Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Effects of unemployment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Autorka omawia wyniki badań zjawiska bezrobocia dokonanych przez Instytut Polityki Społecznej Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Badania empiryczne zostały dokonane na lokalnych rynkach pracy, obejmujących małe miasta i wsie o wysokiej stopie bezrobocia.
Materiał zawiera dane dotyczące działań urzędów pracy w zakresie łagodzenia skutków zwolnień grupowych w 1998 r. w zakładach pracy, które w minionym roku planowały lub dokonały zwolnień 20 i więcej pracowników.
W artykule omówiono zagadnienia poziomu bezrobocia w Polsce i jego trendów oraz pokazano jego negatywne skutki. Źródłem materiałów były: dane statystyczne GUS za lata 1990-2001, badania CEBOS, literatura oraz bezpośrednie wywiady z bezrobotnymi.
Omówiono realizację wydatków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w latach 1995-2000. Przedstawiono strukturę wydatków i dynamikę wypłat świadczeń pracowniczych w tych latach.
Autorka omawia wyniki badań przeprowadzonych przez IPiSS pod kierunkiem prof. D. Graniewskiej w ramach realizacji grantu KBN pt.: "Współczesne zagrożenia realizacji podstawowych funkcji rodziny". Dotyczyły one głównie odpowiedzi na temat warunków życia rodzin polskich w warunkach przekształceń systemowych.
Omówiono zjawisko bezrobocie oraz jego przyczyni i skutki. Przedstawiono program przeciwdziałaniu bezrobociu.
Źródłem informacji o wykluczeniu społecznym są dane statystyczne (urzędowe), badania empiryczne oraz wypowiedzi np. w postaci pamiętników, listów do redakcji gazet i czasopism itp. Wykluczenie społeczne może przybierać różni formy i zakres, dlatego jego rozpoznawanie, klasyfikowanie, badanie natężeni wymaga dużo skrupulatności przy gromadzeniu oraz opracowywaniu informacji na ten temat. Uwzględniając powyższe uwagi w tym opracowaniu podjęto próbę odpowiedzi na następujące pytania: Czym jest wykluczenie społeczne wśród bezrobotnych? Jak można wykorzystać pamiętniki bezrobotnych do charakterystyki ich wykluczenia społecznego? Zgromadzony materiał w postaci 1735 pamiętników bezrobotnych nadesłanych na konkurs zorganizowany przez Instytut Gospodarstwa Społecznego SG w latach 2001-2002 umożliwił przynajmniej ogólną odpowiedź na te pytania. (fragment tekstu)
Długotrwałe bezrobocie jest potwierdzeniem istnienia trwałej nierównowagi na rynku pracy. Skutkuje ujemnymi skutkami w sferze ekonomicznej, społecznej i indywidualnej. Celem opracowania jest przedstawienie zmian w długotrwałym bezrobociu w Polsce, prezentacja i ocena na tle wybranych krajów Unii Europejskiej w latach 2000-2015. Do badań wykorzystano ogólnodostępne materiały statystyczne i elementy statystyki opisowej. Ponadto dokonano przeglądu literatury poświęconej zagadnieniom długotrwałego bezrobocia. (abstrakt oryginalny)
Jednym ze szczególnie niekorzystnych zjawisk, towarzyszących procesom gospodarczym w wielu krajach świata, jest wysoki poziom bezrobocia. W aspekcie ekonomicznym stanowi ono marnotrawstwo sił wytwórczych oraz - nie zawsze dostrzegane - pogorszenie tempa wzrostu gospodarczego. Wiąże się to między innymi z koniecznością zasilania bezrobotnych środkami utrzymania, co siłą rzeczy musi się odbyć w części kosztem konsumpcji pozostałych osób, a w części w drodze uszczuplania środków oszczędnościowo-inwestycyjnych gospodarki.
Celem artykułu jest ukazanie negatywnych skutków ekonomicznych i psychospołecznych, jakie bezrobocie powoduje dla jednostki - samego bezrobotnego i dla funkcjonowania jego rodziny/gospodarstwa domowego. Omawiane skutki to: pogorszenie materialnych warunków życia, ubożenie rodzin, zakłócenia w sferze psychicznej jednostki, zakłócenia w życiu rodzinnym oraz zjawiska patologii społecznej.
Przeprowadzono analizę następstw bezrobocia. Wyróżniono ekonomiczne, społeczne i psychospołeczne skutki bezrobocia.
Bezrobocie jest zjawiskiem nierozerwalnie towarzyszącym gospodarce rynkowej generującym wiele negatywnych skutków dla ludzi jako jednostek i dla gospodarki jako całości. Negatywne aspekty wynikające z braku miejsc pracy, trudności w znalezieniu i podjęciu zatrudnienia można rozpatrywać m.in. na płaszczyźnie ekonomicznej, społecznej i psychologicznej. Artykuł przedstawia skutki ekonomiczne i społeczne, pokazuje zależności między nimi. Prezentuje także zalety istnienia nadwyżki rąk do pracy. Poznanie skutków bezrobocia pozwala lepiej zrozumieć, nierzadko tragiczne sytuacje bezrobotnych i ich rodzin, a także prawidłowo i w odpowiednim momencie dobrać narzędzia oraz sposoby pomocy osobom, które z przyczyn od siebie niezależnych pracę utraciły i chcą ją znaleźć. W szczególnie trudnym położeniu znajdują się osoby, które pozostają bezrobotnymi przez dłuższy czas, a które z jego upływem stają się mniej aktywne i na rynku pracy a także w swoim bliższym i dalszym otoczeniu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia wpływ wybranych czynników związanych ze sposobem doświadczania otrzymywanej pomocy na wybór stosowanych przez człowieka strategii zaradczych. Jest to próba znalezienia odpowiedzi na pytanie w jaki sposób otrzymywane wsparcie społeczne wpływa na proces radzenia sobie z bezrobociem.
Omówiono zjawisko bezrobocia z psychologicznego punktu widzenia. Przedstawiono jego skutki w wymiarze psychologicznym. Bezrobocie: -wpędza ludzi w stan niezrównoważenia emocjonalnego w porównaniu z okresem zatrudnienia, -zmniejsza morale ludzi oraz -charakteryzuje się specyficznymi stanami reakcji. Przedstawiono kategorie postaw osób dotkniętych bezrobociem oraz omówiono czynniki obiektywne (płeć, stan rodzinny, wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie, czas trwania bezrobocia), mające wpływ na ich powstanie.
Fakt utraty pracy wywołuje szereg następstw w różnych obszarach doznań oraz w różnych płaszczyznach funkcjonowania jednostki. Przedmiot tego artykułu stanowi bliższa identyfikacja tych następstw wraz z ich specyficznymi konstelacjami charakterystycznymi dla różnych grup bezrobotnych.
Bezrobocie to problem światowy, który nierozłącznie towarzyszy gospodarce kapitalistycznej. W Polsce bezrobocie pojawiło się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku jako nowe zjawisko społeczne, uwarunkowane przemianami gospodarczymi w ramach tak zwanej transformacji systemowej. Bezrobocie niesie dla jednostki wiele negatywnych konsekwencji: ograniczone zostają jej środki do życia, zostaje pozbawiona kontaktów społecznych, pozycji społecznej oraz możliwości własnego rozwoju. Bezrobocie może też wywołać u osób nim dotkniętych negatywne postawy, konsekwencje zdrowotne, a czasem patologie społeczne. Oprócz pozostającej bez pracy jednostki bezrobocie dotyka także członków jej rodziny poprzez obniżenie się poziomu życia oraz jakości wypełnianych funkcji rodzinnych. Wskutek bezrobocia mogą bowiem ucierpieć więzi rodzinne oraz może obniżyć się jakość życia rodzinnego. Pojawiają się konflikty, presja, atmosfera niepokoju i niestabilności. Są to czynniki, które nie sprzyjają funkcjonowaniu grupy rodzinnej, zakłócając jej rytm. (abstrakt oryginalny)
Zjawisko bezrobocia i towarzyszące mu powiększanie się obszarów wykluczenia licznych grup osób stanowią w Siemianowicach Śląskich główną kwestę społeczną. Podstawową przyczyną tego zjawiska była likwidacja miejsc pracy spowodowana restrukturyzacją przemysłu ciężkiego, m.in. zakończoną już likwidacją Kopalni Węgla Kamiennego "Siemianowice" (3500 miejsc pracy) oraz trwająca obecnie likwidacja Huty "Jedność" (5000 miejsc pracy) i Zakładów Przemysłu Cukierniczego "Hanka" (1200 miejsc pracy). (fragment tekstu)
Funkcjonowanie Europejskiego Funduszu Społecznego w kontekście europejskiej polityki zatrudnienia było przez długi okres dość pasywne, niezbyt efektywne. Było to spowodowane wieloma różnorodnymi czynnikami. Przede wszystkim należy tu wskazać fakt, że przez dziesiątki lat polityka zatrudnienia w porównaniu do innych polityk prowadzonych przez Wspólnotę była traktowana po macoszemu. Zmiana tej sytuacji nastąpiła dopiero w 1997 r., kiedy mocą Traktatu Amsterdamskiego został wprowadzony do Traktatu Rzymskiego rozdział dotyczący zatrudnienia. Wtedy obszar zatrudnienia zyskał rangę interesu wspólnotowego. Zgodnie z postanowieniami traktatu, Rada Europejska została zobligowana do corocznej oceny sytuacji w zatrudnieniu, na podstawie której są określane wytyczne w sprawie zatrudnienia. (fragment tekstu)
W okresie 15 lat transformacji dokonał się głęboki podział Polski i Polaków na nieliczną grupę bogatych i bardzo bogatych oraz na liczną grupę biednych, wykluczonych z normalnego życia społeczeństwa. Dlaczego tak się stało?, jakie czynniki i mechanizmy generowały tak głęboką polaryzację społeczeństwa polskiego i co uczynić, aby nastąpiły procesy integracji społecznej? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania. Szczególnie zbadamy współzależność między wykluczeniem społecznym a masowym i strukturalnym bezrobociem. (fragment tekstu)
Bezrobocie jest ważną zmienną makroekonomiczną. Decydenci powinni dążyć do utrzymywania bezrobocia na poziomie stopy naturalnej. Jednakże naturalna stopa bezrobocia nie jest wyznaczona jednoznacznie. W artykule dokonano analizy wpływu na decyzje monetarne wybranych sposobów szacowania naturalnej stopy bezrobocia opartych na średnich oraz na analizie napływów i odpływów z bezrobocia. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.