Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Efektywny wiek emerytalny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Proces starzenia się ludności i jego ekonomiczno-finansowe skutki sprawiają, że poszukuje się rozwiązań, które pozwolą utrzymać aktywność zawodową pracowników. Dłuższe okresy pracy są korzystne dla stabilności systemów emerytalnych, a jednocześnie przyczyniają się do uzyskiwania wyższych świadczeń emerytalnych. Pomimo sukcesywnych reform systemów emerytalnych w wielu państwach UE efektywny wiek emerytalny pozostaje na niższym poziomie niż wiek powszechny, a okresy zatrudnienia nie wzrastają w oczekiwanym tempie. Podwyższanie wieku emerytalnego ma ekonomiczne uzasadnienie wtedy, gdy większość pracowników będzie w stanie pracować do jego ukończenia. Jak wynika z badań prowadzonych w niektórych państwach europejskich, rezygnacja z pracy w ogóle lub w pełnym wymiarze czasu jest spowodowana problemami zdrowotnymi lub wynika z niepełnosprawności. W systemach emerytalnych 15 państw członkowskich UE oraz w Norwegii stosowane są rozwiązania, które pozwalają na elastyczne przechodzenie na emeryturę, m.in. umożliwiając łączenie pracy w obniżonym wymiarze czasu z pobieraniem emerytury częściowej. Skuteczność i efektywność stosowanych obecnie rozwiązań jest niejednoznaczna, co wynika z ich dużego zróżnicowania konstrukcyjnego, a także ze specyfiki rynku pracy w poszczególnych krajach. Wydaje się jednak, że zainteresowanie rozwiązaniami takimi jak emerytura częściowa będzie wzrastać, albowiem mogą się one przyczynić do wydłużenia okresu aktywności zawodowej przynajmniej niektórych grup pracowników. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Demographic Trends and Polish Pension System
84%
Wprowadzony w Polsce w 1999 r. nowy system emerytalny zastąpił, odziedziczony jeszcze po czasach socjalistycznych, nieefektywny, zarządzany przez państwo system składkowy. Został on zaprojektowany w taki sposób, aby zapewniał trwałość fiskalną i był zbilansowany, jednak utrzymanie tych własności może odbywać się kosztem niedostatecznej wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych.Przewidywane w ciągu najbliższych dekad zmiany demograficzne w Polsce spowodują pogorszenie efektywności systemu w jego obecnym kształcie, dlatego jego reformy są konieczne. Nieuniknione są: podniesienie wieku emerytalnego, w szczególności kobiet oraz ograniczenie możliwości wcześniejszego nabywania uprawnień do świadczeń emerytalnych. Należy również rozważyć wprowadzenie uregulowań poprawiających zabezpieczenie emerytalne matek oraz pracowników zatrudnionych w nietypowych formach. Przedmiotem debaty powinna pozostać kwestia efektywności działania OFE i możliwości wprowadzenia regulacji skłaniających tę instytucję do dalszej obniżki pobieranych opłat oraz rozluźniających ograniczenia inwestycyjne. Potrzebne są również silniejsze bodźce pobudzające rozwój trzeciego filara, którym objęty jest wciąż zbyt mały odsetek pracowników. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Polska i Niemcy - porównanie systemów i reform emerytalnych obu krajów
84%
Celem tego tekstu jest omówienie i porównanie zmian systemów emerytalnych w dwóch europejskich krajach - Niemczech i Polsce - w ostatnich dekadach. Zaprezentowane zostały podobieństwa i różnice w dostosowywaniu tej ważnej części systemu zabezpieczenia społecznego do zmian demograficznych i zmian rynku pracy zachodzących w obu krajach. (fragment tekstu)
In this study, panel regression models for 21 European countries and data covering the period between 2008 and 2014 were used to demonstrate that the distribution of working population across different occupational groups explains cross-country differences in terms of the average effective retirement age. Thus, while the great majority of previous studies verified the causal trade-off investigated on the basis of single-country micro data with reference to one economy, this study takes perspective of cross-country diversity in terms of the investigated relationship. The confirmed link holds even when controlling inter alia for health status, education, unemployment, old-dependency ratio, interest rate, GDP per capita, or the share of salaries and wages in GDP. An important practical implication for the policy-makers is that decisions limited only to the increase in the universal pensionable age cannot be effective, since the occupational composition of an economy is very relevant. (original abstract)
Tekst prezentuje analizę 206 wywiadów z mieszkańcami Krakowa, którzy przebywają na emeryturze nie dłużej niż 10 lat. Dzięki zastosowaniu hierarchicznej analizy skupień, wyodrębniono dwa modele spędzania czasu przez młodych emerytów w przestrzeni wielkomiejskiej (tradycyjny i otwarty) oraz trzy typy emerytów, które zidentyfikowano w Krakowie (aktywnych młodych emerytów z dzielnic z bogatą ofertą dla osób starszych, biernych emerytów z ograniczonymi możliwościami finansowymi oraz umiarkowanie aktywnych starszych młodych emerytów).(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy zmiany w polskim systemie emerytalnym w zakresie warunków nabywania uprawnień emerytalnych, których implementacja rozpoczęła się z początkiem 2013 roku, są spójne z wytycznymi przedstawionymi w Białej Księdze: Agenda na rzecz adekwatnych, bezpiecznych i stabilnych emerytur. Jak wynika z przeprowadzonych badań, stopniowe podwyższenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn od 2013 roku będzie sprzyjało podwyższeniu efektywnego wieku emerytalnego, który w Polsce nadal jest relatywnie niski. Natomiast wprowadzenie nowego rodzaju świadczenia, to jest emerytury częściowej, która może stanowić przejściowo "dodatek" do płacy do momentu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, jest sprzeczne z wytycznymi Białej Księgi w zakresie adekwatności emerytur i może przyczynić się do wzrostu ryzyka ubóstwa wśród przyszłych emerytów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.