Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Elektrownie jądrowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule przedstawiono stan energetyki jądrowej oraz perspektywy jej rozwoju w krajach członkowskich UE. Za podstawowe kryterium prezentacji przyjęto nastawienie tych krajów do rozwoju energetyki jądrowej, jest ono bowiem bardzo zróżnicowane, co jest efektem oddziaływania czynników ekonomicznych, środowiskowych, społecznych i politycznych. W szczególności bardzo ważną rolę w kształtowaniu tego nastawienia odgrywają kwestie bezpieczeństwa jądrowego i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. Wśród krajów europejskich posiadających elektrownie jądrowe do największych zwolenników rozwoju energetyki jądrowej autor zaliczył Francję, Finlandię, Czechy, Słowację, Litwę, Rumunię, Węgry i Bułgarię, a także Rosję i Ukrainę. Dla części krajów europejskich energetyka jądrowa ma duże znaczenie, aczkolwiek budowa nowych elektrowni jądrowych nie jest planowana lub przesądzona. Do grupy tej należą: Holandia, Słowenia, Szwecja, Wielka Brytania oraz Szwajcaria. Z kolei sceptyczne podejście do rozwoju energetyki jądrowej cechuje Niemcy, Belgię i Hiszpanię. W artykule wyszczególniono także grupę krajów, które nie posiadają na swoim terytorium elektrowni jądrowych, jednak dążą do ich wybudowania. Za najbardziej aktywne w realizacji tych dążeń uznano Białoruś, Polskę, Włochy i Turcję. (abstrakt oryginalny)
Wzrastające zapotrzebowanie świata na energię, a w szczególności na energię elektryczną wymaga rewizji technologii energetyki jądrowej, jako perspektywicznego źródła energii. W tym kontekście niniejsza publikacja przedstawia analizę, na ile energetyka jądrowa wpisuje się w cele zrównoważonego rozwoju oraz jaki może mieć udział w nim. Wzrastające zapotrzebowanie świata na energię, a w szczególności na energię elektryczną wymaga rewizji technologii energetyki jądrowej, jako perspektywicznego źródła energii. W tym kontekście niniejsza publikacja przedstawia analizę, na ile energetyka jądrowa wpisuje się w cele zrównoważonego rozwoju oraz jaki może mieć udział w nim. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie skrótowo przedstawia konsekwencje w Niemczech japońskiej katastrofy elektrowni atomowej w Fukushimie 11 marca 2011 r. Utrzymujące się od kilku miesięcy trudności w jej opanowaniu przyspieszyły bieg wydarzeń, które w momencie przygotowania poniższego tekstu (początek czerwca 2011 r.) wskazują wyraźnie na forsowanie przez Niemcy konkretnego planu odnośnie do wycofania się z dalszego użytkowania 17 reaktorów jądrowych. W tym kontekście autor zamierza skoncentrować się przede wszystkim na analizie politycznych i gospodarczych skutków decyzji rządzącej koalicji chadecko-liberalnej (CDU/CSU/FDP), na czele z kanclerz Angelą Merkel - w zakresie zasadniczej zmiany polityki energetycznej, które wywołują ogromne zainteresowanie zarówno w Niemczech, jak i poza granicami tego kraju.(fragment tekstu)
Celem pracy było przedstawienie kompleksowego podejścia do zagadnień bezpieczeństwa w obecnie eksploatowanych i nowo projektowanych elektrowniach z reaktorami jądrowymi. W artykule przedstawiono zasadę działania EJ oraz koncepcję "obrony w głąb", która ma na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzenienia promieniotwórczych produktów reakcji rozszczepienia paliwa jądrowego. Przedstawiono przyczyny, przebieg oraz skutki wybranych awarii elektrowni jądrowych, które w najistotniejszym stopniu przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa energetyki jądrowej. Wzrost bezpieczeństwa reaktorów jądrowych zasadniczo odbywa się poprzez rozwój narzędzi i kodów obliczeniowych, różnorodności oraz zwielokrotnienia stosowanych układów bezpieczeństwa. W pracy omówiono zasadę działania wybranych układów bezpieczeństwa oraz narzędzi do symulacji przebiegów oraz skutków awarii projektowych reaktorów jądrowych. Dodatkowo w pracy przedstawiono wyniki symulacji uwolnienia materiału promieniotwórczego z reaktora jądrowego typu AP1000, zlokalizowanego na polskim wybrzeżu. Otrzymane przewidywane wielkości zachorowań oraz śmiertelności spowodowanych chorobami nowotworowymi zostały porównane z naturalnymi wielkościami występującymi w województwie pomorskim. Z przeprowadzonych rozważań wynika, że energetyka jądrowa jest jedynym źródłem wytwarzania energii elektrycznej, w którym kompleksowo rozwiązano zagadnienia bezpieczeństwa od projektowania przez eksploatację, aż do jej likwidacji. Z przeprowadzanych obliczeń wynika, że w przypadku jednej z najpoważniejszych awarii projektowych, jaka mogłaby wystąpić w EJ, zachorowalność na choroby nowotworowe wywołane uwolnieniem materiału promieniotwórczego jest mniejsze niż obecna występująca w województwie pomorskim. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Perspektywy rozwoju energetyki jądrowej w UE po katastrofie w Fukushimie
75%
Awaria elektrowni w Czarnobylu z 26 kwietnia 1986 r. na prawie dwadzieścia lat osłabiła zainteresowanie pozyskiwaniem energii elektrycznej z elektrowni jądrowych w Unii Europejskiej, opóźniając w ten sposób rozwój tej dziedziny. Pomimo skutków tej katastrofy, w sytuacji dużego uzależnienia surowcowego Unii Europejskiej, kraje członkowskie powróciły do dyskusji o przyszłości energetyki jądrowej w kontekście jej roli w całokształcie mixu energetycznego, europejskiej polityki energetycznej oraz potrzeby redukcji emisji gazów cieplarnianych. Katastrofa nuklearna w elektrowni w Fukushimie mająca miejsce w marcu 2011 roku na nowo przywołała dyskusję w Unii Europejskiej na temat wykorzystania energii nuklearnej w krajowych bilansach energetycznych. Pojawiły się pytania, które wywołały wątpliwości w dotychczasowo obranych założeniach krajowych polityk energetycznych: jak poważne mogłyby być konsekwencje tej katastrofy, gdyby to się zdarzyło w kraju słabiej przygotowanym do radzenia sobie z następstwami katastrofy, czy wszystkie reaktory znajdujące się na terenie UE są bezpieczne, czy warto może przeorientować krajowe systemy energetyczne na mniej kontrowersyjne źródła energii takie jak odnawialne źródła energii? Artykuł ma na celu przedstawienie perspektywy rozwoju energetyki jądrowej w Unii Europejskiej po katastrofie w Fukushimie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest omówienie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie elektrowni jądrowej Hinkley Point C. Inwestycja ta może być rozpatrywana w związku z inwestycją Paks II, dlatego również porównano te dwie inwestycje. Oba projekty zostały zbadane przez Komisję Europejską, która odgrywa ważną rolę w zakresie przyznawania pomocy publicznej na projekty Hinkley Point C i Paks II. Ponadto miała na nie wpływ decyzja TSUE. Autorka uznaje koncepcję pomocy Komisji Europejskiej za pozytywną, ponieważ kraje słabiej rozwinięte nie są zmuszone do wykorzystywania wyłącznie odnawialnych źródeł energii, lecz także uwzględnia się aspekty ekologiczne i bezpieczeństwa energii jądrowej (np. elektrownie jądrowe Hinkley Point C i Paks II). W obu przypadkach dotowanie zostało dopuszczone, ale z różnych powodów. W tych przypadkach widać granice unijnej polityki energetycznej, czyli prawo do wyboru pakietu oraz pierwszeństwo bezpieczeństwa energetycznego i zrównoważonego rozwoju. Dla przykładu sektor energetyczny w W ielkiej Brytanii został podzielony między uczestników rynku, ale na Węgrzech energia jądrowa pozostała pod kontrolą państwa. W pierwszym rozwiązaniu państwo chciało udowodnić zrekompensowanie pomocy na rzecz usług rynku powszechnego, a w drugim podkreślono zasadę inwestora rynkowego, aby pokazać, że żaden inny uczestnik rynku nie działa w inny sposób. Argumenty te nie zostały przyjęte. Pomoc państwa została udzielona w obu przypadkach z dopuszczalnych powodów, ponieważ inwestycje te służą celom polityki ochrony środowiska i bezpieczeństwa energetycznego. Decyzje te pokazują, że w wyniku starań podejmowanych na rzecz ochrony środowiska wzrosła zależność od energii i nie można tego problemu rozwiązać, jedynie zachęcając do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Można tu stwierdzić pozytywne podejście Komisji Europejskiej, na które wpływ ma zwiększona rola regulacyjna państwa. Zdaniem autorki pojawia się ona również w decyzjach proekologicznych, które odnoszą się do realizacji porozumienia paryskiego i uwzględnienia wymogów środowiskowych w polityce. Ponadto Unia Europejska stara się utrzymać wiodącą rolę w gospodarce, co można osiągnąć poprzez zmniejszenie zależności energetycznej, a korzystanie z energii pochodzącej wyłącznie ze źródeł odnawialnych nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Omawiany wyrok TSUE jest istotny pod wieloma względami. W artykule skupiono się przede wszystkim na kwestii ochrony środowiska, pomocy państwa oraz na związku między Traktatem ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej a Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Praca przedstawia różne warianty harmonogramu budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Przedstawiono wszystkie zadania niezbędne w procesie przygotowania a następnie realizacji inwestycji. Szczególnie dokładnie rozpatrzono procedurę stanowienia Prawa Atomowego poczynając od analizy legislacji zagranicznych, po przez działania rządu, prace Sejmu i Senatu a kończąc na decyzji Prezydenta. Rozpatrzono trzy scenariusze procesu legislacyjnego. Prezentowana analiza wskazuje, że nawet w przypadku sprawnego i szybkiego procesu legislacyjnego budowy pierwszego bloku nie uda się sfinalizować szybciej niż w 15 lat to znaczy w roku 2023. Zamieszczone w pracy harmonogramy mogą służyć do kontroli postępu prac w oficjalnym, rządowym Programie Budowy Elektrowni Jądrowych w Polsce ogłoszonym 11 sierpnia 2009 r. [1]. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono obecny stan energetyki jądrowej w Unii Europejskiej. Omówiono najważniejsze typy reaktorów jądrowych, przedstawiono rys historyczny dotyczący początków tworzenia się energetyki jądrowej w Europie oraz scharakteryzowano poszczególne państwa pod względem rozwoju tej dziedziny gospodarki. Wskazano też kraje wydobywające największą ilość uranu w świecie. Ze względu na obecny trend występujący w polityce energetycznej Unii Europejskiej Polska będzie musiała w najbliższym czasie dołączyć do krajów wytwarzających energię elektryczną również z atomu. Powinno się tak stać nie tylko ze względów bezpieczeństwa energetycznego lecz również z powodu konieczności dotrzymania odpowiednich limitów emisji gazów cieplarnianych, co w przypadku produkcji energii wyłącznie z węgla, będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza i ocena zasadności realizacji w Polsce cywilnego programu jądrowego oraz wyboru jako głównego partnera zewnętrznego Stanów Zjednoczonych. Rozważania prowadzone są w kontekście zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego. We wstępie zawarto główne założenia metodologiczne oraz syntetycznie zarysowano historię projektów jądrowych w Polsce. W pierwszej części artykułu przeanalizowano wpływ programu jądrowego na bezpieczeństwo energetyczne Polski. Druga część poświęcona została polsko-amerykańskiej współpracy w zakresie realizacji programu jądrowego w Polsce. W zakończeniu zawarto odpowiedzi na pytania badawcze. Podczas badań skorzystano z metody analizy źródeł tekstowych. Pierwsza z tez zakłada, że realizacja cywilnego programu jądrowego jest optymalnym rozwiązaniem na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Druga teza zakłada, że wybór USA na głównego partnera przy realizacji programu jądrowego, bez równoprawnego potraktowania oferty francuskiej, wymaga ponownej weryfikacji.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono główne konsekwencje przyjęcia pakietu energetyczno-klimatycznego dla polityki energetycznej w Polsce. Szczególny nacisk położono na przedstawienie czynników, które w dominującym stopniu mogą wpłynąć na wprowadzenie energetyki jądrowej do krajowego sektora energii. Artykuł zawiera także omówienie oczekiwań społecznych w stosunku do energetyki jądrowej, a także charakterystykę jej zalet i wad tego źródła energii. (abstrakt oryginalny)
Budowa elektrowni jądrowej w Polsce to problem wywołujący wiele emocji i zaangażowanie różnych środowisk. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE), spółka należąca do Skarbu Państwa i pomorskich samorządów, podjęła wysiłek organizacyjny i medialny, aby wspierać koncepcję budowy takiej elektrowni na Pomorzu. PSSE dysponuje możliwościami w zakresie uwarunkowań prawnych, potencjału dostępnych nieruchomości, doświadczeń merytorycznych oraz możliwości kreowania wydarzeń medialnych. Może wydawać się, że PSSE wykorzystała wiele swoich atutów w realizacji zadania wsparcia ww. koncepcji oraz wsparcia samorządów i organizacji gospodarczych. W opracowaniu podjęto próbę prezentacji działań PSSE, zmierzających do wykorzystania tej szansy rozwojowej dla Polski i Pomorza. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki rozważań teoretycznych nad możliwością wykorzystania energii pochodzącej z wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych (HTR) do prowadzenia silnie endotermicznego procesu zgazowania paliw kopalnych za pomocą ditlenku węgla. Otrzymany w tym procesie gaz syntezowy mógłby być wykorzystany do syntez chemicznych np. produkcji metanolu, bądź płynnych paliw syntetycznych. Równocześnie praktyczna realizacja takiego procesu pozwoliłoby na ograniczenie emisji ditlenku węgla do atmosfery. Następowałoby to w dwójnasób: poprzez ograniczenie ilości spalanego paliwa (węgla) niezbędnego do realizacji procesu, jak również poprzez wykorzystanie ditlenku węgla jako substratu. Niestety ograniczeniem takiego rozwiązania jest względnie niska temperatura czynników grzewczych pochodzących z reaktora HTR (< 800°C), co niekorzystnie wpływa na równowagę procesu zgazowania. W celu oceny opłacalności realizacji analizowanego procesu opracowano metodykę obliczenia składu równowagowego powstającego gazu syntezowego. Założono, że proces zgazowania węgla (paliwa) zachodzi w dwóch następujących po sobie etapach. Są to: szybka piroliza paliwa, połączona z wytworzeniem gazu popirolitycznego i karbonizatu, a następnie zgazowanie powstałego karbonizatu mieszaniną czynników zgazowujących (CO2, H2O, O2) i gazów popirolitycznych. Dla takiego układu stworzono model chemiczny, umożliwiający na podstawie bilansu stechiometrycznego i danych termodynamicznych obliczenie składu równowagowego mieszaniny poreakcyjnej. Opracowana metodyka umożliwia wykonanie obliczeń dla dowolnego gatunku węgla przy zastosowaniu mieszaniny ditleneku węgla, pary wodnej i tlenu o dowolnych proporcjach i nadmiarze w stosunku do ilości zgazowywanego węgla. Niezbędna jest do tego jedynie znajomość podstawowych właściwości fizykochemicznych paliwa oraz zależności składu gazów popirolitycznych i wydajności pirolizy od temperatury. W pracy przedstawiono wyniki przykładowych obliczeń składu równowagowego w zakresie 600-900°C. Odpowiada to temperaturze czynnika grzewczego pochodzącego z reaktora HTR. Analiza wpływu różnych czynników (np. rodzaju węgla, temperatury, składu początkowego czynników zgazowujących) pozwoli dokonać optymalizacji procesu zgazowania pod kątem minimalizacji zużycia tlenu oraz uzyskania gazów o dużej zawartości wodoru czy też doboru węgla o najlepszych właściwościach do niskotemperaturowego zgazowania. (abstrakt oryginalny)
Kryteria bezpiecznej lokalizacji elektrowni jądrowej (EJ) są zależne od charakterystyki reaktora i systemów peryferyjnych oraz od unikalnych geologicznych warunków terenowych. Podstawą wyboru optymalnej lokalizacji jest uwzględnienie warunków koniecznych do uzyskania na podstawie studiów terenowych i badania dostępnych materiałów prawnie obowiązującej decyzji lokalizacyjnej. Do określenia stopnia bezpieczeństwa i identyfikacji czynników zagrażających budowie i funkcjonowaniu reaktora jest niezbędna opinia geologiczno-inżynierska wraz ze scenariuszem awarii i likwidowania jej skutków w konkretnej sytuacji geologiczno-terenowej, z uwzględnieniem zastrzeżeń i oporów opinii społeczno-politycznej. W ocenie zagrożeń należy odrębnie uwzględniać możliwość wystąpienia niekorzystnych zbiegów okoliczności naturalnych oraz podatności obiektu na zagrożenia antropogeniczne wynikające z zaniedbań oraz intencjonalne. Podstawą wstępnego wyboru lokalizacji jest mapa obszarów niekonfliktowych z uwzględnieniem przyjętego marginesu szkodliwych oddziaływań wzajemnych obiektu EJ i istniejącej sytuacji terenowej. Przed rozpoczęciem analizy terenów możliwej lokalizacji, z powodu dużych wymiarów kraju, należy wyeliminować miejsca oczywiście nie nadające się do rozważań z powodów naturalnych i antropogenicznych. Wielkie aglomeracje przemysłowe, obszary objęte górnictwem podziemnym, tereny zwartej zabudowy oraz rezerwaty przyrody, tereny bagnisk i zagrożeń powodziowych, jak również tereny podatne na osuwiska i rozległą erozję należy wyeliminować z dalszych rozważań lokalizacyjnych. Jednak można dopuścić możliwości lokalizacji EJ w miejscach niekorzystnych, jeśli inne przesłanki są sprzyjające. Nowoczesne technologie są wystarczające do omijania przeszkód jeśli ekonomiczne względy przeważają. (abstrakt oryginalny)
The Fukushima accident shows us that not only the core and reactor could make problems during unexpected events but also Spent Fuel Pool (SFP). That accident encouraged many experts to reconsider safety features in this area of Nuclear Power Plants (NPP) and to be more mindful of this potential problem. Preparing precise analysis of such accidents could provide important information about possible consequences and bring up essential solutions about how to improve SFP fuel management and safety systems related with the fuel storage process. This paper delivers analysis based on the Fukushima SFP unit 4 accident from March 11th 2011. The Fukushima type accident was caused by a lack of heat reception: water vaporization was the only way for heat to escape from SFP. Critical to avoid serious consequences in that situation is to know when and how much water must be provided by the operator to the SFP to ensure the assembly is submerged into a coolant. During this accident the SFP was almost full, 1530 of 1560 spots were taken and instruments, safety or safety-related systems like heat exchangers were not available. (original abstract)
Jednym z najważniejszych obszarów rozwoju energetyki jądrowej są technologie związane z transmutacją odpadów promieniotwórczych. Celem jest ponowne wykorzystanie wypalonego paliwa i osiągnięcie tzw. zamkniętego cyklu paliwowego. Największymi zaletami takiego rozwiązania są redukcja ilości odpadów promieniotwórczych, skrócenie niezbędnego czasu ich składowania oraz lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów rudy uranowej. Wymaga to jednak rozwoju nowych technologii reaktorów, takich jak reaktory prędkie (FR) czy układy podkrytyczne sterowane akceleratorem (ADS). Układy podkrytyczne nie są koncepcja nową, ale nigdy nie został jeszcze uruchomiony przemysłowy układ tego typu. Ich największa zaletą po kątem transmutacji jest zwiększony margines bezpieczeństwa pracy, wynikający z pracy w stanie podkrytycznym. Jednakże praca w takim stanie powoduje, że pewne aspekty fizyki rdzenia w układach ADS różnią się od klasycznych reaktorów krytycznych. Oczywistym skutkiem zastosowania dodatkowego źródła neutronów jest znacząco wyższy strumień neutronów w środku rdzenia, niż na obrzeżach. Ma to wpływ m.in. na wypalenie paliwa w różnych regionach rdzenia czy efektywność prętów kontrolnych. Zagadnieniem prezentowanym w tym artykule jest ocena występowania efektu przesłaniania prętów kontrolnych w reaktorze VENUS-F. Efekt ten może powodować, że wartość danego pręta może być zależna od położenia innego. W artykule zawarto ocenę występowania efektu przesłaniania na podstawie danych eksperymentalnych oraz obliczeniowych, uzyskanych przy pomocy kodu MCNP. Uzyskane wyniki zależą od użytej metody. Dane eksperymentalne pokazują słaby ujemny efekt przesłaniania, natomiast dane symulacyjne nie pozwalają na wydanie jednoznacznej oceny. Jeśli efekt ten występuje, to jest jednak mało znaczący. Wykryta została również niewielka asymetria rdzenia. (abstrakt oryginalny)
Obecnie w czternastu krajach Uni Europejskie(UE) pracuje 131 reaktorów jądrowych różnego typu zapewniających ok. 830 TWh energii elektrycznej. Głównym typem reaktora jadowego używanego w krajach UE jest reaktor wodny ciśnieniowy Typu Zachodniego. Jednak, drugim najbardziej powszechnym typem reaktora jest reaktor wodny ciśnieniowy Typu Wschodniego - VVER (Vodo-Vodyanoi Energetichesky Reaktor). Pięć z czternastu krajów posiadających energetykę jądrową w UE (Bułgaria, Czechy, Finlandia, Węgry oraz Słowacja) posiada 18 reaktorów typu VVER produkujących ok. 80 TWh energii elektrycznej, co odpowiada ok. 10% produkcji energii elektrycznej z procesów jądrowych, jak również 2.5% całkowitej produkcji energii elektrycznej w Uni Europejskiej. Artykuł przedstawia ogólną charakterystykę reaktorów typu VVER jak i historię ich implementacji w krajach Uni Europejskiej. Analiza została przeprowadzona przy użyciu zasobów dostępnych w międzynarodowych bazach danych m.in.: "The Power Reactor Information System" oraz "The Country Nuclear Power Profiles" Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, "The Information Library" Międzynarodowego Stowarzyszenia Jądrowego oraz "Eurostat" Komisji Europejskiej. Przedstawiona analiza skupia się na charakterystyce produkcji energii elektrycznej oraz współczynników wydajności reaktorów VVER, co ma również istotne znaczenie dla logistyki i transportu w Uni Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
In the context of energy demands by growing economies, climate changes, fossil fuel pricing volatility, and improved safety and performance of nuclear power plants, many countries express interest in expanding or acquiring nuclear power capacity. In the light of the increased interest in expanding nuclear power the supply chain for nuclear power projects has received more attention in recent years. The importance of the advanced planning of procurement and manufacturing of components of nuclear facilities is critical for these projects. Many of these components are often referred to as long-lead items. They may be equipment, products and systems that are identified to have a delivery time long enough to affect directly the overall timing of a project. In order to avoid negatively affecting the project schedule, these items may need to be sourced out or manufactured years before the beginning of the project. For nuclear facilities, long-lead items include physical components such as large pressure vessels, instrumentation and controls. They may also mean programs and management systems important to the safety of the facility. Authorized nuclear operator training, site evaluation programs, and procurement are some of the examples. The nuclear power industry must often meet very demanding construction and commissioning timelines, and proper advanced planning of the long-lead items helps manage risks to project completion time. For nuclear components there are regulatory and licensing considerations that need to be considered. A national nuclear regulator must be involved early to ensure the components will meet the national legal regulatory requirements. This paper will discuss timing considerations to address the regulatory compliance of nuclear long-lead items. (original abstract)
Wlatach 2009 i 2010 wiele głosów, między innymi ówczesny szef Rheinisch- Westfälisches Elektrizitätswerk (RWE) Jürgen Großmann oraz Agencja ds. Energii (DENA), ostrzegali przed przewidywaną luką w mocach elektrowni w Niemczech. Po wyłączeniu ośmiu bloków elektrowni atomowych oraz zapowiedzi unieruchomienia do roku 2022 wszystkich pozostałych, kierownictwo tych elektrowni z oczywistych względów musiało się pogodzić z ogromnymi stratami fi nansowymi. Wbrew oczekiwaniom nie nastąpiła jednak poprawa perspektyw biznesowych dla użytkowników konwencjonalnych elektrowni korzystających z paliw kopalnych - węgla i gazu. Nie sprawdziły się także obawy dotyczące wąskich gardeł w zaopatrzeniu w energię elektryczną, a w tym czasie ceny na giełdzie energii elektrycznej EEX spadły znacznie poniżej poziomu z okresu przed moratorium na energię atomową. Należy jednak podkreślić, że obecne przemiany energetyczne obejmują rozmaite aspekty, które ze względu na konsekwencje w odniesieniu do elektrowni konwencjonalnych przynajmniej w części są przeciwstawne. (fragment tekstu)
Wydaje się, że głównym zadaniem przygotowującym budowę elektrowni atomowej w Polsce, oczywiście obok technicznych aspektów budowy, jest przygotowanie społeczeństwa polegające przede wszystkim na wyjaśnianiu zasad pracy takiej elektrowni oraz procedur bezpieczeństwa tam stosowanych. Duża w tym rola zwłaszcza specjalistów zajmujących się atomistyką, ale też mediów. Szczególnie media mają do spełnienia dużą rolę, z której, jak dotąd, wywiązują się z miernymi efektami. Wydaje się, że media, w tym przypadku, rezygnują często z czysto informacyjnej funkcji na rzecz sensacyjnych doniesień i skojarzeń charakterystycznych także dla innych aspektów ich aktywności. Symptomatyczne pod tym względem było opisywanie sytuacji w Japonii po trzęsieniu ziemi i tsunami poprzez porównywanie sytuacji Fukushimy i Czarnobyla. Rzadko natomiast sięgano po analizy naukowe, jak np. wspomniany raport prof. Jaworowskiego dostępny na stronach internetowych Ministerstwa Gospodarki. Istotnym elementem kształtującym społeczny stosunek do energetyki atomowej jest powszechna nieznajomość i chyba niechęć do uczenia się przedmiotów ścisłych, szczególnie fizyki. Zaniedbania w kształceniu Polaków w zakresie nauk przyrodniczo-matematycznych są znane i wielokrotnie analizowane w różnych aspektach. Obecnie poprzez tzw. zamawiane kierunki studiów próbuje się zainteresować młodych ludzi studiowaniem kierunków ścisłych i technicznych. Studenci tych kierunków otrzymują wyższe stypendia, nie mają również w większości problemów na rynku pracy. Jest to zresztą tendencja ogólnoświatowa. Interesującym przykładem są adresowane specjalnie do kobiet z krajów rozwijających się programy nauki na kierunkach technicznych. Autorka miała zaszczyt uczestniczyć w międzynarodowym projekcie popularyzującym studiowanie przez kobiety nauk ścisłych i technicznych. Rozwój polskiego programu atomowego z pewnością przyczyni się do zwiększenia ilości specjalistów w tym zakresie, a to przełoży się na lepsze rozumienie nowoczesnych technologii i ich zastosowań. Polska nie może sobie pozwolić na rezygnację z programu atomowego, ponieważ miałoby to negatywne konsekwencje dla rozwoju kraju, a przede wszystkim innowacyjnej, opartej na wiedzy, gospodarki. (fragment tekstu)
W marcu 2011 r. Japonia doświadczyła serii katastrof wywołanych trzęsieniem ziemi o sile 9, po których nastąpiło niszczycielskie tsunami i eksplozja wodoru w elektrowni jądrowej Fukushima z powodu powszechnej awarii systemu chłodzenia. Ta potrójna katastrofa poważnie wpłynęła na życie Japończyków, którzy mieszkali 20 km wokół fabryki Fukushima. Zostali zmuszeni do ewakuacji ze strefy zagrożenia, wielu z nich na zawsze opuściło swoje domy. Jak pokazała wcześniej awaria w Czarnobylu, nie możemy w pełni opanować energii jądrowej. Wydaje się normalne, że Japonia, jako jedyny kraj, który doświadczył horroru nuklearnego zniszczenia Hiroszimy i Nagasaki, chciałaby całkowicie uniknąć korzystania z energii jądrowej. Po II wojnie światowej Stany Zjednoczone zabroniły Japonii badań nad energią jądrową, która była wówczas wykorzystywana wyłącznie do celów wojskowych. Jednak ze względu na antynuklearny charakter Alberta Einsteina i Hideki Yukawy (nagroda Nobla w dziedzinie fizyki w 1949 r.) badacze skierowali swoje wysiłki na pokojowe zastosowanie tej energii. W konsekwencji, po sprowadzeniu technologii jądrowej ze Stanów Zjednoczonych i Anglii, Japonia dysponuje obecnie 54 elektrowniami jądrowymi. Do tej pory uważano, że energia jądrowa jest czystym i bezpiecznym źródłem energii, a potencjalne skutki awarii były minimalizowane. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.