Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Egzekwowanie kontraktów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Choć ekonomia głównego nurtu rzadko posługuje się słowem "umowa", to przecież wyraźny lub milczący kontrakt jest podstawą wszelkiej wymiany na wszystkich rynkach. O ile w przypadku transakcji dyskretnych formułowanie i wykonanie umowy nie ma większego znaczenia, o tyle w świecie rzeczywistym kwestie te wywierają znaczący wpływ na funkcjonowanie gospodarki. Nurty instytucjonalne w ekonomii, zwłaszcza ekonomia kosztów transakcji (TCE), poświęciły wiele uwagi kosztom negocjowania i realizowania transakcji w warunkach niepełnej informacji i niedoskonałej racjonalności. Niniejsze opracowanie koncentruje się na kwestii rzadziej analizowanej - na problemie wykonania postanowień umowy, zwłaszcza w sytuacji, gdy stanowiska stron są sporne i zachodzi konieczność egzekwowania postanowień kontraktu. W literaturze nie przedstawiono jak dotąd systematycznego porównania korzyści i kosztów różnego rodzaju mechanizmów egzekwowania umów. (fragment tekstu)
Artykuł analizuje możliwości zawierania przez jednostki samorządu terytorialnego umów w świetle konstytucyjnej zasady legalizmu. Prawna determinacja działań administracji jest jednym z kluczowych zagadnień nauki prawa administracyjnego. Formułowane współcześnie poglądy sięgają korzeniami do jednej z trzech doktryn usług publicznych: klasycznej niemieckiej doktryny prawa administracyjnego, francuskiej „szkoły usług publicznych" oraz koncepcji administracji świadczącej Ernsta Forsthoffa. Współczesna interpretacja zasady legalizmu z punktu widzenia pojęcia kompetencji prowadzi do wniosku o zróżnicowaniu stopnia prawnej determinacji działań administracji. Materialno-prawną podstawę umów zawieranych przez jednostkę samorządu terytorialnego stanowią przepisy określające zakres jej działania. Inaczej niż odnośnie do czynności władczych, z zasady zastrzeżenia ustawowego nie wynika konieczność istnienia szczególnej podstawy prawnej w postaci przepisu wyraźnie dopuszczającego możliwość zawierania umów określonego typu. Przepisy tego typu są formułowane w celu modyfikacji lub ograniczenia zdolności jednostek samorządu terytorialnego do zawierania umów danego rodzaju lub w określonym zakresie, niekiedy zaś służą jedynie potwierdzeniu możliwości zawierania umów wdanej dziedzinie. (abstrakt oryginalny)
Wierzytelności, w tym kredytowe, stały się specyficznym towarem. Do handlowania nimi niezbędna jest oczywiście umiejętność wyceny ich wartości. Jeżeli przedmiotem transakcji są kredyty nieregularne, ich "cena", proponowana przez potencjalnego nabywcę, będzie zazwyczaj wyraźnie niższa od wartości nominalnej. Dla sprzedającego powstaje problem: zaakceptować proponowaną stawkę, czy zrezygnować z transakcji? Bankowy decydent powołany do rozstrzygania takich dylematów jest zawsze narażony na ryzyko zarzutu niegospodarności. Zatem chociażby dla własnego dobra powinien umieć wyznaczać realną wartość przedmiotu transakcji z punktu widzenia interesu swojej instytucji. Musi znać metody pozwalające na realne liczenie granicy "ceny", poniżej której sprzedaż jest mniej korzystna. W opracowaniu tym prezentujemy metodę służącą temu celowi. Jest to metoda określania ułamka nominalnej wartości wierzytelności, poniżej której sprzedaż jest mniej korzystna niż przystąpienie do działań egzekucyjnych. (fragment tekstu)
Problem pułapki przed- i post-kontraktowej ma miejsce, gdy partnerzy cechują się oportunizmem, kontrakt jest niekompletny i występuje konieczność dokonania inwestycji zarówno o charakterze specyficznym, jak i ogólnego użytku. Na problem pułapki kontraktowej mogą być narażeni producenci rolni choćby ze względu na słabszą pozycję rynkową czy też niski poziom zintegrowania horyzontalnego. W artykule wyznaczono dwa cele. Pierwszy stanowi identyfikację umów rolnych, z których realizacją wiązało się dokonanie inwestycji w aktywa trwałe (problem pułapki post-kontraktowej). Drugim zaś jest rozpoznanie grup producentów rolnych, które według własnej opinii były w toku swej działalności narażone na wystąpienie problemu pułapki przedkontraktowej. Dla realizacji wyznaczonych celów zastosowano metodę studium przypadku, wykorzystując materiał empiryczny pozyskany w toku badań własnych Do analizy danych użyto statystyki opisowej, analizy współzależności z wykorzystaniem testu chi-kwadrat. Na podstawie wyników można wnioskować, że problem pułapki post-kontraktowej mógł dotyczyć blisko 42% kontraktów ogółem. Natomiast blisko 31% badanych grup nigdy nie była narażona na problem pułapki przedkontraktowej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest krytyczna analiza podejmowanych prób przezwyciężenia dostrzegalnego deficytu efektywnych instrumentów monitorowania i egzekucji przestrzegania unijnych wartości. Próbę taką podjął J.W. Müller, który zaproponował uzupełnienie systemu unijnych instytucji o tzw. Komisję Kopenhaską, oraz Parlament Europejski, który wezwał Komisję Europejską do przyjęcia do września 2017 r. porozumienia międzyinstytucjonalnego, w którego efekcie powstać miałby unijny Pakt na rzecz demokracji, rządów prawa i praw podstawowych. Komisja Kopenhaska J.W. Müllera oraz Pakt zaproponowany przez PE mają swoje ograniczenia i nie sposób obecnie przesądzić o możliwości ich wkomponowania w system egzekucji unijnych wartości, lecz obie próby należy postrzegać przede wszystkim jako potwierdzenie słabości aktualnie funkcjonujących instrumentów ochrony tych wartości i precyzyjne wskazanie brakujących elementów, które przesądzają o ich niskiej efektywności. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano identyfikacji i syntezy podejść badawczych, wykorzystujących, pojęcie kontraktu w teorii ekonomii, jako narzędzia wyjaśniania oraz rozumienia wyborów społeczno-ekonomicznych. W szczególności omówiono trzy zasadnicze podejścia badawcze wypracowane przez: nową ekonomię instytucjonalną, ekonomiczną analizę prawa i teorię gier. Przyjęto, że uznanie kontraktu za obiekt obserwacji naukowej w ekonomii jest heurystycznie płodne, zaś interpretacja kontraktu w kontekście analizy ponoszonych kosztów transakcyjnych może stanowić uniwersalną miarą oceny efektywności instytucji.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.