Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Electronic purse
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule przedstawiono rodzaje i cechy charakterystyczne bankowych kart magnetycznych oraz ich wady i zalety. Scharakteryzowano również karty mikroprocesorowe i opisano ich budowę oraz zaprezentowano działanie "elektronicznej portmonetki" i efekty jej wykorzystywania.
Wprowadzenie na rynek nowego systemu płatności wykorzystującego innowacyjny instrument płatniczy niesie ze sobą znaczące ryzyko fiaska przedsięwzięcia. Nierozpowszechniony system płatności cechują niskie efekty sieci i skali. Pierwsze związane są z wąską grupą użytkowników, drugie natomiast z wysokimi kosztami stałymi systemu, którego uruchomienie wymaga na ogół wysokich nakładów infrastrukturalnych i marketingowych, zaś liczba transakcji w początkowej fazie działania bywa niewielka. Ponadto brak przejrzystości kosztowej instrumentów płatniczych utrudnia nowym systemom płatności konkurowanie z istniejącymi rozwiązaniami płatniczymi. W sytuacji braku bezpośrednich opłat transakcyjnych płatności gotówką lub kartą płatniczą (debetową, kredytową) uważane są za darmowe. Artykuł podzielono na dwie części. W pierwszej opisano efekty sieci i skali oraz teorię rynków dwustronnych. W drugiej znalazła się analiza czynników sukcesu w przezwyciężaniu problemu masy krytycznej ("jajka i kury") przez pieniądz sieciowy (głównie na przykładzie systemu PayPal) oraz pieniądz hardwarowy (głównie na przykładzie systemów elektronicznych portmonetek z Hongkongu i Singapuru). (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił obecne uregulowania prawne dotyczące pieniądza elektronicznego. Mają one ogólny charakter, który nie odpowiada skali oraz mnogości problemów związanych ze stosowaniem kart płatniczych w różnych środowiskach, jak również kanałów dostępu do rachunków bankowych za pośrednictwem komputera czy telefonu. W artykule opisane zostały także rządowe projekty ustaw: o elektronicznych instrumentach płatniczych oraz o podpisie elektronicznym.
System GeldKarte, jako systemem płatności za pomocą karat mikroprocesorowych typu prepaid, został opracowany przez Centralną Komisję Kredytową (Zentraler Kreditausschuss-ZKA), w celu wypracowania i wdrożenia jednolitych standardów w obszrze systemów płatniczych i bankowości elektronicznej w Niemczech. Autor scharakteryzował system GeldKarte na tle innych niemieckich systemów płatniczych i omówił powstałe bariery akceptacji systemu przez klienta indywidualnego i przedstawiciela strefy handlu i usług, określił także rolę instytucji bankowych w propagowaniu systemu GeldKarte.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.