z inwestycji oraz stopę dyskontową. Metody wielokryterialne dotyczą wsparcia realizacji strategii organizacji, wpływu na udział w rynku, na satysfakcję klienta oraz na koszt zainwestowanego kapitału. W artykule autorzy zaproponowali również zastosowanie zrównoważonej karty wyników do oceny efektywności projektów ICT. Jest to metoda, która staje się coraz popularniejsza w organizacjach, gdyż bierze pod uwagę wizję i strategię organizacji oraz inne perspektywy jej funkcjonowania. Może zatem stanowić wszechstronne narzędzie oceny projektów.(abstrakt oryginalny)
Planowane zmiany w polskim systemie opieki społecznej koncentrują się na zwiększaniu efektywności pomocy społecznej. Dla efektywności funkcjonowania organizacji świadczących usługi społeczne, takich jak ośrodki pomocy społecznej (OPS), szczególne znaczenie ma motywacja służby publicznej (Public Services Motivation - PSM) ich pracowników. Celem artykułu jest znalezienie odpowiedzi na pytania: Jaki jest poziom motywacji służby publicznej pracowników oraz poziom efektywności działania ośrodków pomocy społecznej? Czy istnieje związek pomiędzy poziomem motywacji służby publicznej a efektywnością działania OPS? Cel ten zostanie zrealizowany przez zaprezentowanie wyników studiów literaturowych i badań empirycznych dotyczących motywacji służby publicznej pracowników i efektywności OPS oraz związków między nimi. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Ograniczanie złożoności jako uwarunkowanie osiągania efektywności organizacji
80%
Celem niniejszego opracowania jest zwrócenie uwagi na potrzebę ograniczania złożoności współczesnych organizacji, a także zweryfikowanie w oparciu o badania empiryczne problemów związanych z narastaniem złożoności organizacji oraz zaawansowania polskich przedsiębiorstw w myśleniu i działaniu na rzecz dążenia do prostoty. Opracowanie ma charakter przeglądowo-empiryczny.(abstrakt oryginalny)
Spojrzenie na przedsiębiorczy rozwój organizacji można przedstawić w konwencji dualności, która - w przeciwieństwie do dualizmu charakteryzującego się dobrze rozdzielonymi, przeciwstawnymi elementami kluczowymi - podkreśla wzajemne zależności pomiędzy przeciwieństwami równocześnie będącymi w opozycji i wzajemnie dopełniającymi się. Z tej perspektywy kluczową przesłanką funkcjonowania i rozwoju organizacji jest zespalanie stabilności, niezawodności, eksploatacji, ciągłości, przewidywalności i regularności ze zmianą, innowacją, eksploracją, rewolucją, eksperymentowaniem oraz elastycznością. Co więcej, istnieje ścisły związek pomiędzy zmianą (stabilnością) przejawiającą się w postaci mechanizmów (procesów, praktyk, form) a zmianą (stabilnością) znajdującą wyraz w ostatecznych efektach (efektywności, celach).(fragment tekstu)
W artykule autorzy przedstawili istotę improwizacji organizacyjnej, zwracając uwagę na jej wielowymiarowość jako kluczowego nośnika długofalowego przedsiębiorczego sukcesu. Na podstawie konstrukcji definicji improwizacji organizacyjnej zaprezentowano jej wymiary pozwalające w nowatorski sposób dokonać pomiaru funkcjonowania organizacji. Następnie na podstawie literatury przedmiotu zaprezentowano założenie, iż turbulentne otoczenie, struktura organizacyjna, kultura eksperymentowania, pamięć organizacyjna i przywództwo moderują wpływ improwizacji na organizacyjną efektywność. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problem efektywności organizacyjnej przy wykorzystaniu MSC (Mission Oriented Scorecard) w zarządzaniu organizacjami. Intencją autora było omówienie aspektu efektywności organizacyjnej z koncentracją na roli zaangażowania pracowników w sektorze ochrony zdrowia. Wagę podjętej problematyki potęguje fakt, że sektor ten znajduje się w procesie zmian, a jego ocena w odbiorze pacjentów nadal pozostaje daleka od oczekiwań i potrzeb, dlatego też ważne są próby określenia kierunków i sposobów poprawy efektywności. Zdaniem autora istotne jest uzyskanie zaangażowania i wzbudzanie zaufania pracowników do organizacji sektora zdrowia nie tylko w fazie wdrażania i monitoringu karty wyników, ale również w czasie przyszłego sprawnego zarządzania tymi podmiotami. Rzeczywiste zaangażowanie pracowników sektora zdrowia jest w stanie odbudować zaufanie pacjentów i jako takie wpływać pośrednio na jakość usługowego świadczenia.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Wymiar zaufanie-kontrola jako dwubiegunowy czynnik efektywności organizacji
61%
Artykuł proponuje psychologiczne spojrzenie na związek między zaufaniem a kontrolą, traktowany jako czynnik efektywności organizacji. Autorzy zajmują stanowisko, zgodnie z którym pełna kontrola i całkowity brak kontroli rozumianej jako pełne zaufanie, nie stanowią odrębnych, a więc niezależnych od siebie właściwości systemu zarządzania w danej organizacji, lecz odnoszą się do pewnego wspólnego wymiaru z tak nazwanymi krańcami. Wymiar kontrola-zaufanie ma duże znaczenie dla funkcjonowania każdej organizacji, wpływając na styl jej działania, charakter występujących w niej relacji społecznych i - pośrednio - jej efektywność. Prezentując krytyczne stanowisko wobec rozwiązań, w których kryzys zaufania proponuje się pokonać wzmożoną kontrolą, autorzy podkreślają pozytywną funkcję zaufania dla zdrowych stosunków międzyludzkich. Wskazując na psychologicznie negatywne skutki nadmiernie rozbudowanych systemów kontrolnych, są jednak dalecy od postulowania rezygnacji z metod obiektywnej kontroli zachowań ludzi w organizacjach, albo do namawiania do porzucania prób obiektywizowania wskaźników ich osiągnięć. Starają się wykazać, że zarówno sztywna i nadmierna kontrola, nie uwzględniająca elementu zaufania, jak i naiwne zaufanie nie uwzględniające czynnika kontroli, z czasem muszą prowadzić do wzrostu patologii zachowań organizacyjnych. Dla zachowania możliwości rozwoju i uzyskania potrzebnej satysfakcji z wykonywanych działań, pracownicy potrzebują mieć pewność, że ich przełożeni będą postępować względem nich z uwzględnieniem elastycznej i wyważonej proporcji w wymiarze zaufanie-kontrola. Takie adekwatne do sytuacji traktowanie tych dwóch czynników może zapewnić zakres wolności, który korzystnie będzie wpływał na wzmocnienie przekazywanej pracownikom odpowiedzialności. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Propozycja metody szacowania efektywności instytucji non profit
61%
W artykule zaproponowano nawiązującą do metody DEA, ale prostszą pojęciowo i obliczeniowo, metodę ustalania efektywności instytucji non profit (NPE). Metoda DEA, jak pokazuje wiele doświadczeń empirycznych, ma wadę redundancji, czyli zbędnego zwielokrotnienia liczby rozwiązań efektywnych. Niekiedy nawet połowę lub więcej obiektów uznaje ona za efektywne w 100%. Proponowana metoda jest pozbawiona tej wady. Rozważania na temat metody DEA i metody NPE zilustrowano przykładem określania technologicznej efektywności województw Polski w zakresie ochrony zdrowia. Metoda DEA w wariancie CCR ukierunkowanym na nakłady wskazała tu, że 9 na 16 województw Polski jest efektywnych w sensie nakładów na służbę zdrowia. Metoda NPE wskazała tylko dwa takie województwa. (abstrakt oryginalny)
Postawy pracowników, takie jak satysfakcja z pracy i zaangażowanie (zarówno commitment, jak i engagement) - są ważne dla funkcjonowania organizacji. Mają wpływ na absencję i fluktuację kadr, na umiejętność pracowników dostosowywanie się do zmian, jakość współpracy z innymi pracownikami, innowacyjność, oraz gotowość do podejmowania działań wykraczających poza formalny zakres obowiązków wynikających z opisu stanowiska pracy. Zagregowane w skali organizacji efekty pozytywnych postaw prowadzą do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej - zwiększenia satysfakcji klientów, zyskowności i wartości dla udziałowców. Wyniki ostatnio prowadzonych badań na dużych próbach potwierdzają wpływ postaw pracowniczych na wskaźniki finansowe. Przykłady przedsiębiorstw pokazują, że choć postawy pracownicze są niematerialne, to jednak są one mierzalne i mają znaczenie strategiczne dla każdego rodzaju organizacji. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Luz organizacyjny w optyce Resource Based View: operacjonalizacja konstruktu
61%
Artykuł podejmuję próbę operacjonalizacji konstruktu, jakim jest luz organizacyjny. Rozważania osadzone są w nurcie Resource Based View i obejmują zdefiniowanie konstruktu, wskazanie interakcji z efektywnością organizacji oraz wybrane podejścia badawcze pozwalające na jego operacjonalizację. Całość opracowania kończy podsumowanie ukierunkowujące obszary przyszłych badań oraz stopień wykorzystania konstruktu w wymiarze pragmatycznym.(abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest prezentacja dylematów pojawiających się w toku badań nad efektywnością organizacji oraz podejść do pomiaru efektywności organizacji stosowanych w postępowaniach badawczych.Metodyka badań: Badania oparto na studiach literaturowych - opracowaniach polskich i anglojęzycznych, w szczególności analizie poddano 13 opracowań, w których prezentowane wyniki odnoszą się do kategorii efektywności.Wyniki badań: Analiza literatury pozwala na wyprowadzenie wniosku, że w badaniach nad efektywnością organizacji zasadne okazuje się przyjęcie miar subiektywnych, które pozwalają na porównywanie wyników przedsiębiorstw funkcjonujących w różnych branżach oraz ograniczają konieczność ujawniania przez respondentów poufnych informacji obiektywnych.Wnioski: Wnioski: Prowadzone rozważania nad efektywnością organizacji, zarówno w polskim, jak i w zagranicznym środowisku naukowym, wykraczają poza proste określenie i porównanie relacji efektów do nakładów. W artykule wskazano na trzy kategorie dylematów pojawiających się w badaniach nad efektywnością organizacji: natury definicyjnej, związanych w wyborem perspektywy oceny efektywności organizacji oraz dotyczących wyboru odpowiednich miar służących ocenie efektywności organizacji.Wkład w rozwój dyscypliny: Próba uporządkowania oraz nakreślenie kierunków rozważań dotyczących problematyki efektywności organizacji. (abstrakt oryginalny)
The article presents the assumptions for the construction of a project management system in the GZM Metropolis, which will contribute to raising the effectiveness of functioning of the Metropolitan Office. The proposed project management system will be adapted to reflect the specific character, the needs and the conditions for the functioning of the newly created organization, i.e. the GZM Metropolis. (original abstract)
13
Content available remote Pewność, niepewność i ryzyko w decyzjach menedżerskich
61%
Rozwiązywanie różnego rodzaju problemów i samodzielność decyzyjna to podstawowe umiejętności wymagane od menedżera w każdej organizacji. W opracowaniu nakreślono złożoność problematyki podejmowania decyzji w organizacji przez menedżera odpowiedzialnego za jej efektywność. Każdy menedżer powinien mieć świadomość, że sytuacja decyzyjna, w której się znajduje, determinuje funkcjonowanie organizacji. Trudność w podejmowaniu decyzji menedżerskich polega na niejednoznaczności sytuacji decyzyjnej, która ma miejsce w organizacji. W publikacji ukazano również znaczenie warunków, mających wpływ na decyzyjność współczesnego menedżera. Każda osoba, funkcjonująca w organizacji napotyka na wiele utrudnień w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów. We współczesnych organizacjach ryzyko i niepewność decyzyjna jest wysoka, zwłaszcza przy podejmowaniu decyzji menedżerskich. Warunki te powinny być brane pod uwagę przez każdego decydującego. Zatem umiejętność podejmowania decyzji przez menedżera w różnorakich warunkach decyzyjnych, jest istotna, gdyż gwarantuje ona efektywność organizacji. (abstrakt oryginalny)
Każda firma, bez względu na to, czy jest małą rodzinną firmą, czy polskim oddziałem dużego międzynarodowego koncernu, powinna co jakiś czas dokonać audytu własnej efektywności i być gotowa na zmiany. Elastyczność w działaniu i umiejętność dostosowania się do zmieniających się realiów oraz wprowadzania zmian w sposób płynny i właściwie ciągły chroni firmę przed kryzysową sytuacją i jest receptą na sukces. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Rozważania nad zagadnieniami efektywności organizacji w systemie ochrony zdrowia
61%
Podstawową ideą każdego systemu ochrony zdrowia jest zaspokajanie potrzeb zdrowotnych obywateli - uznanych za ważne na danym etapie rozwoju społeczno-gospodarczego państwa - przy jednoczesnym nacisku na efektywne wykorzystanie dostępnych środków finansowych. Nakładanie na organizacje/podmioty funkcjonujące w publicznym sektorze ochrony zdrowia konieczności sprostania temu zadaniu może niejednokrotnie prowadzić do problemów w procesie osiągania założonych celów, a złożoność pojęcia efektywności w odniesieniu do organizacji publicznych skłania nas do podejmowania rozważań nad problemem jej pomiaru.(fragment tekstu)
Cel: Zbadanie zależności pomiędzy cechami zespołów a ich oddziaływaniem na efektywność interfunkcjonalnych zespołów sourcingowych w zielonych zamówieniach publicznych. Metodyka badań: W pojedynczym studium przypadku przeanalizowano za pomocą analizy porównawczej trzy interfunkcjonalne zespoły sourcingowe z różnych wydziałów i departamentów niderlandzkiej Prowincji Południowej Holandii. Wnioski: W zespołach cechujących się większą spójnością interpersonalną miała miejsce bardziej osobista i otwarta komunikacja oraz lepsza nieformalna częstotliwość wewnątrzzespolowej komunikacji. Najwidoczniej, komunikacja związana z pracą zadaniową ma pozytywny wpływ na spójność zadania, zaś spójność interpersonalna ma pozytywny wpływ na komunikację interpersonalną. Stabilny zespół, w którym podział ról i członkostwo nie podlegają zmianom, zwykle wykazuje się silną spójnością zadaniową. Do zespołowej efektywności przyczyniają się przestrzeń biurowa służąca do regularnych spotkań oraz czas wyznaczony na aktywność zespołu. Wartość artykułu: Podejmowanie decyzji o pozyskiwaniu kandydatów stanowi złożony proces, zwłaszcza w przypadku interfunkcjonalnych zespołów sourcingowych złożonych z różnych przedstawicieli odmiennych dyscyplin, z rozbieżnymi poglądami, celami oraz priorytetami. Kilka badań poświęcono zespołom sourcingowym w sektorze publicznym. Niniejsze badanie zostało oparte na modelu Input-Mediation-Output-Input (IMOI), pozwalającym rozpoznać czynniki mediacyjne (procesy i nagłe stany), transformujące nakłady w wyniki (wejście na wyjście). Badanie przyczyniło się do obecnego rozumienia nieliniowych związków pomiędzy procesami i nagłymi stanami interfunkcjonalnych zespołów w sektorze publicznym. Wyniki są użyteczne dla organizacji publicznych w odniesieniu do budowania bardziej efektywnych interfunkcjonalnych zespołów sourcingowych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza dotychczasowych badań nad związkami pomiędzy zarządzaniem różnorodnością a głównymi efektami organizacyjnymi i zespołowymi (wynikami organizacji, wynikami pracy, zaangażowaniem i odejściami pracowników). Przeprowadzono metaanalizę związków pomiędzy zarządzaniem a efektami funkcjonowania organizacji i wynikami pracy jednostek na podstawie przeglądu 17 niezależnych badań i analizy 29 niezależnych związków korelacyjnych. Zaprezentowane wyniki dowodzą, że zarządzanie różnorodnością koreluje z ogólnymi wynikami organizacji (zr = 0,27; p < 0,05), wynikami pracy jednostek (zr = 0,16; p < 0,01), zaangażowaniem (zr = 0,30; p < 0,01) i odejściami z pracy (zr = -0,43; p < 0,01). Artykuł rozszerza dotychczasową wiedzę w zakresie ilościowej charakterystyki efektów zarządzania różnorodnością. Wykazano, że zmienna ta może być czynnikiem decydującym o wynikach funkcjonowania organizacji oraz pracy i postaw jednostek. Przedstawiono również wnioski z dotychczasowych badań i sformułowano rekomendacje dla przyszłych analiz. (abstrakt oryginalny)
Grupy kapitałowe jako jedna z form koncentracji kapitału zaczęły pojawiać się w rozwiniętych gospodarkach od końca XIX wieku w wyniku ekspansji geograficznej, dywersyfikacji i rozwoju przedsiębiorstw stymulowanego industrializacją. Obecnie odpowiadają za istotną część wartości dodanej w gospodarce. W kontekście instytucjonalnej regulacji transakcji grupy kapitałowe są uznawane za strukturę pośrednią pomiędzy czystym rynkiem a czystą hierarchią. Podmioty tworzące grupę kapitałową wchodzą w różnorodne interakcje, częściowo bazujące na zasadach rynkowych, a częściowo regulowane przez hierarchiczne mechanizmy koordynacji. I chociaż głównym celem tej struktury jest współdziałanie podmiotów ją tworzących, to w trakcie ich funkcjonowania można dostrzec wykształcanie się powiązań nacechowanych rywalizacją. Celem artykułu jest identyfikacja percepcji procesów konkurencji zachodzących wewnątrz grup kapitałowych. Jest to zagadnienie stosunkowo mało rozpoznane, badane głównie na przykładzie korporacji międzynarodowych, ale o dużym znaczeniu dla efektywności działania całej grupy kapitałowej. Podstawę badania stanowiła próba 121 spółek holdingowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wyniki badania pokazują, że spółki tworzące grupę kapitałową przejawiają zachowania konkurencyjne względem siostrzanych podmiotów, choć o niskiej intensywności. Widoczna jest także tendencja do przewagi konkurencji zasobowej (na rynku wewnętrznym) nad produktowo-rynkową (na rynku zewnętrznym). Wyniki badania potwierdziły dotychczasowe analizy konceptualne i umożliwiły pogłębioną charakterystykę procesów konkurencyjnych w grupach kapitałowych z perspektywy całej grupy, z uwzględnieniem intensywności konkurencji i obszarów zachowań konkurencyjnych. (abstrakt oryginalny)
Problematyka efektywności organizacji była i jest ważnym zagadnieniem nie tylko w naukach społecznych, ale i technicznych, przyrodniczych czy rolniczych. Dokonujące się w Polsce w ostatnich dziesięcioleciach przemiany społeczno-gospodarcze wymusiły na organizacjach wprowadzenie działań poprawiających ich efektywność. Dotyczy to nie tylko organizacji biznesowych nastawionych przede wszystkim na generowanie zysku, ale i instytucji non-profit, organizacji rządowych i samorządowych oraz innych instytucji okołobiznesowych. Współcześnie działające podmioty chcąc funkcjonować w warunkach konkurencyjnego rynku są zobligowane do podejmowania decyzji opartych o rachunek ekonomiczny, wdrażania rozwiązań gwarantujących uzyskanie określonego efektu przy możliwie najmniejszych nakładach czy stosowania zasady racjonalności wydatków. Obserwowana zmienność otoczenia, w której funkcjonują organizacje ma zarówno charakter ekonomiczny, polityczno-prawny, techniczny czy społeczno-kulturowy. Zmienność ta w sposób naturalny wymusza wprowadzanie ulepszeń czy innowacyjnych rozwiązań zarówno w obszarze produkcji czy organizacji, w zasadzie we wszystkich jednostkach gospodarczych. Powodzenie wprowadzanych zmian ma zaś kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości współczesnych organizacji. Kształtujące się przy tym nowe koncepcje, np. koncepcja zrównoważonego rozwoju, gospodarki opartej na wiedzy czy społeczeństwa informacyjnego odzwierciedlają nie tylko trendy w naukach ekonomicznych, ale określają nowe charakterystyki tzw. społecznego procesu gospodarowania. Charakteryzuje się on zwiększoną świadomością organizacji odnośnie do jej wpływu na bliższe i dalsze otoczenie, większą odpowiedzialnością za podejmowane decyzje czy zwiększoną troską o stan środowiska naturalnego. Sama kategoria efektywności jest więc w naturalny sposób wkomponowana w proces gospodarowania. Celem głównym niniejszego opracowania jest ocena efektywności wybranych społecznie odpowiedzialnych organizacji - banków - wchodzących w 2016 r. w skład indeksu Respect. Ich przynależność do indeksu uznano za podstawę klasyfikacji wytypowanych organizacji za społecznie odpowiedzialne. Cel badań został zrealizowany poprzez zastosowanie nieparametrycznej metody badania względnej efektywności organizacji. (fragment tekstu)
Dysponując ograniczonymi zasobami zarządzający zmuszeni są do racjonalizowania działań, a więc podejmowania decyzji, dzięki którym usługi zdrowotne, programy leczenia czy też obsługiwane segmenty rynku są najlepsze z punktu widzenia optymalnego wykorzystania posiadanych środków. Punktem wyjścia do rozważań, prowadzonych w niniejszym artykule jest przekonanie, że jedynym z niezbędnych nośników prawidłowego przeobrażania sektora publicznego jest rozwiązanie praktycznego problemu pomiaru i oceny efektywności jego organizacji. Tworząc infrastruktury teoretyczną oraz narzędziową pomiaru efektywności organizacji publicznych, należy skupić się na tych elementach stosowanych już gdzie indziej, które uwzględniają swoistą odmienność, a nawet pewną unikalność organizacji publicznych. Przede wszystkim mnogość celów organizacji, potrzebę szerokiego polegania na pozafinansowych miarach efektywności i podleganie silnym wpływom politycznym. Mając na uwadze specyfikę organizacji publicznych można powiedzieć, że pomiar efektywności jest potrzebny z wielu powodów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.