Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ekonomia radykalna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Ewolucja podejść do kapitału ludzkiego w naukach ekonomicznych
100%
W artykule przedstawiono ewolucję podejść do kapitału ludzkiego na tle badań z zakresu ekonomii, finansów i nauk o zarządzaniu. Rozważania oparto na przeglądzie literatury z zakresu (a) teorii kapitału ludzkiego (Schultz, Mincer, Becker), (b) neoklasycznej (Spence, Arrow, Thurow) i radykalnej (Bowles, Gintis) krytyki teorii kapitału ludzkiego, a także (c) rachunkowości zasobów ludzkich i (d) nauk o zarządzaniu. Zasadniczym wnioskiem jest stwierdzenie, że niezgodności terminologiczne towarzyszące kapitałowi ludzkiemu, a pojawiające się między przedstawicielami różnych szkół ekonomicznych, wynikają z odmiennych tradycji teoretycznych, na których badacze ci osadzili dyskusję nad tym rodzajem kapitału. (abstrakt oryginalny)
Omówiono poglądy przedstawicieli ekonomii radykalnej dotyczące krytyki ustroju kapitalistycznego i budowy "ustroju alternatywnego".
Autor przedstawił problematykę partycypowania pracowników w zarządzaniu przedsiębiorstwem w krajach kapitalistycznych w ujęciu ekonomiii radykalnej (A.Gorz) i przyczyny dla których system ten ma tak wielu przeciwników wśród pracodawców.
W ujęciu najbardziej ogólnym pojęcie produktywności nie stwarza problemów teoretycznych. Wśród badaczy istnieje powszechna zgoda, iż produktywność jest relacją między produkcją, tzn. ilością wytworzonych dóbr i usług a ilością nakładów użytych do jej wytworzenia, czyli produktywność jest miarą efektywności nakładów, wyrażoną stosunkiem: produktywność = produkcja : nakłady. Z tak sformułowanej definicji wynika, że w praktyce możliwe jest operowanie różnymi rodzajami i miarami produktywności, w zależności od tego jaką przyjmie się miarę produkcji oraz do jakiego rodzaju nakładów i jaką miarą wyrażonych odnosi się produkcja. Stąd w literaturze operuje się różnorakimi rodzajami i miarami produktywności. W szczególności odnotować należy różnorodność podejść do problematyki nakładów i ich miar. Wychodząc z teorii czynników produkcji, które w Smithowsko-Say'owskiej postaci wyróżniała trzy czynniki produkcji (tj. pracę, ziemię i kapitał), można operować pojęciem produktywności poszczególnych czynników produkcji. Dzisiejsza teoria wzrostu gospodarczego rozszerzyła znacznie listę uwzględnianych czynników produkcji. W przypadku produktywności pracy, która stanowi przedmiot niniejszego opracowania, możliwe jest różne wyrażanie nakładu pracy. Najczęściej spotyka się miary w postaci ilości zatrudnionych lub ilości przepracowanych godzin. Produktywność pracy stanowi najważniejszy wskaźnik rzeczywistej prosperity każdego narodu, zwłaszcza w ujęciu długofalowym. To ona ostatecznie kształtuje poziom stopy życiowej narodów. Jest ona także jednym z ważnych czynników konkurencyjności przedsiębiorstw. Szacunki Wskazują, iż w przemyśle przetwórczym bezpośrednie koszty pracy stanowią przeciętnie prawie 1/3 kosztu własnego. Pomyślne tendencje w dziedzinie produktywności pracy zwiększają na ogół dochodowość przedsiębiorstw, a tym samym umacniają ich pozycję finansową i zdolność do dalszej walki konkurencyjnej. (fragment tekstu)
Autorzy starają się wskazać pewne próby ekonomistów radykalnych w dziedzinie reorientacji teorii konsumpcji, które zmierzają do odmistyfikowania teorii ekonomii ortodoksyjnej.
Przedmiotem opracowania jest analiza przyczyn zwolnienia tempa rozwoju gospodarczego (slack economy) USA, a zwłaszcza jego główny przejaw tj. osłabienie tempa wzrostu produktywności oraz stworzony wówczas przez przedstawicieli ekonomii radykalnej "społeczny model produktywności".
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.