Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ekonomia feministyczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest ukazanie statusu badawczego ekonomii feministycznej (e.f.) z uwzględnieniem cech pozwalających na jej usytuowanie w ramach współczesnej heterodoksji. (abstrakt oryginalny)
Celem tej pracy jest przedstawienie wpływu zmiany koncepcji natury ludzkiej na zmiany w ekonomii, na przykładzie koncepcji człowieka w ekonomii feministycznej, zestawionej z homo oeconomicus. W artykule wskazano na różnice w definiowaniu ekonomii i jej metodologii występujące między tymi dwoma szkołami, które są wynikiem różnych koncepcji natury ludzkiej. Analiza wykazała, że główne różnice w tych szkołach ekonomicznych mogą być wyjaśnione przez inne rozumienie ludzkiej natury. To zachęca do dalszych badań nad koncepcją natury ludzkiej jako kluczowego czynnika kształtującego ekonomię. Metodologia zastosowana do tych badań polega na analizie treści publikacji najlepiej reprezentujących wskazane szkoły ekonomiczne(abstrakt oryginalny)
Badając doświadczenia kobiet dotyczące posiadania własnych firm, historycznie spotykano się z wyzwaniami metodologicznymi (Stevenson, 1990). W badaniach nad przedsiębiorczością wykorzystano płeć biologiczną, aby wyjaśnić różnice w aktywności męskich i żeńskich przedsiębiorstw (Gupta i in., 2009). Wykorzystanie płci jako perspektywy pozwala zbadać, w jaki sposób płeć i przedsiębiorczość są konstruowane w społeczeństwie, a także jaki jest ich wpływ na udział i rodzaj poszczególnych przedsiębiorstw (Gupta i in., 2009). Tak więc pytanie nie skupia się już na tym, czy płeć wpływa na własność firmy, ale w jaki sposób wpływa (Ahl i Marlow, 2012). Analizując feministyczne podejścia badawcze ważne jest rozważenie poststrukturalistycznej teorii feministycznej. Poststrukturalistyczne badania feministyczne unikają esencjalizmu i polaryzacji mężczyzn i kobiet, i postrzegają płeć kulturową jako społecznie skonstruowane zjawisko, które jest kulturowo, historycznie i lokalnie specyficzne. Płeć jest wykorzystywana jako kategoria analityczna, ale zamiast przyjmować ją za pewnik, za pomocą metod jakościowych, można spojrzeć na to, jak jest skonstruowana. (abstrakt oryginalny)
Celem podjętych rozważań było ukazanie dwóch sytuacji, w których zastosowanie konkretnej koncepcji sprawiedliwości jawi się jako niesprawiedliwość. Pierwszy przypadek odnosi się do feministycznej interpretacji filozofii sprawiedliwości Arystotelesa, a ściślej do "odpowiedzialności" Stagiryty za wykluczenie kobiet ze sfery publicznej. Odnosi się on także ogólnie do feministycznej krytyki kanonu myśli politycznej. Drugi casus obejmuje obszar relacji międzyludzkich, zwłaszcza między rodzicami a dziećmi. (abstrakt oryginalny)
Niektórzy badacze, w tym Horwitz (1995), wskazują na podobieństwa między dwiema heterodoksyjnymi szkołami myśli ekonomicznej: austriacką i feministyczną. Obejmują one krytykę neoklasycznych założeń dotyczących racjonalności uczestników rynku, doskonałej konkurencji i matematyzacji ekonomii. Twierdzimy jednak, że podobieństwa te są powierzchowne, ponieważ istnieje wiele różnic metodologicznych między tymi dwiema szkołami, które doprowadziły do rozbieżnych poglądów na takie kwestie jak natura ortodoksyjnej ekonomii i jej metod badawczych, subiektywność, funkcje użyteczności i ich interpersonalne porównania, konkurencja rynkowa czy dyskryminacja płciowa na rynku pracy. Uważamy, że różnice te byłyby trudne do pogodzenia, przez co zbliżenie między obiema szkołami jest mało prawdopodobne. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę zidentyfikowania perspektyw rozwoju paradyploma- cji w kontekście feministycznej polityki zagranicznej na przykładzie Hiszpa- nii. Autorka wykazała relacje pomiędzy polityką zagraniczną władz central- nych a aktywnością zagraniczną regionów oraz określiła miejsce podmiotów subpaństwowych w centralnych strategiach feministycznej polityki zagranicz- nej. Przykład Hiszpanii i jej niedawno ogłoszonej strategii został wybrany z racji wymiennego stosowania pojęcia polityki zagranicznej i działań zewnętrznych oraz wyraźnego wyróżnienia aktorów, biorących udział we wdrażaniu paradyg- matu. Porównawcze studium przypadku miało na celu ukazanie, w jaki sposób regiony zastosowały w swoich strategiach dotyczących paradyplomacji praktyki feministycznej polityki zagranicznej. Na ich podstawie zidentyfikowano obszary, które w perspektywie staną się polem do rozwoju "paradyplomacji feministycznej" Wspólnot Autonomicznych Hiszpanii. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prześledzenie współczesnych praktyk teoretycznych, które służą ponownemu zawiązaniu "kontraktu z roślinami", oraz wskazanie tych wątków w obrębie intensywnie rozwijających się w dwóch ostatnich dekadach krytycznych studiów nad roślinami, których genealogii należy szukać w paradygmacie studiów feministycznych. W tym podejściu namysłowi krytycznemu ujawniającemu semiotyczne i materialne formy opresji w stosunku do roślin towarzyszą próby wypracowania praktyk reparacyjnych. Autorka śledzi historyczne formy deprecjonowania istot roślinnych, zarówno w polu teorii i filozofii, jak i w praktykach politycznych, społecznych i ekonomicznych. Kluczowe dla jej rozstrzygnięć są: zdefiniowanie specyficznej "podmiotowości" roślinnej, uznanie materialnej sprawczości roślin, włączenie do rozważań biopolitycznych zasady wegetalnej, a także rozważenie intersekcjonalnych uwikłań roślin w kontekście botaniki kolonialnej i polityki nasiennej. Autorka wskazuje, że w każdym z omawianych przypadków specyfika feministycznych studiów nad roślinami opiera się na rozpoznaniu ontologicznego i politycznego statusu rośliny, czego konsekwencją są uważność i troska, dbałość o widzialność i dobrostan konkretnych, materialnych i ucieleśnionych istot roślinnych będących dalekimi krewnymi gatunku ludzkiego. (abstrakt oryginalny)
Opieka jest związana z gospodarką w dwojaki sposób: z jednej strony, kształtuje jeden z zasobów niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej - pracę, z drugiej strony, stosunki gospodarcze mają wpływ na ilość i jakość opieki dostarczanej przez społeczeństwo. W artykule starano się wykazać związki pomiędzy opieką, teorią ekonomii i polityką ekonomiczną. Ekonomia jako nauka zdominowana jest przez szkoły neoklasyczne, w których podkreśla się znaczenie rozwiązań rynkowych. I ta wizja gospodarki, ale i społeczeństwa, najczęściej wykorzystywana jest przy projektowaniu rozwiązań politycznych. W artykule przyjęto odmienną perspektywę, skupiono się bowiem na nurcie ekonomii feministycznej. Szkoła ta uczyniła opiekę jednym z centralnych zagadnień swoich rozważań. Jednocześnie ekonomia feministyczna podkreśla znaczenie państwa dla rozwoju społecznego.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Institutional and Feminist Challenges to Neoclassical Economics
84%
Współczesna ekonomia jest zdominowana przez perspektywę neoklasyczną. Jednak w dyscyplinie tej istnieją także inne ujęcia rozwijane przez zróżnicowane heterodoksyjne szkoły myśli ekonomicznej. Celem artykułu jest zaprezentowanie dwóch współczesnych, heterodoksyjnych szkół myśli ekonomicznej - instytucjonalnej i feministycznej. Według Autorki te dwie szkoły stanowią interesującą alternatywę dla dominującej wizji gospodarki i stosunków gospodarczych. Proponowane przez przedstawicieli szkoły instytucjonalnej i feministycznej zmiany epistemologiczne i metodologiczne rozszerzają zakres ekonomii jako nauki przez wezwanie, by poważnie rozważyć kwestię dobrobytu, i zachęcenie do ponownego rozważenia głównych obszarów zainteresowania tej dyscypliny.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przybliżenie zagadnienia ekonomii feministycznej, które z tak dużym trudem podejmują kręgi naukowe w Polsce. Jest ono niedoceniane przez naukowców, choć można je uznać za jeden z kluczowych problemów badawczych dzisiejszej ekonomii i wykorzystać do badań nad współczesnym kryzysem ekonomicznym.(abstrakt oryginalny)
Jednym ze skutków kryzysu ekonomicznego są podejmowane w wielu państwach reformy systemów emerytalnych. Postulowane zmiany mają przede wszystkim zwiększyć bieżącą efektywność systemów, a także zmaksymalizować świadczenia wypłacane w przyszłości. Oczywiście sam kryzys jest tylko kroplą przepełniającą czarę goryczy, a powody nieefektywności dotychczasowych rozwiązań okazują się zdecydowanie głębsze. Sytuacja ta dotyczy także Polski, a kwestia emerytalna stała się jednym z najbardziej palących problemów polskiej sceny politycznej ostatnich miesięcy. Jednym z aspektów reform emerytalnych jest kwestia (zróżnicowanego) oddziaływania postulowanych zmian w zależności od płci. Uwzględnienie takiej perspektywy badawczej wpisuje się w istotę ekonomii feministycznej i strategii gender mainstreaming. Celem prowadzonych rozważań jest odpowiedź na pytanie, czy zwiększanie i zrównywanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zjawiskiem pozytywnym, czy może jednak negatywnym dla kobiet w kontekście tzw. równości płci?(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Gender w teorii ekonomii - wprowadzenie do ekonomii feministycznej
84%
W artykule zaprezentowano jeden z nowszych nurtów heterodoksyjnych w teorii ekonomii - ekonomię feministyczną. Zaprezentowano historyczne ujęcie ekonomicznej działalności kobiet i mężczyzn oraz przedstawiono perspektywę ekonomistów głównego nurtu na tę problematykę. Następnie przedstawiono główne założenia nurtu feministycznego w teorii ekonomii, tematy podejmowane przez ekonomistki feministyczne oraz wykorzystywane przez nie metody. Wprowadzenie kategorii relacji płci do teorii ekonomii prowadzi do poszerzenia zakresu zainteresowań tej nauki, co z kolei może wpłynąć na zmianę wykorzystywanych instrumentów w praktyce gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie skupia się na wyodrębnieniu głównych cech koncepcji natury ludzkiej w ekonomii feministycznej i porównaniu ich do homo oeconomicus na podstawie istotnych prac stworzonych w ramach tych wyróżnionych szkół ekonomicznych. Dlatego metoda stosowana do badań jest przede wszystkim analizą treści dzieł napisanych przez przedstawicieli tych szkół ekonomicznych. W celu oceny głównych różnic między tymi antropologicznych założeniami ekonomicznymi zostało utworzone narzędzie do ich porównania. To narzędzie jest efektem badań nad znaczeniem, rolą, funkcją i głównymi elementami koncepcji natury ludzkiej. Pozwala na wyróżnienie w koncepcji natury ludzkiej głównych poziomów i wymiarów oraz na ich odnalezienie w trakcie przeprowadzenia analizy treści dzieł reprezentatywnych dla szkoły ekonomicznej.(abstrakt oryginalny)
W nieustannie zmieniającym się świecie nic nie dzieje się bez kobiet i bez pieniędzy. Hasło z najnowszej kampanii banku BGŻ równie dobrze mogłoby stać się hasłem dowolnej firmy, społeczności czy rodziny. Dodatkowo rok 2018 jest rokiem kobiet, wiek XXI jest wiekiem kobiet, a jednym z głównych trendów w gospodarce jest aktualnie womenomics. Jednakże w wielu jeszcze przypadkach kobiety nie zaistnieją przy niektórych markach w sposób autentyczny, które traktują je wyłącznie jako dodatek, modę i pomysł na promocję. (abstrakt autora)
Raporty analizujące postawy millenialsów pokazują, że większość młodych konsumentów nie tylko wybiera marki, które reprezentują bliskie im wartości, ale także oczekuje od nich zaangażowania w kwestie społeczne. Odpowiedzią na to jest prokobiecy trend w komunikacji marketingowej, który dowartościowuje panie i walczy z negatywnymi stereotypami w tej dziedzinie. (fragment tekstu)
Po dekadach królowania infantylnych i stereotypizujących kampanii skierowanych do kobiet przyszedł czas na swoistą rehabilitację. Jest nim femvertising. W dekadach poprzednich konwencjonalne komunikowanie czy też lansowanie stereotypów skutecznie obniżyły bowiem poczucie pewności i samoocenę kobiet, czego skutkiem jest chociażby słaba, rachityczna obecność płci pięknej jako ekspertek w mediach czy na wysokich stanowiskach w biznesie. A femvertising opiera się na nowym przekazie, który uwzględnia potrzeby, oczekiwania i bazuje na zrozumieniu trudności, z którymi na co dzień współczesne kobiety się stykają. (fragment tekstu)
Bardziej doprecyzowana grupa docelowa to bardziej udana reklamowa kampania. W odniesieniu do kobiet pamiętać należy, iż grupa ta wcale nie jest jednorodna pod względem wymagań czy nawyków zakupowych. Należy zadać naszym konsumentkom wiele pytań, postarać się je zrozumieć oraz poznać ich potrzeby. Dopiero wówczas będziemy w stanie stworzyć rzeczywisty obraz, co będzie punktem wyjścia do zaprojektowania właściwej kampanii. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.