Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ekonomika przemysłu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedstawiono sytuację w zakresie cen zaopatrzeniowo-inwestycyjnych do roku 1970, założenia reformy tych cen ze stycznia 1971 roku oraz własne szacunki efektów finansowych zmian cen zbytu w przemyśle.
Przedstawiono problematykę analizy czynników określających produktywność środków trwałych. W szczególności omówione zostały następujące zagadnienia: pojęcie produktywności środków trwałych, konstrukcja miernika produktywności, ogólnoprzemysłowe czynniki majątku trwałego, gałęziowo-branżowe czynniki produktywności, stan wyjściowy jako czynnik produktywności, czynniki zniekształcające pomiar produktywności, niejednoznaczność ekonomiczna wskaźnika produktywności. Przedstawiono także wyniki analizy czynników produktywności na przykładzie przemysłu spożywczego
Przedstawione tu właściwości mezoekonomicznego studium sektorowego stanowią jednocześnie zasób informacyjny dotyczący omawianych zagadnień oraz źródło kolejnych, nieodparcie nasuwających się pytań. Wyczerpujących na nie odpowiedzi niejednokrotnie nie można udzielić wprost. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać we fragmentaryczności krajowego studialnego zaplecza metodologicznego i niekompletności podbudowy teoretycznej. Mnożą się zatem przykłady indywidualnych podejść do budowy studiów sektorowych oraz wykorzystywania zagranicznych, nie zawsze prawidłowo zaadaptowanych wzorców.Niemniej jednak mezoekonomiczne przemysłowe studia sektorowe stanowią fundamentalny element infrastruktury informacyjnej polityki regionalnej i przemysłowej. Wszelkie działania pojawiające się w obrębie tych polityk, kreowane bez profesjonalnego rozpoznania bieżącego i przyszłego stanu sektorów, grożą nie tylko marnotrawstwem ograniczonych przecież środków, ale i pogłębianiem się zjawisk kryzysowych. Położenie zatem szczególnego nacisku na metodologiczny rozwój studiów sektorowych powinno się stać pierwszoplanowym zadaniem kreatorów zmian struktur mezoekonomicznych. (fragment tekstu)
Koszty wydobywanej rudy można kształtować na dwa sposoby, zmniejszając pracochłonność, materiałochłonność i energochłonność oraz poprzez dostosowanie jakości wydobywanej rudy (zawartość miedzi) do poziomu wynikającego z aktualnych cen miedzi. W artykule przedstawiono algorytmy wyznaczania normatywów jakości rudy wynikających z aktualnej ceny rynkowej miedzi oraz według przyjętych kryteriów rentowności. Określono modele obliczeniowe tych normatywów, jednostkowych kosztów górniczych obciążających jedną tonę miedzi, poziomu produkcji miedzi elektrolitycznej i wydobycia rudy. Oryginalnym rozwiązaniem przedstawionym w artykule jest metoda dekompozycji sterowalnych zmiennych dla podstawowego ciągu technologicznego na zadania dla pojedynczych kopalni. Korzystając z opracowanych modeli wykazano, że nawet przy stosunkowo skromnej bazie danych można w miarę szybko otrzymać interesujące dla menedżerów informacje, na przykład prognozę stopy zwrotu (ekonomicznej lub operacyjnej), żądaną zawartość miedzi w wydobytej rudzie przy zadanej stopie zwrotu lub poziom progowy tej zawartości w odniesieniu do wielkości kosztów i produkcji. Rozważania teoretyczne zilustrowane zostały odpowiednimi przykładami. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Adhesives in the Production of Lightweight Panels in Woodworking Industry
100%
Chosen aspects from the important role of adhesives in the production of lightweight panels was presented. Components of lightweight panels and particular adhesives basis on poly(vinylacetate)-PVAC, polyurethane (PUR) prepolymer, and reactive hot melt (HM) used in production and their characteristic was described. For the production of lightweight panels are used a various adhesives such as PVAC dispersion, products based on PUR prepolymers, and particular reactive PUR HM systems. Kind of adhesives influenced upon the properties of obtain joints im lightweight panels and their functionality and stability. Comparison of various methods of lightweight panels production. Given some economic aspects of production of lightweight panels, using various adhesives and methods of their application. (original abstract)
Autor proponuje nową koncepcję badań nad ekonomiką przemysłu, w oparciu o jeden z trzech możliwych sposobów opisu: wybrane problemy przemysłu, politykę przemysłową i zarządzanie strategiczne w przemyśle.
Jedną z kluczowych przyczyn nieefektywności przedsiębiorstw górniczych w Polsce są systematycznie rosnące jednostkowe koszty produkcji górniczej, które wzrastają nie tylko w wyniku pogłębiania wydobycia i wzrostu natężenia zagrożeń geologiczno-górniczych, ale również w wyniku braku skutecznych narzędzi planowania i kontroli kosztów. Mając na uwadze wskazane okoliczności, celem niniejszego artykułu jest przedstawienie koncepcji kontrolingu produkcji górniczej (KPG), która została opracowana w Instytucie Ekonomii i Informatyki na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej na podstawie literaturowych studiów teoretycznych, analizy dobrych praktyk, konsultacji z przedsiębiorstwami górniczymi oraz praktycznych prac naukowo-badawczych zleconych Instytutowi przez przedsiębiorstwa górnicze oraz instytucje naukowe w ciągu ostatnich piętnastu lat jego funkcjonowania. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono charakterystykę przemysłu w okresie transformacji, z uwzględnieniem zmian w wielkości i strukturze produkcji oraz nakładów inwestycyjnych i zatrudnienia. Omówiono wyniki ekonomiczne przemysłu spożywczego na tle uwarunkowań makroekonomicznych.
Artykuł dotyczy metod badania proporcji między cenami wyrobów żelaznych o różnym stopniu przetworzenia. Dotychczas w literaturze przedmiotu nie określono metod badania tych proporcji. Sugestią autora jest ich oszacowanie poprzez porównanie relacji kosztów podstawowych do cen zbytu na poszczególnych etapach procesu produkcyjnego oraz porównanie odpowiadających im cen krajowych i międzynarodowych. Prawidłowy system relacji cen towarów o różnym stopniu przetworzenia ma szczególne znaczenie w warunkach samofinansowania i samorządności przedsiębiorstw. Może to powodować wycofywanie się lub ograniczanie tych etapów produkcji, które charakteryzują się niską efektywnością uwarunkowaną m.in. prawidłowym systemem relacji cenowych.
Dążenie przedsiębiorstw górniczych do coraz wyższej efektywności ekonomicznej zmusza decydentów tj. zarządy spółek, kierownictwo kopalń oraz kadrę inżynieryjno-techniczną do podejmowania działań dla poprawy wskaźników wydajności pracy. Działania te powinny koncentrować się na dążeniach do optymalnego zatrudnienia pod względem kryteriów ilościowo-jakościowych oraz maksymalizacji efektów produkcyjnych przy istniejących uwarunkowaniach techniczno-organizacyjnych oraz geologiczno-górniczych. Biorąc pod uwagę determinanty efektywnej ekonomicznie działalności górnictwa węgla kamiennego, jako cel niniejszego artykułu można wskazać określenie dalszych koniecznych badań w zakresie wydajności pracy oraz wynikających z nich rekomendacji dla przedsiębiorstw górniczych. (abstrakt oryginalny)
Zaprojektowanie, stworzenie, prowadzenie i likwidacja przedsiębiorstwa górniczego wymaga wiedzy i doświadczenia z wielu różnych dziedzin i dyscyplin naukowych. Z uwagi na złożoność i kapitałochłonność operacji górniczych, każdej z faz istnienia przedsiębiorstwa górniczego towarzyszą liczne źródła ryzyka zasobowego i procesowego, które także wymagają interdyscyplinarnego podejścia i holistycznego spojrzenia zorientowanego na równoczesne ograniczenie skutków ich indywidualnego i łącznego wystąpienia. Mając na uwadze powyższe okoliczności, celem niniejszego artykułu jest prezentacja komplementarnego podejścia do zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie górniczym uwzględniającego zarówno techniczne, jak i ekonomiczne źródła ryzyka.(abstrakt oryginalny)
Bezpieczeństwo pracy w górnictwie jest jednym z trzech podstawowych filarów strategii zrównoważonego rozwoju zapewniającego dbałość nie tylko o sferę ochrony środowiska i sferę społeczną, ale także i ekonomiczną. W artykule omówiono zagadnienia związane z kosztami wypadków przy pracy oraz poprawy bezpieczeństwa na stanowiskach pracy. Przedstawiono również korzyści wynikające z właściwego zarządzania w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwie górniczym w aspekcie ekonomicznej rentowności przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wykaz prac Pana prof. Stanisława Chomątowskiego (UEK, Katedra Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw). Dorobek naukowy Pana profesora podzielono na kilka kategorii: − monografie, podręczniki i skrypty; - artykuły i referaty naukowe; − opublikowane prace naukowo-badawcze; − niepublikowane prace naukowo−badawcze, ekspertyzy, opinie i oceny ekonomiczne.
14
Content available remote Ekonomika organizacji przemysłowej w zarządzaniu strategicznym
84%
Celem niniejszego opracowania było przybliżenie nurtu ekonomiki organizacji przemysłowej wraz ze wskazaniem jego znaczenia dla rozwoju zarządzania strategicznego jako dyscypliny naukowej. Mając na uwadze jego znaczącą rolę, zwłaszcza w warstwie narzędziowej i badawczej, na dalszy rozwój zarządzania strategicznego, nie sposób pomijać jego znaczenia w opracowaniach przybliżających genezę zarządzania strategicznego. Jest to jednak typowe w większości krajowych pozycji z zakresu literatury tematu, rozwijającej się w bardzo szybkim tempie w ostatnich kilkunastu latach. Autor opracowania ma nadzieję, iż w ten skromny sposób zwiększy świadomość znaczenia nurtów ekonomicznych w rozwoju dyscypliny zarządzania strategicznego, ma również nadzieję, że dyskusja oraz badania ekonomiczne w strategii przedsiębiorstw w Polsce znajdą w przyszłości szerszy oddźwięk. (fragment tekstu)
Niskie koszty przetwarzania mleka, w porównaniu z kosztami produkcji w 25 krajach UE, stanowią siłę małopolskiego przemysłu mleczarskiego. Niskie koszty produkcji wynikają, po pierwsze, z ekstensywnego charakteru tej produkcji w większości gospodarstw mlecznych, rozproszenia i przestarzałych technologii, niższego poziomu hi-gieny i standardów weterynaryjnych, niższego wynagrodzenia za pracę w rolnictwie, co z kolei jest wynikiem wysokiej stopy bezrobocia w sektorze i braku innych źródeł dochodu. Te same czynniki są podstawowymi przyczynami niskiej opłacalności produkcji mleka i braku funduszy na jej modernizację, i stanowią, w związku z tym, główną słabość małopolskiego sektora mleczarskiego. Wśród producentów przeważają małe gospodarstwa, co powoduje, że struktura dostawców mleka dla celów przetwórstwa jest znacznie rozproszona po całym województwie. Rozproszenie to w sposób niekorzystny wpływa na jakość surowca i konkurencyjność produktów końcowych. (abstrakt oryginalny)
Koszt kapitału to interdyscyplinarne pojęcie, pojawiające się na gruncie różnych dziedzin i dyscyplin naukowych. Z punktu widzenia ekonomiki i organizacji przedsiębiorstwa, jednym z ważniejszych jego ujęć jest postrzeganie go przez pryzmat kosztu kapitału zaangażowanego w finansowanie działalności przedsiębiorstwa. Przenosząc tę koncepcję kosztu kapitału na grunt przedsiębiorstw górniczych, sformułowano cel niniejszego artykułu. Uczyniono nim wskazanie związku podejmowanego zagadnienia ze specjalnością ekonomika i organizacja górnictwa, w dyscyplinie górnictwo i geologia inżynierska, w dziedzinie nauk technicznych oraz analizę wspólnych obszarów badawczych, dotyczących kapitału i jego kosztu, pomiędzy różnymi dyscyplinami i specjalnościami naukowymi. (abstrakt oryginalny)
Wyodrębnienie ekonomiki górnictwa jako jednej z ekonomik branżowych w ramach nauk ekonomicznych ma szerokie uzasadnienie praktyczne, a przede wszystkim jest podyktowane specyfiką produkcji górniczej, której prowadzenie uzależnione jest od dysponowania zasobami naturalnymi oraz od natężenia zagrożeń naturalnych towarzyszących tej produkcji. Zaadaptowanie rozwiązań ekonomiczno-finansowych w górnictwie węgla kamiennego wymaga zatem połączenia wiedzy z zakresu ekonomii, finansów i rachunkowości oraz górnictwa i geologii inżynierskiej. Od wielu lat efekty synergii towarzyszące temu interdyscyplinarnemu połączeniu realizowane są w ramach badań prowadzonych w Instytucie Ekonomii i Informatyki na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Celem niniejszego artykułu jest inwentaryzacja i charakterystyka dotychczasowych efektów badań prowadzonych w ramach ekonomiki górnictwa w Instytucie Ekonomii i Informatyki w zakresie zarządzania kosztami zorientowana na wskazanie wciąż istniejących luk badawczych wymagających uzupełnienia w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Ekonomika i organizacja górnictwa ma wielowiekową tradycję, a jej zakres badawczy ewoluuje wraz z rozwojem gospodarczym, a w szczególności rozwojem górnictwa i rozwojem systemu nauki. Celem niniejszego artykułu jest sprecyzowanie zakresu specjalności ekonomika i organizacja górnictwa oraz skali jej oddziaływania na rzeczywistość na tle dyscypliny górnictwo i geologia inżynierska w dziedzinie nauk technicznych oraz na tle innych dyscyplin o zbliżonym zakresie. W szczególności wskazano wspólne obszary badawcze ekonomiki i organizacji górnictwa oraz dyscyplin takich jak inżynieria produkcji i nauki o zarządzaniu. Zrealizowanie celu postawionego w artykule pozwoli na lepsze zrozumienie zadań stojących przez tą specjalnością oraz powiązanie ich z zadaniami stawianymi przed naukami o zarządzaniu czy inżynierią produkcji. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono dorobek naukowy pracowników Instytutu Zarządzania, Administracji i Logistyki na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej osiągnięty w latach 1997-2018, dotyczący zagadnień wchodzących w zakres specjalności Ekonomika i Organizacja Górnictwa. Wskazano obszary, które były przedmiotem prowadzonych badań naukowych, a także wskazano na liczbę powstałych na ich podstawie publikacji naukowych oraz inne osiągnięcia.(abstrakt oryginalny)
W publikacji scharakteryzowano obszar badawczy pracowników Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a w szczególności byłej Katedry Zarządzania i Inżynierii Bezpieczeństwa, w zakresie ekonomiki i organizacji górnictwa. Zaprezentowano wykorzystywane metody i działania podejmowane przez pracowników na rzecz rozwoju i popularyzacji tej specjalności naukowej oraz osiągnięte rezultaty badań. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.