Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 93

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Electronic document
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
100%
Stosowane obecnie w wielu dziedzinach nowoczesne rozwiązania i technologie, ogólny dostęp do Internetu oraz wiedzy przyczyniły się do tego, że staliśmy się społeczeństwem informacyjnym. Społeczeństwem, które dostępne systemy informatyczne, usługi telekomunikacyjne i możliwość zdalnego przesyłania i przetwarzania danych wykorzystuje do wytwarzania, przetwarzania, przekazywania, przechowywania i pobierania informacji, która jako dobro niematerialne traktowana jest na równi z dobrami materialnymi. Dostępność technologii umożliwiających pozyskiwanie, przesyłanie oraz przetwarzanie informacji daje ogromną możliwość dostosowania usług o charakterze powszechnym, świadczonych przez Pocztę Polską [PP] do wymagań społeczeństwa informacyjnego. Daje również możliwość rozwoju usług świadczonych przez PP tak, aby dostosowała się do wymagań rynkowych i starcia z konkurencją na zliberalizowanym rynku usług pocztowych. (fragment tekstu)
2
Content available remote Podpisy cyfrowe - schemat podpisu ElGamala
80%
Celem opracowania jest przedstawienie schematu podpisu ElGamala - jednego z najistotniejszych algorytmów kryptografii asymetrycznej, który bazuje na elementarnej teorii liczb, a którego bezpieczeństwo opiera się na trudności rozwiązywania problemu logarytmu dyskretnego.(fragment tekstu)
Artykuł dotyczy wybranej problematyki grupowego redagowania dokumentów elektronicznych. W pierwszej części opracowania przedstawiono najważniejsze pojęcia i problemy związane z opisywaną dziedziną. W drugiej części artykułu zaproponowano klasyfikację rodzajową dostępnych na rynku rozwiązań oraz przedstawiono syntetyczną charakterystykę wybranych produktów.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest problematyka wykładni art. 6944 § 1 Kpc zgodnie z którym dokumenty stanowiące podstawę wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego albo podlegające złożeniu do akt rejestrowych składa się w oryginałach albo poświadczonych urzędowo odpisach lub wyciągach. W kontekście powyższej regulacji problematycznym jest jednak, czy urzędowe poświadczenie odpisu może być dokonywane przez występującego w sprawie rejestrowej pełnomocnika będącego adwokatem lub radcą prawnym (art. 129 § 2 i 3 Kpc). W ocenie autora norma art. 6944 § 1 Kpc wyklucza dokonywanie uwierzytelnienia odpisów przez wyżej wymienione podmioty.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych niezależnie przez Instytut Pentor i jednego z autorów opracowania. Pierwsza część artykułu zawiera charakterystykę barier we wdrażaniu systemów zarządzania dokumentami elektronicznymi oraz opis etapów implementacji tego rodzaju rozwiązań w przedsiębiorstwach. Następna część opracowania przybliża techniki i obiekty badawcze, a w ostatnim punkcie studium dokonano analizy i oceny wyników badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
Dokument elektroniczny został zdefiniowany (w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne) jako "stanowiący odrębną całość znaczeniową zbiór danych, uporządkowanych w określonej strukturze wewnętrznej i zapisany na informatycznym nośniku danych". Ponieważ w celu realizacji zadań publicznych jednostki administracji publicznej są zobligowane (zapisami tej ustawy) do komunikowania się między sobą, z obywatelami oraz z organizacjami, zakres koncepcji dokumentu elektronicznego powinien wykraczać poza ramy pojedynczej jednostki administracji publicznej. Ponadto niezbędna jest standaryzacja, której przedmiotem powinny być technologia oraz wymagania dotyczące struktury, semantyki, walidacji, wizualizacji oraz bezpieczeństwa dokumentów elektronicznych.Celem niniejszego opracowania jest ocena spójności koncepcji standaryzacji dokumentów elektronicznych w kontekście zachowania należytego poziomu interoperacyjności1, przy czym przedmiotem analizy jest tu głównie standaryzacja aspektów strukturalnych.(fragment tekstu)
Jednym z ważniejszych elementów służących budowie elektronicznej administracji jest zapewnienie prawidłowego i efektywnego zarządzania rekordami (zapisami). Niniejszy artykuł ma na celu opisanie wybranych zagadnień dotyczących tej tematyki, w tym także pojawiających się wątpliwości terminologicznych, dotyczących przede wszystkim tłumaczenia pojęcia records management. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia pilotażowe działania (historia pacjenta, e-recepta i e-potwierdzenie) podejmowane w projekcie e-SENS w ramach domeny e-zdrowie. Te trzy przypadki dotyczą wszystkich obywateli UE mieszkających, pracujących i podróżujących po Europie, którzy znaleźli się w potrzebie pomocy medycznej w obcym kraju. Rozwiązania wdrażane przez e-SENS mają na celu wspieranie tworzenia transgranicznego, przejrzystego, szybkiego i przyjaznego dla użytkownika systemu elektronicznych usług zdrowotnych. Wdrożenie transgranicznych rozwiązań e-SENS zagwarantuje najwyższą jakość opieki medycznej i przyczyni się do kreowania popytu na transgraniczne usługi zdrowotne, które w przyszłości staną się oczywistym elementem otaczającej nas rzeczywistości. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono konsekwencje wynikające z rozporządzenia eIDAS w zakresie elektronicznego doręczania pism urzędowych przez jednostki samorządu lokalnego. Celem opracowania jest weryfikacja tezy, iż elektroniczne doręczenia będą podstawowym sposobem doręczania korespondencji urzędowej w Polsce, co wymaga zmian funkcjonalno- -organizacyjnych oraz nakładów finansowych w pierwszym okresie, a jednocześnie zapewni docelowo wymierne oszczędności jednostkom z sektora finansów publicznych. Cele uzupełniające to określenie perspektywy czasowej wprowadzenia e-doręczeń w Polsce i zbadanie stopnia przygotowania informatycznego urzędów do implementacji e-doręczeń. W badaniach wykorzystano metodę studiów literaturowych, metodę analizy przepisów prawnych, analizę przypadku i metodę obserwacji własnych. Stwierdzono, iż ustawa o elektronicznych doręczeniach ma wejść w życie już w październiku 2020 r., przy czym zgodnie z jej aktualnym kształtem samorząd terytorialny byłby zobligowany do e-doręczeń, począwszy od dnia 1 stycznia 2024 r. Niestety obecny poziom przygotowania samorządów do implementacji e-doręczeń jest niewystarczający i wymaga wdrożenia informatycznych systemów do elektronicznego zarządzania dokumentacją oraz zmian organizacyjno-funkcjonalnych.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Elektroniczny wniosek o udostępnienie informacji publicznej
61%
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej jest jednym z elementów warunkującym demokratyczne społeczeństwo. Niniejszy akt prawny daje prawo społeczeństwu zadawania pytań w celu uzyskania informacji będącej informacją publiczną w świetle art. 1 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej. W artykule poruszono problematyczne kwestie, które pojawiają się w momencie złożenia wniosku o udzielenie informacji publicznej w formie elektronicznej. Kwestie te są związane z formą i treścią elektronicznego wniosku, informacją przetworzoną, sygnaturą akt sprawy jako informacji publicznej oraz dotyczą formy i sposobu odpowiedzi organu na wniosek elektroniczny, w tym również decyzji o odmowie udzielenia informacji publicznej.(abstrakt oryginalny)
Zgodnie z zasadą pisemności wyrażoną w art. 14 Kodeksu postępowania administracyjnego sprawy należy załatwiać w formie pisemnej lub dokumentu elektronicznego. W omawianym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że powyższy przepis dopuszcza, by organ administracji załatwił sprawę przez wydanie decyzji administracyjnej w formie dokumentu elektronicznego, a następnie doręczył stronie jego wydruk za pokwitowaniem przez operatora pocztowego. Użycie w przepisie spójnika "lub" powoduje bowiem, że w ramach jednego postępowania decyzja może zostać sporządzona równocześnie w dwóch prawnie równoważnych formach: dokumentu papierowego oraz dokumentu elektronicznego. Pogląd ten znajduje oparcie w wykładni tak językowej, jak i celowościowej powyższego przepisu, a ponadto ugruntowuje stanowisko, zgodnie z którym obowiązek zachowania formy pisemnej nie sprowadza się wyłącznie do konieczności utrwalania tekstu na papierze, ale także do utrwalania tekstu na nośniku elektronicznym umożliwiającym jego odtworzenie. (abstrakt oryginalny)
Prowadzenie opieki medycznej nad pacjentem jest procesem łączącym działanie wielu różnych instytucji medycznych. Z tego powodu opracowuje się i wdraża specjalizowane rozwiązania, dzięki którym możliwe jest zapewnienie współdziałania tychże instytucji w celu zapewnienia właściwego poziomu opieki medycznej. W kilku wcześniejszych opracowaniach autora rozważano problematykę zapewnienia interoperacyjności i spójności współdziałania jednostek medycznych1. Były to opracowania o charakterze naukowym skoncentrowane w szczególności na perspektywie procesów wymiany informacji, stanowiące teoretyczne rozważania dotyczące konkretnych zagadnień.(fragment tekstu)
Rozwój technologii przetwarzania danych może przynieść wymierne korzyści w służbie zdrowia. Zastosowanie nowoczesnych urządzeń diagnostycznych oraz zautomatyzowanych systemów monitorowania zdrowia pacjenta powoduje, że z każdym przypadkiem medycznym jest wytwarzany duży wolumen danych opisujący historię leczenia i stan pacjenta. Dane te razem z towarzyszącymi im diagnozami stawianymi przez lekarzy mogłyby stanowić cenne źródło wiedzy w procesie stawiania diagnozy, określania czynników ryzyka czy też podejmowania decyzji o sposobie leczenia. Dostęp do centralnego repozytorium analitycznego, w którym można odnaleźć zapisy dotyczące innych przypadków medycznych, jest sposobem na dystrybucję wiedzy i doświadczeń, prowadzących do zwiększenia jakości procesu leczenia .(fragment tekstu)
Artykuł prezentuje wybrane aspekty zastosowania systemów do grupowej edycji dokumentów elektronicznych. Głównym celem artykułu jest zebranie i wyjaśnienie najważniejszych pojęć dotyczących opisywanego obszaru, identyfikacja podstawowych problemów w dziedzinie tworzenia i użytkowania systemów wspomagających grupowe edytowanie dokumentów, a także dokonanie syntetycznego przeglądu współczesnego rynku tego rodzaju systemów. (abstrakt oryginalny)
Omówiono działanie elektronicznego dokumentu medycznego i zastosowanie Internetu podczas wizyty u lekarza. Przedstawiono zalety i wady elektronicznej dokumentacji medycznej.
W artykule przedstawiono istotą działania podpisu elektronicznego oraz w oparciu o realizacją projektu "Akademia e-podpisu" dokonano analizy uczestników szkoleń w ujęciu instytucjonalnym. Badania wykazały, ze największy udział w szkoleniach mieli pracownicy sektora przedsiębiorstw prywatnych, ponad 50% na drugim miejscu administracji publicznej 20%, na trzecim szkolnictwa 17% oraz placówek medycznych 13%. Najliczniej reprezentowane były szkoły podstawowe i gimnazjalne 26%, Urząd Wojewódzki 19%, oraz szpitale - ok. 68%. Dynamiczny rozwój regionu kujawsko-pomorskiego wskazuje na konieczność dalszego podnoszenia kwalifikacji i umiejętności regionalnych kadr gospodarki. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Trendy w konsumpcji na rynku książki elektronicznej
61%
Autorzy poruszają problem trendów w konsumpcji na rynku książek elektronicznych. Kluczowym ich celem jest poznanie polskiego rynku e-booków. Należy w tym miejscu wspomnieć, że jest to rynek dopiero rozwijający się w naszym kraju, dlatego też niezwykle istotne jest przeanalizowanie trendów w tym zakresie - zarówno od strony producentów, pośredników, jak i konsumentów. Analiza trendów konsumpcyjnych pozwoli również na stworzenie pewnych prognoz rozwoju tego rynku w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Prowadząc badania nad ewolucją zasady pisemności oraz drogi elektronicznej zawartej w ustawie z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego, należy wskazać na następujące problemy badawcze. Po pierwsze, czy ustawodawca określił warunki na wnikliwe i szybkie działanie organów administracji publicznej w danej sprawie, posługując się możliwie najprostszymi środkami prowadzącymi do jej załatwienia. Po drugie, czy zmiany nie prowadzą do wykluczenia obywateli, bądź danej grupy, z możliwości udziału w sprawie. W dalszej kolejności problem badawczy oscyluje wokół oceny prawidłowości funkcjonowania przyjętych regulacji w obowiązującym stanie prawnym, w tym, czy nie wzbudzają one wątpliwości interpretacyjnych, a także nie niosą negatywnych konsekwencji dla osób chcących załatwić swoją sprawę przed organem administracji publicznej.Mając na uwadze powyższe, celem przeprowadzonych na potrzeby niniejszego artykułu badań było ustalenie i dokonanie oceny tego, czy polski ustawodawca zmierza do wyeliminowania zasady pisemności z procedury administracyjnej. Posłużono się następującymi metodami badawczymi: metodą historyczno-porównawczą (analiza uprzednio obowiązujących regulacji prawnych), metodą dogmatyczno-prawną (badania przepisów prawa regulujących zasadę pisemności postępowania administracyjnego), metodą empiryczną (analiza orzecznictwa) oraz metodą teoretyczno-prawną (analiza literatury przedmiotu). (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy uwarunkowań prawnych, korzyści oraz transgranicznego aspektu elektronicznej recepty. Przede wszystkim zaprezentowane zostały podstawowe założenia tworzonego w Polsce rozwiązania oraz przewidywane scenariusze jego realizacji. Ponadto przedstawiono korzyści z punktu widzenia lekarza, jak i pacjenta. Szczególną uwagę zwrócono również na unikalną identyfikację produktów leczniczych, w tym w kontekście standardów identyfikacyjnych obowiązujących w Polsce, tj. standardów GS1.(abstrakt oryginalny)
Właśnie mija 14 miesięcy od wejścia w życie przepisów Ustawy z dnia 24 kwietnia 2014 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze standaryzacją niektórych wzorów pism w procedurach administracyjnych1, co skłania do dokonania oceny wpływu standaryzacji wzorów dokumentów na poziom dostępności e-usług publicznych. Celem ustawy było ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej poprzez nałożenie na właściwe organy obowiązku określenia jednolitych wzorów pism w formie elektronicznej, wykorzystywanych w 69 procedurach administracyjnych. Autorzy niniejszego artykułu uznali, iż na przykładzie wymienionej ustawy zasadne jest zbadanie wpływu standaryzacji wzorów dokumentów na faktyczny stan uruchomienia e-usług przez organy administracji publicznej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.