Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 73

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ekonomiczne aspekty ochrony środowiska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W artykule przedstawiono wyniki analizy porównawczej w zakresie rachunków sektora towarów i usług środowiskowych sporządzonych w Polsce i wybranych krajach UE. Rachunki te są elementem europejskich rachunków ekonomicznych środowiska i dotyczą działalności produkcyjnej w gospodarce narodowej, której rezultatem są produkty związane z ochroną środowiska. W artykule omówiono zasady tworzenia takich rachunków i obowiązki w tym zakresie i przeprowadzono analizę porównawczą wyników rachunków sporządzonych w poszczególnych krajach, badając wielkość produkcji, wartości dodanej produkcji oraz eksportu towarów i usług środowiskowych, wskaźniki określające wielkość produkcji w relacji do PKB oraz wielkość zatrudnienia w relacji do zatrudnienia ogółem. W artykule porównano też strukturę wielkości produkcji w sektorze towarów i usług środowiskowych według rodzajów działalności produkcyjnej - rynkowej i nierynkowej(abstrakt oryginalny)
W naukach ekonomicznych nastąpił w ostatnich dekadach dynamiczny rozwój w rezultacie istotnego postępu w sektorze badań i rozwoju, ale przede wszystkim z powodu wyzwań cywilizacyjnych, które stoją przed ludzkością i jej gospodarką. Są one związane z rozwojem techniki oraz rosnącą integracją i globalizacją procesów gospodarczych i społecznych. Czynniki te nie tylko przynoszą poprawę jakości życia, ale także wywołują niekorzystne skutki uboczne, między innymi w postaci wyczerpywania zasobów naturalnych i zanieczyszczenia środowiska oraz wykluczenia społecznego i innych patologii. Wielkim problemem dla polityki gospodarczej i ekologicznej staje się również globalne ocieplenie. Tymczasem naukom ekonomicznym udaje się wciąż tylko w niewielkim stopniu przewidywanie znaczących wydarzeń oraz prognozowanie rozwoju zjawisk polityczno- gospodarczych i społecznych, co ostatnio stało się przedmiotem krytyki, nawet w kręgach noblistów. (fragment tekstu)
W ochronie środowiska naturalnego ekonomiści już od dawna - w Polsce od lat 70. ubiegłego wieku przygotowują i doskonalą przede wszystkim system instrumentów ekonomicznych dla polityki ekologicznej, służących do stymulowania przedsięwzięć ochronnych, oraz analizują skuteczność różnych źródeł finansowania nakładów gospodarczych na ten cel. Natomiast badania wysokości i struktury nakładów gospodarczych na ochronę środowiska podjęto nieco później, zwłaszcza w kosztach bieżących oraz wydatków gospodarstw domowych, które nadal wycenia się w sposób szacunkowy. Warto przypomnieć, że wysokość niezbędnych nakładów inwestycyjnych na ochronę środowiska wywołała początkowo najwięcej kontrowersji. Otóż najpierw szacowano te nakłady na 20-30% dochodu narodowego (a nawet więcej), co przesądzało o niemożności podjęcia takiego wyzwania, ale w latach 90. oceniano je już tylko na 3-4%. W praktyce przodujących pod tym względem krajów wysoko rozwiniętych wskaźnik ten sięgał wtedy 1-2% PKB. (fragment tekstu)
AURA, pierwsze w Polsce czasopismo ekologiczne, powstała w 1973 roku, a więc stosunkowo wcześnie, na tle kształtujących się dopiero badań naukowych i ruchu społecznego w ochronie środowiska naturalnego. Bowiem do przełomu lat 50. i 60. XX wieku istotną rolę odgrywała jedynie ochrona przyrody - czyli troska o florę i faunę oraz zabytki przyrody nieożywionej - zresztą o długiej już tradycji, a jej ukoronowaniem było powstanie w 1928 roku Ligi Ochrony Przyrody oraz działalność prof. Władysława Szafera (1886-1970). Natomiast narodziny ochrony środowiska naturalnego (przyrodniczego) jako ochrony środowiska życia człowieka stanowią nowy etap w gospodarowaniu zasobami naturalnymi i kształtowaniu elementów środowiskowych. (fragment tekstu)
We have attempted, using the general equilibrium modelling, to estimate distribution effects for the Polish economy resulting from implementation of international environmental agreements. (fragment of text)
Euromarketing jest jedną z wielu koncepcji marketingu, kładąca nacisk na ochronę środowiska. Czasem utożsamia się go z rozbudzaniem świadomości ekologicznej konsumentów, którzy nie są zainteresowani środowiskiem. Oznacza wówczas wpływanie na zmianę ich zachowań, a zwłaszcza wyborów konsumpcyjnych. (fragment tekstu)
Ważnym motywem zastosowania ekonomii w ochronie środowiska jest poszukiwanie rozwiązań, które by pozwalały na osiągnięcie jak największej przewagi korzyści nad kosztami. W tym celu - podpierając się czasem twierdzeniem Lagrange'a - ekonomiści postulują rozwiązanie, które zrównuje krańcowe korzyści z krańcowymi kosztami. Precyzyjne znalezienie takiego poziomu ochrony jest bardzo trudne, tym niemniej przyjmowane standardy powinno się chociaż w przybliżeniu uzasadniać tym, że ich ewentualna zmiana nie byłaby usprawiedliwiona porównaniem kosztów i korzyści. (abstrakt oryginalny)
Autor podkreśla potrzebę uwzględnienia problematyki ochrony środowiska w działaniu przedsiębiorstwa. Określono koszty ponoszone w związku z działalnością mogącą stanowić zagrożenie dla środowiska. Opisano również formułę efektywnego działania przedsiębiorstwa uwzględniającą wymagania ochrony środowiska.
The 1990s saw the fi rst efforts to make the national accounts "greener," i.e. to introduce into the System of National Accounts (SNA) of satellite accounts reflecting the relationships (flows) between the economy and the environment. They were supposed to ensure the provision of better information to assess progress in implementing the principles of sustainable development. As a result of this process European environmental economic accounts were phased in. The fi rst modules were introduced by the regulations of 2011 (the fi rst three modules) and of 2014 (three more modules). The article surveys the most important issues related to economic environmental accounts and shows the fi rst statistical data collected by Eurostat. The aim of this article is thus to analyse the main diffi - culties of the calculation of environmental costs in the context of the environmental goods and services sector accounts, i.e. the subsequent environmental accounts modules being implemented. (original abstract)
Woda jest kluczowym zasobem zapewniającym życie na ziemi. Uznawana jest dzisiaj za wyczerpywalny zasób odnawialny, dlatego konieczne jest gospodarowanie tym zasobem oraz regulowanie zasad korzystania z niego dla konkurujących użytkowników. Do zapewnienia zrównoważonego korzystania z zasobów wodnych niezbędne są rozbudowane narzędzia statystyczne dostarczające informacji dotyczących relacji między gospodarką a środowiskiem w zakresie wody. Podstawową kwestią jest oparcie ich na jednolitych definicjach i nomenklaturze rachunków narodowych. Artykuł ma charakter przeglądowy i dotyczy tematyki rachunków środowiskowo-gospodarczych, które nie są jeszcze objęte obowiązkowymi wytycznymi UE. Prace nad metodologią tworzenia tych rachunków trwają na gruncie międzynarodowym, w tym w instytucjach Unii Europejskiej. Można się spodziewać, że znajdą się one w kolejnych modułach obowiązkowych rachunków środowiskowo-gospodarczych.(abstrakt oryginalny)
Praca stanowi studium teoretyczno-metodologiczne. Główna hipoteza badawcza, wokół której koncentruje się monografia, głosi, że zintegrowane gospodarowanie na obszarach przyrodniczo cennych, oparte na zasadach rozwoju zrównoważonego, jest możliwe w Polsce zarówno z ekonomicznego, społecznego, przestrzennego, jak i środowiskowego punktu widzenia. Wymiar empiryczno-poznawczy badań znajduje odzwierciedlenie w rozdziałach drugim, trzecim i czwartym, w których zaprezentowano stan form obszarów przyrodniczo cennych w Polsce, system zarządzania tymi obszarami oraz waloryzację środowiska przyrodniczego i jego poszczególnych komponentów. Zdiagnozowanie postaci obszarów przyrodniczo cennych służy uświadomieniu, na ile obszary te są ważne w naszym kraju - pod kątem ochrony przyrody oraz zajmowanej przestrzeni. Dokonano również empirycznych analiz, które pozwalają zweryfikować główną hipotezę pracy. Zostały one oparte na dostępnych źródłach informacji i bazach danych charakteryzujących obszary przyrodniczo cenne oraz ich obciążenie procesami gospodarowania. Należy przy tym zauważyć, że obszary przyrodniczo cenne są w Polsce niedostatecznie scharakteryzowane, co także pozostaje istotnym wyzwaniem poznawczym. Zaproponowanie właściwej koncepcji zintegrowanego gospodarowania na obszarach przyrodniczo cennych wymaga przede wszystkim poprawnego rozpoznania dotychczasowego stanu rzeczy. Z tego powodu analiza statystyczno-empiryczna aktualnej sytuacji obszarów przyrodniczo cennych w Polsce została w pracy odpowiednio rozbudowana. W monografii przedstawiona jest koncepcja zintegrowanego gospodarowania na obszarach przyrodniczo cennych, odmienna od konserwatorskiego podejścia opartego na restrykcyjnych regulacjach prawnych ograniczających lub zakazujących gospodarowania w tej przestrzeni. Nowa koncepcja polega na tym, aby każdy mógł korzystać z zasobów tych obszarów i jednocześnie szanował te obszary, zachowując ich trwałość. Użytkownicy obszarów przyrodniczo cennych będą akceptować ich ochronę, upatrując w nich swój potencjał społeczno-gospodarczy. Obszar przyrodniczo cenny jest dobrem publicznym, czyli proces gospodarowania na tym terenie podlega reglamentacji. Zakres reglamentacji gospodarowania na obszarach przyrodniczo cennych musi być sensownie przewidziany. Takie podejście znalazło wyraźne teoretyczne potwierdzenie w ekonomii, czego wyrazem była Nagroda Nobla dla E. Ostrom za prace na rzecz usprawnienia zarządzania w gospodarce.(fragment tekstu)
Praktyczne znaczenie gospodarki funduszowej w zakresie ochrony środowiska w Polsce sprowadza się do uniezależnienia finansowania ochrony środowiska od środków budżetowych. Pomimo normatywnego określenia źródeł przychodów funduszy, problemy interpretacyjne mogą pojawić się w związku z faktem, że decyzje finansowe dotyczące samorządowych funduszy ochrony środowiska podejmują organy posiadające również określone kompetencje budżetowe. Zgodnie z orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego nadzór nad działalnością funduszy ochrony środowiska powinien być rozumiany jako nadzór nad „wszelką działalnością", z którą jest związane podejmowanie uchwał. Pogląd ten może jednak budzić pewne wątpliwości w praktyce stosowania prawa. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano przeglądu piśmiennictwa ekonomicznego w dziedzinie wyceny usług ekosystemowych. Jako punkt wyjścia służy znany artykuł z 1997 roku autorstwa Costanzy i współpracowników, który zapoczątkował szeroką dyskusję na ten temat. Następnie zarysowano w skrócie zakres ekonomii. Szczególną uwagę zwrócono na pomiar dobrobytu. Tak zwane zazielenienie PKB stanowi dobry przykład uwzględnienia wkładu usług ekosystemowych w tworzenie wartości ekonomicznych. Ze względu na to, że wiele spośród tych usług nie pojawia się na rynku, problem ich wyceny jest trudny. W artykule sporo miejsca poświęcono więc sposobom szacowania wartości ekonomicznej bez wykorzystania rynku. Na zakończenie przedstawiono doświadczenia zdobyte w praktyce sporządzania wycen potrzebnych właścicielom zasobów przyrodniczych, którzy chcieliby zrobić z nich jak najcenniejszy użytek.(abstrakt oryginalny)
Do niedawna problematyka ochrony środowiska naturalnego przed nadmierną eksploatacją przez człowieka i towarzyszącym jego egzystencji procesom wytwórczym była prawie wyłącznie przedmiotem badań i troski przyrodników. Chociaż różne ujemne skutki działalności człowieka w środowisku dostrzegano już od dawna, to jednakże o ochronie środowiska jako nauce w obecnym rozumieniu tego terminu można mówić od niedawna, tj. od momentu powstania sozologii. Wobec katastroficznych prognoz, które pojawiły się w latach sześćdziesiątych i na początku lat siedemdziesiątych XX wieku dotyczących dalszego rozwoju, nastąpiło sprzężenie nauk społecznych, a zwłaszcza ekonomicznych, z naukami przyrodniczymi. Długo bowiem wśród ekonomistów panował uspokajający pogląd o niemożliwości wystąpienia naturalnych barier rozwoju społecznego i gospodarczego. Istniało fałszywe przekonanie o nieograniczonych możliwościach rozwoju wiedzy i postępu technicznego, zwłaszcza w odniesieniu do możliwości substytucji różnego rodzaju materiałów i energii. Dopiero pojawienie się symptomów narastania w gospodarce światowej kryzysu paliwowo-energetycznego i żywnościowego spowodowało zmianę w poglądach dotyczących sfery: produkcja-zaspokojenie potrzeb-skutek w środowisku. Nastąpiła integracja naukowa i przenikanie wiedzy o środowisku do ekonomistów i polityków gospodarczych. Zasadniczą rolę w tym względzie odegrało zwrócenie uwagi na ujemne skutki współczesnej rewolucji w siłach wytwórczych. Doprowadziło to do częściowego przynajmniej odejścia od fascynacji żywiołowym postępem naukowo-technicznym. Dostrzeżono, że taki postęp rodzi wiele zagrożeń środowiskowych. Stwarza on co prawda, niespotykane dotąd możliwości podporządkowania przyrody człowiekowi, ale z drugiej strony wywołuje nieznane, często na niespotykaną dotąd skalę zanieczyszczenia powietrza, wód, gleb - całej biosfery. (fragment tekstu)
The aim of this article is to identify durability principles in relation to sustainable development, eco-development and forms of natural valuable areas. Sustainable development accepts sensitive and strong durability principle, however, it does not accept a weak durability principle and restrictive principle. Eco-development does not accept a weak and sensitive durability principle, does not partly accept strong principle, but it accepts restrictive principle. Only one durability principle does not refer to any form of natural valuable areas, it is a weak principle. (original abstract)
Przedstawiono analizę polskiej sprawozdawczości statystycznej z zakresu finansowych aspektów ochrony środowiska. Omówiono szczegółowo podmioty i przedmiot badań statystycznych z dziedziny ekonomicznych aspektów ochrony środowiska, a także wykorzystywane formularze sprawozdawcze oraz procedury ich sporządzania i przekazywania.
Rzecznicy ochrony środowiska głoszą zależność - znaną jako hipoteza Portera - iż zaostrzenie wymagań ekologicznych nie uszczupla zysków przedsiębiorstw, ale - wręcz przeciwnie - pozwala na ich zwiększenie. Innymi słowy, jeśli nakazać przedsiębiorstwu, żeby lepiej chroniło środowisko, to mu się w ten sposób pomaga, a nie przeszkadza. (fragment tekstu)
W ostatnich latach zagrożenia ekologiczne stały się istotnym elementem wielu kampanii na rzecz ochrony środowiska naturalnego. W kampaniach tych nawołuje się do działań zmierzjących do rekultywacji środowiska. Mają one także wpływ na postawy konsumentów. Dlatego też przewiduje się, że wysokie normy środowiskowe staną się najważniejszą okolicznością kształtującą zachowania producentów i konsumentów. Zarządy różnych przedsiębiorstw poświęcają wiele uwagi ustaleniu "zielonych strategii" i określeniu takich systemów zarządzania, które byłyby zgodne ze środowiskowymi standardami. Zdaniem J.K. Peattie, dla wielu przedsiębiorstw proekologicznych wyzwanie jest sposobem doścignięcia wielu przedsiębiorstw, które już wcześniej przyjęły strategię produkcji przyjaznej środowisku. (abstrakt oryginalny)
Ochrona środowiska to jeden z priorytetów rozwoju obszarów wiejskich, które swoim zasięgiem obejmują największy obszar Polski. Stan środowiska zależy m.in. od wielkości środków finansowych przeznaczanych na jego ochronę. W artykule przedstawiono wybrane aspekty ekonomiczne ochrony środowiska, tzn. nakłady na środki trwałe służące ochronie środowiska. Badaniem objęto regiony funkcjonalne obszarów wiejskich województwa dolnośląskiego. Analizy dokonano za lata 2000-2008. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.