Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Employee leave
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Problematyka odpowiedzialności organizatora imprezy turystycznej z tytułu niewykonania lub niewłaściwego wykonania umowy może przysparzać w praktyce znacznych trudności, do czego przyczynia się w szczególności sam charakter świadczenia, skierowanego głównie w kierunku sfery przeżyć psychicznych konsumenta. W obowiązującym stanie prawnym podstawę odpowiedzialności stanowi art. 11a ustawy o usługach turystycznych. Odpowiedzialność ta obejmuje zarówno wyrównanie szkody majątkowej, jak i szkody niemajątkowej w postaci tak zwanego zmarnowanego urlopu polegającej na utracie oczekiwanej przyjemności podróży i towarzyszącej temu frustracji. Naprawienie szkody niemajątkowej następuje poprzez zapłatę stosownej kwoty pieniężnej.(abstrakt autora)
Doraźne zwolnienia od pracy zawodowej pracowników pełniących funkcje związkowe są niekwestionowaną gwarancją wolności związkowych. Prawo do tych zwolnień jest uregulowane w ustawie o związkach zawodowych. Bliższa analiza dosyć ogólnikowej regulacji prawnej oraz doświadczenia praktyczne wykazują, że mamy tu do czynienia z wieloma problemami. Niezbyt jasne przepisy sprawiają problemy pracodawcom, którzy są obciążeni skutkami nieobecności w pracy działacza związkowego oraz obowiązkiem wypłaty wynagrodzenia za czas nieobecności. Z drugiej zaś strony odmowa udzielenia zwolnienia może utrudniać prawidłowe działanie związku zawodowego. Tak więc zwolnienia doraźne są istotnym problemem funkcjonowania zarówno pracodawcy, jak i związku zawodowego. Autor wskazuje na podstawowe mankamenty regulacji prawnej i wynikające stąd problemy praktyczne. Formułuje również postulaty o charakterze de lege ferenda, których realizacja powinna zapewnić prawidłowe wykorzystywanie prawa do doraźnych zwolnień przez działaczy związkowych. (fragment tekstu)
The comparison of the continental system with the Anglo-Saxon one in relation to the annual leave of employees and workers shows us how different those systems are, where one seems to be more open to expectations and contract flexibility than the other. At the very beginning of my research it looked like the only differences are the language in which Acts of Parliament are written and construction of those pieces of legislation. The research has shown however that there are wider variations that lead us into consideration of other areas of law, as the Anglo-Saxon legal system seems to be more flexible and therefore crossing to other spheres. That had to be then compared with the example of a continental legal system, and I have used Poland to show the comparison. However, it is necessary to analyse those particular differences in order to form an opinion about each system and the right to annual leave existing in their structures. (original abstract)
Zgodnie z art. 1672 k.p. łączny wymiar urlopu na żądanie nie może przekroczyć w roku kalendarzowym czterech dni. Na tle tego unormowania pojawiły się wątpliwości co do tego, ile wynosi urlop na żądanie udzielany pracownikowi zatrudnionemu w równoważnym czasie pracy. (abstrakt oryginalny)
Zdaniem autora kilka interesujących rozstrzygnięć Trybunału w pierwszym półroczu 2006 r. stanowi ważny drogowskaz co do kierunków rozwoju prawa wspólnotowego w tych dziedzinach. Artykuł przedstawia zasadnicze tezy wyroków ETS, ukazując równocześnie ich znaczenie dla sektora przedsiębiorstw w Polsce. Autor zajął się następującymi zagadnieniami: zakaz porozumień dystrybucyjnych ograniczających konkurencję, zastępowanie minimalnego płatnego urlopu ekwiwalentem pieniężnym, zamówienia publiczne udzielane bez przetargu oraz odmowa przyznania emerytury transseksualistce jako kobiecie.
Celem niniejszego artykułu jest analiza szczególnego rodzaju urlopów tj. urlopu na przygotowanie się do zawodowego egzaminu adwokackiego, komorniczego, notarialnego, radcowskiego oraz urlopu przeznaczonego na zawodowy egzamin adwokacki, komorniczy, notarialny, radcowski. Ponadto zostały ukazane relacje pomiędzy ustawami szczególnymi a przepisami kodeksu cywilnego i kodeksu pracy wraz z wydanymi rozporządzeniami odnoszącymi się do kodeksu pracy. Zdaniem autora, przepisy dotyczące urlopów stosowanych na podstawie ustaw regulujących zawód adwokata, komornika sądowego, notariusza lub radcy prawnego, nie różnią się między sobą. Różnica dotyczy tylko przepisów dotyczących funkcjonariuszy lub żołnierzy, które w przypadku podejścia do egzaminu radcowskiego przez tych funkcjonariuszy lub wojskowych. Zdaniem autora wszystkie procedury powinny ulec ujednoliceniu. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono prawne aspekty odwołania z urlopu. Zasada nieprzerwanego urlopu zostaje ograniczona, gdy obecność pracownika w zakładzie pracy jest wymagana z uwagi na okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. W takiej sytuacji pracodawca może odwołać go z urlopu.
8
Content available remote Ochrona rodzicielstwa po nowelizacji przepisów prawa - wybrane aspekty
63%
Artykuł poświęcony jest zmianom w zakresie uprawnień rodzicielskich mające wpływ na ochronę rodzicielstwa, które zostały wprowadzone do kodeksu pracy w nowelizacji w lipcu 2015 r., a weszły w życie w styczniu 2016 roku. Choć nowelizacja przekształca system uprawnień rodzicielskich i tym samym wzmacnia pewne instrumenty ochronne, to zdaniem autorki- pracodawcy mogą wzbraniać się przed zatrudnianiem młodych ludzi, szczególnie młodych kobiet, dlatego konieczne byłoby wprowadzenie pewnych usankcjonowanych prawnie zachęt dla pracodawców. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie nowych regulacji prawnych, próba zbadania i ocena jak przedstawia się sprawa ochrony rodzicielstwa w świetle obecnie obowiązujących przepisów prawa, w jakim stopniu kobieta jest chroniona w okresie ciąży, jakie uprawnienia ma w okresie okołoporodowym, oraz jakie przywileje mają matka i ojciec nowonarodzonego dziecka. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja instrumentów stymulujących aktywność edukacyjną pracowników w Polsce i pozostałych krajach UE, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch narzędzi, tj. urlopów szkoleniowych oraz zwolnień z całości lub części dnia pracy. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie barier ograniczających korzystanie z instrumentów wspierających proces kształcenia ustawicznego. Analizy przeprowadzone zostały z perspektywy pracodawców i pracowników. W artykule wskazano również propozycje głównych podmiotów rynku pracy dotyczące rozwiązań pozwalających na szersze wykorzystanie w praktyce instrumentów, które zgodnie z pierwotnymi założeniami powinny wspierać rozwój zasobów ludzkich. Interesujące nas dwa instrumenty wsparcia edukacji dorosłych, tj. urlopy szkoleniowe i zwolnienia z całości lub części dnia, mogą mieć zastosowanie zarówno w sytuacji, kiedy pracodawca wyrazi lub nie wyrazi zgody na kształcenie pracownika. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest omówienie wyników badań przeprowadzonych w projekcie Urlopy szkoleniowe i zwolnienie z dnia pracy, jako instrumenty wspierające podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika, przy czym w artykule skupiono się na szczegółowym przedstawieniu tej części zgromadzonego materiału empirycznego, który opisuje czynniki determinujące wykorzystanie urlopu szkoleniowego w Polsce w ocenie różnych aktorów rynku pracy - pracowników i związków zawodowych, pracodawców i ich organizacji oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Tło dla dyskusji stanowiły wnioski płynące z analizy porównawczej różnych systemów urlopu szkoleniowego w krajach Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Regulacje prawa pracy w związku z podnoszeniem przez pracownika kwalifikacji zawodowych przewidują dla niego uprawnienie w postaci urlopu szkoleniowego. Najczęściej ograniczają się one do unormowania wymiaru tego urlopu. Pomija się w nich natomiast inne zagadnienia, takie jak sposób korzystania z tego urlopu, terminy, w jakich może to nastąpić, a także konsekwencje nieudzielenia pracownikowi przysługującego mu urlopu szkoleniowego. Wątpliwości te skłaniają autora do refleksji nad naturą urlopu szkoleniowego. (abstrakt oryginalny)
Problematyka urlopów wypoczynkowych odgrywa istotną rolę w zakresie realizacji podstawowego prawa pracownika do wypoczynku. W świetle ustawodawstwa polskiego nie jest jednak do końca jasne, jaki jest charakter prawny obowiązku wcześniejszego planowania tychże urlopów.
W artykule podjęta została problematyka szczególnej ochrony pracowników powracających do pracy po urlopach macierzyńskim oraz wychowawczym. W kodeksie pracy przewidziano dwie grupy szczególnych regulacji ochronnych dla pracowników w chwili powrotu z tych urlopów. Są to gwarancje w zakresie zapewnienia pracy określonego rodzaju oraz gwarancje wynagrodzeniowe. Pracodawca jest zobowiązany w pierwszej kolejności dopuścić pracownika powracającego po urlopie rodzicielskim do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe - na stanowisku równorzędnym lub odpowiadającym jego kwalifikacjom, za wynagrodzeniem nie niższym od tego, jakie otrzymałby, pracując w okresie nieobecności na swoim stanowisku. Regulacje te pozwalają jednocześnie na dokonanie przez pracodawcę jednostronnej zmiany stosunku pracy pracownika w zakresie rodzaju pracy. Autorka ocenia zasadność i efektywność wskazanych regulacji z perspektywy realizacji polityki społecznej państwa za pośrednictwem podmiotu zatrudniającego. (abstrakt oryginalny)
Autorka analizuje nowe zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników. Omawiając nowe rozwiązania normatywne, szczególną uwagę skupia na przysługujących pracownikom podnoszącym kwalifikacje w formie studiów podyplomowych i studiów doktoranckich świadczeniach urlopowych. Podejmuje także próbę oceny wprowadzonej do kodeksu pracy nowelizacji pod kątem realizacji zgłaszanych postulatów ujednolicenia przedmiotowej materii w celu eliminacji dotychczasowych wątpliwości wynikających z niespójnych i niezupełnych regulacji. (abstrakt oryginalny)
W prawie europejskim czas pracy regulowany jest postanowieniami dyrektywy nr 93/104 z 23 listopada 1993 r. W artykule omówiono zakres i przedstawiono wykładnię prawną tej dyrektywy, także w kontekście zgodności ustawodawstwa polskiego z wymienioną dyrektywą.
Aspekty związane z okresem odpoczynku zostały określone w dyrektywie 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej. Autorka analizuje zgodność przepisów poszczególnych państw członkowskich z wymogami dyrektywy, określając stopień dostosowania prawa krajowego do wymagań wynikających z przepisów wspólnotowych. (abstrakt oryginalny)
Nowe przepisy urlopowe, obowiązujące od 1 stycznia 1997 r. wywołały w piśmiennictwie prawniczym kontrowersje wokół interpretacji przepisów odnoszących się do tzw. urlopu proporcjonalnego odpowiadającego danemu okresowi zatrudnienia. W artykule niniejszym autor ustosunkowuje się do powyższej kwestii podając wykładnię prawną zagadnienia.
Zarządzanie kadrami jest istotnym elementem funkcjonowania każdej organizacji. Ważnym elementem polityki kadrowej danej organizacji są czynniki zewnętrzne stanowiące element bliższego i dalszego jej otoczenia. Wśród takich czynników istotna rolę odgrywają czynniki polityczno-prawne. Te czynniki opierają się ustawodawstwie, przepisach prawnych oraz polityce rządu. Szczególną rolę w zarządzaniu kadrami odgrywają przepisy prawa pracy (Listwan T., 2004). To na ich podstawie możliwe jest budowanie polityki kadrowej, planowanie zatrudnienia, analiza obecnej sytuacji. W tym opracowaniu zostanie przybliżone prawo do urlopu pracowników etatowych oraz tymczasowych. Jest to istotne z punktu widzenia funkcjonowania firmy oraz realizacji jej zobowiązań i celów. Każdorazowe skorzystanie z uprawnienia urlopowego zmniejsza zasoby kadrowe firmy, co rodzi potrzebę jego uzupełnienia innymi pracownikami. Aby móc skutecznie zarządzać firmą trzeba znać tego uprawnienia wynikające z prawa do urlopu i w miarę szybko reagować by podnosić efektywność działalności. Nieznajomość tych uregulowań może prowadzić do konfliktów, nadwyrężenie zaufania do firmy i osłabiać jej wizerunek. (abstrakt oryginalny)
Odpoczywamy, alby przywrócić organizmowi równowagę - zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Umiejętności odpoczywania w świecie, w którym tylko co trzeci pracownik nie zabiera na urlop służbowego telefonu i komputera, to bezcenna umiejętność. Chroni przed zaburzeniami depresyjnymi, problemami zdrowotnymi, przedwczesnym wypaleniem i chorobami wynikającymi z pracoholizmu. Nie ma jednak jednej recepty na idealny relaks. Sposób odpoczynku zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju wykonywanej pracy, stylu życia, osobistych potrzeb i rodzaju okresowych przeciążeń fizycznych i psychicznych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.