Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 471

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ekonomia społeczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
Ekonomia społeczna w Polsce jest zjawiskiem stosunkowo nowym, niejedno-znacznie rozumianym ale stwarzającym atrakcyjne perspektywy dla wzrostu aktywności społeczno-gospodarczej osób wykluczonych. Niemniej na chwilę obecną ekonomia społeczna w Polsce ma marginalne znaczenie i konieczne są skorelowane działania o charakterze edukacyjnym, promocyjnym i finansowym, aby ten stan rzeczy uległ zmianie. Szczególnie niekorzystnie kształtuje się sytuacja ekonomii społecznej w województwie zachodniopomorskim, co jest konsekwencją roszczeniowo nastawionych grup wykluczonych oraz niechęcią do wszelkich zmian.(abstrakt autora)
Katalog potencjalnych źródeł finansowania podmiotów ekonomii społecznej jest szeroki, badania wskazują jednak, że podmioty te w niewielkim zakresie z wielu z nich korzystają. Specyficzne cechy podmiotów ekonomii społecznej sprawiają bowiem, iż instytucje finansowe we współpracy z nimi widzą dodatkowe, poza powszechnie obecnym na rynku finansowym, ryzyko. Ponadto niskie najczęściej nakłady na obsługę finansowo-księgową nie pozwalają na zapewnienie wysokiego poziomu zarządzania finansami. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Ekonomia społeczna współczesna heterodoksja
80%
Celem artykułu jest określenie roli i znaczenia ekonomii społecznej (ES) w nurcie współczesnej heterodoksji (dynamicznej, silnie złożonej, wewnętrznie zróżnicowanej) wobec zmian w obszarze nauki ekonomii. Przyjmuje się, że ES jako dziedzina heterogoniczna, o profilu społecznym może odegrać znaczącą rolę dla przemian w obrębie heterodoksji, w tym także dla dalszego rozwoju nauki ekonomii.(fragment tekstu)
4
Content available remote Ekonomia społeczna a wykluczenie społeczne - uwagi wstępne
80%
W świetle tekstów opublikowanych w niniejszym zbiorze palącym wyzwaniem współczesności wydaje się więc nie tyle dalsze przekonywanie do zasad i form ekonomii społecznej, ile swoista redefinicja problemu: przeniesienie ciężaru na kwestie upowszechnienia ekonomii społecznej, umieszczenia jej w głównym nurcie działań, zwłaszcza organów samorządu terytorialnego. Jak wskazuje się w literaturze, powszechna znajomość pojęcia problemu i pod-stawowych form pomocy społecznej kontrastuje ze słabą rozpoznawalnością pojęcia i form ekonomii społecznej. Niezbędna wydaje się więc stopniowa zmiana paradygmatu, zwłaszcza, że ekonomia społeczna jest najbardziej trwałą i efektywną formą współczesnej pomocy społecznej sensu largo. Ponadto obecna sytuacja następująca po pandemii w nieoczekiwany sposób przyczynia się do zmiany warunków brzegowych naszej debaty. Paneuropejska dyskusja nad dochodem podstawowym lub emeryturą podstawową - które są też formą nowego spojrzenia na ekonomię - w sytuacji pracy, która staje się coraz częściej dobrem trudno dostępnym w warunkach nadchodzącej robotyzacji, ułatwia zmianę podejścia. Masowa utrata miejsc pracy, której obawia się i którą zapowiada w swoich raportach na temat celów milenijnych (SDG) ONZ sprawia, że stopniowo cała ekonomia "ludzka", która ostanie się po falach postępującej robotyzacji będzie musiała w pewnym sensie stać się ekonomią społeczną. Oddajemy zatem w ręce Czytelnika numer specjalny "Ekonomii Społecznej", poświęcony szeroko rozumianemu wykluczeniu społecznemu. (fragment tekstu)
Problem wykluczenia społecznego jest jednym z najpoważniejszych problemów współczesnej polityki społecznej. W ciągu ostatnich lat podejmowano i nadal podejmuje się działania, które mają na celu przeciwdziałania ekskluzji społecznej. Niewątpliwym wsparciem dla starań podejmowanych przez państwo jest zaangażowanie podmiotów gospodarki społecznej zarówno w skali ogólnokrajowej, jak i lokalnej. Celem artykułu jest przedstawienie podmiotów gospodarki społecznej województwa łódzkiego, które przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu osób nim zagrożonym(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Czym jest ekonomia społeczna?
80%
Cóż zatem powinno charakteryzować przedsiębiorczość czy przedsiębiorców, aby można było mówić o ekonomii społecznej? Ogromne zróżnicowanie poglądów, o ile nie zamęt pojęciowy, w odniesieniu do samej ekonomii społecznej nie stoi na przeszkodzie udzielaniu na tak postawione pytanie stosunkowo jednolitych odpowiedzi. (fragment tekstu)
Banki spółdzielcze funkcjonują w warunkach gospodarki rynkowej. Dlatego też charakter ich działalności ma przede wszystkim wymiar ekonomiczny. Nie bez znaczenia jest jednak aspekt społeczny ich działalności, który realizowany jest w różnym stopniu. Funkcjonowanie banków spółdzielczych jako podmiotów ekonomii społecznej wynika z ich lokalności, celów działania, aktywności członkowskiej i gospodarki nadwyżkami finansowymi. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Monetyzacja efektów społecznych
80%
Jedną z kluczowych barier rozwoju sektora ekonomii społecznej w Polsce jest brak powszechnej wiedzy i umiejętności w zakresie skutecznego i systematycznego mierzenia dokonań. Jest to o tyle istotne, że - mimo zwiększającej się świadomości społecznej w zakresie korzyści generowanych przez ten sektor - wciąż artykułowane są zastrzeżenia dotyczące racjonalności wspierania przedsięwzięć społecznych. Sposobem na wymierną i skuteczną prezentację efektów działalności społecznej jest monetyzacja tych efektów, czyli nadanie im wartości pieniężnej. W niniejszym artykule dokonano przeglądu literatury związanej z wyceną dóbr nierynkowych, wypracowanych w obszarze ekologii oraz zasygnalizowano potencjalne możliwości adaptacji tego typu metod w obszarze ekonomii społecznej. Wnioski te mogą być wykorzystane do prowadzenia dalszych badań empirycznych, a także do budowy nowych metod i narzędzi oceny oddziaływania społecznego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przedstawienie funkcjonowania formalnych i nieformalnych zasad współpracy w postaci sieciowania branżowego podmiotów ekonomii społecznej. Formalne polegają na zakładaniu konsorcjum spółdzielczego, którego zasady tworzenia zostały opisane na podstawie szczegółowej regulacji prawnej znowelizowanej ustawy o spółdzielniach socjalnych. W artykule wskazano również różnice między siecią a klastrem. Nieformalne sieci współpracy powstają na podstawie umowy zawartej między podmiotami, w wyniku inicjatywy oddolnej. Przykładem takiego przedsięwzięcia jest ogólnopolska sieć przedsiębiorstw społecznych funkcjonująca w branży szwalniczej o nazwie "Panato Bag", której działalność została opisana na podstawie danych z KRS oraz przeprowadzonego wywiadu. Powstała ona dzięki inicjatywie i zaangażowaniu spółdzielni socjalnej "Panato". Jest to organizacja, która osiągnęła sukces dzięki skutecznemu zarządzaniu, wielowymiarowej promocji i holistycznemu podejściu do działania.(abstrakt oryginalny)
Badania wykazały, że podmioty ekonomii społecznej funkcjonujące na te-renie województwa kujawsko-pomorskiego posiadają bardzo zróżnicowany potencjał instytucjonalno-kadrowy, ale z możliwością dalszego rozwoju i rozszerzania zakresu świadczonych usług. również pozyskiwania środków finansowych na bieżącą działalność. Zdiagnozowane potrzeby w trakcie badania jednoznacznie wskazują, jakie są bariery i ograniczenia w poszczególnych typach jednostek. Ich zaspokojenie jest możliwe, przynajmniej w części poprzez wymianę dobrych praktyk i transfer wiedzy z instytucjami i organizacjami, które posiadają już znaczne doświadczenie w danym obszarze. Kolejnym czynnikiem budującym potencjał podmiotów ekonomii społecznej jest także ich właściwa promocja i upowszechnianie informacji o zakresie świadczonych usług. Sami badani wskazali na potrzebę właściwego marketingu swoich usług oraz na działania na rzecz pozyskiwania nowych klientów na lokalnym i regionalnym rynku. Należy podkreślić, że projekty realizowane w ra-PO KL są dla przedstawicieli tego sektora ich klientów lub członków istotnym elementem umożliwiającym im rozwój osobisty i zawodowy oraz integrację środowiska i nie tylko. Ta forma wsparcia jak wskazują wyniki badania jest odpowiedzią na część zdiagnozowanych potrzeb i wpisują się w podnoszenie poziomu profesjonalizacji działań i zwiększania poziomu wiedzy mieszkańców regionu na temat idei ekonomii społecznej. (fragment tekstu)
Tematyka ekonomii społecznej w Unii Europejskiej nie traci na popularności od co najmniej kilku dekad. Podmioty ekonomii społecznej wykazują się większą efektywnością i skutecznością w rozwiązywaniu problemów społecznych krajów UE. Działania stricte rządowe, mające za zadanie rozwiązywanie problemów natury ekonomicznej, tj.: ubóstwa, rozwarstwienia ekonomicznego, i społecznej: defaworyzacji poszczególnych grup, wykluczenia społecznego, okazały się nieefektywne. Dlatego ekonomia społeczna jawi się jako atrakcyjne narzędzie do rozwiązywania tych problemów współczesnej Unii Europejskiej. Celem artykułu jest przybliżenie koncepcji ekonomii społecznej, która zdaniem wielu badaczy zajmuje ważne miejsce w walce z przejawami nierówności społeczno-ekonomicznej w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Autor publikacji skupia się na podstawowych aspektach nierówności społecznych, do których zalicza ubóstwo i szeroko rozumiane wykluczenie społeczne(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Innovations in Social Economy
80%
Issues concerning social economics and social enterprise in Poland were undertaken in 2003 in the programme area [5]. Previously there were some subjects of social economics in Poland, chiefly in the form of cooperative movement, cooperative banks. However, the development of social economics occurred as a result of European integration processes. In the latest documents the European Union assumed that all member states should create premises for social transformation and make relevant changes [6]. The order of the European Parliament on European Union Programme on behalf of social changes and innovations, COM as of 2011, Internet: eur-lex.europa.eu/LexUriServ/ LexUriServ.do?uri=com:2011 :0609:fin :pl. pdf. (fragment of text)
13
Content available remote Bieda na zachodzie. Stan faktów - wymowa społeczna
80%
Opracowanie dotyczy determinantów określających biedę w ujęciu teoretycznym. Nie ulega wątpliwości, że rozwojowi społecznemu w każdej epoce towarzyszyło zjawisko biedy, które wpływało zarówno na ludzi na Zachodzie, jak i na cały system polityczno- ekonomiczny, zmuszając badaczy do zajęcia się tym problemem. Mimo wszystkich postępów w zaspokajaniu potrzeb ludzkich z dwóch pierwszych szczebli z piramidy A. Maslowa bieda nie znikła na świecie nigdy. A nawet w czasie największego rozwoju ekonomicznego kapitalizmu zadomowiła się w systemie społecznym.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Social Economy as a New Challenge
80%
The article discusses the concept of the social economy. In the first part, some essential historical sources of the subject matter are described. The second part deals with the concept of social economy, taking into special consideration its definitional problems, founding values and characteristic principles as well as the dilemmas and difficulties connected with its implementation. (original abstract)
15
Content available remote Ekoturystyka jako obszar działalności podmiotów ekonomii społecznej
80%
Celem tego artykułu jest omówienie, jak polskie podmioty ekonomii społecznej wykorzystują ekoturystykę do realizacji swoich zadań. Ze względu na ograniczone ramy tego artykułu omówiono tylko jeden przykład. Dodatkowo opracowanie ma wykazać, że działalność ta pozwoliła na osiągnięcie sukcesu gospodarczego przedsiębiorstwu społecznemu oraz wpłynęła na rozwój lokalnej społeczności. Podczas przygotowywania artykułu wykorzystano dostępne źródła literatury krajowej i zagranicznej, materiały z portalu poświęconego ekonomii społecznej oraz informacje udostępnione przez omawiane podmioty. Wśród metod zastosowanych podczas badania problemu znalazły się: analiza literatury oraz studium przypadku(fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania są relacje między funkcjonowaniem podmiotów sektora ekonomii społecznej a rozwojem lokalnym. Celem jest określenie, a także empiryczna weryfikacja, na przykładzie woj. podkarpackiego, roli sektora tzw. nowej ekonomii społecznej w rozwoju gospodarek lokalnych, na tym tle zaś nakreślenie wyzwań dla wykorzystania aktywności tego podsystemu gospodarki jako czynnika rozwoju lokalnego. Siłę oddziaływania tego sektora na procesy rozwoju lokalnego przybliżano, biorąc pod uwagę jego wybrane charakterystyki, takie jak: okres funkcjonowania, zasięg terytorialny, przestrzenne rozmieszczenie, trwałość oraz zdolność do odpowiadania na potrzeby lokalnej społeczności. Konfrontowano także rozmieszczenie podmiotów ekonomii społecznej w powiatach woj. podkarpackiego z występowaniem określonych problemów społecznych, takich jak np. długotrwałe bezrobocie, ubóstwo oraz wykluczenie z rynku pracy z powodu niepełnosprawności.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Czy nadal potrzebujemy wspólnego szyldu?
80%
Użycie słowa "społeczny" traktowałabym jako manifest: oto chcę zwrócić uwagę na aspekt społecznej działalności przedsiębiorstwa, czyli jego relacje z otoczeniem, wpływ na społeczność lokalną, zaspokajanie potrzeb szerokiej rzeszy interesariuszy. (fragment tekstu)
18
Content available remote Ekonomia społeczna z perspektywy pomocy społecznej
80%
Dyskusja wokół ekonomii społecznej dotyczy wielu aspektów: pojęciowych, organizacyjnych, prawnych i wielu innych. Chciałbym zaprezentować krótkie spojrzenie z punktu widzenia organizatora pomocy społecznej. Wydaje się, że w obszarze ekonomii społecznej takie spojrzenie ma dwie perspektywy - "użytkownika "instytucji ekonomii społecznej oraz organizującego te instytucje.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono uwarunkowania i proces powstania spółdzielni Mondragon. Omówiono tło historyczne oraz czynniki wpływające na powstanie tej największej na świecie spółdzielni. Ponadto dokonano syntezy opisu działalności wspomnianego podmiotu. Do realizacji celu wykorzystano metodę analizy literatury przedmiotu. Cennym źródłem informacji były raporty diagnostyczne spółdzielni Mondragon oraz dane uzyskane z centrum badawczego MIK (Mondragon Innovation & Knowledge), specjalizującego się między innymi w monitorowaniu i diagnozowaniu przedsiębiorczości społecznej. Dostarczyło ono danych na temat historycznych aspektów działalności podmiotu oraz współcześnie osiąganych rezultatów. Przeprowadzona analiza case study pozwoliła zidentyfikować specyficzne czynniki wpływające na sukces rozwoju niniejszej spółdzielni. Czynniki te mogą stanowić inspirację w obszarze wymiany wiedzy i praktyk w sektorze ekonomii społecznej, co nawiązuje wprost do założenia nr 2 inicjatywy Komisji Europejskiej o przedsiębiorczości społecznej. Tym samym przyczynia się do promocji dobrych praktyk w obszarze przedsiębiorczości społecznej z możliwością ich potencjalnego odtworzenia celem wyrównania poziomu rozwoju ekonomii społecznej w wymiarze międzynarodowym. (abstrakt oryginalny)
Motivation: The issue of social enterprises belongs to the common field of interest in economics and management sciences. The experience of the 2008+ crisis has shown that social enterprises, including cooperative ones, have experienced less of the crisis' negative effects compared to global corporations. It confirms their social and economic utility in times of constant threats and changes. Aim: The aim of the article is to indicate sustainable advantages that social enterprises guarantee in a dynamically changing economic environment. Results: The article sheds light on social enterprises by analyzing their impact on quality of life in unstable conditions of the world economy. As the article presents, social enterprises tend to have very specific economic and social goals and effectively realize them. Thus, they easily become independent and basically secure their place in the monopolized and globalized market. (original abstract)
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.