Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 57

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Eksport produktów rolnych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Uwarunkowania i czynniki rozwoju polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych
100%
W artykule przeanalizowano zmiany uwarunkowań zewnętrznych i wewnętrznych polskiego eksportu artykułów rolno-spożywczych. Ustalono, że w okresie globalnej dekoniunktury, której towarzyszyło załamanie ogólnych obrotów handlowych, polski eksport artykułów rolno-spożywczych nadal dobrze się rozwijał, a przedsiębiorstwa sektora żywnościowego zwiększały swoją orientację eksportową. Stwierdzono, że oprócz rosnącego globalnego popytu na żywność, zwłaszcza w krajach azjatyckich, oraz wysokich światowych cen produktów rolno-spożywczych, na wyniki polskiego eksportu w największym stopniu oddziaływały uzyskiwane przez polskich producentów żywności przewagi konkurencyjne o charakterze cenowo-kosztowym. Podkreślono jednak, że wobec obserwowanego zmniejszania się różnic cenowych między Polską a innymi krajami UE, niezbędne jest podjęcie dalszych działań na rzecz stworzenia i rozwijania przewag opartych na jakości i unikatowości produktu oraz aktywnym wykorzystaniu odpowiednich instrumentów wspierania eksportu. (abstrakt oryginalny)
Obecnie produkty mączne są jednymi z najważniejszych społecznie produktów w wielu krajach na całym świecie. Ukraina posiada dobrze rozwinięty potencjał surowcowy do rozwoju eksportu produktów spożywczych z mąki pszennej. W artykule zidentyfikowano główne problemy wpływające na rozwój przemysłu mącznego na Ukrainie. Analizowana jest dynamika eksportu mąki i produktów z niej pochodzących. Zbadano strukturę geograficzną eksportu gotowych produktów mącznych. Proponuje się sposoby zwiększenia przerobu zbóż i zapewnienia konkurencyjnej pozycji ukraińskich produktów mącznych na rynku światowym.(abstrakt oryginalny)
3
80%
The process of globalization creates and stimulates the network of mutual economic and trade relations between countries through cooperation within international organizations. Export of agricultural products has a measurable and significant impact on the development of world trade, and therefore it is important to examine the changes that have occurred in exports of selected ACP countries from 2002 to 2013. (original abstract)
Demokratyczna Republika Konga, mimo licznych zasobów, jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. DRK ma również niewykorzystane zasoby ziemi uprawnej i dobre warunki do produkcji rolnej. Celem badań była identyfikacja zmian w wielkości handlu zagranicznego w DRK oraz określenie udziału w eksporcie produktów rolniczych w latach 2015-2019. Przeanalizowano wielkość eksportu oraz importu ogółem oraz według sektorów. Obliczono saldo obrotu zagranicznego oraz dynamikę zmian w badanych latach. Posłużono się wskaźnikami struktury oraz indeksami dynamiki o podstawie stałej i zmiennej. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono wahania w eksporcie wszystkich towarów i spadek eksportu wielu znaczących towarów produkcji rolniczej: kauczuku, oleju palmowego, roślin leczniczych. (abstrakt oryginalny)
Badanie prowadzone w ujęciu sektorowym dla największych eksporterów żywności w UE koncentruje się na wpływie handlu zagranicznego produktami wytwarzanymi na bazie surowców rolnych na możliwości rozwoju produkcji rolniczej. Szczególnym przedmiotem zainteresowania są współzależności między produkcją a eksportem wskazanych towarów. Do opisu badanych związków zastosowano metodykę wektorowej autoregresji. Wyniki analiz wspierają hipotezę o stymulacyjnej roli eksportu w stosunku do produkcji, a w przypadku niektórych krajów identyfikują odwrotny kierunek relacji przyczynowej. Wpływ eksportu na produkcję rolniczą ma charakter krótkookresowy. Eksport jest czynnikiem bardziej egzogenicznym niż produkcja. Stopień egzogeniczności eksportu rolno-żywnościowego jest najniższy w Holandii.(abstrakt oryginalny)
6
61%
W pracy przedstawiono analizę zmian struktury wartości eksportu produktów rolnych w Polsce w latach 1980 - 2010 w porównaniu z innymi krajami UE. Do analizy porównawczej wybraliśmy następujące kraje UE: Niemcy, Francję, Wielka Brytanię, Holandię, Hiszpanię oraz Włochy. Do badania zmian struktury eksportu w okresie 31 lat wykorzystaliśmy uogólniony wskaźnik Giniego oraz jedno z narzędzi gradacyjnej analizy odpowiedniości i skupień (GCCA - Grade Correspondence Cluster Analysis). Analiza wykazała różny poziom zróżnicowania struktur eksportu produktów rolnych w badanych krajach. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Wpływ eksportu rolno-żywnościowego na produkcję rolną krajów UE
61%
Celem opracowania jest analiza dynamicznej współzależności między eksportem produktów rolno-żywnościowych a produkcją sektorów rolnych krajów UE w latach 1994-2011. Do oszacowania charakteru współzależności między rozważanymi czynnikami wykorzystano techniki analizy szeregów czasowych. Pierwszym etapem badania była ocena formalnego warunku procesu modelowania - badanie stacjonarności zmiennych. Ponieważ hipoteza o stacjonarności została odrzucona, zmienne poddano różnicowaniu celem doprowadzenia do stacjonarności. Następnie z wykorzystaniem dynamicznego modelu panelowego dokonano kwantyfikacji zależności będącej przedmiotem zainteresowania. Parametry otrzymanego modelu sugerują występowanie wśród krajów UE znaczącego natychmiastowego efektu stymulacji produkcji rolnej przez eksport towarów rolno-żywnościowych. (abstrakt oryginalny)
Cel - analiza obrotów handlowych Polski z Rosją, ze szczególnym uwzględnieniem eksportu artykułów rolno-spożywczych. Wskazano dynamikę i strukturę polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych do Rosji. Przedstawiono również konsekwencje wynikające z wprowadzenia przez Rosję ograniczeń i sankcji dotyczących importu polskich produktów rolnych, surowców i artykułów spożywczych. Metodologia badania - analizę eksportu i konsekwencje wynikających z wprowadzenia przez Rosję sankcji na polskie produkty rolno-spożywcze opracowano na podstawie danych statystycznych. Wynik - Rosja jest znaczącym odbiorcą naszych towarów w ujęciu wszystkich branż, jednak embargo wprowadzone na wiele surowców i towarów żywnościowych, zwłaszcza na mięso i jego przetwory, mleko i jego przetwory oraz owoce i warzywa, spowodowało znaczne zmniejszenie eksportu artykułów rolno-spożywczych. Uwzględniając okresy przed wprowadzeniem i po wprowadzeniu przez Rosję embarga na import niektórych towarów rolno-spożywczych z Polski, odnotowano znaczne zwiększenie przewozu towarów żywnościowych z Polski do Rosji w ramach małego ruchu granicznego. Sankcje Rosji uderzają nie tylko w kaliningradzkich konsumentów, ale także w tamtejszych przetwórców, którzy nie mają surowców do produkcji żywności. Oryginalność/wartość - Rosja to ogromny rynek o stale rosnącym popycie, z szybko zmieniającym się otoczeniem konkurencyjnym oraz niestałymi mechanizmami gospodarki rynkowej. Czynniki te mają wpływ na brak stabilności rynku rosyjskiego. Jednym z elementów oddziałujących na kształt stosunków handlowych między Polską a Rosją jest wiele wprowadzonych przez Rosję ograniczeń i sankcji dotyczących eksportu polskich produktów rolnych, surowców i artykułów spożywczych. (abstrakt oryginalny)
Cel - celem publikacji jest identyfikacja najważniejszych instrumentów wspierających sprzedaż zagraniczną produktów rolno-spożywczych i charakterystyka ich wykorzystywania przez krajowe podmioty. Są to w szczególności instrumenty polityczne, instytucjonalne oraz ekonomiczno-finansowe. Te ostatnie wydają się szczególnie istotne dla wspierania eksportu, gdyż często się wiążą z bezpośrednim ukierunkowaniem na rozmiary oraz na strukturę geograficzną i towarową sprzedaży. Metodologia badania - w artykule posłużono się metodą opisową oraz analizą literatury. Za okres badawczy przyjęto lata 2004-2013. Wynik - po 2004 roku odnotowywano dodatnie przyrosty eksportu produktów rolno-spożywczych, co przyczyniło się do szybkiego rozwoju sektora i do pogłębiania procesu internacjonalizacji całej gospodarki. Można sądzić, że jest to spowodowane nie tylko wstąpieniem do struktur europejskich i, co się z tym wiąże, przyjęciem wielu korzystnych mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej, ale również posiadaniem przez sektor znaczących atutów, które w powiązaniu ze stosowanymi instrumentami wsparcia wpłynęły na sukces polskich produktów rolno-spożywczych na rynkach zagranicznych. Oryginalność/wartość - na podstawie krytycznej analizy dokonano zwartej charakterystyki instrumentów stosowanych do wspierania eksportu polskich produktów rolno-spożywczych. (abstrakt oryginalny)
Agriculture is vitally important for the survival of man-kind in both a general and individual sense, as it provides food for people and forage for domestic animals. Due to the differences in climatic conditions, the availability of water, the costs and skills of the labour force, etc. countries have diverse food security possibilities. Thereby, ex-porters of agricultural products gain increasing economic, and consequently political, importance either locally or globally as they have agro-produce surpluses which they can deliver to secure food availability. The local and global agricultural product markets function according to their own laws with their colossi players being related with each other, stating their game rules on the said mar-kets. Therefore, the research problem considers whether a small country such as Ukraine, without a great deal of political inf luence at a global level and not being especially economically developed, has any correlation with a giant player on both the global economic and political stages such as the EU. The purpose of the research is to evaluate whether the export of agricultural products from Ukraine to the EU27 has any correlation with the export of agricultural products from the EU27 to China and, if so, how strong that correlation is. The research has been conduct-ed using such methods and tools as comparative analysis, univariate analysis, the Pearson correlation coefficient, the Spearman rank correlation coefficient, the tabular method, as well as data visualisation tools - a line graph, bar charts, box plots and a scatter plot. The data analysed in the article are the food, drinks and tobacco (SITC 0+1) exports of Ukraine to the EU27 and of the EU27 to China, measured in millions of Euros. The timeframe of the data analysed in the article is 10 years - from 2012 to 2021 inclusive. The value of the Pearson correlation coefficient points to the existence of a strong positive correlation between the analysed data sets, while the value of the Spearman correlation coefficient points to the existence of strong - indeed close to perfect - positive correlation between the data sets under research. The p-values corre-sponding to both the abovementioned coefficients point to the statistical significance of the results obtained and the rejection of H0. The research will contribute a great deal to all the spheres of scientific research connected with data analysis, politics and economics, international relations, international trade in general and of agricultural products in particular, etc. The research presented in this paper and the results thereof will be of interest to and highly useful for those involved in all segments of international trade, public administration officials, decision and policy makers, academic society representatives, as well as beginner and experienced data analysts alike.(original abstract)
11
Content available remote Zmiany w produkcji ryżu w okresie przemian gospodarczych w Wietnamie
61%
Dokonano historycznej analizy zjawisk społeczno-gospodarczych, jakie wystąpiły w Wietnamie po II wojnie światowej. Celem badań było wykazanie ich wpływu na funkcjonowanie rolnictwa, a ściślej na obserwowane zmiany w produkcji i eksporcie ryżu. Szczegółowo opisano zmiany jakie zachodziły w latach 1990-2010. Celem badań było przedstawienie zmian w produkcji ryżu w Wietnamie. (abstrakt oryginalny)
Włączenie do Unii Europejskiej nowych państw umożliwiło zdynamizowanie ich eksportu, ale również wpłynęło pozytywnie na rezultaty handlu zagranicznego produktami rolnymi krajów UE-15. Wbrew wyższej dynamice w latach 1999-2011, eksport rolny per capita nowych krajów członkowskich pozostaje znacznie niższy niż wyniki uzyskiwane przez kraje UE-15. Mimo supremacji w efektywności wytwarzania producenci z Europy Zachodniej otrzymują znacząco wyższe wsparcie produkcji, które ułatwia im zyskanie dodatkowych korzyści konkurencyjnych. Skutki konkurowania na nierównych warunkach i przy zróżnicowanych poziomach konkurencyjności znajdują odzwierciedlenie w statystykach handlu międzynarodowego. Wyrównanie warunków konkurencji nabiera podstawowego znaczenia wobec stopniowej utraty przewag kosztowych przez nowe kraje członkowskie. (abstrakt oryginalny)
W artykule skupiono się na poszukiwaniu perspektyw wzrostu polskiego eksportu produktami rolno-spożywczymi z gospodarkami należącymi do Unii Europejskiej i będącymi najważniejszymi rynkami eksportowymi dla Polski w zakresie dóbr rolno-spożywczych. Zidentyfikowano grupy tych towarów, które charakteryzują się dodatnimi i ujemnymi wskaźnikami ujawnionych przewag komparatywnych oraz wskaźnikami bilansu handlowego. W badaniu zastosowano metodę opartą o macierz mapowania produktów. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania była ocena pozycji konkurencyjnej oraz zmian konkurencyjności eksportu rolno-spożywczego wybranych pięciu nowych państw członkowskich UE (Czech, Litwy, Polski, Słowacji i Węgier) po 2004 r. Dokonano tego na podstawie wskaźnika ujawnionych przewag komparatywnych (RCA), wskaźnika pokrycia importu eksportem (TC) oraz sumarycznego wskaźnika pozycji konkurencyjnej bazującego na obu wyżej wymienionych wskaźnikach. Z przeprowadzonej analizy wynika, iż najsilniejszą pozycję konkurencyjną w eksporcie produktów rolno-spożywczych do państw UE-15 miały Polska i Węgry, a w mniejszym stopniu Litwa. Mimo poprawy, nie udało się nadal osiągnąć przewag konkurencyjnych Czechom i Słowacji. (abstrakt oryginalny)
Po roku 2000 miał miejsce bezprecedensowy wzrost cen artykułów surowcowo-rolnych. Pomimo znacznych spadków odnotowanych w drugiej połowie 2008 roku, od początku 2001 roku do połowy 2011 roku ceny wspomnianych produktów w dolarach amerykańskich wzrosły ponad trzykrotnie. Celem artykułu jest analiza wpływu zmian cen artykułów surowcowo-rolnych po 2000 roku na wartość eksportu Afryki i wzrost gospodarczy eksportujących te produkty krajów Afryki. W części pierwszej przeanalizowano znaczenie artykułów surowcowo-rolnych dla krajów regionu. W części drugiej przedstawiono zmiany cen produktów wydobywczych i rolnych po 2000 roku. Z kolei w części trzeciej przeanalizowano związki pomiędzy zmianami cen artykułów surowcowo-rolnych a zmianami wartości eksportu Afryki, a także pomiędzy zmianami cen artykułów surowcowo-rolnych a wzrostem gospodarczym eksportujących te produkty krajów Afryki. Autor korzystał przede wszystkim z metod statystyki opisowej. Wyniki przeprowadzonych analiz sugerują występowanie w krótkim okresie silnego związku między zmianami cen artykułów surowcowo-rolnych a wartością eksportu Afryki, jak również pomiędzy zmianami cen artykułów surowcowo-rolnych a zmianami PKB eksportujących analizowane produkty krajów regionu. (abstrakt oryginalny)
Celem badań jest analiza wpływu sytuacji gospodarczej na rynku krajowym oraz europejskim, kursów walut, a także efektów cenowych wyrażających się w zmianach terms of trade na kształtowanie polskiego eksportu i importu żywności oraz zwierząt żywych. Do analizy związków przyczynowo-skutkowych pomiędzy rozważanymi kategoriami ekonomicznymi posłużono się testem przyczynowości w sensie Grangera. (fragment tekstu)
Podjęto problem konkurencyjności polskiego eksportu rolno-spożywczego. Celem badań było oszacowanie poziomu konkurencyjności polskiego eksportu grup towarowych związanych z sektorem rolno-spożywczym na rynkach krajów Grupy Wyszehradzkiej i rynku światowym oraz wskazanie grup i rynków z potencjałem na rozwój w przyszłości, jak i tych tracących udziały rynkowe. Dokonano analizy wskaźnikowej i oszacowano przewagi komparatywne stosując wskaźnik RCA i przewagi absolutne używając wskaźnika AGE. Polski eksport w 2015 roku mierzony wskaźnikiem RCA posiadał przewagi konkurencyjne na rynku światowym w przypadku zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz żywności i napojów. RCA < 1 było w przypadku roślin i produktów pochodzenia roślinnego. W przypadku zwierząt polski eksport zwiększał się w takim samym tempie jak eksport światowy, w przypadku roślin i przetworów były duże wahania AGE. Najlepsza sytuacja była w grupie żywności i napojów, gdzie AGE w większości lat był powyżej zera.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Comparison of Slovak and Polish Foreign Agrarian Trade
51%
The aim of this paper is look through the agrarian trade between Slovakia and Poland. The Slovak and Polish agriculture is managed by the Common Agricultural Policy. It has main impact on both national agrarian policies. The situation in agriculture in both countries is different. It is because of the historical development of agriculture in Poland and in Slovakia. Slovakia achieved negative trade balance with agrarian trade with Poland in 2010. It means that the Slovak Export of agrarian commodities is smaller than Polish import into Slovakia. It is because the Poland is neighbor country of Slovakia. The second important reason is that the prices of agrarian commodities are lower than in Slovakia. The reason is also because the same features of consumers. (original abstract)
Tematem jest kształtowanie się polskich obrotów z zagranicą produktami rolnymi na tle tendencji w światowym handlu rolnym w latach 2000-2007. Na podstawie przeprowadzonej analizy można stwierdzić, że polski handel zagraniczny artykułami rolnymi charakteryzowały w badanym okresie bardzo korzystne zjawiska. Polska odnotowała bowiem znaczący wzrost wartości obrotów z zagranicą produktami rolnymi, a dynamika polskiego eksportu przewyższała tempo wzrostu światowego eksportu rolnego. W efekcie zwiększył się udział Polski w globalnym eksporcie artykułów rolnych. Nastąpiła poprawa polskiego salda obrotów i przekształcenie się Polski z importera netto w eksportera netto artykułów rolnych. Poprawiła się również międzynarodowa pozycja konkurencyjna Polski w produktach rolnych, a od 2003 roku Polska wykazywała przewagę konkurencyjną nad zagranicą w sektorze rolnym. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było ocenienie zmian w polskim eksporcie owoców i warzyw w latach 2004-2012 oraz zidentyfikowanie kierunków sprzedaży zagranicznej podmiotów rynku pierwotnego owoców i warzyw na przykładzie województwa dolnośląskiego. W tym celu wykorzystano dane Międzynarodowego Centrum Handlu oraz metodę studium przypadku (jednostkami badania były wstępnie uznane grupy i uznane organizacje producentów działające w województwie dolnośląskim). Na podstawie analizy można stwierdzić, że w latach 2004-2012 nastąpił wzrost polskiego eksportu owoców i warzyw, a głównymi kierunkami eksportu były Niemcy i Rosja; podobnie było w przypadku badanych jednostek z województwa dolnośląskiego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.