Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ekonomika informacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest wykazanie szczególnej roli informacji i słuszności tezy, zakładającej, że informacja jest zasobem strategicznym. Specyfika tego zasobu wynika z własności informacji, jak jej niewyczerpywalność, różnorodność, przejawianie efektu synergii. Znaczenie strategiczne tego zasobu wynika z wielorakich ról, jakie ta sama informacja może odegrać w życiu każdego człowieka oraz całych społeczeństw: może ona być "łagodną siłą", czynnikiem integrującym, czynnikiem demokratyzującym, towarem, kapitałem.
U podstaw ekonomiki informacji znalazło się adaptowanie metod ekonomicznych do badania i kształtowania zjawisk społeczno-gospodarczych w nowoczesnym społeczeństwie. Jednym z podstawowych zagadnień ekonomiki informacji staje się opracowanie właściwych metod wyceny przydatnych w sferze informacji. Celem artykułu jest zaprezentowanie istoty wyceny na potrzeby ekonomiki informacji, omówienie trudności w tym zakresie, wskazanie przesłanek poszukiwania przydatnych metod i ustalenia skali oddziaływania norm prawnych na ekonomikę informacji i efektywność gospodarowania. (streszcz. oryg.)
W artykule dokonano próby konceptualizacji pojęcia "ekonomia informacji" w paradygmacie public relations. Całość poprzedza wprowadzenie w problematykę asymetrii informacji. "Ekonomia informacji" powstała z zapotrzebowania praktyki życia gospodarczego. Dzięki niej ekonomiści dysponują lepszymi, bardziej adekwatnymi do rzeczywistości analizami rynków pracy, kapitału, towarów i usług, przyczyniając się w ten sposób do bardziej optymalnego wykorzystywania potencjału tkwiącego w firmach, korporacjach, branżach, w gospodarkach poszczególnych państw oraz w gospodarce światowej.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano zarys nowej dyscypliny naukowej - infonomiki. Przedstawiono wybrane definicje infonomiki i jej odniesienie do kategorii dyscypliny naukowej. Określono przedmiot i obszary badań. Dokonano analizy porównawczej infonomiki z ekonomiką informacji. Scharakteryzowano nowy i dopiero kształtujący się zawód infonomisty. Artykuł kończy prezentacja zakresu tematycznego infonomiki w nauczaniu. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote The Role of Information Systems in Development of Voivodeships in Poland
75%
Role of information and Information Systems becomes more and more important for company activity. Their influence on economy of Poland was not researched yet. Usage of Information and Communication technology rapidly increased for the past years. The research goal of the article was evaluation of dependency between development of ICT and economic situation of voivodeships in Poland.(original abstract)
W artykule przedstawiono uproszczoną strukturę urzędu skarbowego, charakterystykę poszczególnych komórek wchodzących w skład urzędu oraz identyfikację procesów, w których owe komórki biorą czynny udział. Procesy te podzielono na podstawowe i pomocnicze. Następnie na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród pracowników zajmujących stanowiska kierownicze w badanych urzędach sporządzono mapę procesów ilustrującą wpływ poszczególnych procesów na wyniki osiągane przez urząd. (fragment tekstu)
Niniejsze opracowanie stanowi próbę przedstawienia infonomiki jako nowej dyscypliny naukowej. Termin "infonomika" nie występuje jeszcze w rodzimej literaturze specjalistycznej. Wyszukiwanie go w języku polskim w jednej z najbardziej popularnych wyszukiwarek internetowych, jaką jest Google, również nie przynosi pozytywnych rezultatów. Podobnie bazy artykułów ProQuest i EBSCOhost w przypadku zapytania "infonomics" nie podają żadnych odwołań do opracowań zawierających opis tej "dyscypliny". Autorzy, prezentując infonomikę, bazowali głównie na dostępnych opracowaniach obcojęzycznych, opublikowanych w internecie. Janusz (abstrakt oryginalny)
Pojęcie ekonomia informacji nie jest precyzyjnym określeniem pola badawczego w naukach ekonomicznych. Artykuł przedstawia przegląd różnych konotacji terminu ekonomia informacji. Autor identyfikuje główne pola badawcze ekonomii informacji oraz grupuje je w cztery obszary: ekonomika informacji, infonomika, ekonomia gospodarki informacyjnej oraz ekonomia informacji niedoskonałej. Prezentuje związki pomiędzy tymi obszarami badawczymi oraz łączy je z  różnymi typami informacji z punktu widzenia najprostszego modelu człowieka gospodarującego, używającego rzadkich środków do osiągania alternatywnych celów. (abstrakt oryginalny)
Główną zaletą książki jest to, że dotyka ona zagadnień o kapitalnym znaczeniu, których znajomość jest niezbędna do zrozumienia, jak funkcjonuje informacja w różnych odsłonach świata gospodarki, czasami na styku ze światem polityki, światem społecznym czy światem mediów. Trudno chyba byłoby znaleźć oponenta stwierdzenia, że przepływ informacji, a właściwie wyposażenie w informację wszystkich podmiotów gospodarki rynkowej, jest warunkiem sine qua non efektywności tejże gospodarki, czyli per saldo dobrobytu społecznego. Natomiast będąca immanentną cechą rzeczywistej gospodarki asymetria informacji przyczynia się de facto do obniżenia ogólnego poziomu zamożności. Czasami, a właściwie często, mamy jednak do czynienia z suboptymalizacją, której źródłem może być właśnie asymetria informacji - wtedy nieuzasadnione zyski jednych podmiotów realizowane są niejako kosztem dobrobytu społecznego na poziomie ponadindywidualnym. (fragment tekstu)
Autor omawia udział trzech laureatów Nagrody Nobla: G.A. Akerlofa, A.M. Spence'a i J.E. Stiglitza w powstanie nowoczesnej ekonomiki informacji. Od lat siedemdziesiątych prowadzili oni badania nad wpływem niedoskonałości informacyjnych na kształtowanie się równowagi na rynku.
Ekonomia informacji opiera się na założeniu niedoskonałości informacji, którą dysponują uczestnicy rynku. Uważa się, że pozwala ona modelować niezrozumiałe wcześniej zjawiska i wyjaśniać istnienie pewnych rynkowych instytucji nie całkiem ekonomicznie uzasadnionych z punktu widzenia tradycyjnej teorii ekonomii. W artykule skupiono uwagę na wybranych mechanizmach wynikających z niedoskonałości informacji i dotyczących rynku pracy. Szczegółowo przedstawiono następujące problemy: pokusa nadużycia (hazard moralny), problem selekcji (identyfikacji nieobserwowalnych charakterystyk) oraz monitorowania zachowań (bodźców) na rynku pracy.
12
Content available remote Ekonomika informacji na tle rozwoju społeczeństwa globalnego
63%
Wzrost znaczenia informacji w gospodarce powoduje zdecydowane zmiany w strukturach rynkowych. Do końca pierwszej połowy XX wieku większość teorii ekonomicznych zakładała pełną informację , dopiero w latach 70-tych ubiegłego wieku, gdy pojawiły się prace Joseph'a E. Stiglitz'a oraz Geogre'a A. Akerlofa, dotyczące asymetrii informacji zwrócono uwagę na znaczenie informacji w decyzjach ekonomicznych. Ogólny poziom aktywności gospodarczej, konsumpcji oraz inwestycji wynika z decyzji wielu jednostek gospodarczych. Celem przedstawianego artykułu jest próba oceny znaczenia informacji w XXI wieku na tle rozwoju społeczeństwa globalnego. Przeprowadzona analiza ma charakter polemicznej dyskusji. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia argumenty na rzecz celowości poświęcenia uwagi w temacie informacji i ponoszenia wysokich kosztów ich zbierania. Pytania (i odpowiedzi), które stawia autor są stronnicze i subiektywne, prowokują do wyrażania innych opinii w tej sprawie. W artykule przedstawia obszerną charakterystykę informacji i opisuje jej rolę, w szczególności znaczenie informacji jako czynnik kulturotwórczy, atrybut władzy, środek terapeutyczny, a także integracyjną funkcję informacji.
Niniejszy artykuł przedstawia ewolucję strategii z perspektywy ery przemysłowej oraz ery informacji. Strategie w pierwszej erze są oparte na hierarchii trójkątnej, w drugiej zaś na relacyjnej sieci wartości. Strategie oparte na hierarchii trójkątnej można podzielić na dwie szerokie szkoły: racjonalistyczną szkołę projektowo-planistyczną "z góry w dół" oraz adaptacyjną szkołę emergentną "z dołu w górę". Wśród zwolenników obu podejść toczy się ożywiona dyskusja, jak rzeczywiście organizacje opracowują strategię. Główna krytyka podejścia racjonalistycznego w myśleniu strategicznym dotyczy ignorowania stopnia, do którego w realnym biznesie strategia jest rzeczywiście bardziej emergentną niż kierowana. W niniejszym artykule autor utrzymuje, że strategia siłą rzeczy jest emergentną, co nie oznacza jednak, że nie może lub nie powinna być analizowana, zarządzana i kontrolowana. Gwałtowne i głębokie zmiany zachodzące we współczesnym otoczeniu biznesu podkopują podstawy hierarchii trójkątnej. Organizacje pionowo zintegrowane są stopniowo zastępowane przez organizacje sieciowe. Autor utrzymuje, że organizacja sieciowa w celu osiągnięcia i utrzymania przewagi konkurencyjnej powinna efektywnie orkiestrować zarówno kluczowe, jak i poboczne kompetencje posiadane i obsługiwane przez uczestników relacyjnej sieci wartości. (abstrakt oryginalny)
15
63%
Glosa dotyczy wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 sierpnia 2017 r. o sygn. I OSK 3017/15, odnoszącego się do obowiązku udzielania informacji publicznej w konkretnej sprawie. Na tle przedmiotowego rozstrzygnięcia NSA, należy zgodzić się, że wniosek o informację publiczną sformułowany w kontekście sprawy indywidualnej, nie oznacza, że jest on wnioskiem w sprawie prywatnej, bowiem dotyczy działania organu władzy publicznej i służy jego weryfikacji pod względem legalności. Wyrok wpisuje się w ogólną tendencję do poszerzania zakresu dostępu do informacji publicznej obywatelom. (abstrakt oryginalny)
Inwestycja w system informatyczny w banku zawsze jest obarczona dużą odpowiedzialnością, a w przypadku instytucji o dużych rozmiarach stres towarzyszący rozruchowi może być ogromny, podobnie jak odpowiedzialność wobec klientów. Na szczęście informatyka jest coraz bardziej przyjazna i systemy bardzo łatwo pozwalają na modyfikację swoich struktur i wielkości. W Polsce najczęściej słyszy się o ofertach nowych usług cyfrowych w bankach średniej wielkości, a o największych mówi się, że są niezdatne do modernizacji. Wbrew temu poglądowi, artykuł przytacza przykłady modernizacji sieci infomatycznej dużych banków.
17
Content available remote Ekonomika informacji: przedmiot i zakres badawczy
63%
Celem prezentowanych rozważań było zidentyfikowanie przedmiotu i zakresu ekonomiki informacji, a więc rozwijanego na gruncie nauk ekonomicznych holistycznego podejścia badawczego do informacji jako kategorii ekonomicznej.(fragment tekstu)
W artykule omówiono zagadnienia etyki informacji w kontekście wybranych procesów informacyjnych. Prezentowane są funkcje jakie pełni informacja, jak również ich cechy jakościowe tj. rzetelności informacji, jej zrozumiałości i obiektywności, istotne z punktu widzenia etyki informacji. Szczególną uwagę zwrócono na interpretację informacji, która jest obciążona subiektywnymi czynnikami, wynikającymi z osobowości jednostki.
Gospodarki oraz społeczeństwa wykorzystujące informację i wiedzę w procesie rozwoju w większym stopniu niż kiedykolwiek wcześniej zyskały miano gospodarek opartych na wiedzy, gospodarek informacyjnych, społeczeństw informacyjnych lub społeczeństw wiedzy. Istnieje wyraźna luka na gruncie nauk ekonomicznych w badaniach nad tymi koncepcjami, szczególnie w zakresie zachodzących między nimi sprzężeń zwrotnych i próby wyznaczenia potencjalnej linii demarkacyjnej. Jednocześnie można zidentyfikować bogatą literaturę przedmiotu poświęconą wybranej przez autora koncepcji, która staje się niejako naturalnie wyznacznikiem głównej osi rozważań, co może ograniczać perspektywę poznania naukowego zachodzących równolegle zjawisk. Jednym z przykładów takiej wielości formułowanych propozycji jest pomiar stopnia rozwoju gospodarek i społeczeństw, w których informacja i/lub wiedza okazały się podstawowym czynnikiem rozwojowym. Z wielu powodów obszar ten stał się przedmiotem zainteresowania i badań prowadzonych przez przedstawicieli różnych środowisk - naukowców, publicystów, dziennikarzy, przedsiębiorców czy osoby fizyczne pasjonujące się tą problematyką. Powstały dziesiątki inicjatyw, z których część - po zaprezentowaniu metodologii oraz uzyskaniu akceptacji przez instytucje międzynarodowe i grupy ekspertów - zaczęła pełnić funkcję swoistego standardu pomiarowego. W rezultacie opracowano wiele modeli i rankingów klasyfikujących kraje pod względem wykorzystania informacji i/lub wiedzy w procesie gospodarowania. Pozycje osiągane przez poszczególne kraje w powyższych rankingach stały się podstawą do dyskusji na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze analizowano założenia metodyczne w doborze zmiennych, sposób konstrukcji indeksów złożonych oraz dokonywano weryfikacji statystyczno-ekonometrycznej zastosowanych metod. Po drugie badano potencjalne związki między oceną kraju uzyskaną w klasyfikacji gospodarek opartych na wiedzy i społeczeństw informacyjnych a wynikami gospodarczymi mierzonymi za pomocą ogólnodostępnych wskaźników. Zaprezentowane powyżej w sposób syntetyczny zagadnienia rosnącej roli informacji i wiedzy w funkcjonowaniu systemu społecznego, ze szczególnym uwzględnieniem subsystemu gospodarczego, stanowiły podstawę do sformułowania głównego celu pracy, którym jest zidentyfikowanie istoty i pomiar koncepcji społeczeństwa informacyjnego, gospodarki wiedzy i społeczeństwa wiedzy oraz ocena ich oddziaływania na rozwój gospodarczy. (fragment tekstu)
W świecie wypełnionym informacją pojawia się zagadnienie zarządzania informacją. Przedstawiono wyniki audytu wśród pracowników wybranego banku, jakie są ich opinie o komunikacji wewnętrznej i komunikacji z otoczeniem. Wyniki te pokazują obszary, które wymagają poprawy.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.