Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ekonomiczne aspekty migracji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem artykułu była analiza migracji międzynarodowych z najbardziej dotkniętych ubóstwem państw świata. Przyjęto następującą hipotezę: migracje międzynarodowe nie stanowią narzędzia istotnie przyczyniającego się do redukcji problemu ubóstwa na świecie. Jak zostało wykazane, państwa najuboższe - choć mają najsilniejsze przesłanki do emigracji - charakteryzują się ograniczoną mobilnością międzynarodową. Dodatkowo ograniczone są korzyści z migracji, co rodzi wiele wyzwań m.in. w zakresie zwiększenia pozytywnego oddziaływania remittances jako narzędzia sprzyjającemu zwalczaniu skrajnego ubóstwa.(abstrakt oryginalny)
Migracje są ważną społeczno-ekonomiczną kwestią we współczesnym świecie. Jednym z interesujących i istotnych problemów wartych rozważenia jest skala i istota emigracji z krajów, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 roku i latach kolejnych. W wyniku integracji ze Wspólnotą Europejską, mieszkańcy państw członkowskich nabyli obywatelstwo Unii Europejskiej (które jest komplementarne wobec obywatelstwa kraju pochodzenia). Uzyskanie prawa do swobodnego przemieszczania się doprowadziło do intensyfikacji zjawiska migracji na terytorium Unii Europejskiej. Dobrze wykształcona i relatywnie młoda siła robocza może być wpływowym czynnikiem rozwoju społecznego i gospodarczego krajów Unii Europejskiej. Rozszerzenie UE doprowadziło do znacznego wzrostu liczby migrantów czasowych. Według danych statystycznych liczba emigrantów z 10 krajów Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) do bardziej rozwiniętych krajów europejskich wzrosła z 1,66 mln w 2004 roku do 7,3 mln w roku 2016. W kontekście skali emigracji zarobkowej z Europy Środkowej i Wschodniej, zasadne wydaje się podjęcie kwestii uwarunkowań i ekonomicznych konsekwencji mobilności. Głównym celem artykułu jest diagnoza i ocena uwarunkowań i rozmiarów migracji w Europie Środkowo-Wschodniej. Analizy oparte zostały na danych Eurostatu. Determinanty migracji zaprezentowano z punktu widzenia teorii czynników wypychających i przyciągających, w kontekście sytuacji na europejskim rynku pracy. Analiza wielkości odpływu migracyjnego z krajów Europy Środkowej i Wschodniej pozwoliła na sklasyfikowanie tych krajów do trzech grup: o wysokim potencjale emigracyjnym (Łotwa, Litwa, Rumunia), umiarkowanym potencjale emigracyjnym (Węgry, Bułgaria, Polska, Estonia, Słowacja) oraz niskim potencjale emigracyjnym (Czechy, Słowenia). Konsekwencje ekonomiczne migracji zostały ukazane z perspektywy wysokości środków finansowych uzyskanych z pracy za granicą. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest przytoczenie najważniejszych ekonomicznych koncepcji teoretycznych tłumaczących, w jaki sposób dochodzi do samego zjawiska emigracji i jak jest ono podtrzymywane w czasie. Tak więc nacisk położony jest na analizę samych przyczyn, czynników stymulacyjnych ludzi do podjęcia decyzji o wyjeździe i do rozpoczęcia życia w nowym miejscu, w innym kraju, jak również czynników wpływających na trwałość migracji lub wręcz generowanie nowych jej strumieni. (fragment tekstu)
4
Content available remote Ekonomiczne aspekty polityki integracyjnej Austrii wobec imigrantów
61%
W ostatnich latach dyskusję publiczną na kontynencie europejskim zdominował temat kryzysu uchodź- czego. Spory dotyczące sposobów jego rozwiązania stały się ważnym elementem debaty w większości państw Europy oraz przedmiotem zainteresowania organizacji międzyrządowych, w tym przede wszystkim instytucji Unii Europejskiej. Jednym z państw, które w sposób bezpośredni doświadczyły wzmożonego napływu migrantów stała się Austria. W tym kontekście warto zastanowić się nad trzema kwestiami. Po pierwsze - czy w dobie kryzysu migra - cyjnego możliwe jest kontynuowanie dotychczasowych założeń polityki migracyjnej i integracyjnej? Drugi problem badawczy stanowią szczególne wyzwania dla realizowanego w Austrii "pakietu integracyjnego". W artykule podjęto również próbę odpowiedzi na pytania o główne koszty integracji i o to, jaki jest po- ziom akceptacji społecznej dla ich ponoszenia. Tytułowy czynnik ekonomiczny został omówiony z kilku perspektyw - jako przyczyna, skutek oraz swoistego rodzaju wyzwanie dla polityki integracyjnej Austrii.(abstrakt oryginalny)
5
61%
The authors of the article develop the concept of a migration region. The experiences of the Opolskie Voivodship in the sphere of external migration function as a field of reference. The issues connected with the factors preconditioning the formation of such a region are of utmost interest to the authors. (original abstract)
Intensywna emigracja Polaków w ostatnich kilku latach spowodowała rosnące zainteresowanie samym zjawiskiem migracji, jak również jego konsekwencjami. Konsekwencje te analizowane były w perspektywie politycznej, społecznej, kulturowej, ale i ekonomicznej. Jednak szczególnie w przypadku gospodarki niepokój muszą budzić publikacje prasowe, przedstawiające skutki emigracji w sposób niezwykle powierzchowny i formułujące sądy w oparciu o niczym niepotwierdzone tezy. Niestety, przyczyną tego stanu rzeczy może być ciągle zbyt mała liczba publikacji naukowych zajmujących się tym tematem. Świadomi tego problemu, pragniemy w niniejszym artykule poruszyć niezwykle istotną i często przytaczaną kwestię transferów pieniężnych pochodzących od emigrantów (ang. remittances) i ich wpływu na gospodarkę kraju pochodzenia. Po zaprezentowaniu podstawowych kwestii metodologicznych, w tym sposobu ujmowania przekazów w statystyce międzynarodowej, przedstawimy skalę przepływów transferów w Polsce i na świecie. Dokonamy także przeglądu najważniejszych badań nad transferami i efektami ich napływu w Polsce i innych krajach emigracji, by pokazać jakie są możliwe skutki przekazów dla gospodarki danego kraju. Opisując stan badań nad transferami zarobków emigrantów w Polsce, pokażemy również ciągle niezagospodarowane obszary analizy, które wymagają dalszych studiów. (fragment tekstu)
7
Content available remote Migration Capital as Strategie Resource of Ukraine Regional Development
61%
W pracy ukazano wpływ dochodów pracowników migrujących na społeczno-ekonomiczny rozwój Ukrainy. Określono podstawowe zagadnienia legalizacji oraz zagospodarowania dochodów pracowników migrujących. Przeanalizowano obecny stan środków mających służyć poprawie efektywności dochodów pracowników migrujących oraz ich wkładu w gospodarkę. Na podstawie kwestionariusza socjologicznego poddano analizie strukturę i cel pomocy finansowej przeznaczonej na poprawę warunków i poziomu życia, zdobywanie wykształcenia i nabywanie towarów i usług. Skoncentrowano się na niskim udziale dochodów migrujących w tworzeniu biznesu; zaproponowano główne sposoby zachęcania pracowników do inwestowania w gospodarkę regionalną. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów we współczesnych dyskusjach na temat mobilności - relacje między migracjami a sferą zabezpieczenia społecznego. Autorzy stawiają sobie dwa cele. Po pierwsze, za sprawą przeglądu literatury teoretycznej i empirycznej wskazują na niejednoznaczność ocen wpływu systemów zabezpieczania społecznego na skalę i strukturę migracji oraz wykraczające poza stereotypowe podejście do skutków migracji fiskalne efekty obecności imigrantów w krajach wysoko rozwiniętych. Po drugie, skupiając się na przypadku ukraińskich imigrantów w Polsce wykazują, jak istotną rolę w ocenie powyższych relacji odgrywa struktura procesu migracyjnego oraz charakter systemu zabezpieczenia społecznego. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Economic and socio-economic determinants of migration
51%
Koncepcje teoretyczne, wyjaśniające ruchy migracyjne ludności w oparciu o rozmaite czynniki ekonomiczne i społeczno-ekonomiczne, różnią się istotnie doborem kluczowych determinant, uzależnionym w szczególności od genezy, zakresu przedmiotowego i skali przestrzennej danej koncepcji. Do podstawowych determinant ekonomicznych migracji zaliczane są zmienne określające dynamikę i poziom rozwoju ekonomicznego oraz strukturę i powiązania gospodarcze obszarów napływu i odpływu migracyjnego. Nie mniejsze znaczenie eksplikacyjne jest przypisywane różnym cechom społeczno-ekonomicznym ludności (migrantom) tych obszarów, odnoszącym się do źródeł utrzymania, aktywności zawodowej, struktury zatrudnienia (według sektorów i form własności oraz działów i gałęzi gospodarki narodowej), poziomu kwalifikacji zawodowych, wysokości płac (dochodów), poziomu bezrobocia itp. W niektórych studiach teoretycznych migracji wymienione wyżej kategorie zmiennych objaśniających zostały powiązane dodatkowo z odpowiednio wyselekcjonowanymi zmiennymi przestrzennymi, demograficznymi, społecznymi i in. W artykule przedstawiono ekonomiczne i społeczno-ekonomiczne uwarunkowania migracji w świetle klasycznej teorii ekonomii, neoklasycznej koncepcji M. Cordey-Hayesa, konstrukcji teoretycznych opartych na teorii kapitału ludzkiego i ekonomicznej teorii zachowań ludzkich G. S. Beckera. (abstrakt oryginalny)
Artykuł opisuje w jaki sposób marnotrawstwo mózgów – czyli sytuacja, kiedy wykwalifikowani emigranci pracują na stanowiskach poniżej swoich kwalifikacji – wpływa na sytuację gospodarczą kraju pochodzenia. Szczególną uwagę zwrócono na związek między możliwością emigracji a inwestycjami w kapitał ludzki. Teoretyczny model przedstawiony w artykule wskazuje na możliwość, że perspektywa zagrożenia zjawiskiem marnotrawstwa mózgów działa demotywująco na młodych ludzi, którzy rezygnują z dalszej edukacji (studiów wyższych) na rzecz emigracji. (abstrakt oryginalny)
W artykule tym autorzy analizują empiryczne determinanty decyzji emigrantów zarobkowych dotyczących powrotu do kraju oraz przesyłanych przez nich przekazów pieniężnych z perspektywy macierzystego regionu. Inaczej niż w poprzednich tego typu badaniach autorzy przebadali bezpośrednio osoby, które rzeczywiście powróciły do kraju, a nie te, które deklarują jedynie chęć powrotu, jak to było we wcześniejszych badaniach. Na podstawie badania ankietowego obejmującego dużą i reprezentatywną grupę gospodarstw domowych z województwa śląskiego (okręgu położonego w Polsce południowej) autorzy identyfikują najważniejsze czynniki wpływające na indywidualne decyzje emigrantów o powrocie do kraju i na ich zachowania w zakresie przesyłanych do kraju przekazów pieniężnych. Następnie badają zależność pomiędzy decyzją o powrocie a przekazami pieniężnymi do kraju. Wyniki badania pokazują, że osoby, które powracają do kraju, przesyłają do domu więcej pieniędzy niż osoby pozostające za granicą w chwili przeprowadzania ankiety. Wyniki pokazują też, że osoby z wyższym wykształceniem przesyłają do kraju mniej pieniędzy niż osoby z wykształceniem podstawowym i średnim. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Directions and Size of Definitive Migration in Poland Since 1999
51%
The main aim of the study is to show the influence of migration on the dynamics of the real growth of population in all the 16 present-day voivodeships, with a division into urban and rural areas. Only definitive (permanent) internal and international (foreign) migrations were taken into consideration here. Since migration is a two-directional movement - inflow (immigration) to a given territory and outflow (emigration) from the former place of residence - we dealt here both with newcomers (incoming population, immigrants) to the territory of all 16 voivodeships and with the population leaving given voivodeships permanently. A particularly detailed analysis was applied to net migrations or migration balances. (original abstract)
Integracja europejska jest niezwykle ważnym procesem zachodzącym w tym regionie świata. Jednolity rynek pracy jest budowany, a obecna postać europejskiego rynku pracy daleka jest jeszcze od ideałów pełnej liberalizacji. Przedstawione wyżej analizy skłaniają do sformułowania kliku wniosków. Po pierwsze liberalizacja przepływów na rynku pracy nie przebiega jednakowo we wszystkich krajach. Mimo dążeń ze strony polityków unijnych, wiele krajów wykorzystuje i będzie wykorzystywać w pełni okresy przejściowe dotyczące rynku pracy. Taka sytuacja ma miejsce mimo, że rekomendacje Komisji Europejskiej wspierają otwarcie całkowite rynków pracy podkreślając jego pozytywny wpływ na koniunkturę w gospodarkach narodowych krajów, które takiego otwarcia się nie obawiały. Po drugie na obszarze Unii Europejskiej w latach 2000-2004 zaobserwowano dodatnie salda migracji, a zatem Unia jest krajem docelowym migracji zagranicznych. Jest to niewątpliwie jeden z komponentów rozwiniętej gospodarki rynkowej charakteryzującej się wysokim poziomem rozwoju społeczno - gospodarczego, a w tym i wysokiej jakości życia. Wynika stąd, że poniekąd postulat uczynienia z Unii Europejskiej gospodarki nowoczesnej stanowiącej istotną przeciwwagę dla gospodarki Stanów Zjednoczonych jest już realizowany chociażby w tym tylko aspekcie. Po trzecie wreszcie same przepływy wewnątrz Unii Europejskiej przebiegają w sposób różnorodny w poszczególnych krajach UE. I tak, na uwagę zasługuje spodziewany wzrost migracji po rozszerzeniu Unii o 10 nowych krajów w roku 2004. Proces ten nasilił się w wyniku przyłączenia krajów o nieco niższym poziomie rozwoju gospodarczego, chociaż wcale nie jest zjawiskiem masowym, skoro zaledwie kilka procent obywateli UE mieszka i pracuje poza swoim krajem ojczystym. Po czwarte istotną grupę wśród imigrantów stanowią Polacy, co wiąże się ze stosunkowo wysokim poziomem stopy bezrobocia w tym kraju, ale i samą wysoką liczebnością Polaków w porównaniu z innymi narodowościami krajów nowo przyjętych do UE. Te przesłanki niewątpliwie sprzyjają skłonności Polaków do emigrowania z ojczyzny, a dodatkowo są jeszcze poparte tradycjami emigracyjnymi znanymi jeszcze z czasów rozbiorów, kiedy migracja miała także podłoże polityczne. Po czwarte, na uwagę i szczególne podkreślenie zasługuje również fakt, że zmieniają się także sektory w których imigranci podejmują zatrudnienia. Np. w Wielkiej Brytanii do niedawna najwięcej imigrantów pracowało w hotelach i restauracjach, tymczasem obecnie taką sekcją jest administracja i zarządzanie. Wskazuje to na wzrost skłonności do emigracji również osób z wysokimi kwalifikacjami i możliwość ich wykorzystania w pracy zawodowej w innym kraju. Takie zjawisko dla budowania jednolitego rynku pracy w UE jest szczególnie korzystne. Tylko bowiem pełen dostęp do miejsc pracy (również tych wysoko płatnych i wymagających wysokich kwalifikacji) jest w stanie zwiększyć skłonność do migracji zagranicznych, ale także przyczynić się do budowania idei Europy będącej wspólnym domem dla wszystkich Europejczyków. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiam świeże wnioski dla polityki gospodarczej wynikające z moich badań nad "Nową ekonomią drenażu mózgów". W sekcji l przytaczam zwięzłe ujęcie modelu, który nasunął wyprowadzenie kilku nowych implikacji politycznych. W sekcjach 2 do 5 przedstawiam te implikacje. Zajmuję się następującymi pytaniami: kiedy i jak imigracja do danego kraju może stać się substytutem subwencji na edukację w tym kraju? Kogo powinno się przyjmować, jeśli kraj przyjmujący troszczy się o poziom życia pracowników niewykwalifikowanych w kraju wysyłającym? Jak i dlaczego bodźce do tworzenia kapitału ludzkiego w kraju wysyłającym mogą wywierać paradoksalny wpływ na politykę imigracyjną kraju przyjmującego? Jak i dlaczego podatek separacyjny, służący oddzieleniu imigrantów wykwalifikowanych od niewykwalifikowanych, nakładany przez kraj docelowy może ulec obniżeniu, gdy weźmie się pod uwagę formowanie kapitału ludzkiego w kraju wysyłającym? Ostatecznie stwierdzam, że implikacje polityczno-gospodarcze przedstawione w artykule ilustrują siłę i znaczenie "Nowej ekonomii drenażu mózgów" jako formuły nowego spojrzenia na sposoby właściwego reagowania polityki na zjawiska związane z migracją. (abstrakt oryginalny)
Aktualnie na świecie obserwowane jest powszechnie występujące zjawisko globalizacji. Najbardziej rozpowszechnione jest ono w dziedzinie finansów, gdzie nie istnieją żadne przepisy ograniczające globalne przepływy finansowe. Powszechna jest również globalizacja handlu i wymiany towarowej oraz produkcji. Te zjawiska prowadzą do wyrównania dysproporcji występujących pomiędzy różnymi krajami. Jednakże najsilniej na wyrównanie różnic tak natury ekonomicznej, jak i kulturowej wpływa przepływ ludności między regionami, krajami i kontynentami.(fragment tekstu)
Zaledwie od kilkunastu lat zaczęto doceniać wpływ transferów zarobków i dochodów emigrantów na rozwój gospodarczy krajów rozwijających się. Szacuje się, że w 2008 r. transfery wyniosły 305 mld dolarów, podczas gdy napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych 459 mld dolarów. Przekazy pieniężne powiększając dochód do dyspozycji rodzin pozostających w kraju, wpływają na zwiększenie ich konsumpcji oraz inwestycji, w tym inwestycji w mikroprzedsiębiorstwa. Dotyczy to również Polski, co autorka pokazuje na przykładzie badania przeprowadzonego w województwie zachodniopomorskim. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Determinanty zachowań proemigracyjnych Polaków
51%
Wyniki podjętej analizy wskazują, że część emigracji odbywa się według utrwalonych wzorców, ale ujawniły się także nowe cechy polskiej emigracji. Duża różnorodność badanych danych wskazuje, aby, tworząc modele zjawiska emigracji z Polski, w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na kierunek emigracji. Założenia prezentowanej teorii neoklasycznej bliższe były emigracji do takich krajów jak: Niemcy, Stany Zjednoczone, Austria, Francja oraz Włochy, a oszacowany model lepiej dopasowany do danych empirycznych. Natomiast w przypadku państw, do których emigracja nasiliła się po 1 maja 2004 roku, należałoby pogłębić analizę przyczynowości, a może rozszerzyć o czynniki pozaekonomiczne. Należy także podkreślić, iż w analizie uwzględniono wyłącznie wyjazdy udokumentowane w systemie ewidencji ludności, a jest to tylko mała część rzeczywistej emigracji z Polski, do interpretacji otrzymanych wyników należy podchodzić z ostrożnością. (fragment tekstu)
18
Content available remote Współczesne procesy migracyjne: definicje, tendencje, teorie
51%
Celem artykułu nie jest wypracowanie nowego spojrzenia na fenomen migracji bądź opisujące go koncepcje teoretyczne. Tekst ma służyć jako teoretyczno-historyczne wprowadzenie do tematyki przedstawionej w pozostałych artykułach znajdujących się w niniejszym tomie "Studiów BAS".(fragment tekstu)
W 2013 roku państwa UE, najpóźniej do 18 stycznia 2016 roku, zobowiązały się do uproszczenia procedury uznawania kwalifikacji w zakresie wybranych zawodów. Głównym narzędziem tych zmian miał być elektroniczny dokument nazwany europejską legitymacją zawodową, poświadczający, że usługodawca spełnił wszystkie warunki, aby świadczyć usługi w przyjmującym państwie członkowskim w ramach czasowej mobilności albo stałego prowadzenia działalności zawodowej. Ze względu na charakter oraz zasięg tego rozwiązania jego znaczenie dla pogłębienia integracji rynków usług państw UE będzie ograniczone.(abstrakt oryginalny)
In cities with large educational institutions, the inflow of educational migrants is important for consumption demand, and can trigger multiplier effects. The main aim of this article is to show the mechanism of the aggregate demand-income effect created by educational migration in the Polish city of Opole. An estimate of this effect is provided, based on questionnaire research among a sample of 1 075 students from all institutions of higher education located in the city. The estimated effects analysed concern the direct consumption impulse, as well as the indirect job creation and increase in income for providers of accommodation for students, in turn triggering increased consumption demand. While the results must be interpreted with care, an estimated 15 per cent of consumption demand created through expenditure of migrant students (about PLN 175 400 000) and 485 extra job show the significance of such expenditure for the local economy. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.